V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Stranou dosazenemu, nikym nezvolenemu "bratru" Paroubkovi, cloveku co spolupracoval s StB a vychvaloval bolsevicky puc v roce 1948? Nebo Janu Kubicemu, policistovi, vedoucimu utvaru pro boj s mafii, cloveku, ktery prezil sest ministru. Jen jednou v roce 2000 se pod ním velmi vážně rozkymácela židle. To když byl premiérem Miloš Zeman z ČSSD.
K jeho výměně chtěl Zeman přikročit po analýze, kterou mu tehdy připravili jeho poradci. Ale pak se ukázalo, že za zprávou stojí bývalí komunističtí důstojníci tajných služeb, kteří se Kubiceho chtěli účelově zbavit.
To je uplne uzasne, ta retorika, rozvraceni strany, ...
Jakpak se k tomu asi postavi xkesh?
Toto je protokol z vysetrovani a tak nejak se zda, ze v afere biolih by namocen nejaky Standa Grossu, socialisticky sibal s akademickym titulem (diplomku mu ale vzala voda...)
Jsem vcelku konzistentne proti nasili, ale v lekarsky oduvodnem pripade...mozna by jim mel nekdo dat studenou EUROsprchu nebo je zavrit do vypolstrovane EUROcimry.
A ted trochu humoru, at se z te politiky uplne neposerem....
Ted vazne, prijde mi, ze vetsina z levicove zamerenych lidi jsou sami o sobe neschopni. Nejsou schopni si udrzet delsi praci, vyniknout v zamestnani, otevrit si firmu a nebo vydelat penize, zamestnat druhe, ziji dlouho u rodicu atd. - ale jakmile se dostanou k moci tak hned vi, jak nejlepe hospodarit, zejmena s penezi druhych. Za dukaz, ze me pozorovani je spravne povazuji to, ze kazdy socialismus se vzdy zhroutil a nynejsi forma tez nevede k nicemu dobremu...
Myslim, ze ted uz je snad vsem, i tem pomalejsim jasne, ze at jiz jsou to jsou Zeleni ekomarxiste, rudi harcore bolsevici nebo Paroubkovi sibalove socialiste, jde jim o totez.
Nadavate mi do pravicovych svazaku, fasistu a lidozroutu. Proc? Ja si jen chci branit vysledky sve prace, svuj majetek a svou rodinu, reknete mi, vazeni oponenti, co je na tom spatne. Nechci nic Vaseho, to Socialiste mi chteji vzit to, co jsem si poctive vydelal, chteji organizovat muj zivot a narizovat mi co muzu a co nemuzu. Proc bych se tim mel ridit? Proc?
...Podmínkou pro udělení docentury je i pedagogická činnost...
...Má být minimálně tříletá, nepřetržitá a systematická....
Ja jen dodavam, ze uz je to tady zpatky, o akademickych titulech uz zase rozhoduje ne prace, ne splneni podminek, ale ruda legitimace a clenstvi ve Strane.
Vitejte v Socialismu, nejspravedlivejsim spolecenskem zrizeni (pro cleny Strany). Kupredu Leva!
Ted jsem se tedy rozhodl zcela bez komentare predlozit fakta o aktualnim vyvoji, kazdy si muze udelat svuj usudek o zelenych sam...
Proti Bursíkovi povstali "rebelové "
Manžel kandidátky zelených napadl dalšího z kandidátů
Kdybych chtel byt jizlivy a ironicky, okomentuju to tak, ze Zeleni jsou rozhadana parta pobudu a nevynechaji jedinou prilezitost se nekde porvat a kdyz uz nejsou po ruce policajti, tak alespon mezi sebou, popr. se do toho vlozi pribuzni...Ale bylo by to nefer, hodnotit fakta takto pred volbama, ze? Proto na to vubec neberte ohled a zkuste odpovedet do ankekty.
"Jaký je rozdíl mezi Leninskou, Stalinskou a Paroubkovou cestou k socialismu?
Leninská cesta k socialismu je jako letenský tunel; všude kolem tma, zima a sychravo a někde vpředu svítí malé světélko.
Stalinská cesta k socialismu je jako pražská tramvaj; pár lidí sedí, ostatní visí.
Paroubkova cesta k socialismu je jako zaoceánská loď; pár lidí u kormidla, ostatní zvrací."
Jeste prednedavnem by mne opravdu nenapadlo, ze se vyskytne nekdo, kdo otevrene prizna, ze je vic doleva nez bolsevici z KSC. Komunisti, lide, kteri se nestydi kasat se jmenem nikdy nefungujiciho systemu, ktery vzdy vedl ke krutovlade a k desitkam milionu mrtvych, systemu, ktery byl a je horsi nez hitleruv narodni socialismus.
Neoznačená, fašistická policie [Foto] napadla nevinnou kandidátku Zelených [Foto 2], hysterku, která se vůbec nepřišla zviditelnit se na demonstraci a poprat s policajty a skinhedy, a proto tam jen úplně náhodou vzala kameramana i dve děcka...