Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jak moc by vám uškodila ztráta všech dat v počítači/na zálohách?
moc; byl by to životní problém |
|
17% (313) |
dost; ale vzpamatoval bych se |
|
69% (1259) |
trochu; žádný velký průšvih |
|
12% (212) |
vůbec; nemám, o co přijít |
|
2% (41) |
Celkem 1825 hlasů
Vytvořeno: 2.2.2009 02:52
Tiskni
Sdílej:
Nejen lehce nejednoznacna. Kdyz jsem to poprve cetl, premyslel jsem, jesli se tim mysli ztrata dat vlastnich, nebo na celem svete :D. V tom druhem pripade by asi nejeden miliardar, co ma ulozene prachy u E-banky , lehce upel :D. V tom prvnim, asi by mi to zkazilo naladu, ale obvesit bych se kvuli tomu nesel. (Vsechno co jsem vymyslel, jiz bylo vymysleno a muze byt vynalezeno znovu :) ).
Já dávám možnost č.2 dost. Loni už se mi to jednou stalo, když jsem ještě pořádně své projekty nezálohoval. Když jsem v příkazovém řádku chtěl vytvořit archív svých projektů na flašku, tak jsem místo toho dal výmaz originálních souborů a než jsem stačil zmáčknout Ctrl+C tak se vymazal projekt za 15000 Kč těsně před dokončením :O.
Od té doby jsem se poučil, všechny projekty mám neustálé uložené na flašce a tu dvakrát denně zálohuje přes Cron na disk a tu druhou zálohu ještě kopíruju na ftp
Hlasoval jsem moc, ale to jenom za předpokladu, že bych opravdu přišel o data na všech počítačích, na síťovém disku, na DVD zálohách a na SVN serveru zároveň, jestli jsem správně pochopil tu otázku.
Tady je hezky videt, ze otazka je polozena prilis komplikovane. Nekteri ji zjevne nechapou a odpovidaji na neco jineho
Jak moc by vám uškodila ztráta všech dat v počítači/na zálohách?
Buď jsem otázku nepochopil já a nebo ostatní diskutující. Já to chápu jako úplnou ztrátu všech dat, tedy i záloh.
Pro mě osobně by to byla životní tragédie, ale vzpamatoval bych se z toho. A nejspíš bych začal dělat něco jiného a hodně daleko od PC (o čemž už nějaký čas uvažuji i bez ztráty dat). Naposledy se mi něco podobněho stalo na střední škole, přišel jsem o všechny prográmky v pascalu a delphi, což mě mrzelo opravdu hodně. Od té doby se držím zásady nic nemazat a pravidelně zálohovat.
Kdyby se mi ztratila veškerá data, co se vyskytují na všech datových médií v domě, kde bydlím (několik PC, jeden server, kopice placek, několik DATek), asi bych to nesl zatraceně těžce. Ne, že bych tu měl životně důležitá data, to ne, ale asi bych tak na rok zavařil net, než bych to zase všechno potahal (a svou bednu, než bych si vzpomněl, co všechno to bylo ;) První možnost jsem nevolil, protože v PC není nic tak životně důležití, že by se mi bez toho skutečně zhroutil svět. Bylo by to zatraceně nemilé, ale za životní problém bych to fakt nepovažoval.
Kez by! Kazdy se modlim, aby uz konecne ten disk kleknul a mne necekalo to vecne odsouvane trideni jeho obsahu.
Hudbu a filmy vem cert, ale kdybych prisel o fotky, to by hodne bolelo. Prisel bych od seznamovani s neznamou slecnou az po nekolikatydenni mimco
Data zrcadlim na 2 discich + zalohuji na externi disk + pravidelne vypaluji prirustky na DVD. Plyn nemame, ale i tak se da vyhoret, proto vazne uvazuji o zalohovani ne net, neco jako S3.
Já proto zálohuji nejdůležitější data na DVD a odnáším si jej někam jinam, aspoň jednou týdně. Jistota je jistota.
