Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 874: Plánování časuXKCD česky.
Jaderné noviny – 8. 7. 2011: Sandbox, aneb filtry seccompAktuální verze jádra: 3.0-rc6. Citáty týdne: Alan Cox, Andrew Morton, Linus Torvalds a další. Seccomp filtry: žádná jasná cesta kupředu.
Krátký pohled na HP TouchPadNový tablet od HP, bývalého Palmu, byl dlouhou dobu považován za jedno z mála zařízení, které by mohlo ohrozit veleúspěšný iPad od Apple. Má podobnou hardwarovou výbavu, podobné rozměry, stejný displej a operační systém webOS plně přizpůsobený dotekovému ovládání. Jak si však povede proti mnoha tabletům, které jsou v současné době na trhu?
OpenAFS – serveryV AFS je několik typů serverů, které mezi sebou komunikují. Aby AFS mohlo být robustní a škálovatelné, existuje pro každou funkci AFS samostatný server. Všechny databáze lze mít duplicitní a důležité informace se v systému nacházejí vícekrát. A pro velkou jistotu je v AFS kladen silný důraz na zálohování.
HW novinky: myš s WiFi rozhranímV dnešním dílu hardwarových novinek se opět vrátíme k chystané nové generaci grafických procesorů AMD, která by měla dorazit na trh někdy ke konci roku. Vedle toho nemineme dvě nové, sice ne moc zajímavé grafiky, jednu hodně zvláštní myš od Hewlett-Packard a podíváme se i na aktualizaci standardu DisplayPort 1.2 s podporou až 33+ metrů dlouhých kabelů.
Komiks xkcd 877: KrásaXKCD česky.
Systemd – .service jednotky, náhrada init skriptůV
dnešním díle se zaměříme na .service
jednotky, což jsou jednotky spouštějící
démony, čili přímá náhrada za init skripty.
Systemd je nejnovější hvězda v tak poklidné a konzervativní oblasti, jako jsou
init systémy. V této sérii článků si probereme jeho vlastnosti.
V dnešním dílu hardwarových novinek se opět, již poněkolikáté, vrátíme k Intel Larrabee, o němž se snad již definitivně dá říci, že nakonec na trh přeci jen zamíří (byť v jiné podobě). Vedle toho si popovídáme o novinkách, které chystá PCI Special Interest Group pro PCI Express verze 4.0 a 5.0 a vše završíme jedním neodolatelným monitorem od japonského EIZA.
Britští hackeři ze skupiny The Hacker's Choice (THC) hackli femtocelu (UMTS), kterou Britský VF dává zákazníkům, aby si mohli vylepšit pokrytí ve svých obydlích. Takovéto zařízení nabízí rovněž český VF. Hackeři se do zařízení nabourali přes triviální rootovské heslo; ovšem zjistili, že s buňkou lze snadno odposlouchávat mobilní zařízení v okolí cca 50 m, i taková, která pro danou femtobuňku nejsou předem registrovaná. (Zdá se, že se podobný útok odehrál již v r. 2010, VF na něj zareagoval pouze tak, že změnil heslo.)
Google Code, služba nabízející mimo jiné i hosting zdrojových kódů, podporuje od včerejšího dne kromě verzovacích systémů Mercurial a SVN i Git. Google tak po více než dvou letech vyhověl návrhu podporu Gitu zavést.
Pro vývojáře v Qt QML se naskytuje jedinečná příležitost pro ovlivnění tváře nové telefonní aplikace – Aurora. Jedná se o referenční implementaci klienta pro FSO framework. Cílem verze 0.1 je poskytnout GUI pro základní telefonní funkce. FSO podporuje řadu mobilních zařízení a na dalších se pracuje. Mezi podporované zařízení patří Openmoko Neo FreeRunner, Nokia N900, Palm Pre, Palm Pre Plus, Palm Pre 2, HTC Dream, HTC Magic a Nexus One. Více na SHR-user ML. (Převzato z: Openmobility.cz)
Společnost IBM oznámila, že hodlá darovat kód z Lotus Symphony projektu Apache OpenOffice. Lotus Symphony je jednou z odnoží původního kancelářského balíku OpenOffice.org. Cílem je urychlit vývoj a zařazení nových funkcí.
