Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 892: Nulová hypotézaXKCD česky.
Jaderné noviny – 21. 7. 2011: Co zpozdilo Linux 3.0 a NAT v IPv6Aktuiální verze jádra: 3.0 ještě nevyšlo. Citáty týdne: Paul McKenney, Thomas Gleixner. Garrett: Bootování s EFI. Návrat realtime stromu. NAT v IPv6. Jak Linusovi zkazit dovolenou. RLIMIT_NPROC and setuid().
HW novinky: speciál o AMD Fusion A-seriesDrtivou většinu dnešního dílu věnujeme tomu nejdůležitějšímu, co bylo v době Computexu představeno, a sice desktopovým modelům AMD Fusion APU „Llano“. Aby to ale nebyla zas až taková nuda, podíváme se na nový hi-end mezi mobilními grafikami kalifornské Nvidie.
Ošetřování chyb v GoJedním z již dříve plánovaných (mono)témat tohoto seriálu je všechno kolem ošetřování chyb. Mezitím vyšel shodou příznivých okolností na Go blogu příspěvek člena vývojového týmu Go, Andrewa Gerranda: Error handling and Go. Určitě bych na toto téma nemohl napsat článek lepší a tak s Andrewovým vědomím, souhlasem a v (doufám) souladu s původní licencí textu (Creative Commons Attribution 3.0 License), dnes přinášíme českou verzi tohoto článku, která je jen zcela nepodstatně upraveným překladem z originálu.
Mobilní novinky: MeeGo u Nokie končíPojďme se podívat, v jakém stavu jsou v polovině roku 2011 některé (svobodné) projekty, týkající se mobilních zařízení. Například na český vaporware NoteSlate, indický 35dolarový tablet a různé další věci nejen kolem Androidu a WebOS.
HW novinky: první ARM CPU na 20nm technologiiPro dnešní díl se sešlo několik vskutku různorodých témat. Jihokorejskému Samsungu se před několika týdny zadařilo vyrobit první jednoduchý 20nm ARM procesor, AMD představila Radeon HD 6990M, VIA pro změnu první desku s procesorem Nano X2 E a v závěru se podíváme na nové fotoaparáty Olympus a čerstvé informace o chystané výrobě Playstation 4…
Komiks xkcd 906: Reklamní objevXKCD česky.
Účtujeme v Linuxu a FlexiBee II. – základy účtováníPo minulém úvodu do programu FlexiBee, který se zabýval instalací a přípravou na práci, nyní již přejdeme k samotnému účtování, konkrétně k jednoduchým účetním případům v daňové evidenci.
HW novinky: co nabídne SATA 3.1Dnes se podíváme na několik chystaných novinek. Vedle specifikace SATA 3.1 s novým univerzálním rozhraním se Intel pokouší prosadit PCI Express ×2 slot, Nvidia se trochu rozhovořila o Kepleru a nakonec si povíme, jak se to má s firmami Apple a Samsung a co má s jejich právní bitvou společného TSMC.
Současně s KDE SC 4.7 byl vydán pokročilý správce fotografií digiKam 2.0.0. Velkou novinkou, která vzešla z loňského Google Summer of Code, je rozpoznávání tváře. Mezi další zajímavosti digiKamu 2.0.0 patří nový nástroj pro export fotografií na Rajče.net a Mediawiki. Oficiální stránky digiKamu stále postrádájí oficiální oznámení o vydání, avšak nový digiKam již lze stahovat ze SourceForge.
Ubuntu One, online úložiště a synchronizační služba, překročila v květnu hranici milionu uživatelů. Na oslavu tohoto milníku hodlá Canonical navýšit kapacitu úložiště z 2 na 5 GB.
HP se připojuje k ostatním velkým společnostem, jako jsou Dell, Cisco, Intel a Citrix, a přidává se k Openstack, projektu vyvíjejícímu otevřenou a komunitně řízenou platformu cloudu. HP hodlá v Openstack převzít aktivní roli nasazením svých vývojářů, ale i sponzorováním říjnového OpenStack Design Summitu a OpenStack konference v Bostonu. Chris C. Kemp, bývalý technický ředitel NASA, současně na OSCONu oznámil založení nové společnosti Nebula, která bude vyrábět hardwarová zařízení určená právě pro provoz platformy Openstack.
Bola vydaná verzia 3.0 DNS servera PowerDNS Authoritative Server. Zo zoznamu zmien zaujme najmä pridaná podpora pre DNSSEC, či rozšírenie podpory IPv6 protokolu. Samozrejmosťou je i množstvo opravených chýb.
Byla vydána další verze komunitního kancelářského balíku LibreOffice s číselným označením 3.4.2. Konečně byly opraveny i ty chyby, kvůli kterým nebylo doporučeno nasazovat LibreOffice 3.4.0 a 3.4.1 ve firemním prostředí, o čemž jsme informovali již dříve.
