Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Disketu jsem naposledy použil během
posledního roku |
|
35% (972) |
posledních dvou let |
|
3% (94) |
posledních pěti let |
|
12% (338) |
posledních deseti let |
|
45% (1249) |
nikdy |
|
4% (105) |
Celkem 2758 hlasů
Vytvořeno: 25.10.2014 22:30
Tiskni
Sdílej:
Ešte asi pred rokom som mal na diskete záložný bootloader ak náhodou z disku zlyhal Jednu disketovku a asi 20 diskiet mám ešte doma, ak by som mal čas rád by som sa pohral s ovládaním a skúsil použiť na generovanie zvukov (niektorí by možno nazvali aj hudbou)
Na střední kde jsem studoval se gerber soubory tahaly na 3.5" disketách ještě před dvěma lety
prenos 1 Word suboru
Nespletl sis web?
Dal jsem nikdy, ale v kompu jsem měl ZIP-drive Iomega ještě v 2006. Technologie podobná, ale disketa od 1994 na můj stůl nesměla.
Možná o rok či dva později, ale podmínkou při nákupu byla interní Iomega. Komp byl nějaký od HP. Ještě jsem měl externí mechaniku na LPT.
Ale stálo za to mít klid na duši oproti floppy a CD-pálení. Až teprve USB flešky odstranily poslední generaci externí Iomega ZIP 750MB. Tu mám nostalgicky stále uchovanou.
Přitom je zajímavé, že s kapacitou 100 MB a cenou 140Kč/nosč to byl nejlevnější zápis. 20x levnější než při tehdejší ceně diskety.
Letos. 3,5", 5,25" a dokonce i ZIP
(ale už to moc nepoužívám, spíš jsem se prohrabával ve starých věcech)
P.S. a virtuální disketu jsem používal dokonce dneska – když jsem si pouštěl JX.
dneska sem zkoušel rozchodit video a skončilo to akorát zničenim kazety. ale ještě mam jedno a to ještě relativně dobře hraje. tak si asi konečně pustim tu první remasterovanou verzi star wars nahranou na konci 90. let z čt... no a jinak je to taky užitečný k propojení starý tv co nemá scart se settopboxem.
a co se týče cd a dvd, letos sem je ještě nepoužil, ale chtělo by to vypálit zálohu fotek za rok 2014, ty mam zatim jen na disku...Rozdali nám tmavé brýle, jimiž jsme měli pokus pozorovat. Tmavé brýle! Ze vzdálenosti dvacet mil a ještě skrz tmavé brýle jste mohli vidět leda starou belu. Řekl jsem si, že jediná věc, která opravdu může poškodit zrak, je ultrafialové záření (intenzivní světlo oči nikdy nepoškodí) a uvelebil jsem se za čelním sklem náklaďáku. Protože ultrafialové záření sklem neprochází, budu tam v bezpečí a alespoň tu legraci uvidím. Čas vypršel a obrovský záblesk v dáli byl tak jasný, že jsem sklopil hlavu a na podlaze auta vidím purpurovou skvrnu. To není ono, to je jen optický klam, uvědomil jsem si a vyhlédl znovu ven a vidím, jak bílá zář se mění ve žlutou a pak v oranžovou. Mračna se vytvářejí a zase zanikají - tak jak se tlaková vlna stlačuje a rozpíná. Nakonec velká oranžová koule, jejíž střed tak zářil, začíná stoupat, trochu se rozpíná a na okrajích černá, načež vidíte, že to je velká koule plná kouře a šlehajících plamenů. Všechno to trvalo asi minutu. Byl to postupný přechod od bílého jasu do tmy a já to viděl. Řekl bych, že jsem asi jediný, kdo skutečně pozoroval první test. Všichni ostatní měli tmavé brýle a ti, co byli šest mil od výbuchu, neviděli vůbec nic - řekli jim, aby si lehli na podlahu. Pouhým okem jsem to zřejmé viděl jen já sám.(Richard P. Feynman - To nemyslíte vážně, pane Feynmane!, s. 116-117)