Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Francouzi dnes hlasují v referendu o "evropské ústavě". V dohledné době to čeká i nás. Je jen na nás, jak se rozhodneme, ale rád bych zdůraznil, že je i jiná volba, než hodit do urny lístek s nápisem "ANO".
Referendum o tzv. evropské ústavě se bude konat i v České republice. Přináším několik důvodů, proč hlasovat proti zavedení této normy do právního řádu. Absolutně se nebudu zabývat jejím obsahem - nečetl jsem ji, obsah znám jen zprostředkovaně, navíc to nepovažuji za až tak zásadní.
Existuje samozřejmě řada důvodů, proč ústavu přijmout, ale i řada jiných, proč ji odmítnout (a Češi, kteří budou hlasovat proti, tak budou činit většinu ze zcela jiných důvodů než Francouzi). Hlavní je nenechat se strhnout "huráevropanstvím" k bezduchému vhození předem určeného lístku do urny.
Tiskni
Sdílej:
Nemohu si pomoci, ale slepá nenávist, která z podobných příspěvků čiší, má za následek jedině to, že jsem nedůvěřivý a spíše se s nimi neztotožním.Nemam pocit, ze by muj prispevek byl projevem slepe nenavisti. Spise jsem jej koncipoval jako popichnuti. Je sice pravda, ze toho cloveka nesnasim (dobrych duvodu mam dost), ale za nenavist mi nestoji
nějaký parlament do kterého volíme nadbytečné tupceCo to je za módu? Politika svinstvo, parlament je zbytečný, poslanci jsou zbyteční a ještě vyžírky... I kdyby byli všichni politici zkorumpovaní až na půdu, k tomu ještě hloupí a panovační, neznamená to, že parlament a vláda jsou zbytečné. Znamená to jen, že ti zrovna tihle vyčůraní politici ukecali lidi, aby si tam takovou sebranku zvolili. Tyhle řeči o tom, že politika je zbytečná a jenom pro ty, kterým se nechce doopravdy pracovat, mi připadají směšné.
Tak tedy, jestli jsem se tím někoho dotkl, tak se omlouvám a zdůrazňuji, že šlo o nadsázku a vtip.Nedotkl ses mě. Bohužel totiž nejsem poslanec...
TŘI DNY V NOVÉ EVROPSKÉ UNII (PO PŘIJETÍ EVROPSKÉ ÚSTAVY)
1. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tady Brusel. Tak jak jste oslavili vznik nové unie?
Praha: No bylo to hustý. Ještě teď nám tu po ulicích leží spousta ožralých.
Brusel: To je bezva. Tak dokud jsou ožralí, tak jim řekni, že vystupujete z NATO.
Praha: Jak to? My chceme v NATO zůstat.
Brusel: Vyloučeno! NATO je na Unii příliš nezávislé - to by nedělalo dobrotu.
Praha: A my nevystoupíme!
Brusel: Víš co? Otevři si Ústavu EU na článku I-16. Máš?
Praha: Jo.
Brusel: Tak. A teď ho přečti.
Praha: "Členské státy aktivně a bezvýhradně podporují společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu loajality a vzájemné solidarity a respektují činnost Unie v této oblasti. Zdrží se jakéhokoli jednání, které je v rozporu se zájmy Unie nebo může snižovat účinnost jejího působení."
Brusel: Tak vidíš. A my jsme se tady v Bruselu shodli, že členství v NATO je jednání, které je v rozporu se zájmy Unie. Už je to jasné? Tak zatím...
2. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tady Brusel. Tak co? Že to jde i bez NATO?
Praha: Hmm...
Brusel: Volám Ti, protože včera jsme optimalizovali produkci v EU. Vás se týká to, že zavřete elektrárny a zrušíte zemědělství.
Praha: A kde seženu elektriku a co budou naši lidi žrát?!
Brusel: Nerozčiluj se! I nad tím jsme přemýšleli. Elektriku budeš kupovat od Francouzů a potraviny si budete kupovat u Poláků.
Praha: Prdlajs! Nic takovýho!
Brusel: Že ty sis pořádně nepřečet Ústavu? Podívej se na článek I-14/2, písmeno d) a i).
Praha: No tam je napsáno, že "Sdílená pravomoc se uplatňuje v těchto hlavních oblastech:
za dé) v zemědělství a rybolovu a za í) v energetice.
Brusel: Už Ti to došlo?
Praha: Nedošlo - to jsou totiž sdílené pravomoci. A do těch podle Ústavy máme co mluvit.
Brusel: Krucinál! S jakým materiálem my tady musíme pracovat! Podívej se na článek I-12/2. Co tam je?
