Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Vyzkoušel jsem na svém notebooku Acer TravelMate 2313NLM nejrůznější distra a zjistil jsem že nejvýhodnější pro něj je Slackware. Momentálně mám na něm 10.2. Acer má z linuxov7mi distry jeden problém a to je, že nejde přepínání zpět z grafiky do konsole. Prostě alt+f1-f6 nefunguje. Tedy u Mandrivy, Debianu a Fedory. Pouze Slackware s tím nemá potíže. Proč je tomu tak nevím, ale je to tak.
Tak mi to nedalo a pohrál jsem si z Mplayerem ve Slackwaru. Prošel jsem různé konference a nakonec jsem rozchodil Mplayer v konsoli a pod rootem. Zjistil jsem že příkaz mplayer dvd://2 spustí video, ale nenašlo to titulky. Vzhledem k tomu, že jsem konsolový fanda, zdá se mi to docela dost dobrý. V grafice jsem to nenastavoval. Jsem líný kopírovat skiny.Jen jsem zatím nepřišel na to jak ho spustit jako uživatel. Takže suma sumárum, hraje to pod rootem a nejdou tomu titulky. Parametr -sub to sice snese, ale to je tak asi všechno. Budu hledat dál. Obraz to má v konsoli úplně báječnej.
Hraju si ze Slackwarem. Je Štědrý den a protože děti jsou ve světě, má milá v Egyptě a já v Praze a je klid a pohoda, tak jak to tak vidím, nejsmysluplnější činnost je hra ze Slackwarem. Nainstaloval jsem si co se mi líbilo a zjistil jsem jak snadné je udělat baliček tgz z rpm. Což jsem hned využil a pokusil se nainstalovat několik aplikací. Ale netušil jsem jaká je to piplačka.
Tak jsem si přes swaret postavil úplně nového Slackwara.Začal jsem od base a postupně přidával. Musím říct, že mít systém kde mám opravdu jen to co chci a ještě navíc ve velmi čisté podobě byl takový můj linuxový sen. Žádný předimenzovaný KDE, ale instalovat si je to co potřebuji, třeba xfce4 nebo flubox, případně nějaké utility jako TeX a jiné pro uživatele nutné věci. Prostě v rc.d/rc.modules zapnu je to co chci, stačí to udělat hezky ve VIMU a je to. Zdá se mi to jako linuxové nebe bez mráčků.
Asi bych se měl správně pohoršovat nad tím, jakým způsobem lidé tráví Vánoce, které vlastně pro většinu nejsou těmi Vánocemi jak jim rozumějí křesťané, ale něčím co by se dalo nazvat oslavou slunovratu. Jenže se mi nechce se pohoršovat. Je mi to celkem jedno.
O čem sní feministky? Přece o mužích. O mužích, kteří jsou muži a chovají se jako muži. A nemá to co dělat s emancipací. Jak si tak pomalu stárnu, tak vidím,že v dnešní době kdy se ozývají nejrůznější hlasy, hlavně z tábora feministek,všímám si, že nejvíc nespokojenosti z muži projevují emancipované ženy.
Moc rád vzpomínám na ty chvíle kdy jsem se z různými děvčaty "namlouval". Slovo namlouvání pomalu zmizelo ze slovníku, stejně tak jako slovo "milá.". Dnes se obě tyto slova používají většinou ve zcela jiné souvislosti. A je to škoda. protože přesně vystihují daný stav. když se lidé seznamují, tak se namlouvají.
Nedá mi to a musím se připojit do diskuse kolem Gnome a vůbec kolem grafického prostředí. Nebudu zde uvádět jakékoliv odborné argumenty, leč a pouze praktické zkušenosti člověka, který k PC přišel v pozdním věku, k Linuxu ještě pozdějším a o sobě by rozhodně nechtěl a ani nemohl tvrdit, že je Guru, jež má systém v malíčku.
