Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Pirátské noviny získaly předlohu neveřejně projednávané novely autorského zákona. V ní se mimo jiné omezují svobodné licence (např. Creative Commons) na autorská díla. Autor každého svobodného díla ho totiž musí zaregistrovat u kolektivního správce. Novela chce dále zavést například vybírání poplatků za osiřelá díla a zvýšit zisky nakladatelů na úkor autorů.
Podle rozboru ČPS z novely vyplývá, že by:
a) OSA mohla znovu vnikat na koncerty, které jí nebyly ohlášeny deset dní předem,
b) pro vysílání přes Internet platila stejná pravidla jako pro rozhlas a televizi, což by poškodilo internetová radia,
c) uživatelé Creative Commons museli při vysílání prokazovat OSE udělení licence,
d) knihovny, školy a úřady zaplatily každý rok 140 000 000 Kč agentuře Dilia za to, že mohou mít ve svých prostorách kopírky a tiskárny,
e) za díla, jejichž autor není znám, inkasovala právě OSA a Dilia.
Aktualizace 6. srpna 2010: Programové prohlášení vlády: Novela autorského zákona má zelenou.
Tiskni
Sdílej:
…omezují svobodné licence (např. Creative Commons) na autorská díla…
…Autor každého svobodného díla ho totiž musí zaregistrovat…
…zvýšit zisky nakladatelů na úkor autorů…
Proč se to vlastně jmenuje autorský zákon?
Ale ani to asi nebude nejstarší výskyt.Nejspíš nebude, městský mýtus o zděšení Afričanů nad obrázkem dítěte na kojenecké výživy je podle Snopes.com určitě starší (už z osmdesátých let). Na TVTropes.org je podobných příkladů celá řada, i když právě příklad ten z Addamsovy rodiny je uveden jako první výskyt v masmédiích a asi ten nejznámnější (a na TVTropes použitý jako název).
+1.
Takže osiřelé dílo, tohle bude problém.Pokud ten nový zákon prosadí, tak třeba jo
e) za díla, jejichž autor není znám, inkasovala právě OSA a Dilia.
b) pro vysílání přes Internet platila stejná pravidla jako pro rozhlas a televizi, což by poškodilo internetová radia,Není to už dneska? IMHO se musela minimálně registrovat a od 1. 6. to máme samé regulace sem, regulace tam, regulace sem, regulace tam… A pak zase: regulace sem, regulace tam… A pak najednou chodíme s Outěžkem. (Jára Cimrman, Švestka)
d) knihovny, školy a úřady zaplatily každý rok 140 000 000 Kč agentuře Dilia za to, že mohou mít ve svých prostorách kopírky a tiskárny,Už teď se platí, ale je pravda, že to dohromady asi nedá 140 M. Zálohuju na disk, za který jsem zaplatil OSA 35 Kčs. A ještě jsem na něj neuložil jediné dílo autora, kterého zastupují.
e) za díla, jejichž autor není znám, inkasovala právě OSA a Dilia.Tak už teď inkasuje - ve formě výpalného.
neveřejně projednávané novely autorského zákonaCo to kua zase… to je nějaká nová tradice nebo co?
Novela plánuje zavést nový Seznam povinných osob (§ 100b), které vlastní nebo vyrábí tiskárny společně s údaji o počtu tiskárenHeh mám hlásit i když si postavím "splašený hřebík" ? Ad CC, jak by byla řešena Wikipedia?
(4) Při výkonu a ochraně autorských práv majetkových k osiřelému dílu zastupuje autora vlastním jménem a na jeho účet příslušný kolektivní správce. Osobnostní práva autora osiřelého díla zůstávají nedotčena. Při zastupování autora osiřelého díla při výkonu jeho majetkových práv autorských k osiřelému dílu příslušným kolektivním správcem se má za to, že autor osiřelého díla svolil ke zveřejnění, úpravám, zpracování včetně překladu, spojení s jiným dílem, k zařazení do díla souborného, jakož i k tomu, aby osiřelé dílo bylo uváděno na veřejnost bez uvedení autora k osiřelému dílu, jde-li o autora, jehož totožnost není známa.
!!! Ještě nutno zvážit, zda ještě nějak dále omezit licenční smlouvy (např. v Maďarsku je možno licenci poskytnout nejdéle na 5 let, pouze pro území Maďarska, kromě nevýhradnosti platí i nepřevoditelnost, nemožnost udělit svolení k poskytování podlicencí a nemožnost svolit ke změně či jiné adaptaci díla).