Na blogu CZ.NIC vyšel report týkající se IPv4 a IPv6 alokací za červen. V tomto měsíci spotřeba IPv4 adres nepřekročila devět miliónů. Evropa si jen těsně udržela první příčku před Afrikou a Latinskou Amerikou. Počty spotřebovaných IPv4 adres byly ve zmiňovaných regionech velmi podobné a to mírně pod tři milióny. Velice nízkou spotřebu měl opět severoamerický region, žebříček pochopitelně uzavírá region Asie-Pacifik, který téměř výlučně přiděluje po 1024 adresách. Více informací včetně upozornění na nová alokační pravidla pro Evropu a řadu grafů najdete v článku Ondřeje Filipa s názvem Červnové zpomalení.
Apple vyhrálo předběžné rozhodnutí v patentové při s HTC. HTC podle Apple porušuje jeho patenty 6.946.647 a 6.343.263 a pokud bude předběžné rozhodnutí ratifikováno celým obchodním panelem US ITC (US Trade Panel to Investigate Semiconductor Patent Complaint), bude mít Apple otevřenou cestu k získání zákazu dovozu zařízení HTC do USA.
První z patentů se vztahuje na zkoumání struktury dat a jejich identifikaci pro nabízení odpovídajících akcí (například identifikace telefonního čísla v e-mailu a nabídnutí možnosti k volání tohoto čísla nebo jeho uložení). Druhý patent se týká zpracování signálu sériově přenášených dat v reálném čase.Byly vydány aktualizované verze Virtualboxu. Nová stabilní verze 4.0.12 opravuje např. SATA řadič, který měl problémy s přístupem k obrazům větším než 4 GB. Verze 4.1 Beta 3 opravuje implementaci PCI passthrough, která přibyla v minulé betě. Mezi dalšími novinkami je např. GUI nástroj pro změnu MAC adresy a další.
Společnost VMware, ohlásila dne 12.7. novou verzi svého produktu vSphere 5.0. A přestože se může pochlubit novými a zajímavými funkcemi, celá komunita je šokována a diskutuje nad novým licenčním modelem (je vztažen nejen na fyzické CPU, ale nově také na celkově alokovanou vRAM), který, zejména u větších zákazníků, povede k navýšení nákladů na pořízení této technologie. V rámci probíhající virtualizační války neponechají výrobci konkurečních hypervisorů podobnou věc bez odezvy, dokazuje to např. tato první „vlaštovka“.
Mandriva S.A pod tlakem uživatelů prodlužuje podporu desktopových edicí Mandriva Linuxu 2010.1 a 2010.2 o dalších 6 měsíců. Ačkoli je verze 2011 stále ve vývoji, který se ještě k tomu potýká se zpožděním, měla být podpora desktopů u 2010.1 a 2010.2 ukončena už před deseti dny, tedy 8. července.
15. července byla vydána nová verze oblíbené závodní motokárové hry SuperTuxKart 0.7.2, která přidává správce rozšíření, umožňujícího přímo ze hry stahovat nové motokáry a tratě.
John Burton, vývojář a dlouholetý vedoucí týmu pracujícího na Firebugu, opouští vývoj tohoto doplňku pro Firefox a přechazí do Google Chrome týmu, kde bude pracovat na nástrojích pro vývojáře webových stránek, včetně implementace debuggeru QueryPoint. Navíc prohlásil, že vzhledem k integraci vlastních debuggerů v mnohých prohlížečích nevidí pro Firebug světlou budoucnost.
KDE aplikace Marble a KStars se budou svými projekty účastnit ESA Summer of Code in Space – stipendijního projektu zaměřeného na zdokonalení různých OSS aplikací týkajících se vesmíru. Uzávěrka studentských přihlášek je 27. července.
Vývojáři Mageii na svém blogu odhalili svou strategii vydávání nových edicí Mageia Linuxu. Nové vydání by mělo vycházet každých 9 měsíců a uživatelé mohou počítat s podporou na 18 měsíců. LTS edice bude vycházet každých 18 měsíců s podporou na tři roky. Byl také odhalen plán pro Mageiu 2.0. Počátkem roku 2012 vyjdou dvě beta verze, RC je plánována na 9. března a finální verze na 4. dubna.
Vydání Linuxu 3.0 bylo posunuto. Tuto informaci zveřejnil Linus Torvalds na svém profilu v Google+, popř. zprávu naleznete na Slashdotu. Hugh objevil závažnou chybu v přístupu do adresáře. Linus naznačil, že již mají patch, který vypadá, že funguje, ale s vydáním raději počkají. Aktuálně byla vydána verze 3.0-rc7.
Olomoucký sraz linuxáků se koná v sobotu 23. července od 17 hodin ve Svatováclavském pivovaru v centru Olomouce. Přijďte si popovídat!
Editor filmových titulků Gaupol přichází v nové verzi 0.19 se zajímavou novinkou, kterou je vytváření titulků na základě rozpoznávání řeči prostřednictvím CMU Sphinx.
Pokud vám v GIMPu scházel schopný Liquify filter, jakým disponuje Photoshop, a používali jste nepříliš praktický iWarp filter, můžete se těšit na nový nástroj Warp Tool od Michaela Murého využívající jako backend GEGL. Vydání finální verze GIMPu 2.8 už se blíží, takže není moc pravděpodobné, že by Warp Tool byl do této verze zařazen, ale třeba nám vývojáři udělají radost.
Alex Halderman představuje výsledek výzkumného projektu Telex, na kterém se podílel. Jde o rozšíření síťové infrastruktury v podobě Telexových stanic, které dokáží rozpoznat spojení z Telexových klientů a přesměrovat je dalším službám, jako jsou proxy servery či vstupní body Toru. Lze tak vytvořit odpověď na státní úroveň cenzury. Vzorová implementace a další informace jsou dostupné na stránkách projektu.
Občanské sdružení RokIT zveřejnilo ve spolupráci se serverem Linux ve škole karty rychlé nápovědy pro Moodle 2.0. Karty si můžete stáhnout buď jednotlivě nebo jako jeden balík.
LWN oznamuje návrat „realtime“ stromu. Preempce v reálném čase zůstavala dlouhý čas založena na jádře 2.6.33. Důvodem byla především těžko odhalitelná chyba ničící systémy souborů, kterou trvalo reprodukovat i několik dnů. Nový patch založený na jádře 3.0-rc7 toto řeší, zároveň také pročišťuje kód a přichází s novým řešením problému „per-CPU“ proměnných.
Bruce Byfield píše o změnách chystaných do KDE SC 4.7, které má vyjít 27. července. Věnuje se především tomu, že většina chystaných změn je technická a do budoucna má značný potenciál (jako např. podpora OpenGL-ES 2.0 v KWinu), ale použitelnosti uživatelského rozhraní je věnováno minimum pozornosti (např. se stále mění uspořádání Nastavení systému).
Nadace Eclipse ve spolupráci s BMW Group, Robert Bosch GmbH a Continental AG založila Auto IWG, neboli Automotive Industry Working Group. Tato pracovní skupina bude mít v rámci Eclipse na starosti vývoj standardizovaných platforem pro automobilový průmysl.
