3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Když jsem byl malý, závistivě jsem se hrabal v gramodeskách u kamaráda a nechápal, proč u nás doma nehraje žádný Rock 'n Roll, Beatles či Rolling Stones. Jasně, nač by nám byly desky bez gramofonu. Ale naprosto jsem nechápal jak moje matka může ujíždět na dechovce. Vždyť přeci když tahle hudba frčela byla v tom správným věku?!
Dnes už to vidím trochu jinak. Mým Rock 'n Rollem je Linux a přesto většina mých vrstevníků ujíždí na dechovce, rozuměj.. MS Windows.
Před nějakým časem jsem se tady pochlubil s telefonem Nokia E61. Počáteční nadšení a snaha o "rozběhání" všech funkcí poměrně záhy narazily. Teprve včera se mi telefon vrátil ze záruční opravy a ke svému úžasu jsem musel konstatovat, že byl od samého počátku VADNÝ
V předchozím blogpostu jsem horoval pro větší podporu při užívání počítačů pro starší generaci. Na druhou stranu tímto bych chtěl vyjádřit své rozhořčení nad bezohledných chováním stávající populace ročníků z 60-80 tých let která mění zelené plochy na parkoviště, ruší pískoviště a prolézačky, místo aby podporovala budování nových.
Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Prohodil jsem po ránu pár keců po ICQ s kamarádem, co pracuje v jedné známé Brněnské firmě. Postesknul si mi, že jim direktivně nařídili začít používat MS Office 2007. Čert ví..
V posledních dnech jsem se trápil s takovou ptákovinou - číslování stránek. Ke svému úžasu jsem zjistil, že u nás běžně instalovaná verze OpenOffice.org neumožňuje normálním, jednoduchým způsobem upravit číslování stránek. Ta co jsem měl nainstalovanou já sice v parametrech pole měla kolonku pro nastavení odchylky, ale nějak ji nebrala kloudně v potaz. A v tomto buildu nejenže už číslování stránek funguje vcelku dle mé představy, ale zdá se že je zavedeno i řešení pro psaní samostatných oddílů - zde pod názvem sekce.
Protože neznám odpověď na tuto otázku, tak ji vznáším do fóra, protože to čeho jsem byl svědkem před chvílí jsem ještě nezažil. Projíždím si takhle stránky na wikibooks a nechám si cvičně otevřít odkaz do nového okna. A co mi nevyskočí? Krom cíle odkazu také další okno s http://www.o2active.cz/ přitom náhodný klik je vyloučen. Jediné co má s O2 něco společné je připojení přes CDMA modem.
Když jsem včera v noci psal tento blogpost, tak jsem netušil že tou dobou se chystá ukončit svou pozemskou pouť náš přítel, Čestný náčelník Ligy lesní moudrosti, náčelník kmene Wahpeton, Mudr. Milouš Stárek - Mahykan. Jeden z posledních předválečných woodcrafterů a pamětník návštěvy Ernesta Thompsona Setona v Praze o vánocích r. 1936. Před chvílí mi dorazil e-mail se zprávou že dnes ráno po krátké hospitalizaci zemřel.
Tuhle báseň jsem sem chtěl již dávno předatlovat. Tak dnes je ten den. Škoda že nelze interpretovat také přednes Norka Samotáře, který ji, již jako starý muž - ovšem s hlasem pevným a zvučným, ji tenkrát poslední dubnové noci roku 1994 recitoval.
Předem se omlouvám všem potrefeným husám, ale nemohu si pomoct
Nevím jak kdo z vás, ale cítím se jako člověk hloubavý a občas mi to nedá a šťourám se ve věcech které jsou mi absolutně k.. doplň sám. Při svých bádacích výbojích v oblasti kompilace jádra jsem často tápal co vlastně nastavit, proč a k čemu je to dobré.
Já vím. Zkušenější si řeknou: "Když tomu nerozumíš, tak do toho nestrkej rypák." Jenže bez toho by se asi člověk stěží naučil, že? A protože jsem postrádal nějaký pěkný chlívek, kde by člověk našel na hromádce nějaký abecední seznam jaderných modulů s nimiž by se mohl setkat, tak jsem ho rovnou založil.