Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Jsem se dočetl, v jednom blogu, úvahu o tom kdo je lama.Zodpovědně tady prohlašuju, že jsem lama i když umim pustit PC i notebook, pracuju v několika linuxových distribucích, které si více či méně úspešně konfiguruji. Tedy, zatim jsem zapojil a naistaloval všechno co mi padlo do rukou. Je tedy pravda, že to někdy trvalo. Ale sem lama, tak co se tim trápit. No třeba se jednou až mě přestane bavit psychoterapie stanu správcem linuxové sítě. To budou čumět na staříka, jak ladí Linux a nebo nějaký BSD. Už se na to těším.
Tedy miluji Linux, ale nekdy je to fakt drina. Tedy nez si jeden vsimne tech stupidnich chyb, ktere dela. Cela zalezitos s cdma spocivala v tom, ze jsem si nevsiml, -))),
Dostal jsem spoustu dobrých rad a návodů jak připojit CDMA. Všechny jsem akceptoval a modem nic. Dělám někde chybu a nevím kde . Proste spustím příkaz a a modem ani nepípne. Možná na Debianu. Uvidím, zkusil jsem to ve Slacku, poctivě zapnul všechny podpory. Vypsal všechno co jsem měl. A nic. Dělám chybu a nevím, kde a nemám potřebné znalosti abych na ni přišel.
Musím se připojovat z woken. Protože Telecom ma své předpisy, Contactel má své předpisy, a já se stěhuji, zbyl mi jen Eurotel, který mi půjčil kamarád, neb pro něj momentálně nemá využití.Tkže minimálně měsíc se s tím budu votravovat. . Pokoušel jsem se sice připojit Linux, ale ač jsem pečlivě opsal návod na netu, který jsem vygooglil, tak nic. Ono to jde dost mizerně se připojit i ve woknech a velmi často si připadám jako za starých časů dial-up. kdy mi to věčně vypisuje milou hlášku "vzdálený počítač nepřipojen" Jo jo samá radost. Musel jsem na svůj milovaný notebook naistalovat wokna. Ach jo.Zkusím ještě připojit Slackware, ale nevím nevím.Možná to chce mít štěstí abych chytil čas, kdy to bude v chodu. Pak se třeba i povede. Litujte mě všichni -))). Nikdy, tedy do doby než se celé slavné CDMA trochu zlepší si to za ty peníze nepořídím.
Zcela nedávno jsem zavrhl a naprosto opustil KDE. Objevil jsem dva mazané window-managery jeden se jmenuje Fluxbox a druhý Xfce4. Musím říct, že preferuji ten druhý.
Pokud tu sleduji diskuse na téma v čem všem je Linux lepší než jeden nejmenovaný OS, obecně v komunitě přezdívaný "Wokna, Widle" většinou se skvěle bavím.
Dost dobře nechápu na abičku důvody hodnocení článků, či blogu. Komu co mají vlastně ukázat. Autorům článků a autorům blogů, kteří píší své příspěvky pravděpodobně bez nároku na honorář
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
Jakékoli bootovací cd Mandrake, tedy od čísla 9.0 (dřívější Mandrake neznám) se hodí k úpravě disků. Já osobně to tak dělám protože jsem líný shánět nějakou utilitku pro tuto práci.
Včera jsem psal, že jsem si naistaloval NetBSD a že mi jde i česká klavesnice. Jo jde, ale jen v X. Na BSD a Linuxu mě baví především nevypočitatelnost, kterými se vyznačují jednotlivé OP či distra.
NetBSD také umí českou klávesnici, a že chyba jako obvykle byla mezi židlí a klávesnicí. Jo jo, ta klávesnice. Dělá si co chce.
Protoze sem otrla natura a dam na "starsi" a zkusenejsi, zkusil sem VIM. Urcite je to klasika a je to opravdu skvely editor. Priznam se ze jsem tedy dal na pany Satrapu a Kysilku.
Po dlouhé době jsem měl relativně volný den. Využil jsem ho že jsem naistaloval na notebook Acer 2313NLM, Freebsd. Všechno proběhlo normálně, žádný problém. Až na jeden, který zřejmě je hardwarový, nebo možná softwarový.
Tak si tu čtu ten hlahol kolem pana Plešingera. Musím říci, že jsem docela překvapený jací jste většinou citlivky. Někdo má trochu jiný názor a už jste ochotni v něm vidět nepřítele lidstva a linuxové komunity.
Pořídil jsem si na netu OpenBSD. Všude to vychvalovali. Tak jsem neodolal a stáhnul a nainstaloval. Napsalo mi to že , "successfull". Radoval jsem se, jaký že jsem to pašák. Ne dlouho. Chtěl jsem to spustit a při rebootu to vypsalo, že to hledá televizní kartu a nic. Už jsem se tam nedostal. Jo jo těžkej život
Vcera jse tady horoval pro Linux a FreeBSD. Samozrejme jsem projevil nadseni, ktere me neopustilo za ty tri roky kdy se pro mne Linux stal zdrojem zabavy a pouceni. Ale chci rici, co jeste jineho pro mne tento fenomen znamena
Takze jsem se rozhodl, ze prispeji se svoji troskou do flamu, ktery tu sem tam bezi. Myslim si ze ti co si porad stezuji jak vyvojari nemysleji na to ci ono by meli byt, odsouzeni k trvalemu pouzivani woken. Rikam to proto ze jsem sve pritelkyni, ktera me povzbuzovala v mych linuxivych zacatcich slovy: " Stejne se to nikdy nenaucis jako ti mladi", nakonec naistaloval Mandrake 10.1. Pred rokem. Od te doby ji nic nespadlo. Je fakt, ze na tom pouziva pouze Mozillu, Xmms a nekdy Gqview
Jsem starik a mam v oblibe FreeBSD, Slackware a Debian. Vyzkousel jsem Mandrake od 9.0 az do 10.2. Fedoru. Aurox, Suse a jine ruzne distribuce. PC jsem si koupil v ve svych padesati letech. Byl na nem windows95. Votresny cas. Ale nezoufam. Na Linuxu a BSD se mi zamlouva, ze se musim vsechno naucit, ze me to nuti myslet a jsem rad, za linuxova komunita trva na hledani v manualech. Dokonce jsem se kvuli tomu musel naucit anglicky.