A áno, aj mne sa otvára nožík v kapse.V Anglii by tě zavřeli i za tohle – a ani by se nemusel otvírat, stačilo by ho v té kapse mít a vyjít z domu.
Tak každý dobrý fyzik by měl mít doma malý fúzní reaktor…pracující za pokojové teploty.
Vtip je v tom, že takovou rentgenku si může koupit kdokoliv.Nebo i vyrobit z diody (ehm, ne zrovna té křemíkové).
Btw mám takový dojem, že existujou i nějaké termočlánkové baterie založené na jaderném rozpadu.Ale určitě nejsou veřejně dostupné. Tuším, že se kdysi dávaly do kardiostimulátorů, nicméně nejradioaktivnější materiál, se kterým může člověk do styku běžně přijít, jsou svítící hodinky (tam se dává vodík 3 nebo rádium). A pak samozřejmě radon, pokud bydlí na špatném místě jako já (naštěstí bydlím až v 5. patře).
Tak obrazovky mě netrápí, do LCD bych šel klidně (je to mnohem méně nákladnější na energii a zabírá to míň místa a hlavně je to mobilnějšíTy teď ještě čumíš do elektronky?).
Spíš bude masakr ten zákaz 75W žárovek.Mám nakapsováno. Takže doufám, že v nich inertní náplň vydrží co nejdéle.
…pracující za pokojové teploty .
Nebo i vyrobit z diody (ehm, ne zrovna té křemíkové).Jo ty mám minimálně tři
Ale určitě nejsou veřejně dostupné. Tuším, že se kdysi dávaly do kardiostimulátorů, nicméně nejradioaktivnější materiál, se kterým může člověk do styku běžně přijít, jsou svítící hodinky (tam se dává vodík 3 nebo rádium). A pak samozřejmě radon, pokud bydlí na špatném místě jako já (naštěstí bydlím až v 5. patře).Mám takový dojem, že babička měla nějaký hlásič požáru.
Ty teď ještě čumíš do elektronky?Jo
Ale ta americká verze, kdy ostřelují tabletu vodíku laserama by možná šla.Teď to ještě udržet dostatečně dlouho na to, aby z toho mohl být nějaký užitek, že.
Ale podle měření danyka (.wz.cz) je to dost slabý.Taky se dá emitovat pomocí Teslova transformátoru… Napadlo mě, že by se dal napsat „Geigerův počítač“ pro CCD čip
Mám takový dojem, že babička měla nějaký hlásič požáru.Jo, na ty jsem zapomněl. Ale tam už se tuším taky používá něco jiného.
RTG asi moc ne.A co asi dělá to EM pole? Urychluje elektrony, správně. Jenže ty naráží do částic vzduchu ještě než se stihnou dostatečně zrychlit - takže se emitují jenom fotony viditelného světla. Ale co se stane, když do toho pole dáš něco s vakuem? Ano správně, elektrony se urychlí mnohem víc a když pak do něčeho narazí, tak to má grády
Teď to ještě udržet dostatečně dlouho na to, aby z toho mohl být nějaký užitek, že.No to je problém u fúze obecně
Postavit si doma fungující fúzní reaktor (který opravdu prokazatelně fúzuje deuterium a generuje při tom neutrony) není zas až takový problém, i v amatérských podmínkách. Mám na mysli konkrétně Farnsworthův–Hirschův fusor (tedy inerciální elektrostatická fúze). Dokonce existuje na internetu okolo stavby fusorů docela živá komunita, postavilo už je dost lidí (jak na univerzitách, tak úplných amatérů doma v garáži). Jediný problém je, že klasický fusor nemůže nikdy být energeticky ziskový, nicméně hračka je to krásnáTak každý dobrý fyzik by měl mít doma malý fúzní reaktor…pracující za pokojové teploty.
.
Jinak už jste slyšeli o zboží dvojího užití?Jo, bylo o tom na D-Fensovi, takže o tom snad nejde nevědět :). V dokumentu nazvaném Nařízení 428/2009 Rady ES je to rozepsané podrobněji a dumal jsem nad tím, jestli pro běžně používané šifrovací programy platí
šifrovací funkčnost produktu nemůže být uživatelem snadno změněna
Třeba zbraň kategorie A (např. automatický samopal) také jen tak legálně mít nelze.Což je samo o sobě pěkný nesmysl - proč bych nemohl mít doma samopal? Jeho držením nikoho neohrožuji.
Praskne ti primární okruh, vyteče ti jeho obsah na podlahu aHmm to je pravda uran je na to blbej, spíš bych si koupil nějakej ten samoregující ultra kompaktní reaktor (megawatty nejsou potřeba) a v něm tuším uran není. Jinak pro kilowatt výkonu by podle mě nemuselo být chlazení žádný, ty baterky taky nemaj chlazení, chladí se to přes ztráty do okolí (přes termočlánek).
a podsedi (sousedi v bytě pod tebou) zase budou muset malovat.Sousedy nemáme, ale zase stačí když si vymalují nějakým lumiforem a nemusí platit elektřinu za svícení
samoregující ultra kompaktní reaktorTen pracuje na principu samovolného rozpadu, takže musí být z nějakého izotopu s dostatečně krátkým poločasem rozpadu a pokud možno by to mělo zářit jenom α částicemi, aby to šlo snadno odstínit. Takový izotop se ale musí připravit uměle a náklady na jeho přípravu jsou o dost vyšší, než kolik elektřiny se z toho zpětně získá. Takže se to hodí jenom tam, kde jinak elektřina není (sondy, které letí daleko od Slunce). Spíš bych ohříval vodu pro ústřední topení jaderným odpadem, toho máme zadarmo dost.
ty baterky taky nemaj chlazení, chladí se to přes ztráty do okolí (přes termočlánek).Mají chlazení, kdyby se druhý konec termočlánku nechladil, tak by jaksi netermočlánkoval.
Ten pracuje na principu samovolného rozpadu, takže musí být z nějakého izotopu s dostatečně krátkým poločasem rozpadu a pokud možno by to mělo zářit jenom α částicemi, aby to šlo snadno odstínit. Takový izotop se ale musí připravit uměle a náklady na jeho přípravu jsou o dost vyšší, než kolik elektřiny se z toho zpětně získá. Takže se to hodí jenom tam, kde jinak elektřina není (sondy, které letí daleko od Slunce).OK věřím ti, to co si nemůžu doma vyzkoušet mě nebaví se učit :-/.
Mají chlazení, kdyby se druhý konec termočlánku nechladil, tak by jaksi netermočlánkoval.Ale pasivní ne?
OK věřím ti, to co si nemůžu doma vyzkoušet mě nebaví se učit :-/.…a příští hodinu si předvedeme, jak pracuje termonukleární puma.
Ale pasivní ne?To jo, ale stejně co nejlepší. Protože čím vyšší gredient, tím lepší účinnost. Ostatně i takový první experimentální reaktor (1939?) byl chlazený pasivně.
Už se nepamatuji, kdoMarek (Stopka)
ale zeptej se ho, jak pochodilSamozřejmě, že dobře, když už to v patičce nemá. Pochopitelně jsem ho už dávno kontaktoval a on mi doporučil nějaké Rusy. Objednal jsem si to, mělo to přijít poštou rozdělené do několika menších balíčků. Měli je podávat na poště postupně. Jenže bohužel byla sněhová kalamita a tak nejezdily poštovní vlaky. A pošta proto zásilky uskladňovala. Takže dala všechny ty balíčky do jednoho skladu blízko k sobě… No a proto sháním někoho jiného, kdo mi by byl schopen suroviny dodat.
vypnutí semaforůA na to je potřeba admin? :)
Doufam, ze OSA plati poplatky za ty disky, kam ty picoviny ode me bude ukladat.Ano, platí je OSE
[jarda@localhost ~]$ cat /usr/lib/libxvidcore.so.4 > /dev/dsp
Občas je to zajímavé, co s těch různých souborů vypadne za rachot.
Že by při přehrávání nějak hučel, to se mi nezdá, přišel mi celkem tichýAle jo. Když se mi podaří najít Jack co patří do Line-In…
Není mi přesně jasné, jak vzniknul ten soubor v příloze.Tesla SP-210 co mi leží v regále | DIN | Jack | Line-In | arecord | oggenc
Takhle vypadá záznam na kazetě, když se přehrává (play)?Yup.
Jinak to hučení, když se nahrává "ticho", má celkem jasnou příčinu. Magnetofony, které nemají ruční nastavení záznamové úrovně (to je i případ SP-210), mají tzv. "automatické nastavení záznamové úrovně", které nastavuje vstupní zesílení tak, aby dynamický rozsah vstupního signálu vyplnil použitelný dynamický rozsah záznamu na kazetu. Ta regulace má setrvačnost v řádu vteřin (ale jen směrem k vyššímu zesílení). Jinými slovy: na vstup může být přiveden signál se špičkovou úrovní 50 mV nebo např. 300 mV, a regulace zajišťuje, že oba signály se na kazetu zaznamenají efektivně, tj. nebudou utopené v šumu ani nebudou ořezané.Aneb kompandér jen bez té zpětné komprese. Na to měl u kazet patent Dolby Systems.
ten v ukázce je indukce síťového kmitočtu, např. z transformátoruTéž si myslím. Viz. screenshot. Prostě nějaká zpětná smyčka z Didaktika, 20 let stará. Prostě krása.
Obávám se, že brzo zůstane nejsvobodnější zemí Rusko.
Z PDF je především dobré si přečíst jméno autorky:
Mgr. Kristína Magdolenová
o odboru jsou pak další informace zde
http://www.mkcr.cz/cz/autorske-pravo/cinnost-odboru-autorskeho-prava-363/
Pokud je ta stránka aktuální (tváří se tak), tak mě na ní děsí jméno Mgr. Jitka Meklešová - s jejímž přístupem k službě občanům a ochotou jednat má již FFii.cz nějaké, dosti nepovzbudivé, zkušenosti z dřívějška.
Co se týče objektivity v zastupování občanů, tak si lze dohledat, že daná osoba byla před nástupem na ministerstvo ředitelkou společnosti Dilia.
Co se týče vlastního textu změn, tak by to chtělo objektivní analýzu. ČPS fandím, ale je dost možné, že zcela objektivní nebudou. Sám jsem to jen rychle projel a na první pohled v tom ty zakopané psy nevidím.
Ale vhledem k tomu, kdo to připravuje, tak bych je tam očekával. Zvyšují si tam odměny za půjčování a asi i kopírování. Když si představím, kolik již nakradli za kopírování a tisky diplomových prací i jen na naší škole, tak je mi hodně smutno. Tahle zájmová skupina se dokázala dostat ve správnou chvíli do správných pozic, o kterých zároveň rozhoduje a vytváří pro ně zákony. A drží se tam již deset let nebo i déle.
Jestli se zde podobmýn způsobem vytvoří ještě pár dalších takových zpětných vazeb (teď mě tak napadá oblast bezpečnosti a bezpečnostních agentur), tak asi nezbude nic jiného než emigrovat.
Bohužel sil je málo, ale proti těmto zvěrstvům je potřeba se nějak bránit. Podpoření ČSP je jedna možnost a asi teď nejúčinnější. Pro méně radikální by možná stálo za to připravit něco pod hlavičkou http://ffii.cz/, jejíž členové nikdy neměli politické ambice, šlo jim vždy jen o zachování práva na svobodné šíření, sdílení a používání legitimní cestou vytvořených algoritmů, programů, děl - obecně informací. V současné době by FFII.cz ale spíš potřebovalo pár nových sil, protože současnému členstvu času na tyto potřebné aktivity pro jiné pracovní povinnosti moc nezbývá.
FFII.org můžeme všichni poděkovat za to, že se alespoň v jednom kole podařilo zastavit postup softwarových patentů. Bylo za tím nesmírné množství práce. Co se týče FFII.cz tak nejvíc práce odvedli někteří její členové a ještě více nečlenové, kteří pak zmizeli zaměstnaní vlastní prací (např. pan Pytelka), ještě před jejím založením české odnože FFII.cz.
Vzhledem k tomu, že se ve FFII jedná především o lidi, kteří si nepotřebují dělat nějakými aktivitami reklamu a vzali to spíš jako další nepříjemnou nutnost postavit se zlu, tak v současné době moc aktivní tento spolek není. Ale v době krize okolo SW patentů vynaložili jeho členové úsilí informovat veřejnost a zákonodárce dost.
Například se i na základě diskuzí a po zvážení rizika ztrát (a nejsou malé - dnes například i body do RIV) způsobených nepřijetím SW patentů a na druhé straně hrozeb v blokování rozvoje počítačových technologií nakonec i akademický senát ČVUT v roce 2005 rozhodl v poměru 26 pro, 1 se zdržel k následující rezoluci:
"Akademický senát ČVUT nesouhlasí se zaváděním softwarových patentů, protože brání rozvoji svobodného softwaru v akademickém prostředí."
Bohužel v současné době si většina lidí neuvědomuje, že stejně organizovaná loby, jako je ta na MK, v práci na plíživém zatažení SW patentů do Evropského práva pracuje.
Jak funguje postup zneužívání postavení a v Evropě teoreticky neplatných softwarových patentů (jenže postavte se právníkům společnosti Siemens, kterými vyhrožovali) si můžete prohlédnout třeba na následujícím zablokovasném projektu, který vnikl z nadšení jednoho našeho bývalého studenta. Chtěl ho a stále chce (ale má strach) dát k dispozici uživatelům Linuxu. Driver, aby byl plnoprávným modulem jádra, tedy musí být pod GPL a tomu se Profibus International brání na základě patentů a to i přes to, že je nezveřejnil, jak při žádosti o standardizaci měl povinnost a nic zajímavého v těch patentech, kterými nakonec hrozí, není:
http://www.pbmaster.org/en/?action=patents
Pokud se tedy nebude proti takovým bojovat, tak postupně projektů, které skončí nepřístupné za podobnými stránkami s vysvětlením bude přibývat. Profibus asi nikomu z běžných uživatelů tak nechybí, ale kdo je další - Mplayer, Xine, OpenOffice?
Jenže celý slavný vývoj DIN 19245/IEC 61158/IEC 61784. - a je to trapně jednoduchý protokol - byl před více jak 20 lety vyvíjený pod hlavičkou evropské spolupráce a i za grantové peníze. Protože ve vývoji a sjednocení standardů hrály především národní zájmy, tak je norma slepenec dvou až třech nezávislých protokolů (jeden pro Němce, druhý pro Francouze). Nakonec to ale protlačili jako Microsoftí DOCX a protože má Siemens trh pod kontrolou, tak se to drží jako monopol. A ti, kdo jsou nezávislí, tak pak obdrží ústně předané hrozby právními kroky.
Přitom pro podání standardu je nutné uvést právě všechny okolnosti, které se týkají jeho alternativní implementace. To znamená i seznam patentů.
Ok, to lze ještě zakamuflovat tím, aha my jsme zapomněli. Jenže jak si pak vysvětlit následující text ze stránek Profibus International:
http://www.profibus.com/index.php?id=64#13
Nikde tam nevarují, když napíšete implementaci a budete jí chtít publikovat, tak se vás pokusíme soudně zničit. Přitom o publikaci implementace vůbec patenty nemluví. Mohli by maximálně chtít blokovat produkční nasazení. Což mimo jiné stejně nejde bez skutečné certifikace, kterou by jim každý, kdo by to myslel s použitím GPL driveru a prodáváním zařízení. Do kritických aplikací necertifikované věci nemohou. Takže by jim zaplatil. Otevření by především prospělo porozumění, testování, vývoji a vylepšování. Jenže asi i toho se bojí, neb na specifikaci asi již sedí jen banda právníků a lidí, kteří již dávno zapomněli, co je to vývoj, nápady a hra s technikou. Jim jde jen o to blokovat vše kolem. Prosazením normy vyloučili možnost, aby byl pro stejnou oblast vyvinutý a do velkých zakázek povolený jiný protokol. Inovace se tedy v podstatě zastavila nebo přibrzdila. Ono je stejně smete průmyslový Ethernet, ale i na něm již včas zajistili, že pronikli do standardů. Takže to také nebude žádná krása.
K členům FFII.cz, nemyslím si, že by mezi nimi byli lidé, co se bojí stát si za svým. Stačí hledat, většina jich na svých stránkách členství třeba i uvádí, jen to neřeší jako tak důležité.
... tak jsem se podíval na svojí předpotopní stránku a chybí mi to tam. No myslím, že tam mám ale obrázek a kauzu, která si o zlatou mříž, nebo spíš kulku od jedné hodně hnusné a k zde řešenému tématu více příslušející korporace říká víc. Jinak odkaz na FFII jsem právě pro váhu toho, že i pro firmy jsou softwarové patenty smrtící, dal na naše firemní stránky a asi až dost drsně a vzhledem k tomu, že to teď není úplně aktuální a evropští poslanci nám v boji pomohli, tak bych měl alespoň ten text trochu zmírnit. Ve výukových textech se snažím být objektivní, ale myslím, že o mých názorech nikdo nepochybuje.
A opravdu nejsem nějaká výjimka, ..., nebo spíš vlastně jsem, těch, co se ve FFII.cz sešli, je hodně autoritou mnohem výše než já a hodně toho v životě dokázali a nemusí se o ztrátu pozic vůbec bát. Jen se prostě věnují tomu, co považují za důležité a zajímavé a nemají moc čas. Já bych také teď měl dělat něco jiného. Na druhou stranu tychel kroky proti svobodě jsou i našim projektům nebezpečné a postihují i naše studenty a nedokáži se s tím smířit.
Jenže je trochu problém v tom, že dílo musí být výsledkem tvůrčí činnosti autora, takže úplně automatizovat to nejde.Jenže ten automat musel někdo naprogramovat - a hned tu toho autora máš :)
Vesmír podle trvrzení, že vznikl ve velkým bum, není nekonečný, jenom se pořád rozpíná.To nutně nemusí být pravda (citation needed).
A pokud budete cestovat tak rychle, že to rozpínání "předhoníte", tak tam nakonec dorazíte.No, fór je v tom, že žádná informace (tedy ani člověk cestující vesmírem) se nemůže šířit rychleji než c. A vesmír (resp. některého jeho části) se rozpíná rychleji než c :)
Jsem totiž úplný vapatlaný debil, co nic neví, ale to mě nepřesvědší v tom, že c se nedá překročit.Nejsi debil (teda aspoň pro specifická prostředí…ve vakuu asi debil si).
Nakonec jste tak daleko, že jste na konci vesmíru.
Tento předpoklad vůbec nepovažuji za samozřejmý.
hypersférického mapováníCože?
by si poněkud narazil a zacyklil se v nekonečné smyčceCože2?
To si tak natvrdlej nebo co? Mluvíme tu o samotné topologii vesmíru! Pokud je vesmír uzavřený, pak by musely být logicky uzavřené všechny dimenze. Nemůžeš si tam jen tak pro srandu přidat další rozměr, který je úplně mimo.No, nechci rýpat, ale právě tě Jardík vyexploitoval (i když dost pochybubuju, že to byl záměr), protože přesně toto může. Sice se pro účely této diskuse zvažujeme čtyřdimenzináloní hyperkouli, ale vůbec nic mu nebrání si klidně další rozměr přidat. Je to jen otázka
reprezentace dat.
Finta je v tom, že pokud by byl vesmír (tzn. všechny dimenze) uzavřený, musela by být uzavřená i ta další dimenze, kterou by si přidalAle to je jen otázka reprezentace nebo se milým? A nebo už se ví jestli je vesmír uzavřený nebo otevřený a nebo kolik má těch dimenzí?
A my se celou dobu bavili o uzavřeném vesmíru.Ale to že se bavíme o uzavřeném vesmíru ještě neznamená, že vesmír uzavřený je, ne?
rovnějen otázka výběru vhodného tělesa, atd.
Samozřejmě, že u vesmíru je ta hranice, kdy se dostaneš na druhou stranu, patrně jiná než u 16-bitového integeru.Ještěže vesmír není žádná 16 bitová, ba naštěstí ani 32 bitová, šmejďárna.
No, třeba se to jednou dozvím, třeba až budu mrtvej.Až budeš mrtvej, tak budeš mrtvej a nedozvíš se opravdu, ale opravdu nic :)
významné jsou ovšem i artefakty zvané hvězdné brány - stroje schopné propojit se mezi sebou červí dírou a přenášet po omezenou dobu (38minut, za určitých podmínek může být tato doba neomezena) jedním směrem hmotu a oběma směry informace.Jestli je to tak, pak je možné všechno (právě osvícený Hrach určitě rád vysvětlí).
důkazy, tak mi to nedá.
A na to si zase přišel jak? Chceš se zase hádat?A co kdyby to jeden z vás vyzkoušel? Pokud možno ty
Nebyla ta diskuse původně o autorském zákonu?Cože? Vážně? A jo… Já myslel, že o výrobě jaderných zbraní…
Cože2?No tak resp. nenarazil. Je to úplně stejné jako u pohybu na kouli, jen musíš lusknout prstem a přičarovat si další dimenzi.
