Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
V srpnu jste si mohli přečíst článeček Linux hledá instalatéry, kterým jsme vyzývali linuxové firmy, aby se nechaly zapsat do seznamu, na který budeme odkazovat lidi, kteří se ptají: „Kdo mi ten Linux nainstaluje?“, „Kdo mně ho bude spravovat?“, „Nezůstanu s Linuxem na počítači při problému sám?“, případně: „Já bych Linux chtěl, ale na koho se mám obrátit, když neznám žádného nadšence...“.
Zpracování seznamu se obětavě ujal František Hucek. Na výzvu zareagovalo v první vlně okolo 40 firem i jednotlivců, přibližně pět z nich po upozornění, že zaslaný materiál ani www stránky společnosti neobsahují nabídku desktopovým uživatelům, své zařazení stáhlo, protože podporují pouze serverová řešení. František zbývající zařadil do seznamu a obeslal je, aby se při pohledu na svůj záznam v sousedství ostatních vyjádřili, zda nechtějí něco změnit. Tady nastala určitá prodleva, protože jsme čekali na jejich reakce a také finalizovali design stránky. Mezitím přišlo ještě dalších 20 nabídek a připomínek stávajících „instalatérů“. Mezitím František už neměl na seznam tolik času, a tak jsem jej dokončil já. O grafiku se postaral Petr „Klokan“ Přidal.
Nyní tedy konečně předkládáme veřejnosti hotový seznam. Tedy hotový seznam, on samozřejmě nebude hotový nikdy, protože doufáme, že stále budou přicházet další a další firmy tak, jak bude Linux růst. Ale toto je první verze, která je oficiálně veřejná. Obsahuje k dnešnímu dni 51 položek, od velkých firem po studenty, kteří si instalací přivydělávají. Je zacílený pouze na instalace desktopů, tedy běžných domácích a firemních počítačů, protože podpora serverů je již dostatečně široká a předmětné firmy lze nalézt v běžných vyhledávačích a katalozích.
Možná si řeknete: „Ono je to nějaké chudé“, nemohu si editovat vlastní záznamy, nemohu hodnotit firmu, chybí tu diskusní fórum a milión dalších věcí. Samozřejmě by se dalo naprogramovat cokoliv, ale je to celkem zbytečné, tento seznam totiž je jen jedním z kamenů, ze kterých bude sestaven rozsáhlejší portál vytvářející přehled možností podpory všech Open Source produktů. Tento portál již vytváří OSS Alliance ve spolupráci s projektem IDABC Evropské komise a nemá smysl dělat dvakrát to samé. CZLUG bude v tomto projektu garantem linuxové části a seznam instalatérů bude součástí portálu.
Instalatéry se budeme snažit podporovat, probíhají jednání s různými distribucemi, např. o tom, že bychom instalatéry zdarma zásobovali oficiálními instalačními médii, aby zákazník dostal zcela viditelně profesionálně vyráběné CD a ne jen „pálenou placku“. Již máme připraveného partnera, který prodává komerční linuxové distribuce a umožní prodej svým jménem i příležitostným instalatérům, kteří nemají živnost na nákup a prodej zboží, ale přitom půjdou instalovat k zákazníkovi, který bude mít zájem o komerční distribuci. A snažíme se najít i další způsoby, možná se dobré nápady objeví i v diskuzi pod tímto článkem.
Zbývá dodat již jen URL, na kterém seznam naleznete: instalace.linux.cz. Ať vám slouží.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mezitím František už neměl na seznam tolik času a tak jsem jej dokončil já.Kdo já?
Ne ty, on!Mezitím František už neměl na seznam tolik času a tak jsem jej dokončil já.Kdo já?
když se podívám na http://www.microsoft.com a http://www.linux.cz tak nějaké rozdíly v přitažlivosti vidím.Já taky. Ale opačně než ty. Ten předchozí microsoftí design byl IMO přehlednější a lépe funkční. Na linux.cz už teď chybí jen přesměrování na www...
A musi vsechny cokolady vypadat jako cokolada?Ani ne, třeba když chce producent naznačit, že prodává bláto, tak může vypadat čokoláda jako bláto.
(normalne ty linuxove firmy posilaji maily bez diakritiky)Tohle zní v příspěvku bez jedinýho háčku či čárky poněkud zvláštně