Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Na základě informací, které jsem získal brouzdání po netu, jsem se rozhodl se s Váma o pár informací podělit ve stručném článku...
Tak aby si M$ nahrabal prachy na prodeji systému Vista, musí se dočasně zbavit konkurence a přinutit lidi, aby si lidi po vydání Visty na trh museli novej systém koupit. Jak toho chtěj kluci z M$ dosáhnout? Konkurence se dočasně zbaví vždycky, například co se stalo reactOS. Koncem roku 2005 byly vývojři pracující na ReactOS oviněni z krádeže zdrojového kódu Microsoftu, došlo tak k poměrně dlouhému odkalu vývoje systému, který bude schopný nahradit 200% Windows. Dokonce se i pan Ballmer pokusil ovinit Linux z toho že porušuje SW patenty, po té co východoasijští "kolegové" linux nasadily jako primární systém na úřadech. Mno řekněme že tohle se klukum z MS docela daří, když už zpožďují vývoj ostatních systémů a dělají vše pro to aby lidi nepřešli na nějaký alternativní systém, jak docílit toho aby přešli ze současných Windows XP na Windows Vista? Snadno, nebudou pro ně dělat Software, třeba hra Halo 2 vyjde jen ve verzi pro nové Visty.
Co nám M$ vůbec nabízí? Představily 6 verzí Visty pro domácnosti a firmy, pro 64 a 32 bitové procesory... Nic zázračnýho to nebude, jen aby z některých z nás vytáhli co nejvíc peněz. Nejvíc se Windows asi pokusí demonstrovat výkon na Aero - což je grafické klikátku podobné tomu našemu KDEčkovému kde máte možnost hrát si s okýnkama, mít u nich průhlenost a různě je naklánět. Ovšem aby si tohle mohl uživatel užít, bude potřebovat superstroj, minimálně paměťovou propustnost 1800MB/s a grafickou kartu minimálně s 64MB... Nezbývá mi než popřát lidem kteří se pro Vistu rozhodnou přát, že jim systém půjde plynule, bez modrých pádů a aby jim zbylo trošku výkonu i na to, aby mohli se systémem pracovat.
Microsoft postupuje proti pirátům v rukavičkách - teď je pirát budoucí možný zákazník, ale když by přešel an jiný systém, šance že ho microsoft znovu získá z5 jsou mizivé! Proto se teď na nelegálních verzích objevuje to, že je systém nelegální a na vistě nepůjde Aero, a to i přez to, že Microsoft by mohl nelegální kopie úplně zablokovat.
Micorosoft se neshodne se EU a možná nové Vistě zůstanou evropské trhy uzavřeny! Nesplňuje totiž antimonopolní pravidla, takže můžeme čekat že dojde k dalšímu opoždění cestou na světový trh.
Takže kluci, sedněte k mašinám, nahžavte gécécéčka a začněte něco dělat, po vydání Visty určitě hodně uživatelů zkusí sáhnout po Linux tak něco dělejte aby hned neutekli, udělejte pro ně nějaký klikátka a předžvejkejte jim nějaké Live distribuce aby nemuseli nic nastavovat a byly unešeni tím, jak to vše krásně vypádá a hlavně, jak to vše krásně funguje!!!
Tiskni
Sdílej:
jenze tohle stejne vyresi postupne lidi jako DVD Jon a pod linuxem beztak h.264 film z blu.ray media nepustis dokud nekdo neprolomi AACS ochrany, ale pak to zase prehrajes v poho i na beznem pc s piratskou vistou a na vystupech bez ochran, takze v tomto jsou si Vista i linux rovni.A seš si tím jistý? Já tedy z článků o DRM ochranách ve Vistě pochopil, že žádný userspace program se vubec k obsahu HD-DVD/Blu-Ray nedostane. Všechny přehrávače budou degradovány jen na "dálkový ovladač" k DRM subsystému Visty. Tzn. i když Jon Lech Johansen (aka "DVD Jon") či někdo jemu podobný prolomí AACS, tak pod Vistou ti to bude k ničemu, jelikož ty se k tomu obsahu (byť bys ho už byl schopen dešifrovat) prostě nedostaneš. Tzn. bude to potřebovat nějaké cracky co by byly schopné obejít subsystém, který je zabudován přímo v jádru OS, což si myslím nebude taková sranda (i když věřím že i to se šikovným ručičkám časem povede
Přehrávání videa je pod Linuxem mnohem méně problémové než pod Windows. Ve Windows uživatel musí shánět různé codeckpacky, které se pak často spolu bijou a přehrávání nefunguje jak by mělo. V Linuxu takovýto problém není.Ne tak docela - proc by pak byl tento návod ? Jinak souhlasim s tim, ze podpora je porad nesrovnatelne lepsi nez pod systemem strycka Billa.
Aby ho filmové společnosti nezačaly označovat za "špatný systém", protože přehraje i to co by "neměl".Tohle by byla super reklama ovsem :PPP
došlo tak k poměrně dlouhému odkalu vývoje systému, který bude schopný nahradit 200% Windows.
Neznám snad nikoho, kdo by měl 3GHz počítač s 1GB ram a 300GB diskem. I když to nevím o všech, každého se hned při seznámení neptám na výkon jeho počítače. :) Ale bývá to o hodně míň. Syn si koupil 512MB a 2GHz a je nadšenej, co má, na rozdíl od většiny kamarádů za "dělo".
Ale pokrok jde rychle, kdo ví.
Že by se masově utíkalo k Linuxu se mi nezdá, většina lidí neví, co to slovo znamená. To co jim v počítači který si pořídili v Makru běhá, považují za pevnou součást počítače. Ti co vědí že jsou jakési XP a 2000 jsou považováni za odborníky, kdo umí nastavit jinou barvu okýnek a nebo spořič je považovaný za pc mága a experta.
BTW Na jenom pc mám 128MB a 1100Mhz a běhá mi tam Debian docela svižně. I video. A s KDE! Jen aby nám to vydrželo...:)
Tohle začíná vypadat na velmi nesmyslný spor o definici běžného uživatele a tlučení se po hlavách extrémními příklady. :) Ono, když bychom to nakrásně vyšpekulovali, svá lemátka dokázali, nic moc se nestane. :)
Tady by bylo potřeba mít nějaký hodnověrný výzkum, jak vypadá průměrný počítač v domácnosti. kolik je procet xxxMB a kolik naopak yyyMB, případně, jaké kusy se u nás nejvíc prodávají. Nemám, neznám, Možná se potkávám opravdu s vyjímečnými mimoňi, i když se mi to nezdá.
Já jenom tvrdím, že podle toho co tak kolem sebe vidím, je naprostá většina počítačů po domácnostech a kancelářích výrazně slabších nežli v příspěvku uvedený standard. A ty sestavy se stále kupují a pochybuji, že je za rok budou chtít všichni vyhodit.
Co bude to nevím, myslím že lidé budou brblat a postupně kupovat silnější. Zvyknou si. Ale nemyslím, že to bude moc veliký fofr. Co půjde na Vistě vypnout je jedna věc, ale zase, naprostá většina běžných uživatelů nic nenastavuje a ani netuší že to jde.
Btw, proč by to někomu vadilo?Ne každý chce, aby Linux používalo každé total BFU, které tady potom bude obtěžovat, že mu zmizela ikonka.
Ne každý chce, aby Linux používalo každé total BFU, které tady potom bude obtěžovat, že mu zmizela ikonka.Ikonky nemaj co mizet :P