OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Firma Technalign vydala Pioneer Linux 2.1 - distribuce stojí na základech Kubuntu. VectorLinux 5.8 SOHO edice přichází s jádrem 2.6.20.3, realtime patchi, podporou zápisu na NTFS a dalšími funkcemi. Týmy CentOS a Piebox Enterprise Linuxu zareagovaly na vydání Red Hat Enterprise Linuxu 4.5 uvolněním CentOS 4.5 a Piebox Enterprise Linux 4 Update 5. Ubuntu Christian Edition 3.1 opravuje nalezené chyby, např. podporu suspend/resume - cítí autoři nejistotu kvůli Ubuntu Cthulhu Edition? Systém obarvený do červené barvy, tedy Yoper Linux 3.0 RC1, přichází ve třech CD variantách. SabayonLinux 3.4 Beta 2 je tu s mac80211 a pokročilou podporou notebooků Sony a ThinkPad. Druhá betaverze vyšla i pro Linux Mint 3.0 - má nové logo. Přišla na svět rozšířená verze živého CD MCNLive "Toronto". Dalšími novinkami minulého týdne jsou Elive 0.6.9, DeLi Linux 0.7.2, Absolute Linux 11.1 Beta 3, Parsix GNU/Linux 0.90 Test 2, Skolelinux 3.0 RC1, 64 Studio 1.4.0 a Frugalware Linux 0.7 Pre 1.
Novell vydal tiskové prohlášení, podle kterého si jednotný školní obvod San Diega zvolil SUSE Linux Enterprise Desktop jako standardní platformu pro výukovou iniciativu Always-On. Tento obvod je druhý největší v Kalifornii a čítá 130 000 studentů, přičemž 100 000 z nich je pro tento projekt vhodných. Projekt Always-On je nyní v první ze tří fází a očekává se, že celý projekt bude probíhat několik let. Jak už bylo naznačeno, Always-On bude pomáhat studentům ve studiu, a to především těm, kteří doma nemají počítač. Vizí projektu je síť, do které budou mít přístup studenti a učitelé - tato síť bude poskytovat nepřetržitý přístup ke studijním informacím. Studenti budou mít dobrou příležitost naučit se pracovat s open source aplikacemi z kategorií kancelářského softwaru, multimédií, používání webu, geografie, matematiky, vědy a jazyků.
Tento týden byl tak trochu ve znamení uvedení Ubuntu Linuxu na počítačích značky Dell. Tři dny před oficiálním uvedením výrobků byly na webu Direct2Dell zveřejněny první bližší informace. Dell bude nabízet Ubuntu pouze na některých systémech z každé produktové řady: „Nabídka periferních zařízení bude představovat podmnožinu nabídky pro ostatní operační systémy. Nabízíme pouze hardwarové možnosti, které mají nejkvalitnější a nejstabilnější podporu v linuxových ovladačích. Tyto hardwarové možnosti byly v Dellu důkladně testovány linuxovým týmem.“ Kdekoliv to bude možné, budou instalovány open source ovladače. V ostatních situacích (například u WiFi karet od Intelu a modemů Conexant) budou použity ovladače proprietární nebo částečně otevřené.
Hardwarová nabídka pro Linux bude rozšiřována, protože Dell bude spolupracovat s prodejci zařízení, aby byly ovladače vylepšeny. Problematické kodeky (MPEG, Windows Media, QuickTime, atd.), které nejsou součástí Ubuntu, nebudou distribuovány. Dell do budoucna zvažuje možnost jejich zahrnutí.
24. května 2007 uvedl Dell do nabídky první tři počítače s Linuxem. Je to notebook Inspirion1505 za cenu od 599 dolarů a desktopy Dimension E520 a XPS 410n od 599 a 849 dolarů. Oproti nabídce s Windows Vista jsou tyto modely o 50 dolarů levnější.
LinuxInsider popisuje, jak vypadalo předávání notebooků OLPC v uruguayské vesnici Villa Cardal. Děti v jediné základní škole v oblasti s 1300 lidmi nikdy předtím počítač nepoužívaly. Radují se a považují to za předčasný příchod Santa Clause. „Díky tomuto budu moci studovat spoustu vědy,“ komentoval osmiletý Joel, který se chce jednou stát vědcem. Rodiny, které neměly počítač ani jediný, nyní mají třeba i dva. President pro software v projektu OLPC Walter Bender řekl: „V rozvojových oblastech je miliarda dětí a většina z nich nemá příležitost se učit. Snažíme se jít tam, kde jsou tyto mezery ve vzdělávání, přičemž technologie se stává mostem tyto mezery spojujícím.“ Notebooky se aktuálně prodávají za 175 dolarů, ale Walter Bender věří, že se jednou podaří dostat na cenu 50 dolarů. První počítače pro Uruguay byly darovány, na další stát vyhradil 15 milionů dolarů.
Filipínské Ministerstvo sociální péče a rozvoje úspěšně dokončilo školení svých zaměstnanců v používání počítačů s Linuxem a svobodným softwarem. Proběhlo ve třech etapách a používanou distribucí byl PCLinuxOS. Podle dostupných informací je to první vládní úřad, který opouští Windows a přechází na svobodný software.
Novell dosud nezveřejnil všechny podrobnosti své smlouvy se společností Microsoft. Napraví to už tento měsíc ve své každoroční zprávě, nicméně některé věci budou stále zredigované. Tato smlouva Novellu velmi pomohla - během prvního čtvrtletí roku 2007 to byl finanční zdroj číslo jedna.
Novell překvapil svým oznámením, podle kterého se připojuje k projektu EFF Patent Busting („ničení patentů“). EFF a Novell navíc chtějí spolupracovat na legislativách a pravidlech, které podpoří inovaci - se speciálním zaměřením na Světovou organizaci intelektuálního vlastnictví. Tímto způsobem se Novell snaží dát opakovaně najevo, že smlouva s Microsoftem není přiznáním toho, že Linux porušuje intelektuální vlastnictví Microsoftu. Novell už v listopadu 2005 přislíbil, že použije své vlastní patenty k ochraně open source před patentovými útoky.
Microsoft se bezesporu cítí být ohrožen připravovanou licencí GNU GPLv3, která se snaží zakázat jakékoliv patentové dohody mezi společnostmi, jichž se tato licence týká. Snaží se ji tak alespoň podkopávat, což dokázala studie tuto licenci kritizující, jež byla financována právě Microsoftem. Tato studie byla provedena značně pochybným způsobem a uzavírá celou věc tak, že open source vývojáři nechtějí, aby se GPLv3 nějak snažila patentovým dohodám zabraňovat. Různým open source vývojářům bylo rozesláno celkem 332 e-mailů, ale pouze 34 z nich souhlasilo s účastí v průzkumu. Mnoho z nich navíc pracuje na projektech jako Apache nebo PostgreSQL, které ani GNU GPL nepoužívají. Studii zpracoval docent Alan MacCormack z Harvardské obchodní školy - podle něj je 34 rozhovorů více než dostačujících pro zjištění převažujícího názoru v této oblasti.
BeleniX 0.6 je živé CD postavené na OpenSolaris Build 60. Používá plně modulární X.Org 7.2 s 3D desktopem Compiz 0.5.0. Compiz můžete používat na Xfce a KDE, pokud máte grafickou kartu nVIDIA (proprietární ovladač je zahrnut). Pracovat můžete s Compact Bourne Shell, který se podobá shellu v BusyBoxu. Byl přidán port GParted na Solaris - bohužel zatím nerozpoznává souborový systém UFS. BeleniX integruje iniciátor iSCSI a obsahuje tři tisíce manuálových stránek OpenSolarisu. Poslední verze BeleniXu také nabízí aktuální software, zmiňováno je např. Xfce 4.4.1 a KOffice 0.6.2 - navíc byl znovu zařazen Midnight Commander.
Byla uvolněna konečná verze PCLinuxOS 2007. Nabízí jádro 2.6.18.8, KDE 3.5.6, Mozilla Firefox 2.0.0.3 a Thunderbird 2.0, OpenOffice.org 2.0, P2P software (KTorrent, Frostwire), běhové prostředí Java, 3D desktop Beryl a další software. Celkově jde o téměř 2 GB softwaru vměstnaného na jediné CD. Po instalaci je možné volit mezi více než pěti tisíci balíčky z repozitáře. V základní instalaci systému nejsou Win32 kodeky, podpora dešifrování DVD nebo proprietární grafické ovladače.
Mezi hromadou nových vydání distribucí je i GRML 1.0 "Meilenschwein" - živé CD založené na Debianu poskytující nástroje pro analýzu a záchranu systému. Zároveň vyšla i 64bitová a mini verze distribuce. Plná verze GRML obsahuje okolo 2,1 GB softwaru, který se na jediné CD vejde díky transparentní dekompresi dat. Systém běží na jádře 2.6.20.11 s několika patchi a moduly navíc. Nová verze přináší další užitečné skripty, mezi nimiž je komprese a umístění obrazu GRML do paměti za běhu, podpora Google Suggest nebo nástroj pro základní konfiguraci spouštění a vypínání systému (přes
/etc/runlevel.conf
). Instalační program grml2hd podporuje zavaděč GRUB (můžete si zvolit i LILO), používá označování disků přes UUID (jedinečné identifikátory) a ve výchozím stavu využívá initrd/initramfs. Díky grml-terminalserver je možné distribuci nabootovat i přes síť. GRML nově používá UTF-8 jako výchozí kódování, přechází na glibc 2.5 a také X.Org 7.3.
Potřebujete vygenerovat bezpečné bezpečné heslo? Řešení naleznete na různých webových službách, ale možná i ve svém repozitáři. APG (Automated Password Generator) je program s dvěma režimy práce - lokální a síťový. Síťová verze nabízí klienta a server: klient zašle serveru požadavek na nové heslo a ten jej vygeneruje. V tomto krátkém úvodu se budeme zabývat lokálním použitím. Vyzkoušíme si výchozí režim, ve kterém apg
generuje vyslovitelná osmi až desetimístná hesla (-t
zajistí popis výslovnosti vedle hesla):
$ apg -t Frimbot~ (Frim-bot-TILDE) rimKeamBie (rim-Keam-Bie) Geincotcin (Gein-cot-cin) vikAupDi (vik-Aup-Di) ajepViptAs (aj-ep-Vipt-As) WayThivriv (Way-Thiv-riv)
Přepínačem -M
můžeme ovlivnit pravidla generování hesel - dáme programu za úkol vymyslet hesla, přičemž každé z nich bude mít v sobě alespoň jeden speciální znak a číslici:
$ apg -MNS -t li/frelj8 (li-SLASH-frelj-EIGHT) 2quemyib: (TWO-quem-yib-COLON) cic[quec1 (cic-LEFT_BRACKET-quec-ONE) 1ortosyic@ (ONE-ort-os-yic-AT_SIGN) revyek+ov2 (rev-yek-PLUS_SIGN-ov-TWO) ec#siusej0 (ec-CROSSHATCH-si-us-ej-ZERO)
Zkusíme přepnout generátor hesel na náhodný algoritmus (-a 1
) generující číselná hesla (-M n
) o délce minimálně 10 (-m 10
) a maximálně 15 (-x 15
) znaků:
$ apg -a 1 -M n -m 10 -x 15 5807289687769 5124297627 154221823892 513541729073295 01408359489240 97031228954
Zajímavý je i parametr -r
- pokud za něj doplníme cestu k souboru, apg
se vyhne heslům v něm uvedeným. Další informace hledejte v manuálové stránce programu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ssh-add
, tak mi to v mozku cvakne a já ji napíšu úplně automaticky, ale bez toho si prostě nevzpomenu ...
Za klasické dvorak-mýty považuji zejména tyto dva:
Ani jedno totiž není pravda. Rozložení qwerty bylo (jak uvádíte) navrženo tak, aby se příliš často neopakovaly klávesy, jejichž páky jsou blízko sebe; to má ale za následek, že se méně často píší po sobě dvě písmena stejným prstem (nebo blízkými prsty), což psaní naopak zrychluje. A testy prokazující rychlejší psaní s dvorak rozložením byly vesměs prováděny za velmi pochybných okolností; nezávislé testy s objektivní metodikou ve své většině vyšly tak, že rychlost psaní je u obou rozložení víceméně stejná.
Potřebujete vygenerovat bezpečné bezpečné heslo?
Je to práveže jedna z prvých typografických poučiek. "-" je len spojovník slov a ešte sa používa na rozsahy: roky 2001-2004.
Spojovník se také používá jako rozdělovník. Naopak pro rozsahy se používá en-dash.
Pomlčky sú zásadne len – alebo —, je to kvôli vizuálnemu oddeleniu rôznych častí textu.
To sice ano, ale třeba taková ISO 8859-2 tyto znaky neobsahuje.
Na jednu stranu tvrdíš, že je to veľa ľuďom jedno a pritom hneď na to povieš, že to vypadá blbo, čím sám seba z tej skupiny vylúčiš.Na jednu stranu tvrdím, že většině lidí je jedno, že je tam obyčejná pomlčka. To, že spoustě dalších lidí je to také jedno, usuzuji z toho, že kromě tebe si nikdo nestěžuje. Přitom tvrdím, že dvě pomlčky za sebou vypadají blbě, což ale nijak nekoliduje s tím, že je mi jedno, že tam je jedna obyčejná místo jedné neobyčejné.
Přístup odmítnut Akce nebyla zavolána korektním způsobem. Uživatel není zalogován!Cely tento vas vykrik vobec nechapem, ale to nevadi, vy zase nechapete moj, tak sme si kvit.
Odkaz Admin je sice pristupny, ale po odoslani poziadavku sa zobrazi:Což je chyba, která patří do bugzilly.Přístup odmítnut Akce nebyla zavolána korektním způsobem. Uživatel není zalogován!
Takze vy si nemyslite ze prispevok o pomlckach je v tejto diskusii off topic? Ja si to zase myslim :)Příspěvek by byl nepatřičný v této diskuzi, pokud by se netýkal článku, ale byl třeba o pěstování mrkví. Příspěvek o pomlčkách se ale týká formy článku, což je stejně podstatná součást, jako obsah článku.
K registracii a nejakemu anonymovi: nevidim dovod preco sa registrovat, jedine pozitivum by bolo ze by ste si ma mohli na oplatku zablokovat, co vsak nie je pozitivum pre mna :) mne je to totiz jedno.Pokud jste neregistrovaný, nemám šanci zjistit, jak jste zde aktivní, jak se projevujete v jiných diskuzích, jak jste zde dlouho. Jste pro mne prostě náhodný kolemjdoucí. No a když zde náhodný kolemjdoucí začne hned poučovat, že jemu se nelíbí, o čem se diskutuje, připadá mi to poněkud nepatřičné.
Mohli by ste to prosim pridat do bugzilly vy? Ja som ani nevedel, ze sa jedna o chybu, tak nechcem, aby si ten co to ma na starosti myslel, ze náhodný kolemjdoucí začne hned poučovat :)Přidáno, chyba #802.
s tou registraciou ste mi nasadili chrobaka do hlavy, mozno to nebude taka zbytocnost :)To jsem rád