OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Může mít magnet 4 póly?Karty UFS, budoucnost počítačových překladů, 3D tisk pro umělecké instalace, Google testuje šifrování odolné proti kvantovým počítačům, Microsoft Azure nabídne blockchain…
Jaderné noviny - 8. 7. 2016: Dokumentace jádra ve Sphinx a jak jsme se sem dostali, část 1.Stav vydání jádra. Dokumentace jádra ve Sphinx a jak jsme se sem dostali, část 1.
Filtrujme čtivé texty z Projektu Gutenberg 7V předchozím dílu jsme viděli, že vypnutí UTF-8 v příkazech mělo za následek až sedminásobné zrychlení. Využijeme to pro zrychlené řazení souborů a inspekci, co v nich je.
HW novinky: Samsung nabízí 4TB SSD EVO 850Dnes nás čekají tři opravdu zajímavé hardwarové produkty. Ten první prozrazuje již nadpis, jde o SSD s hodně vysokou kapacitou. Dalším je báječný profi foťák od Fujifilmu, jehož jedinou nevýhodou je též vysoká cena. A do třetice nás čeká mainstreamová GeForce GTX 1060, kterou Nvidia před pár dny odhalila.
Týden na ITBiz.cz – Co pro bezpečnostní trh znamená akvizice AVG AvastemBrněnský Flowmon pomáhá v boji s DDoS v Beneluxu, dTest žaluje O2, Twitter má 10 let, FBI kritizována kvůli databázi snímků očních duhovek, Google prý omezuje zobrazování reklamy konkurentů, Microsoft nemusí dát úřadům USA přístup k serverům mimo USA…
HW novinky: Vylepšená Playstation 4 Neo v podrobnostechŽe se chystá nástupce Xboxu One i Playstation 4 poměrně krátce po jejich vydání, si cvrlikají vrabci na střeše už pár měsíců. Díky úniku prezentace Sony se ale můžeme podívat, jaká konkrétně Playstation 4 bude. Z dalších témat se zastavíme u HBM2 pamětí a upřesnění ohledně chystané hi-end grafiky AMD a vše zakončíme u Qualcommu, který trochu vylepšil svoji vlajkovou ARM loď.
Vývojáři firewallové distribuce pfSense oznámili (pfSense Forum), že zdrojové kódy pfSense byly přelicencovány z licence ESF (upravená BSD licence, Wayback Machine) na Apache 2.0. V oznámení je zmíněn odchod spoluzakladatele pfSense Chrise Buechlera. Distribuce pfSense (Wikipedie) je postavena na FreeBSD. Jedná se fork již nevyvíjeného m0n0wall. V souvislosti s předchozími změnami licence byl v lednu 2015 představen fork pfSense s názvem OPNsense (zprávička).
V diskusním listu Full Disclosure byl popsán postup, jak může útočník pomocí ssh a zranitelnosti CVE-2016-6210 v OpenSSH zjistit, zda na počítači existuje účet s konkrétním uživatelským jménem. V případě, že je povolena autentizace jménem a heslem, zkouší útočník uživatelská jména a dlouhá 10 kB hesla. V případě, že účet s daným jménem na počítači neexistuje, samozřejmě není o tom útočník hned informován, ale spouští se kód, kde se provádí šifrování hesla pomocí šifry Blowfish. V případě, že účet na počítači existuje, vypočítává se obvykle SHA256 nebo SHA512 otisk hesla. Výpočet otisku u tak dlouhého hesla trvá déle než šifrování hesla. Pokud tedy útočník dostane odpověď do určitého času, tak účet s daným uživatelským jménem neexistuje.
Jamesi Laird-Wahovi, který vystupuje na síti pod přezdívkou Professor Abrasive, se podařilo prolomit DRM ochranu Sega Saturn CD. Podrobněji ve videodokumentu na YouTube nebo diskusi na AssemblerGames.com. Sega Saturn je 32bitová herní konzole od společnosti Sega, která byla uvedena na japonský trh v roce 1994, v Evropě o rok později.
V červnu proběhla brněnská Fedora 24 Release Party a ve čtvrtek 28. července se uskuteční v prostorách firmy Etnetera Release Party i pro fanoušky Fedory v Praze. Na programu budou přednášky o novinkách, diskuse, neřízený networking atd. Na party budou volně k dispozici také propagační materiály a samozřejmě občerstvení. Všechny přednášky budou probíhat v češtině. Aktuální informace naleznete na webu MojeFedora.cz a nebo na stránkách události na sociálních sítích Facebook a Google+.
Byly zveřejněny informace o "novém" bezpečnostním problému httpoxy. Jedná se o několik zranitelností (CVE), jež mají společné to, že útočník může nastavením proměnné Proxy v HTTP hlavičce na dálku změnit obsah proměnné prostředí HTTP_PROXY na webovém serveru a tím ovlivnit chod skriptů běžících v CGI prostředí. Podrobné informace o httpoxy například na stránkách společnosti Red Hat.
Mozilla.cz informuje, že Asa Dotzler (blog) aktualizoval plán vývoje Firefoxu: architektura Electrolysis (e10s), ukončení podpory zásuvných modulů NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface) vyjma Flashe, WebExtension API, definitivní zavedení podepisování doplňků, ...
Na Slashdotu byl vydán rozhovor s autorem programovacího jazyka Perl Larry Wallem. Čtenáři Slashdotu se ptali na jeho počítač a používaný operační systém, na Perl v prohlížeči, na Python i PHP a samozřejmě také na Perl 6.
Od pondělí probíhá na MFF UK n2k16 OpenBSD Hackathon. Pokud se chcete osobně setkat s vývojáři systému OpenBSD (dorazil i Theo de Raadt), přijďte na diskusi ve čtvrtek 21. 7. od 13:30 do posluchárny S5, budova MFF UK na Malostranském náměstí 25, Praha 1.
Společnost Collabora oznámila, že Collabora Online Development Edition (CODE), tj. vývojová verze online kancelářského balíku Collabora Online vycházejícího z LibreOffice Online (cgit), je nově distribuována jako Docker image. Doteď byla distribuována ve formě obrazu disku ve formátu VMDK pro virtualizační programy. Současně bylo oznámeno partnerství Collabory se společností Nextcloud, viz Collabora Online in Nextcloud.
Naučit se ovládat textový editor Vim lze nově také pomocí animovaných gifů. Spuštěny byly webové stránky vimgifs (Twitter).
Společnost Onion spustila na Kickstarteru kampaň na podporu svého počítače a hardwarové vývojové platformy pro internet věcí Omega2. Cílova částka 15 tisíc dolarů byla již dvojnásobně překonána. Dle plánu by měl být počítač Omega2 k dispozici již v listopadu. Cena samotného počítače je 5 dolarů. Za 9 dolarů lze získat Omega2 Plus s dvojnásobnou pamětí a slotem na MicroSD karty. Rozšířující deska potřebná pro napájení Omega2 je za 15 dolarů.
Benjamin Smedberg se v příspěvku na blogu Mozilly věnuje postupnému omezování používání zásuvného modulu Flash ve Firefoxu. Od srpna bude blokován obsah ve Flashi, který není pro uživatele nezbytně nutný. Blokovat se bude například obsah, který je pro uživatele neviditelný. Aktuální seznam je k dispozici na GitHubu. V plánu je rozšíření seznamu o Flashe měřící viditelnost konkrétního obsahu, obvykle internetové reklamy. Bude to ale až poté, co Firefox nabídne poskytovatelům obsahu HTML ekvivalent měření v podobě Intersection Observer API. V roce 2017 bude muset uživatel spuštění obsahu ve Flashi povolovat.
Evropská komise provede v rámci pilotního projektu EU-FOSSA (EU-Free and Open Source Software Auditing) řízeného Generálním ředitelstvím pro informatiku (DIGIT) bezpečnostní audit dvou open source softwarových produktů: webového serveru Apache a správce hesel Keepass. Apache a KeePass byly vybrány na základě výsledku průzkumu, do kterého bylo přijato 3 282 odpovědí. Projekt EU-FOSSA byl naplánován již v prosinci 2014 a vyčleněno na něj bylo milion eur (zprávička). Bezpečnostní audit konkrétních softwarových produktů je poslední fází EU-FOSSA. K dispozici jsou výsledky předchozích fází [reddit].
Google Chrome 52 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 52.0.2743.82 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo také 48 bezpečnostních chyb. Pinkie Pie získal za nalezení nejvážnější z nich 15 000 dolarů.
Byly vydány verze 5.5.38, 5.6.24, 7.0.9 a 7.1.0 beta 1 skriptovacího jazyka PHP. Řešeno je několik bezpečnostních problémů, například bezpečnostní problém httpoxy s proměnnou prostředí HTTP_PROXY. Verze 5.5.38 je poslední verzí větve 5.5, viz upstreamem podporované verze. Vývojáři pracují na nové větvi 7.1. Dle plánu by finální verze PHP 7.1.0 měla vyjít v listopadu 2016.
Matthew Green a Andrew "bunnie" Huang s podporou Electronic Frontier Foundation (EFF) podali žalobu (pdf) na USA kvůli paragrafu 1201 amerického zákona DMCA (Digital Millennium Copyright Act) kriminalizujícího obcházení DRM (Digital Rights Management). Dle žaloby je tento paragraf v rozporu s 1. dodatkem Ústavy Spojených států amerických a měl by být proto zrušen [reddit].
Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila vydání knihy Hacking and Making with Minecraft věnované programování ve hře Minecraft pro Raspberry Pi pomocí v knize popsaného API. Ukázky programů jsou jak v Pythonu, tak v Node-RED a JavaScriptu. Osmadevadesátistránkové pdf je k dispozici zdarma pod licencí Creative Commons (BY-SA-NC 3.0).
V NetBSD byla nalezena a opravena vážná bezpečnostní chyba NetBSD-SA2016-006 (CVE-2016-6253). Jedná se o race condition (souběh) v mail.local(8). Lokální uživatel se může stát rootem. V OpenBSD byla chyba opravena již před 20 lety. Více na blogu akat1.pl. Jako hudební kulisu ke čtení autor doporučuje něco z 90. let, např. Captain Jack .
Organizace Software Freedom Conservancy ve spolupráci s Nadací pro svobodný software (FSF) publikovala v loňském roce principy, na kterých stojí úspěšné vymáhání dodržování GPL licencí. Nejdůležitější je, aby z vymáhání profitovala celá komunita. Cílem komunity je dodržování licencí. Jejím cílem není vysoudit peníze. Soudní spor je navíc poslední možností. Tento týden se Software Freedom Conservancy v příspěvku na blogu k principům vrátila. Naznačuje problém s bývalým vedoucím týmu Netfilter Patrickem McHardym. Členové týmu Netfilter zmíněné principy podporují (pdf). Patrick McHardy své jednání týmu nevysvětlil, principy nepodepsal a proto muselo být jeho členství v týmu pozastaveno.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Epson Perfection V370 Photo - zkušenosti pod Linuxem | 2 | 20.7. 21:48 |
Vadny procesor? | 13 | včera 12:47 |
IBM - Server - RAID 5 | 2 | včera 14:54 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP - Předávání objektů | 15 | 16.7. 20:34 |
BASH: Spuštění příkazů v proměnných naráz | 12 | 17.7. 15:35 |
Jak na parametry v url v PHP | 3 | 17.7. 20:48 |
Raspberry python - pomužete | 4 | 19.7. 12:23 |
Python-Tkinter, načíst obsah Entry do proměnné klávesou ENTER | 0 | 20.7. 11:20 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
MPV a youtube video | 20 | 17.7. 12:22 |
BASH: seřadit řádky souboru podle abecedy | 9 | 19.7. 14:21 |
Pomalý boot - Fedora 24 | 1 | 19.7. 07:43 |
jak vyčistit systém a prohlížeče a nepoužívat Bleachbit ? | 2 | 18.7. 13:39 |
Missing shared library | 19 | 19.7. 10:07 |
cteni dat z i2c raspberry | 5 | včera 22:26 |
virtualbox nefunčkní aktiavce windows 7 | 5 | 19.7. 12:19 |
Jak nainstalovat češtinu do fahrenheit remastered | 3 | 20.7. 14:29 |
Čerstvě nainstalované Lubuntu se nespustí. | 79 | včera 22:31 |
HTTPS - nastavení v ISP Config | 9 | včera 02:24 |
Ubiquiti Device Discovery Tool - raspberry | 5 | 21.7. 10:43 |
DNS unbound forwarder servfail | 2 | 21.7. 15:21 |
virtualbox 32bit misto 64bit | 5 | 20.7. 17:29 |
Kalandář s outlook na LAMP | 7 | včera 14:36 |
OpenMandriva | 2 | 21.7. 18:51 |
začátečník Ubuntu 16 - nezobrazuje se launcher, horní lišta a rámy oken | 3 | včera 17:21 |
Jaký ovladač Nvidia instalovat ? | 0 | včera 23:03 |
Zapomenuté přihlašovací údaje | 0 | včera 23:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: