Portál AbcLinuxu, 28. července 2025 21:12
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 10. 6. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30. Citáty týdne: Linus Torvalds, Andrew Morton. V krátkosti: Čítače výkonnosti; Oblast chráněná před hostitelem; halt_delay; Smrtící ping r8169. Správa napájení za běhu. Návrhové vzory linuxového jádra – část první.
Typografický systém Lout: FormátováníV druhém dílu seriálu o Loutu se naučíme jednoduše formátovat text, což zahrnuje vytváření odstavců, seznamů, nadpisů a tak dále.
Digitalizace jinak: DLNAV Praze došlo k úplnému vypnutí pozemního analogového televizního vysílání. Ze všech stran nás upozorňují na nutnost pořízení DVB-T set-top boxu, alternativou je pak kabelová TV, satelit nebo TV přes internet. Dnes jsem si připravil povídání o další alternativě digitalizace, při které samozřejmě využijeme Linux: DLNA (Digital Living Network Alliance).
DNSSEC – o co jde?O DNSSEC se posledni dobou hodně mluví. O co jde? To se brzo dozvíte.
Konzolové programy v Qt 4 – 1 (úvod)Tento seriál bude pojetím připomínat sérii článků o programování GUI programů v Qt 4 a lišit se bude v zaměření. Zaměřovat se budu na součásti, které k běhu nevyžadují modul QtGui a tedy ani X server. Některé věci je zbytečné předvádět graficky, zatímco jiné se do konzole přímo hodí.
Server CD-R informuje, že vyšel Fluendo DVD Player pro Linux. Jedná se o proprietární přehrávač DVD napsaný v GTK a používající gstreamer. Je dostupný pro platformy x86 a x86_64.
TuxRadar upozorňuje na Dell Mini 10v, který se prodává podle webu výrobce s Ubuntu, operačním systémem od Microsoftu.
Vyšla nová verze programu pro správu fotek pro prostředí KDE 3, Digikam 0.9.6, která kromě oprav mnoha chyb také vylepšuje překlady. Zároveň také vyšla opravná verze 0.4.0 Kipi-plugins určených pro KDE 4.
Vyšla nová verze open-source hry Yo Frankie! 1.1. Přináší 3 výherní mapy ze soutěže o nejlepší level design, aktualizuje herní logiku, zlepšuje výkon a obsahuje různá další zlepšení.
Vyšla Esmska 0.16.0. Opravuje problémy se znakovou sadou v souborech vCard, přidává ikony pro stavy programu, automaticky pravidelně zálohuje konfiguraci, aktualizuje knihovnu Substance na verzi 5.2, přidává nové brány [DK]CoolSMS a [LT]dos.lt, opravuje několik chyb a obsahuje také pár vylepšení.
V rámci přípravy HTML 5 probíhá spor o preferovaný multimediální kodek. Tím má být (pro video) Ogg Theora, nebo H.264. Hlavní komplikace jsou patenty. Problém rozebírá ArsTechnica.
Phoronix vydal rozhovor s Frankem Earlem z Linux Game Publishing, který portuje hry na GNU/Linux a říká, že nejtěžší na celém procesu portování je přemluvení původního vydavatele o tom, že linuxový herní trh je dost velký, aby to mělo smysl.
Vyšel ReactOS 0.3.10. Přináší spoustu oprav, novinek a zlepšení. Ovladač USB je nyní povolen ve výchozím nastavení. Pro přístup k diskům se nyní používá ovladač UniATA, což umožňuje překonat omezení na 8 GB HDD a použít některé SATA řadiče/disky.
Byly uděleny letošní ceny Akademy Awards pro nejlepší přispěvatele do projektu KDE. Ocenění získali organizátor konference Akademy Augustin Benito Bethencour, vývojář Dolphina Peter Penz, jeden z nejdéle v KDE působících vývojářů David Faure a Celeste Lyn Paul, členka KDE Usability týmu.
Vyšlo VLC 1.0.0. Zlepšuje ovládání rychlosti, přináší podporu nových HD kodeků (AES3, DD Plus, True HD, Blu-Ray PCM, atd.), nových formátů (Raw Dirac, M2TS, atd.) a nový enkodér Dirac. Kromě toho obsahuje spoustu dalších vylepšení.
Vyšla již druhá betaverze správce fotografií pro KDE 4, Digikam 1.0.0 beta 2. Řada 1.0 především přináší nový Batch Queue Manager, nového průvodce prvním spuštěním a Liquid Rescale Tool. Tato verze také opravuje mnoho chyb.
Dnes byl ohlášen příchod nového linuxového telefonu Palm Pre do Evropy. GSM verze telefonu se začne prodávat prostřednictvím operátora Telefónica O2 v Anglii, Irsku, Německu a Španělsku na podzim tohoto roku.
Microsoft skládá Community Promise ohledně standardu ECMA 334 (C#) a ECMA 335 (CLI), čímž je posvěcena otevřenost základní části platformy Mono - ta se rozdělí na svobodnou a "problematickou" část.
Google oznámil, že v druhé polovině roku 2010 vyjde Chrome OS, který je open source a bude určen na netbooky.
Google uvolnil Neatx, vlastní otevřenou implementaci NX serveru, softwaru pro vzdálenou plochu. Zatím nenabízí všechny funkce jako již existující FreeNX, které je však prý špatně udržovatelné. Projekt sídlí na Google Code.
Hráli jste někdy karetní hru Bang!? Možná vás zaujme její počítačové zpracování. KBang je multiplatformní hra napsaná v C++ za použití knihovny Qt4 pod licencí GPLv2.
Ve dnech 10. a 11. září 2009 se v Brně na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity koná Developer Conference společnosti Red Hat Czech otevřená pro veřejnost. Předběžný program konference a pozvánka je umístěna na stránkách DeveloperConference2009. Přednášejícími budou vývojáři distribuce Red Hat Enterprise Linux, Fedora a součástí konference bude několik přednášek na téma JBoss middleware a JBoss projektů.
OSnews.com informuje, že Maemo (mobilní open-source OS a SDK od Nokia) opustí GTK+ a příští verze bude používat Qt GUI, což někteří již předpovídali, když Nokia koupila Trolltech, který Qt vyvíjel. Spousta technologií z GNOME nicméně zůstane, Maemo bude i nadále využívat glib, gvfs, telepathy, avahi, gstreamer, gconf a další.
Bylo oznámeno, že 14. července skončí podpora pro Ubuntu 6.06 LTS Desktop Edition. Doporučen je přechod na vydání 8.04 LTS. Pro serverovou verzi budou i nadále vycházet bezpečnostní aktualizace, a to až do června 2011.
Vývojář Gnome Thomas Thurman popisuje budoucnost správce oken Metacity. Zdá se, že v Gnome 3.0 jej nahradí Mutter (postavený na knihovně Clutter) a Metacity nebude dále aktivně vyvíjeno (opravy chyb ale vycházet budou). Mutter se jako alternativní window manager objeví již v nadházejícím Gnome 2.28.
Vyšlo KDE 4.3.0 RC2 (4.2.96), druhý kandidát na stabilní vydání nové řady. Opravuje různé chyby a přináší několik vylepšení.
Webový prohlížeč Chromium dosud používal na GNU/Linuxu vlastní vzhled (jako na MS Windows) navzdory použití GTK+. Nyní ale probíhají práce na využívání systémových ikon a barev - ukázku najdete na ArsTechnica.
Mozilla spustila projekt Electrolysis, v němž jde o implementaci víceprocesového webového prohlížeče, každá stránka nebo plugin tedy poběží ve vlastním procesu. Tuto vlastnost už má Chromium. Úvod do problematiky najdete na webu ArsTechnica.
TuxRadar zrecenzoval několik programů pro nahrávání linuxového desktopu jako video. Ze srovnání vyšla nejlépe proprietární aplikace DemoRecorder, jinak se velice dobře umístil program RecordMyDesktop.
Na blogu savara.us se jeho autor pustil do porovnání výkonnosti C++ a jazyků postavených nad virtuálním strojem a jako bonus přidal interpretované PHP a Ruby. K tomuto účelu použil 10 benchmarků. Výsledkem je zjištění, C++ je oproti Javě a .NET o cca 20 % rychlejší a také, že všechny testované jazyky jsou ve verzi pro Linux rychlejší než ve verzi pro Windows Vista. Bohužel není dostupná podrobnější informace o metodice testování ani o použitých strojích.
Ze zprávy NOiV, nizozemského vládního výzkumného centra pro otevřený software a standardy, vyplývá, že dvě třetiny tamních ministerstev mají plán na zavádění open source, přičemž ta zbývající podobnou strategii chystají. Dále se ukázalo, že zhruba 200 OSS aplikací je již používáno (především operační a databázové systémy, webové servery, CMS nebo třeba Firefox). Ministerstva navíc žádají pokyny a rady, jakým způsobem mají podporovat a podílet se na vývoji takového softwaru (včetně možnosti sponzorství). Více na Osor.eu.
Plán vlády Austrálie zavést v zemi povinné filtrování přístupu na internet je ohodnoceno organizací Save the Children jako neúčinné a jako plýtvání penězi.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.