Linus Torvalds slovy 3.0 pushed out oznámil vydání Linuxového jádra verze 3.0. Jak už bylo zmiňováno mnohokrát předtím, tak toto vydání neobsahuje žádnou speciální vlastnost nebo nekompatibilitu spojenou se zvýšením čísla verze. Je to pouze cesta, jak změnit nepohodlný způsob číslování na oslavu dvaceti let Linuxu.
Kromě změny číslování toto jádro obsahuje podporu pro POSIX alarm časovač, just-in-time kompilátor pro BPF paketové filtry, nové systémové volání sendmmsg(), ICMP sokety, sloučení změn v Xen backend ovladači, namespace popisovače souborů a další změny. Stránka KernelNewbies 3.0 obsahuje více detailů. Zdroj: Google+, LWNV návaznosti na oficiální Google Blog informuje český portál JustIT o konci Google Labs. Některé z aktivních projektů budou implementovány do stávajících produktů, ostatní budou zrušeny. Google vysvětluje konec Google Labs nízkou prioritou.
Při příležitosti 20. výročí Linuxu vyzvala Linux Foundation komunitu k tvorbě videí s touto tématikou. Jedno blahopřání přišlo dokonce od Microsoftu, informuje např. H Online.
Letos v květnu Google oficiálně oznámil experimentální podporu programovacího jazyka Go v Google App Engine. Dnes se objevila zpráva od vývojových týmů jazyka Go a GAE o zařazení Go mezi standardně podporované jazyky GAE. Donedávna měli tuto možnost pouze pozvaní testeři, takzvaní zkušební piloti. Více v článku na blog.golang.org. O programovacím jazyku vychází na AbcLinuxu.cz seriál, který připravují zaměstnanci Laboratoří CZ.NIC.
Na Fedora Wiki se objevil seznam priorit pro Fedoru 16, kterými se vývojáři budou nejvíce zabývat. Je mezi nimi např. Btrfs jako výchozí souborový systém, absence HALu, GNOME 3.2, KDE SC 4.7, Blender 2.5, systemd namísto sysVinit a mnoho dalšího.
Oracle koupil firmu Ksplice známou jako dodavatele řešení pro patchování jádra za běhu. Oracle hodlá tuto funkčnost zařadit do své nabídky Unbreakable Linux, jiné distribuce podporovány nebudou.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Skener Epson Perfection V330 | 2 | 18.7. 14:55 |
Nedobijení Baterie | 21 | 19.7. 22:35 |
Zvuková karta s 5.1 optickým výstupem + Linux | 1 | 18.7. 15:20 |
Genius Pen Mouse | 8 | včera 23:10 |
SAS nebo SATA HD pro mail server ? | 5 | 19.7. 12:34 |
SD karta, formátování. | 4 | včera 18:20 |
Přípojka optiky při stavbě domu | 3 | včera 15:30 |
LCD panel | 2 | včera 18:52 |
Propojeni dvou zakladnich desek | 1 | včera 23:29 |
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Ghost 15.0 - použil někdo pro zálohu Ubuntu (linux-dister) | 2 | 16.7. 20:15 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
Jak vytvořit víc než jednu "nomenclature"? | 0 | včera 16:44 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Problém s Qt - získání ID3 tagů z mptrojek | 22 | 18.7. 17:44 |
PHP globalni funkce | 4 | 19.7. 18:10 |
Analyzátor/parser C/C++ kódu | 8 | 20.7. 06:00 |
format CSV - zalomene radky uvnitr poli? | 22 | včera 23:40 |
Python nebo Ruby | 9 | 21.7. 19:13 |
Programování PIC pomocí RCD programátoru | 0 | 21.7. 14:36 |
Shel - Uložení dat | 5 | včera 00:27 |
Počet souborů v adresaři | 11 | včera 13:10 |
javascript - ako zmodifikovať kód tohto feature listu | 3 | včera 11:25 |
Detekce objektu ze samostatných hran | 17 | včera 23:04 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
abclinuxu je celý rozbitý | 6 | 17.7. 14:30 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: