V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tak už mi zase došlo místo na disku. Tato situace nastává nezávisle na tom, jak velký mám disk – prostě různé náhodné věci se neustále hromadí, nemám čas ani náladu je uklízet a najednou je plno.
Dnes mi přišel (a prošel spamassasinem) mail od PayPal <pp@paypalssl.com> vyzývající k verifikaci mého PayPal účtu. Posílali mě na pěkné URL http://200.251.24.2/ws/cgi-bin/index.htm (prý je tam trojan, tak používejte s rozvahou :-)).
Pěkně tam napíšou „Secure Log in“, přestože to je normálně přes HTTP :-). Ale hlavně tam je i odkaz vedoucí na skutečný PayPal nazývající se „Protect Your Password“, kde vyzývají ke kontrole URL, jestli je https://www.paypal.com. Přesto se asi najde dost lidí co na to skočí…
Dnes při cestě do práce na kole jsem zaregistroval nepříjemné praskání ve středu. No chtělo by to do servisu, ale musím být dlouho v práci. Naštěstí můj oblíbený servis má ve čtvrtek až do 20:30, takže to nebyl až tak velký problém. Teď ještě aby mi kolo opravili do víkendu, kdy ho nutně potřebuju…
Asi jsem objevil ameriku, ale nedá mi to o tom nenapsat. PGP Global Directory je služba honosící se podtitulem Verified Key Service. Jejich představa je taková, že kdokoliv si je schopný přečíst mail, tak je určitě majitelem tohoto klíče.
To je sice jednoduchá metoda, ale nic nezajistí. Kdyby ten mail byl alespoň zašifrovaný oním pgp klíčem, tak by došlo alespoň k ověření, jestli majitel klíče používá danou emailovou adresu, ale takhle význam fakt nechápu…
Tak mě zdravě naštvala neaktivita tvůrce balíčku pro mpdscribble (klient pro mpd reportující do audioscrobbleru, nyní last.fm) a konečně jsem svoje balíčky pro tento program překopal do uveřenitelného stavu.
Při čtení článku o novém animovaném filmu Corpse Bride mě překvapilo, že při tvorbě filmu byl použit nástroj dcraw.
Už jsem se dlouho nepodělil o zážitky s naší úžasnou ADSL linkou, tak je na čase to napravit . Minulý týden jsme většinou strávili bez internetu, vyměnili nám další modem, dali nám testovací přístup, jestli nemáme špatné heslo a pořád nic. V Nextře tvrdili, že ani nevidí pokusy o přihlašování modemu.
phpMyAdmin se dočkal PEAR instalátoru. Pokud se zde najde nějaký dobrovolník na otestování a nahlášení případných chyb, budeme rádi .
Čeho jsme se to dočkali? Už dokonce i Debian bude přehledně zobrazovat jak dopadl init skript :-). No jo, pokrok člověk nezastaví :-).
# /etc/init.d/udev restart * Recreating device nodes... [ ok ]
Pokud používáte síť postavenou na neveřejných adresách a informace o nich jsou dostupné na nějakém whois serveru, může se hodit mini návod jak to nastavit.
Překvapivě toto je věc, se kterou se počítá a nastavení je jednoduché až triviální, jenom to vymyslet .
Firmy na celém světě se spoléhají na Red Hat hlásá Red Hat na svém webu.
No jestli je jejich distribuce stejně aktuální jako mapa Evropy, která je pod tímto sloganem, tak to tedy upřímnou soustrast .
Udev používám v podstatě od té doby co se objevil, protože to je jediná cesta jak pro několik usb-storage zařízení dostávat stále stejná jména zařízení. Když člověk používá několik takových věcí, tak opravdu nechce pokaždé přemýšlet, co že je tentokrát to sda.
Hotplug je zase nutný například pro práci s usb zařízeními (např. PTP foťáky), která nemají vlastní ovladač, pod uživatelem a ne jen pod rootem. Kromě podobných věcí, má na starosti také natahování modulů při připojení zařízení.