Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Navzdory bohatému množství způsobů ovládání přehrávače VLC media player, kterým se věnoval první díl seriálu, se přidržíme při zemi a ukážeme si, jak z příkazové řádky pustit hudební cédéčko, filmové DVD a naladit internetové rádio či televizní vysílání.
VLC je výkonný přehrávač videa a hudby, přičemž multimediální obsah může být uložen v souboru, na DVD (přístupný s menu i bez), přijímán jako internetové vysílání či získán z kamery, televizní karty (analog i DVB) apod. Výstup přehrávaného zdroje přitom nemusí nutně putovat přímo na monitor a do reproduktorů, ale může být dále vysílán po síti, k čemuž je s oblibou využíván.
Dozněly poslední tóny skladby, kterou jsme se naučili v předchozím článku, kamarádce se podlamují nohy a nešetří chválou. Páčíme z ní, zda-li to bylo zahrané stejně jako originál. Nakonec poznamená, že to znělo možná trošičku jinak. "No, ale já nemám takový efekt jako oni!" Zatváříme se ublíženě. Dnes naposled - období výmluv skončilo!
Ruku na srdce (kytaru), kdo by nesnil o tom se jako první naučit svoji oblíbenou skladbu? Možností, jak se jí naučit, je více - jednou z nich jsou taby. A práci se speciálním formátem tabů nám usnadní program DGuitar.
Právě vybalujete svoji novou elektrickou kytaru z krabice? Chtěli byste získat menší přehled o možnostech, které vám tučňák na počítači nabízí právě ve spojení s tímto nástrojem?
V druhém a závěrečném díle je popsána konfigurace Apache, vytvoření souboru s hesly pro autorizovaný přístup, příprava prezentační stránky a také instalace Linuxu na flash.
Článek popisuje připojení kamerky k webovému serveru. Najdete v něm návod ke konfiguraci malé instalace linuxové distribuce i popis nastavení webserveru.
Co je to Plasma, kde se vzala, proč to někdo vyvíjí? Jak se změní KDE, až bude Plasmu ve verzi 4.0 používat?
V dnešním článku se podíváme na další typy stop, které nám MusE nabízí, a také na interní softwarové syntetizéry MusE.
Pro vytváření skladeb na PC se používají MIDI sekvencery. V tomto článku si povíme o dvou nejvýznamnějších pro GNU/Linux - Rosegarden a MusE.
V tomto seriálu najdete přehled možností, které nám Linux nabízí pro práci se zvukem. Nahrávání, editace, efekty. Projekty Jack, LASH a LADSPA.
Opět představím a porovnám jeden funkcemi nabitý a jeden úplně jednoduchý přehrávač hudebních souborů pro konzoli. Navíc dojde i na dva programy doporučené vámi: mplay a MOC.
Pokud potřebujete nebo chcete přehrávat hudební soubory v konzoli, podívejte se na několik programů s textovým uživatelským rozhraním.
GJay vám vytvoří playlisty hudby například podle jejího tempa, rozsahu frekvencí, vámi přiřazené barvy, hodnocení, umístění souboru a celkové délky playlistu.
Řešení problémů (žádný zvuk, špatný zvuk atd.). Konfigurace prostorového zvuku. MIDI.
Pohodlný poslech a nahrávání rádia.
Konfigurace pomocí souboru .asoundrc. Použití pluginů. Mixování zvukových proudů z více zdrojů.
Instalace, konfigurace a používání ovladačů zvukových karet, které jsou v jádře Linuxu 2.6 náhradou za systém OSS.
Zaslouží si přehrávač XMMS pozornost? Co vlastně umí s pomocí pluginů?
V tomto članku si niečo povieme o komprimovaných zvukových formátoch a o samotnom prenose audio záznamu do počítača.
Nenáročný, ale přesto velmi schopný program pro editaci zvukových vzorků. Umožňuje načítat velké množství audio formátů a díky pluginům nabízí i široké spektrum zvukových efektů.
Zase ten MPlayer. Podrobný návod ke kompilaci, konfiguraci a používání. Kompilační parametry, výstup zvuku a obrazu, titulky.
Program využívající post-processing pro kvalitní zobrazení televizního signálu z tv-karty.
Dokončení tutoriálu zabývajícího se kvalitním nástrojem pro sazbu not.
Vzhůru na pop-music
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: