Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prosím všechny nácky, fašisty, ale i fanatické humanisty, aby se tomuto blogpostu vyhnuli. Je to jen zamyšlení z čistě přirodního hlediska, z hlediska přežití.
Napadla mě taková věc. Moderní lékařská věda umožňuje přežít jedincům, kteří by v přírodě přirozeně zemřeli. Příroda si to zařídila tak, že přežijí jen ti nejsilnější, tedy ti, nejlépe vybavení k přežití. S nástupem lidské civilizace se ale přístup k životu razantně změnil. Dnes umíme léčit mnoho vrozených vad, genetických poruch či jiných dědičných nemocí a když už je neumíme vyléčit, umíme je alespoň potlačit. Tím jsme ovšem znemožnili přírodě udělat přirozený výběr. I lidé s "poruchou" dnes zakládají rodiny, mají děti a spokojeně se dožívají vysokého věku. Napadá mě, zda toto vítězství lékařské vědy ve výsledku nepovede třeba za 1000 let k vymření lidstva, protože pro přežití nevhodné geny nebyly z rozmnožovacího procesu přirozeně vyřazeny.
Tiskni
Sdílej:
ale z globálního hlediska je to určitá skrytá hrozba.Jako člověku, kterému lékařská věda párkrát zachránila život, mě může globální pohled i s přírodním výběrem vlézt na hrb
logické (sám bych se na to díval podobně) leč krátkozraké. Na druhou stranu, kdybych věděl, že mám dědičnou poruchu, děti bych si nepořizoval.Ale jdi ty akademiku
Někdo může podědit sklon k vypadávání vlasůNojo, vždyť já už teď mám větší kouty, než můj otec. Asi bych se měl nad svým genetickým materiálem zamyslet a jít se utopit
Teď se přišlo na to, že to, jak děti všechno co najdou dávají do pusy, není prasečina, ale že se kontaktují se vším, s čím se později setkají a vytváří si schopnost obrany.Teď?! Asi máme každý jiné pojetí slova teď.
... a stačí si to dát do rovniceStačilo by, kdyby taková rovnice existovala. IMHO ale vyhovující není.
z globálního hlediska je to určitá skrytá hrozbaJo? A čemu to v globálu hrozí? Přinejhorším se bude rodit o něco víc degenů ve vyspělých zemích. Ale nějak mi uniká, jak tohle může být globální hrozbou. Při velikosti lidské populace a úrovni zdravotnictví po celém světě bych se vážných problémů s degenerací lidstva neobával. Ne, fakt ne, tyhle úvahy jsou zcestné.
Dnes umíme léčit mnoho vrozených vad, genetických poruch či jiných dědičných nemocí a když už je neumíme vyléčit, umíme je alespoň potlačit.
To taky ale neco stoji a ne kazdej na to ma. Taky se to lisi stat od statu (nekde nemaji to zdravotnictvi na takovy urovni jako jinde, nekde by te zas bez vylozeni penez na drevo nechali klidne chcipnout). Takze tohle neplati ani dneska 100% vsude a pro vsechny.Napadá mě, zda toto vítězství lékařské vědy ve výsledku nepovede třeba za 1000 let k vymření lidstva ...
Treba se za 1000 let budeme rozmnozovat vyhradne klonovanim, protoze normalni cestou uz to nebude mozny, a to je zacatek jistyho konce (jako Asgardi v SGta hromadna sebevrazdaJo přesně to jsem myslel, tady se nabízelo minimálně spojení s počítači.
Ale takhle to zabalit, to mi k nim vubec nesedelo.
Příroda si to zařídila tak, že přežijí jen ti nejsilnější, tedy ti, nejlépe vybavení k přežití.To je celkem častý omyl. Přírodní výběr se netýká jednotlivců, ale druhů. A i u druhů neznamená „nejsilnější přežije“, ale spíš „nejúspěšnější se bude dál nejvíce rozvíjet“ – tj. méně úspěšný druh bude žít třeba v jedné oblasti a bude to stále jeden druh, ale úspěšný druh se bude šířit dál a jednotlivé jeho populace se od sebe oddělí a budou vznikat nové druhy. Zatím to vypadá, že lidská společnost je evolučně celkem výhodná vlastnost druhu Homo sapiens, a soucit s nemocnými třeba může být nutnou podmínkou pro existenci takové společnosti. Ne všechno, co se jeví býti zbytečné z krátkodobého pohledu je zbytečné i z dlouhodobého hlediska.
Pouze konstatuji, že lékařská věda umožňuje i přežití jedinců pro reprodukci z přírodního hlediska nevhodných.A to je právě to, co nemůžeš vědět. Co když nejlépe geneticky i jinak vybaveni na přežití v dalších letech budou právě ti, které dnes lékaři zachraňují? Nemá smysl argumentovat tím, že bez lékařů by takový člověk třeba umřel, protože lékaři tu prostě jsou a spolu se svými novými metodami jsou součástí naší dnešní přírody.
Stejně tak nemůžeš vyloučit, že ti "dobře vyškrtnutelní" nemůžou vytvořit něco kolosálního a zásadního pro všechny, že toho nejsou schopni nás všechny obohatit. V umění, čemkoliv.
Co, koho, máte na mysli? Já slyšel pouze o specializaci napříč jejich společenstvím (?).
Funguje statisticky, takže je k tomu potřeba velký počet opakováníTohle by bylo na velkou diskuzi, dost možná to není pravda. Může to být tak, že s větší velikostí populace dokonce rychlost přírodního výběru klesá.
Jistě že je to nepřesné, ale pořád je to přesnější, než ...... což ale neznamená, že přírodní výběr druhů není blbost
přírodní výběr znamená, že silnější (lev) sežere slabšího (zebru).To není až tak daleko od pravdy, přírodní výběr, pokud probíhá na druzích, znamená, že v ideálním případě v jedné nice přežije jen jeden (např. člověk vs. neandrtálec).
což ale neznamená, že přírodní výběr druhů není blbostA co je na tom za blbost? Jestli se nepletu, je to zatím ta nejvěrohodnější teorie, kterou máme.
To není až tak daleko od pravdy, přírodní výběr, pokud probíhá na druzích, znamená, že v ideálním případě v jedné nice přežije jen jeden (např. člověk vs. neandrtálec).Ale jeden druh, ne jeden živočich. Ale klidně se může stát, že v konkrétním souboji dvou jedinců – člověka a neandrtálce – podlehne člověk, ale to ještě nic nevypovídá o celém druhu. Navíc nemusí ani docházet k přímému střetu, prostě jen ty druhy soupeří o potravu. A hlavně, to, že by skutečně vyhynul jeden druh a druhý přežil se stává spíš ojediněle. To „silnější přežije“ podle mne znamená, že „silnější“ (úspěšnější) bude mít na stromu, který představuje vývoj druhů (který druh se z čeho vyvinul) košatější potomky, než druh méně úspěšný. Třeba společný předek všech savců byl úspěšnější druh než společný předek všech dinosaurů, protože druhů savců je dnes celkem dost, což se nedá říci o druzích dinosaurů. To ale neznamená, že se ti společní předci museli potkat ve stejné době, a už vůbec ne že jednotlivci z druhu předka savců byli v přímé konkurenci úspěšnější než jedinci předka dinosaurů.
což ale neznamená, že přírodní výběr druhů není blbost A co je na tom za blbost? Jestli se nepletu, je to zatím ta nejvěrohodnější teorie, kterou máme.Blbost je to hlavně v tom, že nějaké druhy jsou přírodě ukradené. Jak bude evoluce (tedy změny genofondu populací) probíhat, záleží na vlastnostech jedince, záleží na vlastnostech populace ve které žije, záleží na jeho okolí, ale nezáleží na početnosti ani jiné vlastnosti jeho druhu a už vůbec ne na početnosti nějakého taxonu jehož je členem. Vývoj druhů je potom jen takový vedlejší produkt evoluce, který nemá s přírodním výběrem nic společného, je spíš dílem náhody. Ohledně věrohodnosti - to záleží na každém, ale slyšel jste o teorii sobeckého genu?
Ale klidně se může stát, že v konkrétním souboji dvou jedinců – člověka a neandrtálce – podlehne člověk, ale to ještě nic nevypovídá o celém druhuNechápu, proč to sem píšete, to je přeci samozřejmé. To, že Sparta vyhrála ligu taky neznamená, že vyhrála každý zápas.
Navíc nemusí ani docházet k přímému střetu, prostě jen ty druhy soupeří o potravuOpět, to přece nikdo neříkal. Ti dva lvi z příspěvků okolo, jak jeden umřel, se taky nemuseli potkat.
A hlavně, to, že by skutečně vyhynul jeden druh a druhý přežil se stává spíš ojediněleTo je hlavní argument proč evoluce na druzích prostě nefunguje.
To „silnější přežije“ podle mne znamená, že „silnější“ (úspěšnější) bude mít na stromu, který představuje vývoj druhů (který druh se z čeho vyvinul) košatější potomky, než druh méně úspěšnýA to je právě ta blbost. Není možné měřit "úspěch" druhu kolik je pod ním druhů ve fylogenetickém stromu. Jak byste asi poměřoval dejme tomu člověka, který je jeden druh a osídlil celou planetu, s nějakým taxonem kde jsou tisíce specializovaných druhů?
Jak bude evoluce (tedy změny genofondu populací) probíhat, záleží na vlastnostech jedince, záleží na vlastnostech populace ve které žije, záleží na jeho okolí, ale nezáleží na početnosti ani jiné vlastnosti jeho druhu a už vůbec ne na početnosti nějakého taxonu jehož je členem.Evoluce nezáleží na vlastnostech jedince, a nezáleží ani na početnosti taxonu (což jsem nikde nepsal). Záleží na vlastnostech jedinců v celé populaci.
Nechápu, proč to sem píšete, to je přeci samozřejmé. To, že Sparta vyhrála ligu taky neznamená, že vyhrála každý zápas. … Opět, to přece nikdo neříkal. Ti dva lvi z příspěvků okolo, jak jeden umřel, se taky nemuseli potkat.Když je to zřejmé, proč jste opět napsal, že záleží na jednotlivci?
To je hlavní argument proč evoluce na druzích prostě nefunguje.Nefungovala by, pokud byste jako evoluci bral zánik druhů. Jenže evoluce je vznik a vývoj druhů, tj. z jednoho druhu se postupně vyvine několik dalších druhů. Ten původní už pak neexistuje (dalo by se říci, že zanikl), ale místo něj jsou tu druhy nové, které by bez toho původního nevznikly.
A to je právě ta blbost. Není možné měřit "úspěch" druhu kolik je pod ním druhů ve fylogenetickém stromu. Jak byste asi poměřoval dejme tomu člověka, který je jeden druh a osídlil celou planetu, s nějakým taxonem kde jsou tisíce specializovaných druhů?Poměřovat úspěšnost druhu vzhledem k jeho aktuálnímu stavu na planetě nemá smysl. Evoluce popisuje vývoj, popisem jednotlivého bodu vývoje ale o vývoji nezjistíte nic. Takže úspěšnost druhu můžete poměřovat jenom tím, jak moc ovlivní budoucí vývoj – tedy třeba právě to, jak velký podíl budou mít jeho potomci v budoucích „skladbách“ života na Zemi. Poměřovat dneska člověka s něčím tedy není dost dobře možné, protože nevíme, jaký bude další vývoj.
... že přírodní výběr znamená, že silnější (lev) sežere slabšího (zebru).Jestli má někdo takovouhle představu, tak je úplně mimo.
Bohužel je to ale asi to nejrozšířenější, co si tak kdo pod přírodním výběrem představí. Není divu, že tomuhle pak spousta lidí nevěří. Při hledání odpovědi na otázku „jak to bylo“ pak ale spousta z nich už evoluci vyloučí rovnou, aniž by zjišťovali, co to doopravdy znamená.... že přírodní výběr znamená, že silnější (lev) sežere slabšího (zebru).Jestli má někdo takovouhle představu, tak je úplně mimo.
