Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Tak jsem se rozhodnul vyzkoušet novou beta verzi KDE 3.5, zvanou Kanzler. Kompilace je poměrně triviální, stačí si stáhnout konstruct-unstable.tar.bz2
tar -xjf konstruct-unstable.tar.bz2 cd kde/meta nice -n 19 make installa čekat. Díky jevu, zvanému Gentoo, jsem na dlouhé kompilace docela zvyklý
.
Myslím, že je na čase přiznat pravdu! Už jsem byl mockrát pochválen za svojí patičku
Paní Schrödingerová říká manželovi: "Cos dělal s tou kočkou? Vždyť je napůl mrtvá!"A taky se mě občas někdo pochválí, že jsem schopný něco takového vymyslet.
Tak jsem dostal za úkol sestavit domácí kino. První část byla poměrně snadná. Prostě jsem jenom zapojil 6 reproduktorů do receiveru, pak jsem k němu připojil DVD přehrávač pomocí koaxiálu a audiokabelu, který nebyl součástí dodávky(!) a nakonec jsem propojil televizi a DVD přehrávač a připojil antény k rádiu. Práce na pár minut.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je (podle mě) jedna z nejvíce fascinujících staveb v naší republice. Byla stavěna od roku 1978 a dokončena v roce 1996, tj. po 18 letech. Ono taky postavit jezero na kopci a ještě k tomu v chráněné krajinné oblasti není žádná sranda. Nemluvě o protestech ekologů, které stavbu provázely.
Ne v neděli, jak jsem si plánoval, ale až dnes jsem se dostal k práci na pingu. Kód jsem rozšířil, upravil, vylepšil a opravil chyby, takže jsem se dostal do stavu, v němž jsem měl být už minulý týden
. Formátovací řetězec nyní zvládá i backslashed znaky (děkuji Yetimu za nakopnutí).
Dělat něco v noci, a ještě k tomu ve spěchu, se nevyplácí! Mě se povedlo zrušit nastavení suid a sgid bitů v celém systému, protože jsem omylem směnil změnil vlastníka adresáře /usr na uživatele. Samozřejmě, že příkaz chown -R root:root /usr ruší suid a sgid příznaky z důvodu bezpečnosti.
A po přečtení příspěvku Michala Marka
Vzhledem ke složení zdejšího čtenářstva (mff, jaderka, ...) mi to ani nepřijde OTmě jedna napadla. Upozorňuji majitele Konqueoru, aby pro návštěvu toho krásného flamewaru na téma život, vesmír a vůbec, raději použili jiný prohlížeč - viz bug #112231.![]()
Ping je velmi užitečný příkaz, bohužel je zcela nepoužitelný ve skriptech, protože má každá distribuce svoje specifické formátování. Yeti ho má dokonce na blacklistu programů, jejichž výstup by se neměl parsovat.
Chci mít možnost ovládat diskuze pod svým blogem. Zamykat fórum, mazat příspěvky, prostě být neomezeným vládcem :-). Už je to v bugzille - bug #301. Leoš chce seznam lidí, jimž přijde tato funkce zajímavá. Proto volám - blogeři na abclinuxu, spojte se! A hlasujte pro tuto bugu! Buďto přímo v bugzille, nebo tady v diskuzi (předem upozorňuji, že nesouhlasné komentáře budou hned po implementaci mazání smazány :-)).
Po přečtení titulku musíte mít pocit, že jsem se asi nejspíš zbláznil
. To nic, já jenom zjistil, že lila je barva (odstín fialové, pro ty z nás, kteří uznávají pouze 16 barev).
Bohužel se to týká i autorů manuálových stránek. Například stránka příkazu mount obsahuje poměrně zavádějící pasáž:
Když jsem začal pracovat na ABC Linux 2005, potřeboval jsem nějakou grafiku, která by nahradila tu ze Slaxe a tím obě distribuce odlišovala (tehdy alespoň) vzhledově. Protože vytvoření té oficiální s motivy abclinuxu ještě nebyla, nainstaloval jsem si Inkscape a vytvořil jsem v něm svoje veledílo
.
Při debatách o životě, vesmíru a tak, mi začal nestíhat Konqueror. Vzpomněl jsem si, že se tu už jednou řešilo. Michal Kubeček navrhoval poslat bugreport.
Pokud bydlíte v nějakém městě, určitě víte, že probíhá spousta charitativních sbírek. Tu na slepecké psy, tu na postižené, nebo na cokoliv jiného. Většinu z výběrčích tvoří mladé holky, a přiznám se, že odolat jejich prosbě je velmi těžké
. Myslím, že s tím organizátoři počítají. Ale vždy jsem to chápal jako činnost skrz naskrz dobrovolnou, buď ty peníze dám, nebo ne. A nikdo mě k tomu nenutí.
.uktápzop těpo ,ežneJ .avols mesj lešan ,ej ěntsalv ot meč o ,olamíjaz ěm ežotorP .)anitšníč okaj oladapiřp ot ěm( kedelsýv ícíjěnz ěvamíjaz ěnrěmop ávád žoC .ěnecárbo avols íjej uosj ež ,etzěv ,edj oc o etíven dukoP .ežílS ežýkroH ylepak akčinsíp ícíjakinyV