Portál AbcLinuxu, 12. května 2025 22:34
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 293: RTFMXKCD česky.
Srovnání grafických textových editorůKaždý uživatel pravděpodobně při své práci používá některý z textových editorů. V článku si představíme výběr celkem sedmi grafických nástrojů pro úpravu textu a zaměříme se na jejich vlastnosti a funkce, které uživateli nabízejí.
Xen vs. KVM: Souboj v extrémních podmínkách 2010Před několika měsíci zde vyšel článek Xen vs. KVM: Souboj v extrémních podmínkách. Od pořízení dat pro tento článek (září 2009) uplynul téměř rok, během kterého vyšly nové stabilní verze KVM i Xenu a v jádře se objevilo několik vlastností podporujících virtualizaci. Nadešel tedy čas na další kolo souboje.
KMyMoney – rozpočty aneb jak ušetřitNež začnu popisovat práci s rozpočty v KMyMoney, musím zmínit jinou část účetnictví. Část, kterou jsem zatím opomíjel, o které jsem tiše předpokládal, že je vám vlastní, jinak byste účetnictvím neztráceli čas. Abyste mohli účetnictví používat s úspěchem, musíte vědět, proč chcete své peníze sledovat, mít svůj vlastní cíl.
Komiks xkcd 762: AnalogieXKCD česky.
Jaderné noviny – 4. 8. 2010: Co bude v jádru 2.6.36Aktuální verze jádra: 2.6.35. Citáty týdne: Sean Michael Kerner, Hugh Dickins, Chris Mason. AppArmor bude začleněn do 2.6.36. Yama: Ne tak rychle. Android a správa napájení. Začleňovací okno 2.6.36, část první. Teplota dat v Btrfs.
HW novinky: Intel posílá sběrnici PCI do důchoduDnešní díl věnujeme pohledu do budoucnosti. Tu nejbližší představuje uvedení dvoujádrového ARM procesoru Qualcomm Snapdragon, který přinese svěží vítr stále náročnějším mobilním aplikacím. Následuje pohled na nejbližší desktopové čipsety Intel a to, co v nich firma udělá s PCI sběrnicí. A nejdále do budoucnosti sahají zprávy o procesu příprav specifikací pamětí DDR4.
Unixové nástroje – 19 (alias, type, expr)V tomto díle si představíme příkaz alias
pro nastavování a vypisování tzv. aliasů, type pro výpis typu daného příkazu a expr k vyhodnocení zadaného matematického výrazu.
Vyšlo vývojové Wine 1.3.1. Podporuje drag&drop mezi X11 a OLE, přináší nový ipconfig.exe a nová je také podpora "Oblíbených" ve vestavěném Internet Exploreru. Kromě toho opravuje různé chyby.
Phoronix informuje o vydání xorg-server 1.9.0. Mezi novinky patří vylepšení DRI2, podpora RandR 1.4, čistší kód, aktualizace dokumentace a mnoho dalšího. Zajímavostí tohoto vydání je také to, že vyšlo na den přesně podle plánu, což je pro X server velmi neobvyklé.
Čerstvá várka vanilla linuxových jader. V oznámeních 2.6.35.3, 2.6.34.5 a 2.6.32.20 použil Greg Kroah-Hartman opět slova "All users must upgrade". V oznámení 2.6.27.52 použil pouze "All users are very strongly encouraged to upgrade". Opraven je především problém Bug 16588, o kterém i zde informoval Wylda. Byla sice opravena bezpečnostní chyba, na druhou stranu se jádro stalo ne zcela stabilním.
Vývojáři KDEmod a Chakra Linuxu oznámili, že s vydáním KDE 4.6 přestanou dále podporovat KDEmod (modulární a patchované KDE pro Arch Linux). Projekt založený v roce 2006 tak končí, vývoj se bude soustředit pouze na vlastní distribuci Chakra Linux více zaměřenou na běžné uživatele a KDE.
Zdarma ke stažení je elektronická kniha věnovaná makrům v kancelářském balíku OpenOffice.org, kterou napsal spolupracovník magazínu OpenOffice.cz Július Pastierik.
Na 270 stranách se kromě jiného dozvíte, jak se makra nahrávají, seznámíte se s příkazy jazyka StarOffice Basic, naučíte se pracovat s dialogovými okny a mnoho dalšího. Všechny části jsou provázeny ukázkami praktickými ukázkami maker, jejichž námětem jsou často typografické úpravy textu.
Kniha Makrá v OpenOffice.org vznikla na základě článků o programovaní maker, které byly zveřejněny v letech 2005 – 2009 na portálu Inet.sk. Kniha je zveřejněná pod licencí Creative Commons BY-ND (uveďte autora, nezasahujte do díla).
Kniha byla vytvořena pro internetový deník Inet.sk za podpory Liberix, o. p. s., který spravuje webový magazín OpenOffice.cz pro české a slovenské uživatele. Právě na stránkách OpenOffice.cz naleznete mnoho konkrétních doplňků pro kancelářský balík, které jsou v knize popisovány.
Liberix podpořil autora knihy částkou 100 eur. Pokud také vy považujete knihu za přínosnou, připojte se k nám. Dary označené slovem "pastierik" předáme autorovi.
Ve dnech 13. až 15. září 2010 proběhne v Plzni evropská konference o AFS a Kerberos. Více informací na webu: afs2010.civ.zcu.cz.
Steam pro Linux nebude. Ačkoli se šířily zvěsti, že firma Valve vyvíjí linuxovou verzi svého klienta pro online hry, teď jednoznačně řekli, že nic takového neplánují.
Google chystá na říjen spuštění online obchodu s webovými aplikacemi: Google Chrome Web Store. Aplikace mají být schvalovány automaticky a Google vývojářům vezme pouze 5 procent z ceny jako provozní poplatek (Apple AppStore i Android Market vývojáře připraví o 30 procent výdělku).
LinuxInsider píše v článku Stává se z Oraclu nový Microsoft? o tom, jak některá rozhodnutí Oraclu nenacházejí moc pochopení u příznivců Linuxu a open source (v poslední době zejména ukončení projektu OpenSolaris a patentová žaloba na Google kvůli Javě v Androidu). Na jiném místě se (pravda, na základě vratkých indicií) spekuluje o tom, jestli se Oracle nechystá uzavřít OpenOffice.org.
Vyšel Gnash 0.8.8. Opět podporuje přehrávání (všech) videí na YouTube, dále umožňuje měnit za běhu vykreslovací backend (Cairo, OpenGL, AGG) a přehrávací backend (GStreamer, FFmpeg) a umí využívat knihovnu VAAPI pro hardwarové dekódování videa.
Práce olomouckých kvantových optiků dosáhla významného uznání u odborné veřejnosti. Editoři prestižního časopisu Nature zařadili jejich nedávný výzkum mezi desítku nejzajímavějších objevů v oblasti moderní optiky za první čtvrtletí roku 2010. Olomoucká kvantová optika se již dlouhodobě věnuje možnostem využití světla při zpracování a přenosu kvantové informace. Spolu s mnoha jejich kolegy z celého světa tak krůček po krůčku prošlapávají cestu ke kvantovému počítači.
Server anandtech provedl první recenzi a testy prvního 3TB externího HDD od Seagate (model Seagate GoFlex Desk 3TB). U tohoto 5plotnového macka je problematická teplota, která se může vyšplhat až k 63°C (byla zaznamenaná i teplota 69°C u tohoto disku). Disk se bude dodávat v provedení USB s tím, že lze dokoupit stojánek-kolébku s USB3/IEEE1394-B. Ceny se pohybují kolem 210-230 USD.
Novell pořádá v rámci svých projektů SUSE Studio a SUSE Gallery soutěž pojmenovanou The Disters. Můžete vyhrát 10 tisíc USD, pokud s pomocí SUSE Studio sestavíte vlastní softwarové "zařízení" (appliance) a vložíte jej do SUSE Gallery. Soutěž trvá do 30.9.2010.
OpenSSH 5.6 vyšlo s řadou nových funkcí. Patří mezi ně např. volba ControlPersist, která při připojování automaticky na pozadí spustí multiplexovou master instanci ssh, která může zůstat napořád otevřena, a možnost použít při autentizaci na hostiteli CA klíče.
OpenSolaris Board, orgán, který stál v čele komunity vývojářů a uživatelů systému OpenSolaris, oznámila své rozpuštění, po té co všichni členové rezignovali na své funkce. Rada dala přibližně před měsícem firmě Oracle ultimátum, aby konečně vyjádřila svůj postoj k projektu. Oracle projekt OpenSolaris ukončil brzy poté.
Jean Paoli z Microsoftu řekl v rozhovoru pro NetworkWorld: "We love open source" (milujeme open source). Prý už "s open source" dlouho pracují a pochopili svou dřívější chybu (dávání rovnítka mezi veškerý open source a Linux). Patrně tak stále platí slova, která na adresu Linuxu pronesl v roce 2001 šéf firmy Steve Ballmer (o tom, že Linux je rakovina, která ohrožuje duševní vlastnictví Microsoftu).
Mezinárodní telekomunikační unie (International Telecommunications Union, ITU) zvažuje vynechávání přestupných sekund (leap seconds) z UTC (Coordinated Universal Time), tedy času, který používá většina počítačů. Slashdot zmiňuje problémy, které tyto přestupné sekundy působí některým programům. Například po přidání přestupné sekundy k roku 2008 v některých případech nečekaně rebootoval clusterový software firmy Oracle.
Tvůrci softwaru Nmap představili 'obrázek webu'. Jde o obrázek zkombinovaný z favikonek milionu nejpopulárnějších webů, jejichž velikost odpovídá oblíbenosti dané stránky. Celý obrázek má rozměry 37 440 × 37 440 pixelů a nejvíce místa zabírá ikonka Googlu velká 11 936 × 11 936. Interaktivní prohlížeč zabudovaný ve stránce ve výchozím nastavení celé monstrum zobrazuje ve velikosti cca 580 × 580 pixelů, ale obrázek můžete libovolně zvětšovat a posouvat.
Již tuto sobotu (28.8.2010) se koná sraz AbcLinuxu.cz v Plzni. Sejdeme se v 17.00 v restauraci Dolce Vita poblíž náměstí. Přijďte se také podívat, seznámit a pokecat o všem možném.
Vyšla první beta verze GNOME 2.32 (označovaná jako 2.31.90). Kromě jiných změn jako jsou opravy chyb a aktualizace překladů přináší také zmrazení UI změn.
H-Online informuje o vydání Nexenta Core Platform 3.0. NCP je operační systém kombinující OpenSolaris, GNU a Ubuntu. Verze 3.0 vychází z buildu OpenSolarisu b134 a Ubuntu 8.04. Projekt se v blízké budoucnosti odpoutá od OpenSolarisu a přejde k Illumos. Vzdálenější budoucnost tkví v přechodu k novější verzi Ubuntu nebo Debianu.
Vývojáři nástroje pro správu databází phpMyAdmin oznámili dostupnost verzí 3.3.5.1 a 2.11.10.1, které opravují bezpečnostní chyby. Větev 2.11.x obsahovala kritický bug, který umožňoval i neautentizovaným uživatelům spustit libovolný PHP kód. Obě větve pak obsahovaly několik vážných problémů umožňujících cross-site scripting útoky.
Společnost Stickfish, specialista na technologie VDI (Virtual Desktop Infrastructure), implementovala novou verzi multiplatformního virtuálního desktopového prostředí Raydesk 3.0 ve společnosti Pragoprojekt. Virtualizace desktopů Pragoprojektu přináší snížení nákladů na provoz a správu uživatelů v porovnání s klasickými PC.
Vyšla alfaverze Fedory 14. Oznámení upozorňuje na zajímavé novinky: boot se systemd místo upstartu, Spice pro virtualizaci desktopů, libjpeg-turbo, jazyk D, Python 2.7, Perl 5.12, Rakudo Perl 6, rychlejší gdb, nové Eclipse a NetBeans, volitelné prostředí MeeGo a další. Poznámky k vydání je popisují podrobněji. Smyslem alfa vydání je nabídnout instalovatelné a v zásadních oblastech funkční sestavení Fedory 14 pro testování uživateli. Při testování je vhodné vědět předem o již známých problémech. Finální vydání je plánováno na listopad.
CZ.NIC včera úspěšně a podle plánu skončil s přechodem z NSEC na NSEC3. Stal se tak prvním registrem na světě, který dokončil proces změny způsobu podepisování. Během přechodu na NSEC3 došlo k vyměně klíčů v kořenové zóně a ke stažení klíčů z DLV a ITAR, kde byly uloženy klíče pro podpis zóny .CZ v době, kdy ještě nebyla podepsaná kořenová zóna. Všichni poskytovatelé připojení, kteří chtějí validovat DNSSECem doménu .CZ, by měli od této chvíle používat pouze ověření přes kořenovou zónu. Všechny ostatní mechanismy CZ.NIC už nadále nedoporučuje.