Nemám ve zvyku psát dva blogy za den, ale dnes mi to nedá. Přečetl jsem si "nečtěte to" a bavil jsem se královsky. Napsal jsem několik blogů o tom co mi přináší Linux. Nebudu to zde opakovat. Lituji jen že nejsem programátor, ale třeba se jím ještě někdy stanu a doufám, že zde bude stále něco jako Slackware, Debian, Gentoo atd.
Istaloval jsem Slackware, tedy správně řečeno, přeistaloval. Místo 10.1 jsem naistaloval 10:2. Podle svého zvyku jsem naistaloval celou distribuci. Vyzkouším co tam všechno je, jak to chodí a potom to ještě naistaluji jednou a to už udělám výběr. Netvrdím, že je to nejlepší metoda, ale mě celkem vyhovuje.
Istaloval jsem Slackware, tedy správně řečeno, přeistaloval. Místo 10.1 jsem naistaloval 10:2. Podle svého zvyku jsem naistaloval celou distribuci. Vyzkouším co tam všechno je, jak to chodí a potom to ještě naistaluji jednou a to už udělám výběr. Netvrdím, že je to nejlepší metoda, ale mě celkem vyhovuje.
Běží tady na Abíčku diskuse o tom zda a jestli rozdělit blogy podle témat, jestli vůbec nechávat blogy jen (když zjednoduším) o Linuxu a linuxových tématech. Osobně se domnívám, že až na jeden, který se skutečně netýkal ani trochu Linuxu se všechny moje blogy tím či oním způsobem dotýkaly Linuxu a komunity kolem shromážděné.
Nejsem proti registrovaném partnerství a nejsem ani pro něj. Jako pro heterosexuála tato otázka pro mne nemá význam a přiznám se že diskuse o jeho potřebnosti nebo nepotřebnosti mě nijak neberou. Je mi celkem lhostejné kdo a s kým provozuje jakýmkoliv způsobem sex, pokud to nedělá s malými dětmi a nebo nepoužívá při tom násilí.
Komu? No přeci své přítelkyni, ted v ní píšu tenhle blog. Jsem to musel sám sobě naistalovat abych viděl do čeho půjde. Kupodivu jsem to bezproblemově připojil na CDMA, ale zjistil jsem, že při každé restartu musí nakopnout modprobe cdc_acm. Zajímavý.
Zvykl jsem si psát každý den do blogu. A vůbec nepopírám, že jsem vždy zvědavý jak čtenáři reagují.Navíc se přitom trénuji v používání textového editoru VIM. Čtu si návody pana Satrapy a pana Kysilky a říkám si jak je dobře, že jsou lidé, kteří umí a zároveň jsou schopni a ochotni dát své pracně nabyté vědomosti veřejnosti. Jistě by byli bohatší na peníze, kdyby své vědomosti striktně prodávali.
Ve středu jsem se stěhoval, ve čtvrtek chodil po úřadech a v pátek jsem šel do blázince. Šel, jel jsem z Barrandova tramvají. Na Barrandov jsem se přestěhoval. Z Břevnova. Na Břevnov jsem se přestěhoval z Bohnic a do Bohnic ze Strašnic. A do Strašnic jsem se přistěhoval z Děčína. To vše v posledních letech. Takže jsem se vydal do blázince. Pracuju tam. Rozdíl je známý. Patřím k těm co mají klíče. Ti ostatní je nemají.
Tak jsem se odstěhoval.Koupil jsem si byt. na dluh. Stěhoval jsem se ve svém životě asi po 145. Nebo víckrát? Nevím. Proběhlo to celkem v klidu. Jako při každém mém stěhovaní jsem se zbavil krámů, které jsem za poslední čtyři roky, co jsem bydlel v Břevnově nashromáždil. To dělám při každém stěhování. Je to účelné. Čím víc toho zaházíte, tím méně toho do pátého patra taháte. Konečně nejsem nejmladší. Tak přišli kamarádi, naložili jsme dvě dodávky, pár židlí a něco osobních věcí. knížky jsem stěhoval před týdnem a jako obvykle to byl nejtěžší a nejobjemější část nákladu. A vyrazili jsme.