Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nikoli, o Číňanech řeč nebude...
Haló kolem infekční žloutenky v naší zemi, zejména v matičce stověžaté, panuje už celkem dlouho a asi to málokdo minul. Já sám, jakožto osoba povahy hypochondricko-paranoidní, ji prožívám velice silně, tím silněji, čím blíž tato choroba udeří.
Aby bylo jasno, čeho se to bojím: nebojím se ani tak té choroby, ta je typicky jen o málo horší než chřipka. Bojím se - a to velice - našeho zdravotnictví. U žloutenky typu A je totiž povinná hospitalizace - to znamená, že pokud u vás lékař odhalí žloutenku, musí vás povinně nechat zavřít na infekční. Jinak zavřou jeho.
Problém infekčního oddělení je ovšem ten, že se tam s pacientem zachází jako s vězněm, tedy spíše ještě hůř. Je zakázáno všechno, jediné, co smíte, je propadat naprosté nudě na lůžku. Na čtrnáct dnů, někdy i déle. Psychický teror je doveden k dokonalosti: nesmíte mít notebook, pravděpodobně ani knihu, protože údajně fyzický i duševní klid je součástí léčby. Pravda je ovšem poněkud krutější: zdravotní sestry a personál jsou totiž většinou obyčejní lidé. A obyčejný člověk, pokud je mu svěřena jistá, třeba malá, moc nad svými bližními, se stává nelítostným tyranem.
Kdo ví, možná je v tom i jistá rafinovaná politika: vzbudit v lidech dojem, že za nemoc si mohou sami, že je to jejich vina a zaslouží si trest. Vždyť přece podle médií za většinu chorob může špatný životní styl. Ten, kdo onemocní, je v podstatě škůdce, sabotér, který se odmítá řídit pokyny vševědoucích televizních doktorů. Tak mu to náležitě osladíme, aby si to příště rozmyslel. Něco jako To vás pánbu trestá, že se nemodlíte.
Mimochodem, když už jsem u těch médií: je docela fascinující, jaké lži a nesmysly se na našem internetu na toto téma najdou. Poslední dobou mám pocit, že medicínské informace u nás zcela vyhynuly a média se věnují už jen a pouze zdravému životnímu stylu, doplňkům výživy, přípravkům pro hebkou pleť a celostní medicíně. Na jediné stránce Wikipedie najdu lepší informace než na všech těch našich Doktorkách, Ordinacích, ZdravíOnline a podobně.
Nejkrásnější hlod je snad na ordinace.cz: Pokud na sobě zpozorujete příznaky hepatitidy – teplotu, žloutenku – okamžitě navštivte svého lékaře! Léčba hepatitidy nepatří do rukou laika. Důvěra v naše lékaře je až dojemná - až na to, že žádná léčba není známa a lékař je úplně stejně bezmocný jako laik. Postižený se prostě nechá zavřít na infekční oddělení a tam zůstane, dokud se mu nezlepší výsledky krevních testů, nebo dokud nespáchá sebevraždu. K tomu se podává koktejl vitamínů a podpůrných látek, které mají za úkol ochránit játra, než si s tím imunitní systém poradí. To je vše. Nikdo neumí víc.
A protože se v nemocnicích šetří, může se stát, že uvěznění jedinci nedostanou ani ty podpůrné látky a do kapaček jim bude proudit čistý fyziologický roztok (nekecám, tohle se občas opravdu dělá). Oni se z toho stejně časem dostanou, sice jejich játra dostanou na frak trochu víc a v důsledku toho budou mít o něco kratší život, ale co? Důchodců je stejně příliš mnoho.
Co s tím? Osobně mám pocit, že v současné době je nejlepším řešením utéct, schovat se, nejraději do hor nebo do lesů, a přečkat to tam. S sebou je rozhodně třeba vzít si příslušné podpůrné léky - podle informací, co mám, by měla být dobrá kombinace Celaskon + Essentiale Forte + Lipovitan (důležité: tato kombinace je užitečná i jako prevence!), vše nejméně dvakrát denně. S tím zalézt do lesní boudy, udržovat se pokud možno v klidu, hodně pít a v klidu doufat, že se choroba přežene. Šance na přežití jsou podle mne o dost větší, než na infekčním oddělení - v lesní chýši je o dost zdravější prostředí. Sice vám tam nikdo nepomůže, kdyby bylo zle, ale to na infekčním oddělení také ne - sestřičky si budou popíjet kafíčko, i kdybyste ve vedlejší místnosti právě vypouštěli duši.
