Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 889: ŽelvyXKCD česky.
Jaderné noviny – 14. 7. 2011: Jak vyřešit nepořádek v logu jádraAktuální verze jádra: 3.0-rc7. Citáty týdne: Andrew Morton, Linus Torvalds. Jak se to jádro bude jmenovat?. Problémy se strukturovanými logy.
Decentralizovaná kryptoměna BitcoinJak funguje plně decentralizovaný měnový systém? Stručně se podíváme na uživatelské rozhraní, s kterým přichází do styku běžný uživatel sítě, a pak si popíšeme algoritmus, kterým Bitcoin zabezpečuje transakce.
Komiks xkcd 891: Filmový věkXKCD česky.
HW novinky: zemětřesení kolem PentaxuV dnešním dílu se podíváme podrobněji na tři témata. Pomalu se nám rýsuje doba, kdy nás výrobci paměťových čipů, po někdejším oznámení Samsungu, začnou ve větší míře zahlcovat informacemi o vývoji DDR4, kterým se agentura iSuppli nyní podívala blíže na zoubek. Dále nás čeká jedna velmi zajímavá grafika od Zotacu, a to zejména pro ty z vás, kteří hraní her moc neholdují, největší část článku však věnujeme novinkám kolem Pentaxu a jeho nového mirror-less systému.
WinStrom FlexiBee na nepodporovaných distribucíchFlexiBee je účetní a ekonomický software pro Linux, které začíná nabírat na oblibě. Nyní se na něj podíváme z trochu jiné stránky – jak jej rozjet na oficiálně nepodporovaných distribucích.
Vyšla již sedmá údržbová verze Red Hat Enterprise Linuxu 5. Přináší vylepšení v oblasti KVM a Xen virtualizace, aktualizované ovladače s podporou nového hardwaru a další.
Logická hra Fish Fillets, která se po uvolnění zdrojových kódů dostala i na Linux, se dočkala portu pro Google Android. Soubor s aplikací je docela velký, má 50 MB.
Vývojáři GNOME změnili název správce nastavení desktopového prostředí GNOME z „Control Center“ na „System Settings“. Tento název už je dlouho používán pro podobnou aplikaci KDE. V některých spouštěčích aplikací, např. v Unity Dash, tak dochází ke konfliktu jmen. Ben Cooksley proto formálně vyzval vývojáře GNOME k ustoupení od provedené změny. O záležitosti informoval např. Phoronix.
Aaron Seigo píše na svém blogu o výkonnostních vylepšeních v KDE Plasmě. Ta je ve své současné podobě velmi náročná na množství prováděných diskových operací, z nichž ne všechny jsou dostatečně cachované. V souvislosti s portováním Plasmy na mobilní zařízení došlo k mnoha optimalizacím, díky nimž jsou některé operace o jeden až dva řády rychlejší a také paměťově méně náročné. Ne všechny změny je však možné backportovat do chystaného KDE SC 4.7.
Samsung v Indii představil netbook Samsung N100 s operačním systémem MeeGo. Zařízení disponuje 10,1" displejem, dvoujádrovým procesorem Atom N435 1.33 GHz, 1 GB RAM, 250 GB HDD a tříčlánkovou baterií. Netbook by však měl být dostupný i s Windows.
Pokud si přejete sledovat dění na letošní vývojářské konference DebConf11 v Banja Luka, která probíhá od 24. do 30. července, můžete tak učinit díky online streamům na debconf11.debconf.org. K dispozici jsou přenosy z Auditoria a Round roomu. Dostupný je i kompletní program celé konference.
Na BitTorrentu byl zveřejněn archiv 18592 historických vědeckých článků velký téměř 33 GB. Všechny články byly původně publikovány před rokem 1923, takže by se na ně již neměl vztahovat copyright. Gregory Maxwell, který archiv zveřejnil, vlastnil články již delší dobu, ale měl obavy ze stíhání ze strany JSTORu. Ke zveřejnění ho dohnala situace okolo Aarona Swartze (jeden z autorů RSS a obhájce volného přístupu k informacím), který byl nedávno zatčen za nadměrné stahování článků z JSTORu a další prohřešky (jako fyzické vlámání do prostor, kde byl server).
Oracle se rozhodl smazat blog bývalého generálního ředitele společnosti Sun Jonathana Schwartze. Namísto něj se na stejné URL http://blogs.oracle.com/jonathan/ objevil blog zaměstnance Oracle Jonathana Benoita. Spekuluje se však o tom, že důvodem ke smázání původního blogu mohly být zmínky o něm během patentové pře mezi Googlem a Oracle. Jonathan Schwartz měl totiž na svém blogu v roce 2007 gratulovat Googlu k jeho java/linuxové platformě Android.
Deep in IT otestoval podporu USB 3.0 sběrnice při instalaci systémů Windows 7 a Ubuntu 11.10 na platformě s čipsetem AMD A75 a AMD Fusion „Llano“. Zatímco Windows 7 zařízení na USB 3.0 řadičích nenajdou, Ubuntu 11.10 si rozumí se všemi a instalaci/bootu systému s k zařízením připojeným přes USB 3.0 tak nestojí v cestě vůbec nic.
Phoronix informuje, že Linux 3.1 přinese podporu architektury OpenRISC. OpenRISC je projekt vyvíjející CPU, jejichž návrh, modely i firmware jsou dostupné pod svobodnými licencemi.
Mozilla oznámila svůj nový projekt Boot to Gecko. B2G je novým samostaným operačním systémem pro „otevřený web“, jehož cílem je umožnit tvorbu webových aplikací srovnatelných s těmi klasickými. Některé další myšlenky jsou popsány ve vlákně na Mozilla.dev.
Microsoft a SUSE obnovili smlouvu o spolupráci, kterou před 5 lety uzavřel Microsoft a Novell. Nová dohoda bude platit do 1. ledna 2016.
Microsoft se zavázal k nákupu dalších SUSE certifikátů za 100 milionů dolarů. SUSE Certifikáty Microsoft prodává svým zákazníkům (údajně přes 725), kteří chtějí mít své linuxové systémy podporované společností SUSE. SUSE nabízí podporu pro systémy SUSE Linux Enterprise Server (SLES), Red Hat Enterprise Linux (RHEL) a komunitní distribuce, jako CentOS.Oracle na OSCONu představil novinky chystané MySQL 5.6. InnoDB storage system nyní podporuje fulltextové vyhledávání s možností tvorby textových indicií, Buffer Pool Pre-loading Options slibují rychlejší start serveru, maximální velikost Redo Logů byla navýšena z 4 GB na 2 TB a pro pohodlnější replikaci dat z MySQL do jiných systémů bylo vytvořeno nové BinLog API. Ukázková verze MySQL 5.6 je k dispozici na http://labs.mysql.com/
Začala Humble Indie Bundle #3, akce, v níž je možné zakoupit pět multiplatformních her za libovolnou cenu a ještě přispět EFF a dětské charitě. Tentokrát byly zařazeny hry Crayon Physics Deluxe, Cogs, VVVVVV, Hammerfight a And Yet It Moves.
Na Openmobility.cz vyšla reportáž z konference State of the Map EU 2011 ve Vídni. Konference byla uspořádána pro evropskou i světovou komunitu přispěvatelů a uživatelů projektu OpenStreetMap. V článku se dočtete mj. o české isometrické 3D mapě ČR, slovenském projektu Freemap.sk, amatérském pořizování leteckých snímků v Polsku s pomocí draků a v neposlední řadě o přednášce japonského dobrovolníka, který usilovně pracuje na aktualizaci mapy v prefektuře Fukušima, zasažené letos v březnu vlnou cunami.
Phoronix přináší první ze série testů APU AMD A8-3850 v Linuxu. Tento test se zaměřuje na provoz integrované GPU s proprietárními ovladači. OSS ovladače mají zatím s tímto APU problémy. AMD A8-3850 se podle konkrétního testu umísťuje poblíž Radeonu HD 4650 nebo GeForce GT 240.
Vyšla nová verze CUPS (Common Unix Printing System) 1.5. Přináší řadu novinek hlavně z oblasti zabezpečení, jako je základní podpora pro SSL/TLS certifikáty X.509 a aktualizovaný PDF filtr. Filtrům a backendům byla odebrána práva skupiny k zápisu a nově nejsou uživatelská nastavení specifikována v konfiguračních souborech ~/.cupsrc a ~/.lpoptions, ale v ~/.cups/client.conf a ~/.cups/lpoptions. Odebrán byl i HP-GL/2 filtr a SCSI backend. Plánovač tisku nově podporuje operace „zrušit-úlohy“, „zrušit-mé-úlohy“ a „uzavřít-úlohy“.
Vyšla nová verze Live distribuce Clonezilla 1.2.9-19. Clonezilla je distribuce založená na Debianu unstable (Sid), určená pro klonování a duplikaci diskových oddílů. Nová verze přináší Partclone 0.2.24, Parallel BZIP2 (PBZIP2) 1.1.4, nové lokalizace a další novinky.
Vážné chyby v zabezpečení konfiguračního nástroje Samba SWAT tool vedly k vydání řady opravných aktualizací. Samba 3.3.16, 3.4.14 a 3.5.10 opravují chyby zneužitelné k útoku pomocí cross-site scripting. Současně byly tyto chyby opraveny i v třetí RC verzi Samby 3.6.
Open Cloud Initiative na letošním OSCONu představila dokument obsahující soupis principů, kterými se OCI hodlá nadále řídit. Obsah dokumentu je nyní k dipozici na webových stránkách OCI.
Lightspark, otevřená alternativa flash playeru, se dočkal finální verze 0.5.0. Oproti své RC verzi, která obsahovala podporu pro streamovací službu Grooveshark, přidává 0.5.0 podporu pro novější soubory flashe SWF 9+.
KDE vydává verzi 4.7 prostředí Plasma Workspace, řady aplikací a samotné platformy. Pro konkrétní změny viz jednotlivé stránky, za vypíchnutí stojí např. lepší podpora mobilních zařízení (díky OpenGL ES v KWinu), hlasová navigace v Marble nebo integrace technologie Zeitgeist do sémantického desktopu.
S jednodenním zpožděním byla vydána druhá RC verze Mandriva Linuxu 2011. Ta kromě jádra 2.6.38 přináší nové sady motivů kurzoru, ikon a pozadí plochy. Do výchozí instalace byly zahrnuty VirtualBox guest additions, nové ovladače pro síťové karty Atheros a Intel, lepší podpora pro 3G USB modemy a aktualizované ovladače tiskáren. Odstraněny byly naopak proprietární ovladače grafických karet AMD (ATi) a Nvidia. Ty budou nadále dostupné v repozitářích.
MeeGo Experts píší o tom, že nVidia vydala grafické ovladače, které umožňují portovat MeeGo na SoC Tegra 2, jež se nachází např. v tabletech jako Motorola Xoom nebo miniaturním PC trimslice.
Došlo k vydání Referenční politiky 20110726 a nástrojů SELinux Userspace 20110727. V případě Referenční politiky jde zejména o opravné vydání, vyšší pozornost při testování si zaslouží politiky pro X desktop a oddělení rolí. Vydání nástrojů SELinux Userspace také především opravuje chyby.
Dnes bylo oficiálně oznámeno vydání distribuce Scientific Linux 6.1. Binární klon Red Hat Enterprise Linuxu je vyvíjený v laboratořích CERN a Fermilab a je téměř identický se svým vzorem, přidává pouze několik balíků s vědeckými aplikacemi a několik drobných vylepšení. K dispozici jsou kromě standardních instalačních médií i Live edice.
Včera Oracle uvoľnil Java 7 (Dolphin). Na Wikipedii je stručný zoznam noviniek, na Oracle popis a JDK/JRE na stiahnutie. Medzi podporovanými systémami sú mj. 32bit aj 64bit verzie najrozširenejších enterprise distribucií.
Dnes je SysAdmin Day, svátek všech správců systémů, který má připomenout, že i tato „neviditelná“ profese je velmi důležitá. Pokud jste správci systémů, přejeme vám vše nejlepší! Jestliže nejste, poděkujte svému správci za práci, kterou odvádí.
Podle MPEG LA porušuje svobodný kodek WebM od Google 12 patentů řady různých společností. MPEG LA však v zájmu zachování tajemství nebyla schopna specifikovat jediný patent ani jmenovat žádnou z „poškozených“ společností.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jaké disky do raidu a řadič | 1 | 25.7. 17:29 |
Trhací hra | 7 | 28.7. 11:43 |
UID LED dioada v beznem PC | 7 | 28.7. 18:49 |
Sat KARTA Tevii S420 dvb-s problém se zprovozněním (make, make install) | 0 | 28.7. 10:39 |
informace ze switche | 4 | 28.7. 14:26 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL transakce | 11 | 26.7. 07:51 |
mysql výber riadku pripadajúceho do určitého časového rozmedzia | 17 | včera 23:45 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
argument list | 6 | 24.7. 11:16 |
vystup z PHP skriptu | 3 | 24.7. 19:14 |
chyba při předávání session | 33 | 25.7. 11:49 |
OSS Java EE projekt k "uceni se" | 9 | 27.7. 11:40 |
Mineserver C++ | 0 | 25.7. 13:28 |
jednoduchý skript pro kopírování souboru | 1 | 25.7. 14:44 |
Trvale zablokovaný socket v Javě | 6 | 26.7. 12:32 |
Jak testovat SET/GET na vlastní MIB (SNMP)? | 1 | 27.7. 00:34 |
ejabberd XMPP+BOSH <—> HTML + javascript =>online chat | 0 | 27.7. 00:30 |
IntelliJ IDEA a spolupráce s MySQL v Pythonu | 1 | včera 16:05 |
Alsa snd_pcm_readi čte moc rychle | 1 | včera 23:54 |
Poradna skupiny Apple hardware | Reakcí | Poslední |
Time Capsule Wi-fi | 2 | 28.7. 12:29 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Mikrotik redistribuce OSPF route | 3 | včera 22:52 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: