Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Někdo mě upozornil na recenzi nových Windows na Živě. Nu což podíváme se, co nového Microsoft přichystal.
Nejvíc mne zaujalo ukládání dat do krypty, to musí být nesmírně zajímavá vlastnost, škoda že Linux něco takového neumí:
Celý systémový oddíl je standardně kryptovaný – hibernační soubor i uživatelská data.
Popisu nového Internet Exploreru lehce připomíná novinky ve Firefoxu/Mozille/Opeře/Konqueroru několik let do historie, akorát pořád nevidím, jestli už to naučili zobrazovat průhledné PNG.
A na závěr nejdůležitější věc – přibudou nové animace, blikátka a průhlednost všeho. Na co jsou dobrá průhledná okna jsem nikdy nepochopil, ale na něco určitě ano, když autor tvrdí:
Pravdou však zůstává, že například poloprůhledná okna rozhodně nebudou pouhým grafickým doplňkem, ale spíše velmi šikovnou pomůckou.
Tiskni
Sdílej:
Internet Explorer s prázdnou startovací stránkou nabíhal něco přes minututo je asi stejne dlouho jako na 486 s 16MB
Lotus Notes klient asi dvě minutyten nabiha dlouho i na pocitaci s 512MB
Asi jsem příliš zhýčkaný,asi jo
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Průhledná okna jsou zapotřebí, aby ty jinak zbytečné ikony na desktopu alespoň byly vidět skrze okna.No zatim pokud vim, tzv. "pruhlednost" akorat znova vykresluje do okna terminalu (do listy okna) wallpaper na desktopu. K cemu je to dobre? Je to uzasne freee-coool-in :P
"Rychlý start (Quick Start Up) je částečně zajištěn i faktem, že některé skripty a aplikace po spuštění startují na pozadí již za běhu systému. Podstatně rychlejší je i probuzení z režimu spánku – počítač je akceschopný zhruba za 2 sekundy."
Tak to jsem zvedav, co chce windows spoustet na pozadi za behu systemu za skripty a aplikace... To by pak mohlo fungovat stylem, ze clovek bude cucet na plochu a premyslet "Co se stalo s nabidkou start?" nez se mu spusti treba Explorer... Navic jsem myslel, ze tohle uz maji implementovano - jsem cekal bezne.Celosvětově má přes 90% PC systém Windows. Ale někde na netu jsem četl, kolik, hlevně firemních PC, ještě stále jede na Win98 nebo Win2000. Microsoft z toho samozřejmě nemá radost a tak se snaží všemožně vychvalovat výhody WinXP (viz jejich web) a radí všem UPGRADOVAT na geniální XP. Moc jim to ale nejde. A což teprve, až vyjdou Vista...
A znám spoustu lidí co mají XP-čka na ne zrovna silných PC, ale mají pozapínané všechny vizuální efekty. A nenechají si poradit, že takto vlastně (zjednodušeně řečeno) ztrácí výkon svého PC. Co z toho plyne? Průsvitná okna, animace, stíny, 3D plocha a já-nevím-co-ještě, to je to, co bude lákadlem Visty. Funguje to úplně stejně jak u reklam v televizi.