O víkendu vyšla první stabilní verze HTML5/JavaScript frameworku PhoneGap 1.0.0, který umožňuje běh stejného kódu na mnoha mobilních platformách bez úprav. Nová verze přináší mimo jiné stabilizaci rozhraní, podporu přístupu ke kontaktům zařízení, nástroje pro vzdálené ladění a W3C Device API.
Vývojářská skupina pracující na debuggeru Firebug vydala jeho první verzi obsahující podporu pro Firefox 5. Její označení je 1.8 a mezi její novinky patří např. lepší podpora externích editorů, nové tooltipy v CSS panelu, podpora drag-and-drop HTML náhledů, pár nových nastavení DOM panelu, nové a API. Více v oznámení o vydání.
Vyšla nová verze svobodného RAW konvertoru RawTherapee 3.0. Nová verze při generování náhledů a RAW dat reaguje rychleji, nové prostředí je přehlednější a jednotlivé nástroje byly přemístěny do záložek. Do exportu obrázků byla přidána možnost přepsání původních souborů, do celé aplikace zase řada nových nástrojů.
Vyšla nová verze minimalistického tiled window manageru i3. Toto je první stabilní verze po kompletním přepsání s ukládáním dat do stromové struktury.
Konfiguračni soubor obsahuje snáze zapamatovatelné argumenty a umožní i jejich řetězení. Módy změna velikosti, celá obrazovka a plovoucí fungují na všech oknech. Nová konfigurační direktiva „for_window“ umožní nastavení parametrů jednotlivým aplikacím. Nový panel i3bar je součástí i3. U pomocných nástrojů není třeba zadávat cestu k socketu. i3-config-wizard vytvoří výchozí konfigurační soubor pokud neexistuje a i3-nagbar dokáže zkontrolovat správnost. Restart za chodu i3 zachová spuštěné aplikace a jejich rozmístění. Kompletní seznam změn a novinek naleznete v poznámkách k vydání. Viz také domovská stránka projektu a uživatelská příručka.
V návaznosti na vydání Red Hat Enterprise Linuxu 5.7 vydal i Oracle svůj Oracle Linux 5.7, který je klonem RHELu. Oracle Linux 5.7 obsahuje všechny součásti originálu, přibyl ale Unbreakable Enterprise Kernel. Ve výchozím stavu je však instalováno originální jádro.
Vyšla plánovaná aktualizace NetBeans IDE 7.0.1. Zatímco NetBeans 7.0 vedle množství dalších novinek přineslo počáteční podporu pro Java 7, aktualizované NetBeans 7.0.1 přináší podporu kompletní. Pro uživatele NetBeans 7.0 bude aktualizace dostupná automaticky.
Skupina švýcarských firem blokuje svou stížností vydání svobodné platformy OpenJustitia. Jedná se o projekt švýcarského federálního soudu, který tak chtěl vytvořit svobodnou platformu pro správu interních dokumentů, kterou hodlal vydat pod licencí GNU GPLv3. Čtveřice společností však stát viní ze zasahování do komerčního trhu. Federální soud se brání tím, že přístup ke zdrojovému kódu budou mít všichni bez rozdílu. Více na osor.eu.
Vyšla verze 0.4.0 lehkého GTK prohlížeče Midori. Došlo k pročištění kódu, vylepšení blokování reklam, rozšíření dialogu zotavení po pádu nebo přidání klávesové zkratky (mezerník) pro přechod na následující stránku.
Třináctková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 13.0.782.107 opraveno 30 bezpečnostních chyb. Jejich nálezcům bylo vyplaceno dohromady 17 000 dolarů. Nová řada přináší dopředné načítání stránek z výsledků vyhledávání (Instant Pages), náhled tisku nebo skrývání adresního řádku.
Třetí Humble Indie Bundle vydělal již přes milion dolarů. Jako bonus získává každý kupující kopii hry Steel Storm a možnost hrát bezplatně Minecraft až do 14. srpna.
Linux 3.1 přinese vylepšení grafického výkonu Intel „Sandy Bridge“. V testovaných hrách došlo k 25–50% nárůstu výkonu oproti Linuxu 3.0 s aktuální Mesou.
LWN upozorňuje na článek Geek.com o linuxovém bezpilotním špionážním letounu WASP. Na vestavěné Pico-ITX VIA EPIA běží Back Track Linux, díky kterému se stroj umí vlámat do WIFI sítí nebo se může vydávat za GSM síť.
17. a 18. února 2012 se bude na Fakultě informatiky Masarykovy university v Brně konat Developer Conference 2012 organizovaná společností Red Hat Czech. Konference je určena pro vývojáře, správce a uživatele, které zajímají technologie kolem Linuxu a JBoss, a snaží se cílit na vysoce odborná témata. Momentálně se hledají autoři zajímavých přednášek a workshopů. Preferovaným jazykem je angličtina, ale vítány jsou i další jazyky (čeština, slovenština).
Timthumb PHP skript, který je používán mnoha tématy WordPressu k změnám velikosti obrázků, může být zneužit k načtení a spuštění podvrhnutého kódu na server. Timthumb obsahuje seznam domén, ze kterých vzdáleně načítá a upravuje obrázky. Při načítání obrázku ale nekontroluje celou URL, ale pouze to, zda obsahuje jméno některé z povolených domén. Tedy v případě, že povolenou doménou je blogger.com, bez problému je akceptována i http://blogger.com.evilhackersite.com/ či kterákoli jiná podvrhnutá URL.
Greg Kroah-Hartman vydal stabilní aktualizaci Linuxu označenou jako 2.6.39.4. Přechod na tuto verzi je opět důrazně doporučován, další aktualizace řady 2.6.39 však již nečekejte a připravujte přechod na Linux 3.0.
Linus Torvalds si postěžoval na GNOME 3, které označil za příšerný bordel. Namísto toho začal používat Xfce. Ačkoliv považuje Xfce za uživatelsky horší než GNOME 2, pořád je to prý mnohem lepší než GNOME 3. Zatímco dříve mu vadil přístup jeho vývojářů, kteří odstraňovali funkce, protože byly "příliš složité", teď už se prý dostali do fáze, kdy je podle nich asi "příliš složité" umožnit uživateli v prostředí vůbec pracovat. Stojí za připomenutí, že z podobných důvodů utekl Linus i od KDE 4.
Skype začal verzí 5.5 pro Windows používat pro volání mezi účastníky i v rámci skupin kodek VP8. John Luther, produktový manažer projektu WebM, na blogu vyjádřil potěšení z toho, že díky společnosti Skype, která byla jedním z prvních zastánců svobodného kodeku VP8, budou mít miliony uživatelů možnost poznat vynikající kvalitu a výkon VP8.
Byla vydána první ukázková verze programovacího jazyka Ruby 1.9.3. Význačné změny však nejsou v kódu, ale v licenci. Jedna z licencí, které Ruby používá, byla totiž vyměněna. Původně byly používány licence GNU GPLv2 a Ruby, nově je to BSD a Ruby. Použitá BSD licence navíc obsahuje pouhopouhé dvě klauzule.
Patentový spor mezi Google a Microsoftem kvůli Androidu se dostal do druhého kola vzájemného obviňování. Google obvinil Microsoft, Oracle a Apple z vedení nepřátelské organizované kampaně proti Androidu za pomoci falešných patentů. Patentové spolčení těchto firem se ostatně nelíbí ani Ministerstvu spravedlnosti USA.
Vyšel Linux 3.0.1. Protože přináší mnoho důležitých oprav, doporučuje se všem uživatelům řady 3.0.x přejít na tuto verzi.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
pinnacle picostick 74e v lubuntu | 0 | 30.7. 14:09 |
Internet na notebook přez mobil. | 10 | 2.8. 18:37 |
Jak je na tom dnes ATI? ...koupit nvidia nebo ati/amd? #GPGPU | 7 | včera 19:28 |
MASCOM CRT RIP | 1 | 1.8. 21:49 |
pomale diskove operacie | 1 | 1.8. 22:45 |
24'' LCD na praci | 15 | 3.8. 11:23 |
Notebook s linuxem | 2 | 3.8. 21:54 |
DRBD nad software raid | 1 | 3.8. 10:02 |
Lze vlozit do serverove desky 2x desktop procesory ? | 16 | včera 10:33 |
Kamera z Tesca | 10 | včera 10:52 |
CDMA/USB detekce signálu | 1 | 4.8. 16:50 |
OPmanager | 0 | 4.8. 22:30 |
Rovnoměrné rozdělení provozu síťových karet mezi jádra CPU | 1 | včera 14:37 |
Podpora chipsetu AMD Hudson M1 | 1 | včera 21:25 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Mysql - zamykání "cizích" řádků během transakce | 16 | 3.8. 16:35 |
mysql zamedzenie znižovaniu výkonu odstraňovaním nepotrebných riadkov | 10 | včera 19:55 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Arduino - spojeni 2 znaku | 5 | 30.7. 18:21 |
přesmerovani domeny | 16 | 1.8. 10:19 |
Data poslane aplikaci pres sit | 4 | 1.8. 09:06 |
Python, PyGTK a while co mi zamyka GUI | 4 | 1.8. 18:28 |
Detekce ovládání myši skrz aplikaci v c#, detekce bota v c# | 7 | 1.8. 19:05 |
Prevedeni pole znaku na float v C | 8 | 1.8. 23:46 |
Cross compile, cmake, linux a win | 3 | 4.8. 14:58 |
php array file_exists | 18 | 4.8. 21:14 |
c - spojeni 2 int do 1 | 8 | včera 15:57 |
python HSeparator() v gtk.layout | 1 | včera 23:56 |
PHP Přidání pole | 0 | včera 23:48 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
IOS přesměrování portu na vnitřní IP | 16 | 4.8. 15:10 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: