Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nemůžu si pomoc, ale na ABCLinuxu je až příliš Linuksáků. V posledních několika blogách, blozích jsem popsal několik programů, které se mi líbí, které občas používám a které bych docela rád viděl i na Linuxu. Nenapsal jsem jedno jediné urážlivé slovo, nenapsal jsem že je dobře že na Linuxu tyto programy nejsou, žádné kyš kyš. Jen jsem ukázal programy a vyslovil názor, že by bylo dobře aby tyto programy nebo jim podobné existovali i pro Linux.
Co ale Linuksáci dokázali je titulování do debilů a magorů. O něčem to svědčí. Bylo by zbytečné opakovat, že jste mi vyčítaly hesla: "Přeci nejsi neschopák, kterej ani neumí nainstalovat ..." a chtěli jste toto chování maximálně omezit. Asi se někde zlomil metr.
Je mi to vcelku jedno, ale pokud někdo z vás chce, aby Linux používalo více lidí a aby se Linux stal opravdovou konkurenci Windows, možná by to chtělo změnit přístup a nezatracovat vše co má jakoukoliv spojitost s něčím co není čistě Unixové. Já si přeju, aby pro běžné uživatele byl Linux použitelný, aby uživatel měl možnost volby a neomezoval se jen na Gnome a KDE a aby měl alespoň tolik uživatelů kolik má Firefox. Nejsem si jist, zdali vy chcete to samé, ale hesla stylu "shell je lepší a proto grafické klikátko není potřeba" lidi od Windows nepřitáhne. Linux zůstane tam kde je, výrobci budou prdět na Linux (pro těch pár porcent) a nikam to nepovede.
Tiskni
Sdílej:
Linux zůstane tam kde je, výrobci budou prdět na Linux (pro těch pár porcent) a nikam to nepovede.100% mého HW je plně podporováno a nový comp, co si budu kupovat, by také neměl mít problémy s HW - nijak jsem se při výběru omezovat nemusel... Za nějaký ten měsíc vyjde ET: Quake Wars a UT2007 i ve verzi pro Linux, což jsou absolutně ten typ her, co jsem vždy hrál. Žádné strategie mě nikdy nezaujaly. S touto oblastí jsem tedy spokojen. Toť vše k mým názorům na Linux a teď k tomu samotnému software. Veškerý software, o kterém jsem si zde přečetl má dostatečné linuxové/unixové ekvivalenty. Beru to tak, že kdyby někdo takový SW chtěl, tak si ho udělá nebo po tom alespoň bude volat velké množství lidí. Pravda je taková, že zatím vidím jen vás. Mě také chyběl jeden typ SW na Linuxu - download manager „dle mých představ“ - problém jsem vyřešil tak, že na něm pracuji. Nikomu jsem si nestěžoval, prostě konám.
Kdo je tu vlastně důležitější, systém nebo uživatel?
Omlouvám se za pokus o řečnickou otázku, kterou jsem vůbec nedomyslel.
Navíc jsem o tom psal na svém blogu.
Problém najít kde se to vypíná? Jsem to našel hned.Já také. Aspoň jsem si to myslel. Jenže i když jsem v Ovládacím centru, na kartě Správce služeb, deaktivoval Démon upozorňování na média a dokonce i KDED správce médií, přetrvávalo to. Než jsem přišel na to, že se to musí deaktivovat přímo přes dialog, který po vložení CD vyskočí.
nejlepší je zkompilovat je (kiosky) bez podpory haluChci pracovat, a ne kompilovat. Kompilací KDE jsem si už kdysi dávno prošel - trvalo to tehdy dva dny, něco vůbec zkompilovat nešlo, nakonec půlka věcí nechodila. A to jsem přitom musel stáhnout binárky Qt, protože jinak bych se zasekl už tam.
Faktem však zůstává, že jestli se má Linux rozšířit v maximální možné míře, musí být "blbuvzdorný" a klást uživateli co nejméně překážek, samozřejmě i s ohledem na programy, ve kterých umí user pracovat a je na ně zvyklýotazka zni: mel by? mel by se rozsirit v maximalni mozne mire? myslim ze na tuhle otazku tu neni jednotny nazor a proto tolik reakci na programy ktere spousta lidi nepotrebuje
Myslím, že tato diskuze je opět mlácením prázdné slámy a to takovým způsobem, že by na její částečky nestačilo ani nanosítko.
Jinak já bych TC pod Linuxem docela ocenil...
Z.H.
Tohle píšu naposled.
Nevadí mi, co píšeš, i když s tím někdy nesouhlasím (TC mi připadá zbytečně složitý, když musím být ve Windows používám salamandr, a ty ostatní programy jsem sice nikdy neviděla, ale také jsem neměla potřebu je použít). To co mi vadí je způsob jakým se prezentuješ. Nevadí mi, že napíšeš Windowsový program XY se mi líbí, vadí mi, že když ti někdo napíše mě se ten program nelíbí mám radši ZX( ten dokonce chodí i pod Linuxem, případně je čistě Linuxový) oboříš se na něj, že je "linuksák" (ať to znamená cokoliv ) a nechápe jak je program XY úplně nejlepší a ten v Linuxu chybí a basta fuj.
Připadá mi, že největší fanatik jsi tady ty. Prezentuješ svoje názory jako fakta, a když má někdo jiný názor než ty, oboříš se na něj jaký je fanatik a začneš se tvářit ublíženě.
Nemůžeš se potom divit, že někteří začínají reagovat na každý tvůj příspěvek defenzivně (až útočně, protože jak je známo nejlepší obranou je útok ). Jenže tím kdo tuhle válku začal jsi pořád ty. Nevlastníš pravdu jen názor. A když s tebou někdo nesouhlasí neznamená to, že na tebe útočí.
To že tě ostatní nazývají idiotem a debilem je především kvůli tomu, že ti již několikrát řekli to co jsem napsala a ty jsi si toho nevšímal. Potom se tě pokusili "uklidnit" tím, že ti zdůrazňovali název tohoto serveru (mimochodem je to abclinuxu ne abcwindows a dohonce ani abcGNU nebo abcOpenSource ).
Nevím proč to vlastně píšu, stejně si to nejspíš nepřečteš, pokud si to přečteš, nezamyslíš se a pokud se i zamyslíš nejspíš mi nebudeš věřit. A i kdyby to nezapamatuješ si to na dlouho. Ale alepoň mě se uleví, že jsem to napsala.
Eh! Kdyby na tenhle server teď někdo vstoupil a pohlédl, tak nebude mít asi pocit že je to tu samej linuksák, ale že je to samej Jindřich Plešinger. :)
Dneska jsem zase jednou znavený válečník emajlo--web--icq bojů a
tak to beru pragmaticky: Čeho chceš svojí misí dosáhnout? Domníváš se, že je třeba vytvořit nové programy, prostředí pro Linux a že tady najdeš ochotné a schopné? A daří se Ti to?
Pokud ne, tak je někde chyba. I kdyby nakrásně byla chyba "na příjmu" tak je to fuk.
Jo, abych nezapoměl: GNU a Linux zvítězí nad Windows a Billem! Tak! Abys věděl, jakej jsem taky linuksák. Hojahééé! :)
Už posledně jsem tady dával odkaz na diskuzní fórum TC, kde autor oznámil, že linuxovou verzi musel přestat vyvíjet z nedostatku času.
Když ti na tom tak záleží, obrať se na autora TC a pokud mu nabídneš dostatečnou motivaci, tak vzniku Linux TC nic nebrání. A pokud nemáš tolik peněz, tak můžes zkusit shromážit lidi se stejným zájmem a určitě se vybere dost peněz.
Inspirací budiž Blender. Po krachu NaN se hlavní vývojář pustil do vyjednávání a výsledkem byla dohoda, že zdrojáky Blenderu budou uvolněny za "pouhých" 100 000€. Následně založil Blender fundation a té se podařilo vybrat mnohem více, než potřebných 100 000€.
Proč se omezovat jen na čechy? Pokud se do toho zapojí celý svět, tak je šance na úspěch, mnohem větší.
První krok je tedy zjištění podmínek, za jakých by byl autor ochoten pracovat na linux verzi. A ani v případě neúspěchu není třeba skládat hlavu, stejným způsobem se může podpořit jiný nadějný projekt.
Stačí jen nějaký schopný organizátor a nic není nemožné.