Praha: Tady se píše, že "Svěřuje-li v určité oblasti Ústava Unii pravomoc sdílenou s členskými státy, mohou v této oblasti vytvářet a přijímat právně závazné akty Unie i členské státy. Členské státy vykonávají svou pravomoc v rozsahu, v jakém ji Unie nevykonala nebo se ji rozhodla přestat vykonávat."
Brusel: Aspoň, že umíš číst! Ta druhá věta je důležitá. My jsme se totiž rozhodli ty pravomoci vykonávat v plném rozsahu. Takže to sdílení je tak, že Vy sdílíte 0 procent a my ten zbytek.
Praha: Neblbni! Když máme kupovat elektriku i potraviny, tak za co?
Brusel: Neboj! Vydupáváme tady pro Vás skvělý kšeft. Zatím prodejte všechno co máte.
3. DEN:
Crrr, crrr
Praha: Tady Praha.
Brusel: Tak se to nakonec podařilo. Našli jsme pro Vás perfektní džob. Ani prstem nebude muset pohnout a peníze se Vám jen pohrnou!
Praha: Nejvyšší čas - právě jsme museli prodat Hradčany. Co to je?
Brusel: Budete skladovat odpad z celé Evropy.
Praha: ......
Brusel: Vy nemáte radost?
Praha: Vystupujeme z Unie.
Brusel: Vystupovat můžete nanejvýš v Moulin Rouge.
Praha: Podle článku I-60 Ústavy dobrovolně vystupujeme z Unie.
Brusel: Přečti si druhý bod. Je tam napsáno "Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení. Tuto dohodu uzavře Rada, která rozhoduje kvalifikovanou většinou po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.". Přece si nemyslíš, že takovou dohodu parlament nebo Rada schválí? Kam bychom vozili odpad?
... ztotoznili se s tim, ze Washington, to jsme MY, a cim vic nas bude, tim vic si budeme moci dovolit v ramci sveta jako celku ...Ty toho moc o USA asi nevíš, co?
Ty toho moc o USA asi nevíš, co?Když něco podobného píšeš, spíš se ukazuje, že toho moc nevíš ty. Řeči o tom, že svět pro Američana končí v místech, kam dojede za 2 hodiny autem, jsou velmi daleko od reality. Američani jsou naopak z velké většiny na své občanství (vystupování v roli občana) velmi pyšní a o politiku své federální vlády se velmi zajímají. Z tvého příspěvek je cítit rozšířený stereotypní názor, že Američani jsou ignoranti. Není to pravda. Resp. ne u všech. Stejně jako jsou u nás ignoranti, tak jsou i v USA. Jen se to jejich ignorantství většinou projevuje jinak.Pro řadovýho Američana je "capital" hl. m. jeho státu, svět pro něj končí v místech dosažitelných dvě hodiny jízdy autem, na problémy kašle a začíná je (přehnaně) řešit, až se něco pořádně pos* a tento styl myšlení se nutně promítá i do jejich politiky.
Američani určitě nejsou ignoranti, jenom je cokoliv, co je dál než ty 2 - 3 hodiny autem, pro většinu z nich prostě příliš daleko.Neměl jsem takovou zkušenost. A chytnu-li tě za slovo, tak mnoho Američanů každý den dojíždí 2 hodiny autem do práce...
Na své občanství jsou tak hrdí, že občas v rámci boje s terorismem přehlédnou nějaké to omezení svobodyAno, není to sice pravidlo, ale tohle je bohužel často pravda.
a politika federální vlády je zajímá jen okrajově.Tak to se mi nezdá. Vlastně jsem se potkal jen s minimálním počtem lidí, kteří by se o politiku federální vlády zajímali méně než o politiku vlády svého státu.
Až příliš to zevšeobecňuji, ale dalo by se to napasovat na 4/5 lidí, co jsem tam poznal.Také jsem byl (při hodně dlouhém pobytu) často otrávený tím, že mi připadali všichni kolem mě zahledění jen do té své nejskvělejší Ameriky. Ale s odstupem času (a dalšími návštěvami) zjišťuji, že jsem narazil spíše na výjimečně tupou bandu - nebyl to reprezentativní vzorek.
Ale jestli tam skutečně dorazím tak asi zvolím NE, abych napravil chybu když jsem v referendu o vstupu do EU zvolil ANO...Hmmm, k napravení této chyby je teď už bohužel pozdě. Vhozením NE euroústavě nám z těchto eurounionistických sra(č)ek nepomůžete, v tom soukolí eorounionistických struktur jsme a nejspíš navěky bohužel budem.
Odhad: Francouzi zamítli euroústavuTo je ovsem vyborna zprava na konec vikendu!