Fedora Magazine informuje o Shell & Display Next hackfestu zaměřeném na vylepšení podpory HDR, VRR a dalších grafických technologií na Linuxu. Hackfest proběhne 24. až 26. dubna v Brně.
Společnost Razer představila svou novou bezdrátovou myš Razer Viper Mini Signature Edition. Je z hořčíkové slitiny a váží pouze 49 gramů. Její cena je 279,99 dolarů (6 tisíc korun).
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2023 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 34 místností, 63 tracků, 787 přednášejících, 775 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Ronin byl vydán ve verzi 2.0.0. Jedná se o sadu nástrojů napsaných v Ruby určených pro výzkumníky a vývojáře v oblasti počítačové bezpečnosti. Ronin lze přirovnat k Metasploitu.
Od 9. února nebude podporován bezplatný přístup k Twitter API.
Byla vydána nová verze 1.75 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.75 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Toto měl být blogbost o starším bratříčkovi TeXu, leč $subj chtěl jinak.
The Heirloom Documentation Tools jsou vylepšené verse programů troff a nroff a jejich preprocesorů. Mezi vylepšení patří mj. přímý přístup k Type 1, OTF a TTF fontům a možnost přímého zápisu v UTF-8 bez nutnosti psát akcentované znaky jako troffí escape sekvence. Kód je spravován Gunnarem Ritterem a má původ v kódu pocházejícím od Sunu a Bellů.
Tento zápisek popisuje instalaci Heirloom Documentation Tools v systému NetBSD, nicméně autorovi zápisku se podařilo (s mírnou úpravou postupu) tyto nainstalovat i v Debian GNU/Linuxu. Zmíníme se také o přípravě česky psaných dokumentů.
Protože se mi nějak nepodařilo vyrobit zprávičku, chci vás všechny z Ostravy a okolí pozvat na setkání uživatelů linuxu.
Andre přišel ve svém blogu s nápadem uspořádat setkání uživatelů z Ostravy a okolí. Já jsem se tohoto výtečného nápadu chytil a zareservoval jsem stůl v jedné z hlučínských restaurací.
Tento zápis je psán se zcela sobeckým úmyslem:
Chceme být viděni na titulní straně.
Pod tímto příspěvkem můžete živě diskutovat o online učebnici linuxu, zde je její projektová stránka.
V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Dnes přibyl návrh rozdělení kapitoly o systému X Window.
Dnes jsme přidali nástin kapitoly Principy práce v systému, tedy kapitoly o tom, čím si nás Linux všechny získal.
Dnes jsme začli upřesňovat strukturu některých kapitol části Základy a to kapitoly Historie, Základní součásti systému a Příkazová řádka.
Sledovali jsme připomínky v diskusi k předešlému příspěvku do blogu a prozatím jsme návrh kostry chystané online učebnice upravili takto:
Níže jsou výsledky naší dnešní debaty o kostře připravované online učebnice GNU/Linuxu:
Zde je záznem debaty, kterou jsme před chvílí vedli s Honzou Bartošem a Leošem Literákem o připravované online učebnici GNU/Linuxu. Zde je už rozbalený . (Díky, Zdeňku.)
Leoš Literák navrhl, abychom se společně pokusili o online učebnici linuxu. Navrhuji abychom se pro začátek odrazili od kostry tohoto tutoriálu a společně dospěli k návrhu kostry našeho dokumentu.