No já bych svá "nejdůležitější data" asi na DVD nedal, protože tam ztratí přirozenou ochranu ...
Proč? Pravděpodobnost, že data zmizí v jeden okamžik z HDD a z DVD vzdáleného 2 km je velmi malá ..
To ne, zapisuje na DVD+RW a data schovávám max. 3 týdny (3 verze zálohy), jinak trvale na externím disku a jiném počítači v síti. . DVD jako trvalé záloze také nevěřím.
Souhlasím, zjistil jsem, že skutečně hodně mi záleží jen na fotkách. Jejich způsob zálohování zatím nemám dotažený, míval jsem na to server, ten už zřejmě nenaběhne a další není připravený - teď mám ty fotky paralelně na jiném disku mimo počítač, ale budu to muset dořešit.
Samozřejmě veřejná data už jsem dávno "odzálohoval" na Internet, takže to mi bylo jedno.
tak jsem si chtel zahlasovat, ale nemuzu
posledni volba je vubec, ze nemam o co prijit, ale to taky neni pravda. me chybi volba vubec, nemam zalohy :)
zatim jsem zalohy vubec nepotreboval. ale az mi disk klekne, tak to bude zivotni tragedie a pak si budu drbat hlavu, proc ja vul nezalohoval :)
zatim je ale vse v pohode :)
Zlatý rsync, díky němu mám svoje data na notebooku a dalším serveru, takže není o co přijít :)
Clovek, ktery se jednou spalil a prisel o vsechny data, se naucil zalohovat pravidelne, coz se mi stalo jeste na Widlich. Ted uz pres 7let jsem nemel problem. Jinak zalohuji 1x denne. Delam pak jeste tydenni a mesicni zalohy. Veskere zalohy delam duplicitne a data sifruji...
Dobrý ... Tak to je skoro na lamera
jj, rozmyslal som medzi prvou a druhou moznostou; kedze nezalohujem, mal by som o zalohovani vazne uvazovat;
napokon som vybral moznost c. 2, takze zatial to zalohovanie asi odlozim na neskor :))
Bastards! Two years of my life... just... wiped...kolega s nemeckym prizvukem:
Oh, who cares about your work. What do you think is going to happen to Goethe? Think about that... Goethe! Gone forever!
příliš náročné na autorův intelektZjevně. Btw, jak jsi to tedy pochopil - pokud vůbec nějak?
Měl bych neskutečnou radost. Abych přišel o všechna svoje data, musely by pochcípat desítky až stovky pevných disků. Dokud by nepochcípaly, stále by existovala kopie mé práce. A kdyby se to opravdu stalo, moje škodolibost by dostala žrádlo na další desítky let dopředu protože na těch hromadách pevných disků je kromě mé práce také práce a zábava tisíců jiných lídí. Škodolibost je sviňa :)
Bylo by to vzhledem k využitému místu na mém disku velmi smutné a nepříjemné, ale moc by mi to neuškodilo, protože by ani nemohlo uškodit - všechny své projekty zálohuji tak, že nahradím starou verzi tou novou. Takže vlastně toho místa tolik nepotřebuji, a tak mi stačí tři 16GB flash. A co se týče filmů, her, programů, utilit, atd... tak to neřeším, protože to všechno je na netu nejméně 1000× a vždycky to mohu stáhnout :D
také proto aby pochopil že jsou důležitější věci na světě.Jak pro koho a jak která data
Moc, protože mám asi 400 generovaných hesel do různých služeb, přístupy ke klientům atd atd, takže bych mohl odjet na pustý ostrov a začít znova. Rozhodně bych nebrečel nad natahanýma věcma z netu, 1. to není podstatný a 2. to určitě někdo má. Ale ztratit veškerý kontakty, adresy, přístupy k doménám, vpnky.. já snad večer udělám ještě jednu zálohu :)
Mě by to zase tak moc neuškodilo, ale ostatním by to mohlo pořádně zkomplikovat život...