Většina lidí co znám (a znám hodně nebiologů) základní myšlenku přírodního výběru chápe docela dobře a až na několik křesťanských magorů všichni věří, že je to jedním z mechanismů, kterým vznikají druhy, včetně nás.Že věří, že je to jeden z mechanizmů, jak vznikají nové druhy, to beru. Ale když se jich zeptáte, jak ten mechanizmus funguje? Budou popisovat něco, co může opravdu být příčinou „vzniku“ druhů, a nebo řeknou, že funguje tak, že silnější přežije?
I ten největší blbec jakého znám řekne, že silnější přežije a bude mít pravdu. Nikdo si nemyslí, že když lev sežere zebru, tak že to je přírodní výběr. Všichni viděli nějaký přírodopisný dokument, takže ví, že přírodní výběr je o tom, že ten lev sežere přežije a ten co to jí nesežere, umře hlady.Právě že tohle přírodní výběr (ve smyslu evoluce) není.
Kdokoli se podívá kolem sebe, hned zjistí, že ta jednoduchá myšlenka v této podobě neplatíProč, mohl-li byste osvětlit?
Právě že nestačí.Proč? Jasně, my biologové potřebujeme znát celý obraz. Koukáme se na populace, měříme fitness, děláme statistické modely. Ostatní toto nepotřebují. Myšlenka přírodního výběru je jednoduchá a není důvod ji jednoduše nepodávat.
Kdokoli se podívá kolem sebe, hned zjistí, že ta jednoduchá myšlenka v této podobě neplatí.E? Tohle potřebuje vysvětšlit.
A už nepřemýšlí nad tím, že ta myšlenka je vlastně překroucená, ale řekne si, že ti vědci pěkně kecaj.Kdo si to řekne? Znám pár šílenců s křížkama na krcích, co to říkaj, ale ti neví co melou a rozumí prdu.
A odejde se léčit k šarlatánovi, stavět přistávací plochu pro UFO nebo pálit učebnice paleontologie.Nu což. Tohle někteří prostě vždycky dělat budou.
Nojo, tím přístupem, podávat lidu pravdu tak, aby pro něj byla pochopitelná, kopírujete přístup těch s křížky na krku, kteří odpradávna praktikovali názor, že pravda je mnohem složitější než jak jí podávají, ale nechtěli vnášet do lidských srdcí nepokoj a zmatek složitostma.Totální nesmysl. Je rozdíl mezi tím, když někdo vyloženě lže a když někdo říká pravdu aniž by zahlcoval zbytečnými detaily.
Osobně je mi to líto, ale jak se tak pohybuji mezi lidmi, zdá se mi že vážnost vědců opravdu klesá.Záleží co to je za lidi.
Za mého mládí si lid pod pojmem "vědec" představovl lehce potrhlého, ale nesmírně vševědoucího, ba moudrého a ušlechtilého podivína (krom oblíbených vědců -- šílených padouchů :)). Dnes se častěji setkám s názorem, že se jedná o spolek cestovatelů po konferencích, dělaných jen proto, aby konference byla, a sepisovatelů článků proto, aby měli impakty, kteří stejně na nic nepřijdou nebo jen na to, co už stejně každej jouda ví.Dobrá karikatura. Musím uznat že jsou školy a ústavy, které se takto chovají.
Citát: "Jako by nestačilo že platim na socky a byrokraty ještě tyhle!" konec citátu.Socky a byrokraté stojí mnohem víc.
A nebo přijdou, ale leda na něco, na co všichni chcípneme. Ono zaříkávadlo: "je vědecky prokázáno" už dnes často (zkušenost) budí záchvaty smíchu. Což tedy za mých mladých let nebylo.Tohle zaříkávadlo často používají laici a často úplně zcestně a k doložení nesmyslů. Za mladých let to nebylo? Vždyť tehdá byl "vědecký" komunismus, nemýlím se?
Je to k mnohým nespravedlivé, jistě. Mohou za to i nebo snad jen média, která výsledků výzkumů vybírají ty nejsenzačnější koniny sesmolené nějakým snaživým lemplem a ty ještě pokroutí, může za to... asi těch důvodů bude víc. A nebo to tak není a já se jen vždy dostanu někam, kde zrovna probíhá fluktuace od normy.No jo, média. Tak jak jsou, představují jednu z nejhorších věcí jakou znám. Učiněné svinstvo, a to včetně "veřejnoprávních".
Pojmy lež a pravda mám trochu jinde. Já vnímám většinou jen rozdílné pohledy na věc, za což může četba knih a to, že nemám v náplni práce hledat pravdu, ale umožnit lidem s jiným vnímáním reality co nejlépe žít.Aha, takže je podle tebe lepší, když lidé budou co nejlépe žít bez ohledu na to zda realitu vnímají tak jak je nebo ne. Nakecat někomu pohádky, aby se netrápili skutečností, dokážu pochopit leda u nemocných lidí a zvířat na maso.
Kdybych byl (přírodo)vědec, musel bych se k pravdě asi chovat jinak. Takhle jsem "deformován" četbou Wittgensteina, Jasperse a prací :).Ajajaj.
Krom oblasti společenských věd se i u nás bádalo, někdy nijak špatně (myslím).No jak kdo, kde a kdy, jako dnes.
1,2,3,4,... doplňte číslo. Přeci 10 - sečtu je, 1 abychom se vrátili na počátek, 108 protože je pozvátné, 0, protože v ní všechno končí. Nebo 9 protože bydlím v domě č. 12349. Může to být i 5, proč ne?Tohle jsou příklady, kdy nemá smysl hledat pravdivé řešení. Já se bavím o takovýchto případech: "78" - jeké arabské číslo v desítkové soustavě je v uvozovkách? Správná dpověď: "sedmdesát osm". To je jediná správná pravda. Cokoli jiného by byla nepravda (aspoň doufám, že jsem tam nenechal místo pro manévrování).
Trvat na pravdě a hájit poznatky vědy je dobře. Ale odsamcať pocamcať.Jasně, pokud jde o sex, tak jde všechno stranou.
Přírodní výběr ale „neprobíhá“ na jednotlivcích, ale na druzích.Cože? To se vylučuje?
Tim by sice byly degenerace poreseny, ale za jakou cenu?
Zatim mam zkušenost, že neni na špičkovou péči pro všechny. Proto bych se toho tak nebál. P.S. zakládám si seznam filmů, co chci jednou vidět ... teď neni čas a klid.
Treba ten jak si tam znicili atmosferu a kyslik si mohli dovolit jen bohaty ...
Vetsinou je to ale porad variace na stejny tema - je jedna zla nadnarodni korporace, ktera ma kontrolu nad necim, ceho se zoufale nedostava (at uz je to kyslik, voda, leky nebo neco jinyho) a nechava si za to krvave zaplatit.Ono totiž DNA není všechno a i člověk s "vadnou" (ať je to cokoliv), může společnosti významně prospět.Díky bohu za Hawkinga. Kdyby se narodil v dobách, kdy rozhodovala příroda, tak by třeba nikdy nehrál ve Star Treku. A to by teprve byla tragédie.
nikdy nehrál ve Star Treku
a nemluvil v Pink Floyd
jo jo, to jsou jeho největší přínosy
a nemluvil v Pink Floyd?
For millions of years mankind lived just like animals Then something happened which unleashed the power of our imagination We learned to talk
Nebo vládnoucí dynastie Evropy středověku.
když už je neumíme vyléčit, umíme je alespoň potlačit.Tohle je základní princip fungování moderní medicíny, který je ve výsledku taky tak drahý - ve všech rovinách.
Tím jsme ovšem znemožnili přírodě udělat přirozený výběr.To jsme ale dávno znemožnili už civilizací samotnou - díky ní přežívají jedinci, kteří by v přírodních podmínkách zahynuli před dosažením pohlavní zralosti nebo by jim vůbec nebylo dovoleno narodit se (všechna primitivní společenství držela uměle počet svých členů pod určitou hranicí, totiž tolika, kolik jich bylo lovecké území schopno uživit). Když ovšem potřebujete lidi na (otrockou) práci nebo na (dobyvačné) válčení, není lidí nikdy dost. Tam taky pomohla civilizace - a tyhle důvody přetrvávají dodnes.
Ona ta úvaha je do jisté míry správná. Problém je ale v tom, že lidé jsou nemocní právě vinou tohoto moderního světa – velmi, opravdu velmi znečistěné životní prostředí se podepisuje na každém z nás. Zrovna před pár dny jsem někde viděl statistiku toho, kde se lidé dožívají nejvyššího věku při plném zdraví. Byla tam zřetelně vidět přímá úměra mezi čistotou prostředí a délkou zdravého života. Takže nás naše civilizace likviduje, aby nás pak zachraňovala v nemocnicích. Kdyby té záchrany nebylo, bylo by to velmi nefér. Ale pravda je, že by přežili skutečně jen ti nejodolnější (až by se nakonec člověk vývojově přeměnil na švába, či krysu)
Další problém je ten, že to bude stále horší a horší. Alespoň tak soudím na základě jiného článku, který psal zjednodušeně to, že organismus se narodí, má v sobě určité genetické předpoklady, s nimiž žije. Během života kouří, chlastá, žije ve špatném prostředí, nachytá nějakou radiaci a já nevím, co všechno. Tohle se na něm podepíše, ale on si to nevezme s sebou do hrobu. On to předá v genech své další generaci. Takže se to postupně skládá a skládá a skládá…
zakouřená chýše, kde se topí na otevřeném ohništi (jedno z největších zdravotních rizik rozvojového světa!), špinavá nedostatková voda, podvýživa atd.nebo voda ve Svratce versus voda v šumavském potůčku
"..a život nám zkracuje" další omyl. podívejte se do nějaké statistiky průměrného věkuPrávě o tom jsem psal o pár příspěvků výše - viděl jsem statistiku "zdravého" věku - a byla tam zcela jasná a zřetelná souvislost mezi délkou života ve zdraví a čistotou životního prostředí. Dnes se spousta lidí dožije vysokého věku, ale za jakou cenu? O berlích se denně doplazí do nemocnice, aby tam mohli poklábosit se stejně postiženými.
ale od doby, co jsem přestal jíst maso, ji držím celkem na uzdě, i když nemohu říct, že bych se problémů zbavil úplně. Ale je to tak o 90 % lepší.Jděte někam s tou vegetariánskou propagandou
Kdo nechce jist maso, at ho neji, ale at to necpe nikomu dalsimu!
Vemu to z ty lepsi (humornejsi) stranky - kdyz nebudes jist maso, aspon ho zbyde vic pro me
No bez masa to jeste dejme tomu jde, ale takovy ty vostry vegani co odmitaj i vejce a mliko a vsechno zivocisnyho puvodu, to uz moc dobry neni. Sice bilkoviny obsahuje treba i soja a vyrobky z ni, ale muzou chybet jiny dulezity latky. A pak musi ten deficit nekterejch latek dohanet trebas praskama ...Např. které látky?
Plnohodnotné bílkoviny živočišného původu. Jsou nezbytné pro vývoj organismu.Ale jak dlouho se lidský organismus "vyvíjí"? Podle nynější propagandy o živočišných bílkovinách bych si tipnul, že až do smrti. Bílkoviny jsou stavební prvky tkání, které nejrychleji buduje kojenec. Mateřské mléko obsahuje něco kolem 2% bílkovin. Kolik bílkovin obsahuje dnešní denní dávka člověčí potravy? Ta 2% by měla bohatě stačit, takže sníte-li denně 2 kg potravy, vidím to tak na 40 gramů bílkovin. A to ještě diskutujme, jestli skutečně musejí být živočišného původu - protože organismus si neplácá tělo z toho, co zbaští, ale to nejdřív prochází látkovou přeměnou (to by asi býložravci museli mít těla ze slámy, jakým podivným řízením se stane, že je mají z masa a kostí, když nekonzumují živočiné bílkoviny?).
ale to nejdřív prochází látkovou přeměnou (to by asi býložravci museli mít těla ze slámy, jakým podivným řízením se stane, že je mají z masa a kostí, když nekonzumují živočiné bílkoviny?).To je mi panečku argument. To bysme mohli přestat jíst věci s vitamínem C, protože ten si přece každý slušný živočich dokáže syntetizovat sám. Nebo se cpát trávou, protože tu dokáže každá blbá kráva, koza, nebo ovce bez problémů strávit
To je mi panečku argument. To bysme mohli přestat jíst věci s vitamínem C, protože ten si přece každý slušný živočich dokáže syntetizovat sám. Nebo se cpát trávou, protože tu dokáže každá blbá kráva, koza, nebo ovce bez problémů strávitTen argument je proti jakoby automatickému předpokladu, že člověk jakožto živočich potřebuje živočišné bílkoviny. Každá blbá kráva nebo koza především dokáže jakožto živočich žít z bílkovin rostlinného původu a to i s robustnější stavbou těla než je to člověčí. Každý vůl je tedy protiargumentem představě, že stavba kostí a svalů je (mimo stádium kojence!) závislá na příjmu živočišných bílkovin. Daleko přesněji než všežravec je člověk především plodožravec (jako opice) a na to má uzpůsobenou trávicí soustavu počínaje chrupem (žádné zuby na trhání masa, ale na ukusování plodů, stoličky na rozmělňování rostlinné potravy ve slinách, nikoliv pro hltání kusů masa v celku jako masožravci) nebo třeba dlouhým tenkým střevem (masožravci ho mají daleko kratší). Proto taky člověk obvykle nejí maso v syrovém stavu, protože k tomu není stavěný. Maso se kupodivu nezdá být pro člověka původní potravinou, ale náhražkou z nouze tam, kde není dostatek plodů (nehledě na nábožensky-psychologický faktor "vtělování" obětin). Z náhražky se stalo v lidské psychice číslem jedna pro kvalitní výživu. ...nemůžu se zbavit dojmu, že lidský organismus funguje pomocí masa jen jaksi "na rezervu", tím spíše když je to maso obvykle denaturovaná, tj. uvařená či pečená svalovina (nikoliv vnitřní orgány a další části živočišných těl, které slouží pro masožravce jako zdroj spousty minerálů, vitamínů a dalších látek). Nakonec, v lidském organismu je dost míst, z nichž se dají ty chybějící látky pro život dozískat, např. kosti, zuby, různé vnitřní orgány - to by pak ale vedlo k oslabování a nakonec chronickému onemocnění těchto částí organismu bez jasně viditelných příčin... hm, nic takového se přeci neděje.
Ono s tělem, které si jednoduše nedokáže vytvářet hromady látek nutných k životuČímpak to, že veškerá fauna byla stvořena/vyvinula se tak, že ideálně funguje z toho, co se vyskytuje v jejím obvyklém prostředí, a jenom člověk potřebuje k témuž sofistikovaný potravinářsko-farmaceutický průmysl? Látky nutné k životu jsou obvykle obsaženy v nezpracované přírodní potravě. V té zpracované (což je dnes naprostá většina) evidentně tak málo, že si musíme pomáhat umělými preparáty (vitamín v tabletce), kterých bychom měli pro ideální zásobování všemi možnými látkami, "co si nedokážeme vyrobit", konzumovat asi tak 200 různých tabletek denně? Je zvláštní, že když přijde na přírodu, odvrhnou i poměrně technicky vzdělaní lidé veškerou elementární logiku, a začnou přemýšlet v získaných ideologických schématech (která tu výše byla popisována jako proměnlivější než aprílové počasí).
Maso se kupodivu nezdá být pro člověka původní potravinou, ale náhražkou z nouze tam, kde není dostatek plodů…Ano, nicméně je to náhražka, která je energeticky hutnější než klasická sladká potrava. Proto jsou šelmy schopné výkonů, na které býložravci nestačí. To spolu s úbytkem rostlinné potravy v dobách ledových a dále od rovníku umožňilo a umožňuje člověku přežít. Prostě je to ukázka vývoje člověka. Stejně bychom mohli diskutovat, zda se nevrátit na stromy.
Ten argument je proti jakoby automatickému předpokladu, že člověk jakožto živočich potřebuje živočišné bílkoviny. Každá blbá kráva nebo koza především dokáže jakožto živočich žít z bílkovin rostlinného původu a to i s robustnější stavbou těla než je to člověčí. Každý vůl je tedy protiargumentem představě, že stavba kostí a svalů je (mimo stádium kojence!) závislá na příjmu živočišných bílkovin.Ne, ten vůl je argumetem maximálně na to, že vůl prostě maso nepotřebuje. Argumentovat volem u výživy lidí je k ničemu, protože my máme a potřebujeme jinou skladbu jídla, než oni, což souvisí s rozdíly v našem metabolismu. Ad zbytek, možná jsem měl poznámku v závorce vynechat, on je stejně nikdo nečte. Já nepsal svůj příspěvek jako obhajobu masožroutství, takže velká část odpovědi byla napsána ...
Nakonec, v lidském organismu je dost míst, z nichž se dají ty chybějící látky pro život dozískat, např. kosti, zuby, různé vnitřní orgány - to by pak ale vedlo k oslabování a nakonec chronickému onemocnění těchto částí organismu bez jasně viditelných příčin... hm, nic takového se přeci neděje.... úplně zbytečně, jako třeba tato, protože jsem nikde nepsal o tom, že by mělo být nezbytné jíst maso :-P
Je zvláštní, že když přijde na přírodu, odvrhnou i poměrně technicky vzdělaní lidé veškerou elementární logiku, a začnou přemýšlet v získaných ideologických schématech (která tu výše byla popisována jako proměnlivější než aprílové počasí).<rejp> Je opravdu zvláštní, že proti mojí poznámce o tom, že argumentovat srovnáváním metabolismu přežvýkavých býložravců a lidí je nesmysl, je někdo schopný vyplodit traktát o tom, jak není maso potřeba a ještě připsat poznámku o ideologických schématech. Osobně z toho mám pocit, že jsem byl prostě dotyčným rovnou zaškatulkován jako masožrout a konzument x set pilulek chemicko-farmaceutického komplexu, ideologický zaprodanec řeznické lobby a tudíž nepřítel, kterého je nutno argumentačně rozdrtit
co odmitaj i vejce a mliko a vsechno zivocisnyho puvodu, to uz moc dobry neniCo se týče mlíka, tak nebýt potravinářského průmyslu, tak si člověk ani neškrtne. Je to naprosto nepřirozená potrava - tím spíš ta pasterovaná odstředěná obarvená voda... Žádný jiný živočišný druh v dospělosti výměšky mléčných žláz nekonzumuje (natož cizích druhů). Doufám, že víte, jak se mléko, které savci produkují pouze v období kojení mláďat, ale z kterého si pod vlivem ideologie člověk udělal takřka denní potravinu (přímo elixír zdraví) získává...
Vemu to z ty lepsi (humornejsi) stranky - kdyz nebudes jist maso, aspon ho zbyde vic pro meJe to spíš naopak, většina zemědělských plodin skončí jako krmivo pro dobytek, z něhož se pak produkuje maso. Kam se hrabou biopaliva.
Jděte někam s tou vegetariánskou propagandouJiste, bez poradne vedecke studie to neni nic jineho nez propaganda a i pripadne osobne pozorovane objektivni zlepseni muze byt dusledkem placebo-efektu.Nějaké vaše osobní zkušenosti nikoho nezajímají,
Jednou mi jeden expert dokazoval, že bez masa musím do roka zemřít strašnou smrtí.Coz jenom ukazuje, ze je treba nedat na famy (i sirene experty v danem oboru) - i elementarni podlozena studie na toto tema by tohle snadno vyvratila na zaklade obrovskeho mnozstvi protiprikladu.
Až tak? Můžete rozvést?
Dříve umírali lidé na dnes banální nemoci, v dobách morových epidemií dokázalo vymřít 75 % lidstva.Umírali především na násilí, hlad a zimu. Morové epidemie byly výjimky, něco jako katastrofy - a taky se především šířily v civilizačním prostředí (dnes také těžko přesně soudit, co všechno se označovalo jako mor a kde byla přesně příčina rozšiřování, co takhle například mrtvoly ve vodě, konzumace zkažených potravin apod.).
Tyto epidemie dnes nejsou díky poznání lidstva a díky rozvoji vědy.Hm, spíš díky relativnímu dostatku jídla, čisté vody, tepla a vůbec hygieny. Kde se epidemie potlačují pomocí výsledků vědy, tam se pravidelně vracejí ještě odolnější (viz TBC nebo relativně neškodné dětské nemoci potlačené očkováním v dospělém věku jako nemoci velmi nebezpečné). Zrovna tak vypukají epidemie věda nevěda tam, kde nemají lidi dostatek kvalitního jídla a pitné vody (což zase řešíme typicky "vědecky", namísto jídla a vody dodáme farmaceutické produkty - jaký div, ideální odbytiště).
Ale i ve starých civilizacích byly nemoci jako dna, infarkt, rakovina.Jenomže to byly medicínské rarity. Ne příčiny úmrtí číslo jedna jako dneska (a to zdaleka nejen ve stařeckém věku).
Takže na jedné straně zbavení problémů s některými typy nemocí, na druhé straně jsou to nebezpečí jiná.Ano, kdo dříve přežil válku, hlad a žízeň, prožil ve stáří relativně zdravě (bez dnešních civilizačních chorob). Dnes jsme eliminovali v západní civilizaci pocit hladu (i když lidi jsou díky skladbě potravin také vlastně podvyživení) a po 2. sv. válce i masové násilí. Zato jsme si vypěstovali ty civilizační nemoci. Považuji za velmi alibistické tvrdit, že to druhé je daň za to první. Civilizační nemoci nevidím jako daň za vyšší věk, ale jako daň za životní styl (včetně životního prostředí). Pokud by měla být např. cukrovka, kdysi typická nemoc pokročilého stáří daň za stárnutí, tak proč se sakra objevuje u čím dál mladších lidí i dětí? Ostatní nemoci jsou na tom podobně. Myslet stylem něco za něco, vysoké stáří za nemoci, vyhovuje akorát tak zdravotnickému průmyslu, který tak není nucen vyléčit, ale stačí mu pouze a trvale léčit (vyléčení je považováno za nemožné). Byl bych konečně pro zavedení tvrdě kapitalistického stylu do zdravotnictví. Vyléčíš? Dostaneš zaplaceno. Nevyléčíš? Nedostaneš ani halíř.
Morové epidemie přicházely v poměrně častých vlnách a lidé ani vzdáleně netušili, co je způsobuje a jak jim předcházet. To vyřešila až věda.Jak? Jednotlivcům se dají post factum jakžtakž podávat antibiotika jako univerzální prostředek proti baktériím, očkování je prakticky neúčinné. Morové epidemie přestaly přicházet ještě předtím než se lékařská věda rozvinula. Jak vyřešila věda morové epidemie?
Nutnost dodržovat čistotu a hygienu vůbec lidé pochopili také až s rozvojem vědy.To není tak docela pravda, spíš jistý druh moderní ideologie. Lidi přece udržovali čistotu odpradávna - pokud k tomu ovšem měli možnost. Hygiena znamená nepít zkaženou vodu, nejíst zkažené nebo otrávené potraviny, nebýt namačkán ve vlhkých tmavých dírách, nedýchat zkažený vzduch. To je základní hygiena, která odnepaměti držela lidi při zdraví a při životě.
V polovině 19. století ještě operovali doktoři v kravatách a divili se, kolik jim umírá rodiček na otravu krve a sněť. Nevěděli, že musejí mít dezinfikované ruce a nářadí.Jenomže právě tehdy se vědecké kapacity něčemu takovému vysmívaly a proti dezinfekci nebylo mocnějších odpůrců než akademických vědeckých koryfejů. To znamená, že v polovině 19. století neměla věda o hygieně ani tušení, co víc, hygienu programově potírala. Dost často se ptám, o čem nemá ani tušení nebo co programově popírá věda současná?
To samozřejmě zase souvisí se životním stylem. Děti jedí hamburgery s hranolky, až jim ve 30 letech najdou cukrovku ..I ve 12. Nevím, proč by měla být příčina zrovna v hranolkách... Ale zeptejte se na příčinu vaší "vědy". Věda, pokud vím, cudně pomlčí.
Existují výzkumy, existují i první náznaky řešení, ale jde to pomalu - obrovské množství financí jde do pokroku v léčení cukrovky - víme o inzulinových pumpách, víme o existenci inhalačních inzulinů - máme vypracované kontrolní mechanizmy, ale ten směr do imunomodulace zatím vázne - škoda. Člověka to svádí k myšlence, jestli vůbec existuje snaha průmyslníků a politiků o výzkum, protože kdyby se tato cukrovka léčila tím, že se včas napraví chybně reagující imunitní systém, pak by se vůbec nemusela cukrovka tohoto typu uskutečnit, a pak by si ten člověk nepotřeboval kupovat celý život inzulin a jiné prostředky k léčení potřebné. Jinými slovy, nebyl by ani "diabetický průmysl". A co dál ?
Taky se vam lidi zda ze neni snaha vylecit, ale jen trvale lecit, protoze je to (pro farmaceutickej prumysl a spol.) mnohem financne zajimavejsi? Aby sme se nedockali v budoucnosti neceho podobnyho jako v tomhle filmu ...Se správnou a nesprávnou skladbou stravy je ovšem jeden problém: každých pět až deset let se radikálně změní pravidla, co se považuje za "správné".No ono je otazka, kolik z techto veletocu bylo dusledkem novych vedeckych poznatku a co byly proste jen nepodlozene modni vlny zalozene na predsudcich, myslenkovych zkratkach ci dokonce cilene manipulaci. Napriklad je evidentni, ze odsuzovani cele kategorie chemickych konzervantu (ktera zahrnuje velke mnozstvi znacne odlisnych latek) muze jen tezko stat na tvrdych faktech - tvrda fakta by se tykala konkretnich chemickych latek ci nanejvys pribuznych skupin.
Každý z těch veletočů (nebo téměř každý), byl uvozený oblíbeným zaříkávadlem součaných šamanů: "Podle nejnovějších vědeckých poznatků." nebo podobným,Obcas pri takovych zpravach v novinach si staci vyhledat prislusne vedecke clanky a clovek nemusi byt ani expert v oboru, aby mu doslo, ze ti novinari casto tvrdi neco zcela jineho, nez ti vedci.
Nebo použít selský rozum. Říkáte konzervační látky. Pokud jim něco, co drasticky omezuje přirozené biologické procesy, tak mi to dobře neudělá. Možná ten vliv (asi ano) na mne bude zanedbatelný, ale zdravé to bude sotvaMezi konzervacni latky se radi treba kyselina octova (E 260). Kdyz si nekdo da do salatu trochu 'prirodniho' octu, tak z toho obavy nema, ale kdyz si koupi potravinu konzerovanou E 260, tak uz to je spatne :–). Nektere konzervacni latky pusobi zejmena tim, ze upravi ph prostredi tak, ze to pak neni vhodne prostredi pro mnozeni ruznych bakterii. O takove uprave neni duvod predpkladat, ze by mela zdravotni vliv na cloveka, nebot potravina projde zaludkem, kde je dost extremni ph prirozene.
Se správnou a nesprávnou skladbou stravy je ovšem jeden problém: každých pět až deset let se radikálně změní pravidla, co se považuje za "správné". ... Zrovna tak se mění móda i v technologiích výroby. Za první republiky a i dost dlouho potom se za nejlepší potraviny považovaly domácí; pak nastala propagace velkochovůTen problém je v tom, že tato pravidla si naprosto libovolně stanovuje tzv. věda o výživě. Na základě čeho... na základě momentálně převládnuvší teorie vycházející z převážně chemických experimentů úzce zaměřených na nějaký od reality odtržený aspekt - ruku v ruce s možnostmi (a zájmy) potravinářského průmyslu. To sám popisujete. Jediné základní pravidlo je totiž poměrně jednoduché: jezte potraviny co možná nejméně zpracované potravinářským průmyslem. Tohle ovšem nemůžete dneska hlásat, ani jako lékař, ani jako vědec, ani jako médium kdo by vás sponzoroval výhodnou nabídkou léků, granty nebo zadáváním reklam. To prostě odporuje "pokroku", jehož cílem je vyrábět více všeho a všeho více.
Já v tom s xkeshem naprosto souhlasím. Vždy bylo „zdravé“ to, čeho byla nadprodukce, případně to, co se někomu z nějakého důvodu zrovna hodilo do krámu. Dnes je třeba pro děti nejzdravější Nutella
Stejně tak souhlasím s tím, že základem zdraví je čerstvá strava. Sám jsem kdysi to dvé masonejezení začal velmi radikálně, a to vitariánstvím. Jenže v našich podmínkách se to nedá ani teď, natož před lety. Ono i to maso je podstatně zdravější v syrovém stavu, stejně tak mléko. Jenže kdo si dnes dovolí nalít ti čerstvé mléko? Všude samé nemoci, jsou to myslím dva dny, co jsem četl, že ženská chytila encefalitidu z mléka od nemocné dojnice.
Kdyz tedy zapocitame rizika podobnych infekci, tak pochybuji, ze by vyslo, ze cerstve mleko je zdravejsi.No jo, ale při takovém srovnávání je potom zdravější i válení se s flaškou piva u televize, než třeba bouldering
Ale i ve starých civilizacích byly nemoci jako dna, infarkt, rakovina. Jenomže to byly medicínské rarity. Ne příčiny úmrtí číslo jedna jako dneska (a to zdaleka nejen ve stařeckém věku).
Rád bych viděl statistiku příčin úmrtí z té doby, nebo třeba z 18. století. Existuje vůbec? Další věc je, jakým způsobem tehdy diagnostikovali např. rakovinu. Není docela pravděpodobné, že venkovský lékař uvedl jako příčinu smrti něco jako "sešlost stářím"?
Považuji za velmi alibistické tvrdit, že to druhé je daň za to první. Civilizační nemoci nevidím jako daň za vyšší věk, ale jako daň za životní styl (včetně životního prostředí).
To není tak jisté. Nedávno jsem četl, že podle názoru některých imunologů jsou alergie daní za vymýcení těžkých epidemických chorob. Imunitní systém nemá proti čemu bojovat, takže se "nudí" a následně bojuje proti blbostem.
nebo z jineho duvodu byla vyssi koncentrace alergenuTzv. "alergen" je co? Odpovím si sám: de facto všechno, na co určité organismy reagují jinak než normálně. Co včera tedy alergenem nebylo, může být dnes nebo zítra, a co je alergenem pro jednoho, nemusí být alergenem pro druhého. Alergie není zapříčiněna ani prachem, ani pylem, ani kočičími chlupy, ale reakcí organismu. Klíčem ke vzniku alergie tedy rozhodně není koncentrace jakýchkoliv alergenů, ale stav organismu. To je to, co se rapidně mění, nikoliv "koncentrace alergenů" v prostředí.
Klíčem ke vzniku alergie tedy rozhodně není koncentrace jakýchkoliv alergenů, ale stav organismu. Jenže to jsou fráze. Z jedné strany se můžete dívat na alergii jako reakci organismu na prostředí, z druhé strany jako agresi prostředí vůči organismuNe, to je prostá logika. Žádná látka není alergen o sobě, alergen je látka teprve ve vztahu ke konkrétnímu organismu. Pro jednoho člověka je pyl (který tu byl dřív než lidstvo, mimochodem) alergenem, pro druhého ne. Je-li čím dál víc lidí alergických na pyl, znamená to podle vás, že se pyl stává agresivnějším?
můžete se hádat, kdo je ten špatný a kdo za to může, ale nepohnete se ani o kousek dopředu. Rozumný postoj je neposuzovat, kdo je viník, ale která reakce, látka nebo kaskáda reakcí to spustila, ať už je to v prostředí nebo v organismu.To je právě postoj, který vede akorát tak do slepé uličky. To alibistické relativizování "z jedné strany a z druhé strany": z jedné strany vám někdo vlepil facku, ale z druhé strany jste na tu ruku taky praštil svou tváří... Podle této "nelogiky" totiž akorát zjistíte, že tzv. "alergenů" pořád přibývá a přibývá - a podle té vaší výše, že se tedy pyl, prach, zvířecí chlupy, ořechy, mléko stávají čím dál tím agresivnějšími proti organismům? Ale můžete si podat ruce s lékařskou "vědou" - taky v tom, že žádné alergie takto nikdy nevyléčí, protože jediný recept vyplývající z této logiky je odstranit z životního prostředí člověka postupně všechny tzv. alergeny, které se považují spolu s vámi za příčinu alergických reakcí organismu. Proti stále agresivnějšímu prostředí se holt budeme muset chránit celotělovými skafandry a filtrovaným vzduchem. Že by byla nějaká chyba třeba v tom organismu, který alergicky reaguje, to je nějakým podivným řízením Rozumu pro "moderního člověka" nepřípustné...
v dobách morových epidemií dokázalo vymřít 75 % lidstva. Tyto epidemie dnes nejsou díky poznání lidstva a díky rozvoji vědyAFAIK se nevi, proc se vlastne prestaly objevovat morove epidemie. Jedna z hypotez je, ze to je dusledek toho, ze v Evrope potkani nahradili krysy a potkani nesiri dymejovy mor (ale siri jine nemoci).
-- jak urcit, co je nevhodne a proc? Je clovek s IQ200 a cukrovkou nevhodny? Cukrovka je fixnutelna malym voperovanym strojeckem, ktery bude vyrabet inzulin (za 20-50 let to mame bezne), vysoka inteligence se bude hodit dalsimu rozvoji civilizace.Já myslel, že doposud se neví, jestli chytrost je způsobena jen genotypem, nebo jen prostředím, nebo fenotypem.
cast (vsechny?) mentalnich poruch je zpusobena tim, ze ti lide maji prilis vysokou inteligenci a tak se uzavrou sami do sebe (do singularity) a odvrhnou vnejsi (pro ne dementni) svet.To je trochu podivná teorie, protože inteligence není něco, co vznikne samo od sebe. Inteligence pro svůj rozvoj a především i pro uplatnění svých schopností potřebuje vstup z vnějšího světa a zpětnou vazbu. Inteligence bez interakce s okolím je jako dialog sám se sebou.
Inteligence bez interakce s okolím je jako dialog sám se sebou.No a? Někteří si s tím vystačí... Já velice často také, když na něčem přemýšlím tak vedu dialog sám se sebou a dokonce si dokážu i pěkně odporovat proč to co jsem vymyslel je naprostá blbost. :D
Kdyz vymysleli komplexni cisla, tak to byla hricka prastenych matematiku. Dneska bez toho nejdou pocitat stridave obvody.Ale jdou...
A jaké jsou mé pocity? Abych byl maximálně upřímný, tak by mi těch deset let opravdu bejvalo stačilo. Fakt nepatřím mezi ty nejšťastnější kluky týhle planety.Co blbnes, ty vole?
Vim o lidech, co byli v Indii, viděli tu bídu a jsou teď víc nad věcí. Každému pomůže něco jiného, aby se "srovnal".
bugy v DNA jsou zákeřné a mohou udeřit až za velmi dlouhou dobuSamé regrese
Dovolím si přidat jen svůj pohled na tento problém: Že doslovně lidsvo vymře nemyslím. Problém vidím v tom, lékařská věda jde rychle dopředu a většinou každý lékař chce ve svém oboru viniknout (jako každý ve svém oboru), nepočítá, koli bude stát experiment s "uzdravením" člověkem, mnohdy jako lékař, předem ví, že pacietu zdraví nevrátí, ba, že mnohdy bude pacien zbytečně dlouhodobě trpět. Ale je to jeho povolání a on chce (mimo jiné) mít práci, která ho baví. Otázka je,( vedle soucitu a etiky) jak dlouho to společnost ekonomicky unese. Toto je citlivá otázka, ale jednou se bude muset najít tato otázka řešit. Jak ? S tím si jisě už dnes "láme hlavu" mnoho odborníků.