Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Prostřednictvím zprávičky se tu objevil názor, že s novým trestním zákoníkem budou moci být admini (správci sítí, serverů apod.) potrestáni vězením, když se dopustí chyby. Tento názor není správný. Přestože nepovažuji za příliš dobrý nápad takto trestat (byť hrubou) nedbalost adminů, není to rozhodně tak horké, jak si někteří lidé myslí.
Nedávno jsem psal o tom, že jsem si pořídil elektronický podpis od České pošty. To jsem ale ještě nevěděl, že to bude mít policejní dohru. Česká pošta totiž ztratila část dokumentů souvisejících s pořízením elektronického podpisu (nejen mého, ale i mnoha dalších lidí). Může mít člověk důvěru v to, že nedojde ke zneužití jeho elektronického podpisu získaného od České pošty nebo k nějaké jiné krajně nepříjemné věci?
Už jsou to skoro dva roky, co jsem napsal poslední díl seriálu Automýty. Protože je poptávka po nových dílech, budu v psaní pokračovat. Tady je tedy další díl - tentokrát o kamionech.
Jak asi leckdo ví, kromě blogu tady na abíčku mám také blog na serveru časopisu Respekt. Když jsem včera na stránku blogů Respektu vstoupil, byl jsem zralý na resuscitaci. Co má, k čertu, tohle být? Kdo co provedl s našimi blogy?