Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
Tedy miluji Linux, ale nekdy je to fakt drina. Tedy nez si jeden vsimne tech stupidnich chyb, ktere dela. Cela zalezitos s cdma spocivala v tom, ze jsem si nevsiml, -))),
Dostal jsem spoustu dobrých rad a návodů jak připojit CDMA. Všechny jsem akceptoval a modem nic. Dělám někde chybu a nevím kde . Proste spustím příkaz a a modem ani nepípne. Možná na Debianu. Uvidím, zkusil jsem to ve Slacku, poctivě zapnul všechny podpory. Vypsal všechno co jsem měl. A nic. Dělám chybu a nevím, kde a nemám potřebné znalosti abych na ni přišel.
Musím se připojovat z woken. Protože Telecom ma své předpisy, Contactel má své předpisy, a já se stěhuji, zbyl mi jen Eurotel, který mi půjčil kamarád, neb pro něj momentálně nemá využití.Tkže minimálně měsíc se s tím budu votravovat. . Pokoušel jsem se sice připojit Linux, ale ač jsem pečlivě opsal návod na netu, který jsem vygooglil, tak nic. Ono to jde dost mizerně se připojit i ve woknech a velmi často si připadám jako za starých časů dial-up. kdy mi to věčně vypisuje milou hlášku "vzdálený počítač nepřipojen" Jo jo samá radost. Musel jsem na svůj milovaný notebook naistalovat wokna. Ach jo.Zkusím ještě připojit Slackware, ale nevím nevím.Možná to chce mít štěstí abych chytil čas, kdy to bude v chodu. Pak se třeba i povede. Litujte mě všichni -))). Nikdy, tedy do doby než se celé slavné CDMA trochu zlepší si to za ty peníze nepořídím.
Zcela nedávno jsem zavrhl a naprosto opustil KDE. Objevil jsem dva mazané window-managery jeden se jmenuje Fluxbox a druhý Xfce4. Musím říct, že preferuji ten druhý.
Pokud tu sleduji diskuse na téma v čem všem je Linux lepší než jeden nejmenovaný OS, obecně v komunitě přezdívaný "Wokna, Widle" většinou se skvěle bavím.
Dost dobře nechápu na abičku důvody hodnocení článků, či blogu. Komu co mají vlastně ukázat. Autorům článků a autorům blogů, kteří píší své příspěvky pravděpodobně bez nároku na honorář
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
Včera jsem psal, že jsem si naistaloval NetBSD a že mi jde i česká klavesnice. Jo jde, ale jen v X. Na BSD a Linuxu mě baví především nevypočitatelnost, kterými se vyznačují jednotlivé OP či distra.
NetBSD také umí českou klávesnici, a že chyba jako obvykle byla mezi židlí a klávesnicí. Jo jo, ta klávesnice. Dělá si co chce.
Protoze sem otrla natura a dam na "starsi" a zkusenejsi, zkusil sem VIM. Urcite je to klasika a je to opravdu skvely editor. Priznam se ze jsem tedy dal na pany Satrapu a Kysilku.
Po dlouhé době jsem měl relativně volný den. Využil jsem ho že jsem naistaloval na notebook Acer 2313NLM, Freebsd. Všechno proběhlo normálně, žádný problém. Až na jeden, který zřejmě je hardwarový, nebo možná softwarový.
Tak si tu čtu ten hlahol kolem pana Plešingera. Musím říci, že jsem docela překvapený jací jste většinou citlivky. Někdo má trochu jiný názor a už jste ochotni v něm vidět nepřítele lidstva a linuxové komunity.
Pořídil jsem si na netu OpenBSD. Všude to vychvalovali. Tak jsem neodolal a stáhnul a nainstaloval. Napsalo mi to že , "successfull". Radoval jsem se, jaký že jsem to pašák. Ne dlouho. Chtěl jsem to spustit a při rebootu to vypsalo, že to hledá televizní kartu a nic. Už jsem se tam nedostal. Jo jo těžkej život
Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena
Takze jsem se rozhodl, ze prispeji se svoji troskou do flamu, ktery tu sem tam bezi. Myslim si ze ti co si porad stezuji jak vyvojari nemysleji na to ci ono by meli byt, odsouzeni k trvalemu pouzivani woken. Rikam to proto ze jsem sve pritelkyni, ktera me povzbuzovala v mych linuxivych zacatcich slovy: " Stejne se to nikdy nenaucis jako ti mladi", nakonec naistaloval Mandrake 10.1. Pred rokem. Od te doby ji nic nespadlo. Je fakt, ze na tom pouziva pouze Mozillu, Xmms a nekdy Gqview
Jsem starik a mam v oblibe FreeBSD, Slackware a Debian. Vyzkousel jsem Mandrake od 9.0 az do 10.2. Fedoru. Aurox, Suse a jine ruzne distribuce. PC jsem si koupil v ve svych padesati letech. Byl na nem windows95. Votresny cas. Ale nezoufam. Na Linuxu a BSD se mi zamlouva, ze se musim vsechno naucit, ze me to nuti myslet a jsem rad, za linuxova komunita trva na hledani v manualech. Dokonce jsem se kvuli tomu musel naucit anglicky.