The Var Guy píše o spekulacích ohledně odkupu firmy Red Hat, zájem má mít údajně německá společnost SAP, která (mimo jiné) dodává podnikový plánovací software. Jeden z možných důvodů by mohl být to, že by se SAPu hodil Linux jako základ pro konkurenční řešení, která by mohl postavit proti nově vzniklé kombinaci Oracle-Sun.
I v oblasti middlewaru by mohl Red Hat a jeho JBoss pomoci proti Oracle Fusion Middleware. Virtualizační řešení Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) by prý SAP také využil jako protiváhu k rozšiřující se nabídce virtualizačních produktů od Oraclu. Red Hat už nyní se SAP spolupracuje - v rámci SAP / Red Hat Global Alliance nabízí již přes deset let produktovou podporu pro obchodní aplikace SAP na Red Hat Enterprise Linux prostřednictvím SAP Linux Lab. Je však třeba mít na paměti, že podobné spekulace o odkoupení Red Hatu už kolovaly několikrát a nikdy z toho nic nebylo. Tentokrát je za jednu z indicií označován nečekaný nárůst ceny akcií Red Hatu o 1,3 procent.Byla vydána nová verze (1.4.0) správce fotografií digiKam a modulů kipi-plugins (také 1.4.0). Nová verze nenabízí příliš nových vlastností, jde převážně o opravy chyb (vizte seznamy změn pro digiKam a kipi-plugins).
Nová verzia multiplatformového vektorového grafického editora Inkscape okrem množstva opráv prináša aj novú funkcionalitu. Za zmienku určite stojí viac-cestné editovanie, nový sprejovací nástroj, rozšírené nastavenia nástroja na prácu s textom či schopnosť využívať viacero procesorových jadier pri aplikácii niektorých grafických efektov.
Vyšla nová verze multiplatformního klienta qBittorrent. Stahujte z oficiální stránky. Z nových funkcí stojí za zmínku možnost upozornění e-mailem nebo vypnutí počítače po dokončení stahování. Changelog.
Jak jsme mohli zapomenout?! Včera, 25. srpna 2010, bylo 19. výročí první zmínky o Linuxu (i když tenkrát ještě neměl název 'Linux'). 22letý student Helsinské univerzity Linus Torvalds oznámil na usenetu ve skupině comp.os.minix, že začal pracovat na (svobodném) operačním systému pro počítače PC AT. Nemělo to prý být nic velkého a profesionálního jako GNU.
V době oznámení už měl na svůj nový systém portovány programy bash a gcc. Systém prý nebylo možné portovat na jiné architektury než 386 a Linus také nepředpokládal, že by systém mohl někdy podporovat něco jiného než AT harddisky, protože nic jiného neměl po ruce... Mohl se však pochlubit vícevláknovým souborovým systémem. 5. října 1991 poslal Linus Torvalds další, již mnohem konkrétnější a obsáhlejší informace o nově vznikajícím operačním systému. Odtud také pochází památná věta, kterou Linus celou zprávu začal: "Stýská se vám po těch pěkných dnech minixu 1.1, když muži byli muži a psali své vlastní ovladače?" Více o začátcích Linuxu se dočtete v článcích Jaderné noviny - historie Linuxu.Na webu IBM developerWorks vyšel článek o únicích paměti při práci s POSIXovými vlákny. Dozvíte se jak úniky vznikají, jak je detekovat a jak zabránit jejich vzniku.
Polský server jakilinux.org ve svém výběru nejlepších linuxových blogů "planeta jakilinux.org" už před nějakým časem zveřejnil 1200 hesel k nejběžnějším síťovým zařízením. Díky zveřejněným heslům tak lze pohodlně provádět změny v jejich programovém vybavení, bez nutnosti návštěvy autorizovaného servisu. Průběžně aktualizovaný seznam.
Nový androidovský smartphone T-Mobile G2 (nástupce HTC Dream/G1) bude používat čipset MSM7X30 od firmy Qualcomm (tedy ne další Snapdragon). MSM7X30 toho má umět opravdu hodně, včetně konektivity HSPA+ (jako vůbec první telefon). Kromě toho je možné se těšit na enkódování HD videa (720p) v reálném čase pro 30 snímcích za sekundu, tj. bude umět v tomto rozlišení nahrávat záznamy.
Dále integrovaný grafický procesor s podporou OpenGL ES 2.0 a Open VG 1.1 API; zvukový výstup v 5.1; až 12megapixelový fotoaparát; GPS; podpora procesorů s taktem 800 MHz až 1 GHz.Vyšlo Qt 4.7.0 RC1, což svědčí o tom, že stabilní verze 4.7.0 je již skutečně blízko. Mezi novinky patří Qt Quick pro vytváření dynamických UI, síťový modul umožňující správu síťových rozhraní, vylepšení práce s multimédii a další věci.
Mozilla experimentuje s Gitem. Zatím jde pouze o repozitáře experimentálních projektů Mozilla Labs a hlavní vývoj se stále odehrává v repozitářích Mercurialu, přičemž vývojáři používají hg-git, ale už teď můžete na GitHubu vytvořit fork některého z projektů, vylepšit jej a poslat požadavek o zařazení zpět do původního projektu.
Po šesti dnech tady máme opět nové verze vanilla linuxových jader. V oznámeních 2.6.35.4, 2.6.34.6 a 2.6.32.21 Greg Kroah-Hartman píše, že uživatelé musí aktualizovat. V oznámení 2.6.27.53 aktualizaci doporučuje. V nových jádrech je řešen například bezpečnostní problém CVE-2010-2803 a problém související s novou verzí příkazu make (make 3.82).
MPEG LA oznámila, že nebude vybírat patentové poplatky za MPEG-4 Part 10 AVC video, které je pro uživatele dostupné zdarma. Původně bylo osvobození od patentových poplatků zaručeno jen do konce roku 2015, pak mohlo být použití patentovaných technologií zpoplatněno.
Slashdot si všiml návrhu novely českého autorského zákona, která ohrožuje díla používající svobodné licence. Navíc znevýhodňuje knihovny i autory na úkor vydavatelů. Bližší informace ve zprávičce Novela autorského zákona může omezit svobodné licence.
Příští měsíc se do linuxového jádra dostane modul pro podporu souborového systému ZFS. Doposud byla taková podpora k dispozici pouze přes FUSE. ZFS je pokročilý souborový systém z dílny Sun Microsystems, který je používán v operačnímu systému Solaris. Do Linuxu se však zatím nedostal (na rozdíl od BSD systémů) kvůli licenci CDDL, která, ač open source, není kompatibilní s GPL.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Notebook/Realtek8139 - nejede | 21 | 22.8. 16:48 |
Asrock ION 330 Ubuntu 10.4 x86-64 nefunguje sietova karta | 7 | včera 21:58 |
grafika nejde | 2 | 22.8. 08:32 |
Upgrade PC | 16 | 24.8. 00:01 |
Uvažuji o koupi thinkpadu SL510 | 4 | 24.8. 22:59 |
doporucte router pro voip | 1 | 24.8. 15:08 |
HP SmartArray a Linux (CentOS 5.5) | 9 | 25.8. 14:24 |
Zamrznutie systemu po zavedeni modulu ath5k | 0 | 24.8. 19:47 |
asus xonar dx/xd, d1 | 0 | 25.8. 12:05 |
datové úložiště | 3 | 26.8. 01:15 |
Intel GMA X3150 a Linux? | 0 | 26.8. 17:54 |
Kouwell UB-115 | 0 | 26.8. 21:26 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
restore LDAP structure using ldapsearch | 4 | 23.8. 16:15 |
hledám SW pro zobrazení *.pdm (PowerDesigner) | 5 | 26.8. 09:44 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
[Qt] Odstranění závislostí při sestavení | 2 | 21.8. 17:47 |
table html/ajax | 2 | 21.8. 21:52 |
IPv6 client - connect() vrati Invalid argument | 1 | 22.8. 21:15 |
Java problém s StringBuffer v Eclipse | 8 | 24.8. 13:45 |
Konfigurace crypt-hashovacích algoritmů | 0 | 23.8. 03:30 |
Drupal ubercart nove polozky v kosiku | 3 | 24.8. 11:31 |
experiment firewall + mysql | 2 | 24.8. 21:35 |
Nefunguje ověřování hesel pomocí fce crypt pro ext_des v php | 7 | 26.8. 02:31 |
PHP – nefungující require | 10 | 26.8. 12:41 |
RANSAC | 0 | 26.8. 16:31 |
jQuery.ajax() + php | 5 | včera 09:12 |
Poradna skupiny Datové schránky | Reakcí | Poslední |
Stačí k datové schránce prohlížeč? | 6 | 24.8. 19:43 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
umask u jiného uživatele než aktuálního | 5 | 25.8. 10:08 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.