(Poznámka: Šťastlivci, kteří znají nějakou dobrou nemocnici, třeba i na druhé straně republiky, mají samozřejmě alternativu: okamžitě se tam rozjet, doplazit se dovnitř a tam se zhroutit. Důležité je vypadat na umření, jinak vás odlifrují zpátky do vaší spádové nemocnice.)
(Poznámka 2: Samozřejmě, že mezi námi existují i neřádi, kteří jsou očkovaní a všem se nám můžou smát. I já jsem to zvažoval - ne, že by vakcína byla k mání - ale známá doktorka se na to netvářila zrovna nadšeně a pravila, že alergik jako já by si to měl velice rozmyslet. Kromě toho je to úkon, který velmi chválí média, dokonce se zdá, že kdo se nenechá očkovat, ten není správný občan - což ve mně přirozeně vzbuzuje podezření...)
Tiskni
Sdílej:
Zvědavá otázka: jako potenciálně očkovaný a nenakazitelný mohu být aspoň dočasně "bacilonosič"? Když někde šmátnu v metru na "otisk" a přenesu to jinam.
Hmm, takže pak ... prý podáním ruky se taky přenáší? A taky může vypadat cizí ruka na první pohled čistá a "chytnu to"? To mi na tom nesedí ... že ani nemusim vědět, kde jsem se k ní (hepatitis) dostal (?).
lidem s vygumovaným mozkem, co nechápou, že jsou infekční a je potřeba je izolovat. A těm fakt nic nevysvětlíš.Až budeš mít chřipku, zastav se u mě... Zavřu si tě na týden do sklepa... Je nutné tě izolovat, jsi infekční.
Jinak je blbost si myslet, že infekční nemoc člověk zvládne sám. Pokud by žil někde v lesích, dejme tomu. Ale tady v Praze by nesměl navštívit žádné společné toalety - tudíž by musel sedět sám v bytě, nesměl by chodit do práce, do putyk, a bez vyšetření nepozná jestli ještě je nebo není infekční. Nejsem sadista, ale takové lidi bych postavil ke zdi a s klidem zlikvidoval - IQ tykve - lidstvo o nic nepřijde.Člověk jako jednotné individuum ji v pohodě sám zvládne. Nechápu kde si vzal tu hovadinu, že by ji nezvládl. Jak se potom stalo to, že jsem se vyléčil z chřipky?
ktere pri odchodu nalozim na dva dny do isopropylalkoholu, nebo podobneho svinstva. Klidne to i osmazim na UV lampeMám silné obavy, že tenhle nápady by neprošel. Isopropylalkohol nemá příliš velké dezinfekční účinky, UV lampa nedosvítí všude... Běžně se jako dezinfekce uznává jen to, co je schváleno hygienickou stanicí v rámci dezinfekčního plánu nemocnice. Pro předměty je to typicky parní sterilizace (140 °C), případně horkovzdušná sterilizace, anebo chemická dezinfekce v parách formaldehydu. Jiné metody jen výjimečně.
Je zakázáno všechno, jediné, co smíte, je propadat naprosté nudě na lůžku.Blbost, ve FN Bulovka jsou dokonce povoleny běžné návštěvy u pacientů s hepatitidou.
Psychický teror je doveden k dokonalosti: nesmíte mít notebook, pravděpodobně ani knihu, protože údajně fyzický i duševní klid je součástí léčby.Opět nesmysl. Je sice teoreticky možné, že kniha pak musí skončit ve spalovně (aby se přes ni nemohla šířit infekce, byť je to v tomto případě nepravděpodobné). Ale že by byla někde zakázána, o tom nevím.
Důvěra v naše lékaře je až dojemná - až na to, že žádná léčba není známa a lékař je úplně stejně bezmocný jako laik.Léčba spočívá především v dietě. Některá jídla a zejména alkohol játra zatěžují. Není to samozřejmě léčba namířená přímo proti viru, ale je důležité játra co nejvíc šetřit.
Důležité je vypadat na umření, jinak vás odlifrují zpátky do vaší spádové nemocnice.Nic jako spádová nemocnice neexistuje. Nemocnici si lze svobodně zvolit, pokud ta konkrétní zvolená nemá vyčerpanou kapacitu. Buď rád, že není doba o nějakých 25-30 let zpátky - to bys poznal, co je to být jako pacient skutečná nula. Ani bys nemusel mít něco infekčního, stačilo ležet v nemocnici s běžnou nemocí nebo úrazem. Žádný výběr nemocnice, návštěvy 2 hodiny týdně, žádný nárok na informace, žádný nárok na adekvátní léčbu atd.
byl jsem na návštěvě v několika pavilonech a zděsil jsem se, jak strašné je prostředí uvnitř budov - všechno oprýskané, popraskané, architektura místností, vybavení i nábytek jak z poloviny minulého století, na podlaze prastará linoleaTo není až tak neobvyklé. Též například většina klinik VFN vypadá takhle. Od první republiky se na to nesáhlo (nanejvýš se obměnil nějaký nábytek) a podle toho to také vypadá.
Bluebeare, zase to s tou sebelítostí tak nepřeháněj. Ano, ležet v nemocnici je vždycky nepříjemné, ale co mají říkat v okresních nemocnicích matky, jejichž dítě Hepatitis A chytilo. V málokteré okresní nemocnici hospitalizují matku i s dítětem a to je pak hukot, když musíš nechat 15měsíční batole někde samotné. O právech dítěte se stále jen mluví, mnohde se se neberou v potaz vůbec. A z té hospitalizace má dítě zaděláno na celoživotní psychické problémy.
Promiň, proti tomu je tvé poležení v nemocnici čajíček. Počteš si, odpočineš, nakompiluješ pár jader a za 6 týdnů jsi v pohodě. Krom toho, nekomplikované případy můžou být v karanténě i doma, jsou - li podmínky příznivé.
Jinak na Bulovce jsme kdysi byli se zdrávkou na exkurzi a mně se tam líbil epidemiologický režim, který mají dobře vymakaný. V případě invaze Eboly nebo pravých neštovic bys to ocenil.Ten nárok je právně nevymahatelný a když tam matku nebudou chtít má prostě smůlu. Jinak ano, podle Listiny práv dítěte má dítě právo na to, aby bylo hospitalizováno s rodičem. Pojišťovny by tento pobyt měly hradit do 6 let věku dítěte. Někdy si pobyt hradí rodič sám. Reálná situace je fakt jiná. Znám hodně matek, které s malým dítětem být nemohly, protože si to personál nepřál.
Hm, vzhledem k tomu, ze Listina prav ditete je samozrejme pravne vymahatelna, tak mam pocit ze si tady ponekud protirecite. Myslim ze ten narok pravne vymahatelny je, ze jej mozna nikdo nevymaha, to je jina vec... coz muze byt zpusobeno katastrofalnim stavem ceskeho soudnictvi a tradicnim ceskym zvykem nechat si bez reci srat na hlavu.Ten nárok je právně nevymahatelný a když tam matku nebudou chtít má prostě smůlu. Jinak ano, podle Listiny práv dítěte má dítě právo na to, aby bylo hospitalizováno s rodičem.
Právně vymahatelné to nejspíš nebude, páč tuším, že ČSSD to má ve volebním programu, že to "právo" uzákoní. Fakt je, že nevím o nikom, kdo by ten nárok vymáhal soudně. A asi by stejně neuspěl, stačí, když lékař prohlásí, že šlo o ohrožení zdraví dítěte.
Tu stranu nevím přesně, nedávno jsem to zaslechla v rádiu.
tak to samozrejme pravne zavazne a vymahatelne je. Jestli to ovsem skutecne v Umluve o pravech ditete (kterou jste mel zrejme na mysli?) je, to netusim a jsem liny to zjistovat - chtel jsem jen poukazat na to, jak si protirecite kdyz nejprve zpochybnujete pravni vymahatelnost dane veci a zaroven se druhou casti argumentu odvolavate na pravne zavaznou a zcela jiste vymahatelnou umluvu.ano, podle Listiny práv dítěte má dítě právo na to, aby bylo hospitalizováno s rodičem.
... a navic musim priznat, ze me prekvapuje, ze se stale jeste najde nekdo, kdo zda se bere volebni programy za bernou minci.Právně vymahatelné to nejspíš nebude, páč tuším, že ČSSD to má ve volebním programu, že to "právo" uzákoní.
Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, zajistí, aby dítě nemohlo být odděleno od svých rodičů proti jejich vůli, ledaže příslušné úřady na základě soudního rozhodnutí a v souladu s platným právem a v příslušném řízení určí, že takové oddělení je potřebné v zájmu dítěte.Takze podle meho chapani se nemocnice bez soudniho rozhodnuti muze treba stavet na strechu, mama/tata tam se svym ditetem muze byt dokud to dite nevyhodi.
V umluve o pravech ditete v clanku 9 odstavec 1 stoji:IANAL, ale podle mého chápání tohle nemocnici k ničemu nezavazuje. Spíš by to chtělo zákon, kterým stát ta práva zajistil.Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, zajistí, aby dítě nemohlo být odděleno od svých rodičů proti jejich vůli, ledaže příslušné úřady na základě soudního rozhodnutí a v souladu s platným právem a v příslušném řízení určí, že takové oddělení je potřebné v zájmu dítěte.Takze podle meho chapani se nemocnice bez soudniho rozhodnuti muze treba stavet na strechu, mama/tata tam se svym ditetem muze byt dokud to dite nevyhodi.
Zřízenci tě můžou jednoduše vyhodit i s dítětem, jdi si, kam chceš.To je blbost. Mohou to zkusit, ale pokud jde o neodkladnou péči (v jiných případech si lze nemocnici s předstihem vybrat), bylo by to zásadní porušení zákona. Pak je na místě zavolat policii, s tím, že nemocnice odmítá poskytnutí neodkladné péče. Problém je, že pokud to někde nastalo a postižení se nijak nebránili, příště (proti někomu jinému) se to bude opakovat - a to platí zcela obecně. Kdo to předem vzdá, příště dostane "po hubě" ještě víc.
kdysi jsem ležel pár měsíců na dětském a dobře si pamatuju, jak si nás tam vychutnávali. Vlastní kniha byla maximum, ale i ta byla dovolena jen v přesně stanovených denních dobách. V době poledního klidu se mohlo jen tiše ležet, totéž po večerce, která byla asi v devět. Jakýkoli hluk způsobil, že sestra vylezla ze sesterny a začala řvát.Jenže srovnávat dětské oddělení s dospělým je trochu mimo mísu. Tím nechci tvrdit, že by to mělo na dětském takhle vypadat, ale jsou to prostě rozdílné věci.
To ano - čekal bych, že dětské bude ještě nejlepší, protože skoro každý dospělý má tendenci chovat se k dětem lépe - to je součást morálního standardu společnosti a přirozená vlastnost zakódovaná v genech. Dokonce i mezi těžkými zločinci se vražda dítěte považuje za něco horšího než obyčejná vražda.Myslel jsem to tak, že u dětí není nic divného, když mají například polední klid apod. Taková věc je běžná třeba ve školce, takže není divné, když je i v nemocnici.
Jakýkoli hluk způsobil, že sestra vylezla ze sesterny a začala řvát.Tomu se říká pozitivní zpětná vazba.
a horší snad může být jedině originál Osvětim.Že Tě huba nebolí....
nesmíte mít notebookHmm to by mě zajímalo jak dlouho by trvalo, než bych se skrze jejich zdi nudou prokousal na svobodu.
No, když si představim reakci řidiče Jima Hackera z Jistě pane ministře, tak tam ho (Hackera) drtí mnohem víc, než vy tu Koty ... a mam dojem, že i s větší elegancí
Navíc, pobyt na infekčním není dneska prakticky nijak vymahatelný. Kdo chce zdrhnout, zdrhne.Nemáš tak docela pravdu. Kdo zdrhne, vystavuje se riziku trestního stíhání pro trestný čin Šíření nakažlivé choroby (zde úmyslné jednání, tedy § 189, sazba až 3 roky). Další sance (i když jen pokuta do 500 Kč) hrozí od zdravotní pojišťovny za porušení povinností pojištěnce).
Vy budete asi informatik, matematik nebo něco podobného, že? Cpete totiž svoji logiku všude, i tam kde logika není a to je váš problém. Lidi nejsou stroje, počítače, nechovají se podle toho, jak je naprogramujete. chápete to vůbec?V tom tvrzení je jedna chyba. Lidé totiž stroje jsou. I když zatím nejsložitější známí. A víceméně se chovají i podle toho jak se "naprogramují". Jenom reagují na tolik podnětů, že se vlastně chovají nepředpovídatelně.
Jistě jako žena víte, co jsou to příušnicePříušnice jsou problém hlavně pro muže (když člověk v lékařském repetitoriu čte, že "varlata mohou dosahovat až velikosti velkých pomerančů", není to příjemné čtení
Příušnice jsou problém hlavně pro muže (když člověk v lékařském repetitoriu čte, že "varlata mohou dosahovat až velikosti velkých pomerančů", není to příjemné čteníZkuste si vygooglit termin scrotal elephantiasis ... proti tomu jsou i ty "velke pomerance" hadr.).
Problém je, že 20 letou účinnost prokážeme až za 20 let, že?Ani ne. Stačí, když ji někdo po pěti letech vyvrátí.
Ha, na infekčním oddělení jsem se skvěle prospal :)Ja sice nebyl na infekncim, ale v nemocnici me budili uz v sest rano
Nás v nemocnici budili obvykle už ve čtyři ráno !!Tak jestli je to pravda, tak by si autor takového nápadu velice zasloužil být na nějakou dobu pacientem - nejlépe podle Saturnina: "částečně na oddělení chirurgickém, částečně na oddělení pro duševně choré"
Nás v nemocnici budili obvykle už ve čtyři ráno !!A nedavali vam take nekolikrat denne klystyr?
teprve to druhe je infekcni nemocTo neni uplne pravda. 'Hepatitida' je zanet jater, ktery muze mit ruzne priciny (at uz ruzne druhy viru, bakterii nebo toxiny). Az teprv 'Hepatitida typu A' je konkretni infekcni nemoc.
Nejsem sice lékař, nicméně ve vašem shrnutí vidím jednu chybu. A protože jsem žloutenku, respektive hepatitidu A, ve věku sedmi let prodělal, cítím se dostatečně kvalifikovaný se k této problematice (hepatitid, žloutenek a úrovně nemocnic v ČR vůbec) fundovaně vyjadřovat.
Nuže ta chyba - "žloutenka" je podle mého (a tedy fakticky) to, že vám něco zežloutne. Typicky bělma. Hepatitida je obecně určitá skupina jaterních onemocnění (jejichž důsledkem bývá žloutenka ve smyslu předchozí definice). Nicméně žloutenku můžete mít i bez hepatitidy (si myslím, a tedy je to fakt), tedy hepatitidy prostě nejsou podmnožinou žloutenek.
Pokud by snad někdo chtěl v této zhola idiotské debatě pokračovat a něco argumentovat, nechť laskavě nejprve doloží svůj chorobopis a prokáže, že hepatitidu (nejméně) A prodělal. Jinak jej budu považovat za nekvalifikovaného šarlatána nehodného debaty.
Nuže ta chyba - "žloutenka" je podle mého (a tedy fakticky) to, že vám něco zežloutne.Samozřejmě. Řeč byla ale právě o případech, kdy se zežloutne. Tomu odpovídal ten můj vzorec, který byl navíc myšlen spíš pro zábavu, než aby něco přesně vystihoval.
Hepatitida je obecně určitá skupina jaterních onemocnění (jejichž důsledkem bývá žloutenka ve smyslu předchozí definice).Hepatitida je prostě zánět jater. Zánět je v podstatě obranná reakce, tedy vlastně ani ne nemoc jako taková.
Nicméně žloutenku můžete mít i bez hepatitidy (si myslím, a tedy je to fakt)Žloutenku (tedy ve smyslu žlutého zbarvení kůže a očního bělma) lze mít z řady důvodů, třeba z obstrukčního (ucpání žlučovodu, například žlučovým kamenem) nebo toxického.
Nebo taky Gilbertův syndrom. Takto postižený dokáže občas pěkně zežloutnout i bez hepatitidy.