Předpokládám, že otázka je čistě filosofická, několikanásobné zálohy by byly ohroženy snad jedině nějakým tím EMP.
několikanásobné zálohy by byly ohroženy snad jedině nějakým tím EMP.Tak já doufám, že EMP v Praze i v Brně zároveň nebude
Ale ne. EMP klesa se treti mocninou vzdalenosti jako kazde zareni.
Pri jaderne explozi mu budou jeho data stejne uplne ukradena.
tak kdyz to vezmu podle objemu dat. tak stacilo by to hoooodně rychlej download a za par dni mam 98% dat znova. os a veskery programy nainstaluju a nakonfiguruju znova, za par dnu spatky. nejvic by mne nasrala strata tech par MB co ma projekt na kterym delam
roce 2002 jsem prisel o data, takze jsem se celkem poucil :)
doma veci do skoly a i soukromy veci commituju do SVN, v praci mame zase CVS, takze tady neni co resit
jediny, co nejak zalohuju je profil v Outlooku, Mirandu a cely obsah ROMky v PDA, jinak tu asi nic nemam, co by me nejak bolelo ...
No zadne nenahraditelne veci tam nemam, jenom asi 35 GB mp3jek o ktere bych nerad prisel
Co jsou to data? Čemu se říká počítač? Jaké zálohy? Jsou tím míněny vojenské zálohy? Zdravím všechny, jirka ryšavý, absolovent oboru základy programování.
Ked som doteraz robil zalohy (3x) zakazdym som o povodne data prisiel. Dva krat mi do mesiaca odisiel pocitac (vratane HDD) a raz mi v priebehu tyzdna ukradli PC (a to som mal stolovy pocitac, co teraz ked mam nb).Z čehož jasně vyplývá, že dělat zálohy se nevyplácí
Aha, až teď jsem si všiml, že je tam "by".
Dal jsem "dvojku", ovšem jinak bych dal "1"
Před mnoha a mnoha lety, kdy jsem měl PC s 170 MB HDD a 4MB paměti a s Win 3.11 jsem jednoho dne provedl "komprimaci disku"
(už nevím, jak se ta zázračná utilita jmenovala, ale kéž bych to nikdy neudělal!)
Zanedlouho potom se disk "odporoučel a zůstal na něj jen jeden veliký soubor, ve kterém zůstala všechna má data.
(Možná to vypadá, že jich bylo málo. Omyl. Všechna byla v textových souborech za roky zpět!)
Byl jsem tehdy hodně zoufalý. Šel jsem s diskem i do armádního výpočetního střediska s prosbu, zdali by
se data dala zachránit. Řekli mi, že si s tím neporadí (možná se jim nechtělo..?).
Nakonec mi data zachránili kluci z VŠ, za což jsem jim dodnes vděčný
Od té doby uplynulo hodně času, naučil jsem se bý opatrný a hlavně už nemám Windows.
Nicméně bych podobnou událost znovu zažít nechtěl.
Tedy hodně váhám u ankety mezi první a druhou volbou
Nicméně
... to "nicméně" tam už samozřejmě být nemělo
Hodně - všechny fotky, videa, dokumenty , věci k projektu do školy atd to by dost bolelo. Ty mám zálohovaný na skydrive, externím disku, livemesh (ano používám Wndows a dokonce Vista) a pak jsou na PC a notebooku. Jiank takový věci asi jako 1,5TB HD filmů a seriálů by mě bylo celkem jedno a ani to nemám zálohovaný - se kdyžtak stáhne za chvíli znova. Ale co jsem se ptal lidí ve škole (BFUs) tak platí :
Jak moc by vám uškodila ztráta všech dat v počítači/na zálohách?
VELMI
Zálohuješ?
NE, co to je?
PS. pokud byla otáka myšlena jako jak by mě vadila ztráta dat JEN na mém PC tak by mě to stálo tak půl hodiny práce s obnovením ze zálohy
Byl by to problem, kdyby jsem prisel o vsechna fota... Jiste bych prezil to, kdyby manzelka mne nezabila ;)
- dost; ale vzpamatoval bych se
No co, tak bych to porno stahnul znova :)