Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Přečetl jsem si ty "hrůzné blogy" kolegy Plešingera. Prosím vás mohl by mi někdo vysvětlit podstatu té hrůzy? A v čem se liší od posledních? Žádný kvalitativní rozdíl jsem nezaznamenal. Ale možná jsem jen nechápavý. Vyčetl jsem že má zájem o Linux, a nezavrhuje Windows. Sděluje to jak umí. Což není nic moc, ale oproti některým to dělá podstaně slušnější formou. A má i smysl pro humor. Zřejmě je tu mnoho méně odolných při sdělení odlišného názoru a mají potíž z jeho následným přijetím. No snad se z toho dostanou. Budou to v životě moc a moc potřebovat.
Nadávka není argument. Nadávka je projev bezmoci a důkaz chybějících argumentů
Tiskni
Sdílej:
Na builder.cz si taky vzpomínám, ale co se týče "primitivních dotazů" v diskusních fórech, nevím oč je na tom Abclinuxu lépe. Takovým nešvarům se lze IMHO vyhnout jen na úzce specializovaných webech nebo mailinglistech.
Nebo je sranda, že kvůli němu odešel Yeti, Marek Stopka, Mišelín?Tak na tohle sem alergickej. Duvod proc ti tri odesli byli jen oni sami. Jindra Plesingr provokuje a taky s nim i jeho stylem vystupovani nekdy nesouhlasim, ale ze on nekoho vyhnal bude mozne rikat, az odejde drtiva vetsina lidi. To, ze "odesli" tri lide, kteri nemeli na to, aby se nad jeho provokaci povznesli (resp. 2, s tim Markem to tedy asi bylo jinak), to je jen a pouze jejich vec. Za vrchol veskereho patosu povazuju toto, resp. ten prvni zapis.
Nadávka není argument. Nadávka je projev bezmoci a důkaz chybějících argumentůversus
Bál bych se chápat jako vyProč mi to přijde přinejmenším podivné?