Červí dírou by si jen zkrátil cestu tou vesmírnou "koulí", ale nedostal by se "jinam"Pravda. To by musela být nějaká warp díra nebo něco takového (nejsem moc kutaný ve sci-fi, takže laskavý čtenář si jistě rád doplní vhodný termín), pouze ilustruji pro účely exploitace prostoru a jako ukázku cestování v další dimenzi.
warp díraVlastně prd. Není takovým oknem do další dimenze (a nebo naopak středem souřadnicového systému) právě Černá díra?
Všechno je možné
Všechno ne, ale to o čem se tu právě bavíme je jen otázka reprezentace dat nasnímaných smysly šedou kůrou mozkovou. Nic jiného. Např. 99%1 lidí na světě věří, že žijeme v trojrozměrném světě (dokonce se ten nonsens většinou učí na školách a nebo min. mně ho do hlavy vtloukali) a nebo, že MP3 má něco jako kvalitu.
Moment... Proč bych měl já prokazovat NEEXISTENCI BohaVe Francii taky musej dokazovat, že nepirátili, tak proč bys nemohl dokazovat neexistenci Boha?
Pořádně je tu zasv*něno ... petice proti zásahům do neziskovek ...
A vlastně ... naši ... a nejen v Parlamentu vždycky něco zpřísnili, když to přišlo z EU ... si nějak troufaj i teď ...
Otázka by spíš mohla znít - projde neozbrojený boj? Pod pojmem "ozbrojený" beru i ozbrojení vidlemi a házení z oken tam, kde už nic měkkého (dole) není
Projeví-li smluvně nezastupovaný nositel práv vůli vyloučit účinky hromadné smlouvy při poskytnutí bezúplatné licence, jsou účinky hromadné smlouvy v rozsahu poskytnuté licence vyloučeny vůči kolektivnímu správci v okamžiku, kdy se o poskytnutí licence prokazatelně dozví.se totiz vztahuje k tzv. "rozsirene kolektivni sprave". V zasade by se to melo tykat hlavne licenci typu CC-BY-NC, tedy s nejakym omezemim. Kolektivni spravce muze v nekterych pripadech udelovat i komercni licenci (napriklad pujcovnam). Navrhovana novela by tak mela usnadnit autorovi dila vydanem pod takovou licenci tomuto zabranit. Takze to cele nevypada zas tak strasne, spis naopak. Timto si taky trochu sypu popel na hlavu a dekuji kamaradovi, ktery mi to vysvetlil.
U mensich nakupu v mensich potravinach je celkem obvykle, ze bud obchodnik uctenku defaultne nedava (pripadne jen kdyz ji clovek chce)
Právě tato praxe (Vy chcete doklad? No tak dobře, když si vezmete na svědomí, že moje děti budou o hladu a bosé.) je jedním z hlavních důvodů, proč je na tom stát tak špatně. Bohužel je socialistické heslo "kdo nekrade, okrádá rodinu"* v lidech zakořeněné hodně hluboko, a to i v těch, kteří socialismus nepamatují (nebo ne coby dospělí).
* - pro později narozené: tím heslem se nemyslela klasická krádež, ale někdejší trestný čin "rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictvím", tj kradení z erárního
Neukazuje tenhle jev spíš na to, že daňový systém vs. služby státu je věc nastavená špatně?Ukazuje. Státy (a také např. jejich měny) si vzájemně konkurují – za určitou cenu poskytují určité služby. Spolky jako je Evropská unie nejsou ničím jiným než snahou o omezení této konkurence a vytvoření monopolu, před kterým občané a firmy neutečou do okolních států. Těmto politikům nejde o dobro lidí, ale o to, aby seděli na co největším balíku peněz a měli co největší kontrolu nad lidem a firmami. Když budou mít monopol, nemusí se obtěžovat s tím, aby úřady a státní instituce pracovaly efektivně, a budou si moci v klidu užívat vybrané daně.
a nebylo v praxi dokázánoAle ona z praxe právě pochází, je to zobecnění statistiky, ne nějaký teoretický výmysl. Co je předmětem diskuse je, kde se nachází ten bod zlomu – a to může být pro každý stát a pro každou dobu jinde.
S tou konkurencí států je to složité.Jasně, je to o dost složitější, než když si kupuješ třeba kilo masa v krámě za určitou cenu, ale přesto si myslím, že mezi těmi státy ta konkurence je – akorát platíš nějaký balík daní a dostáváš balík služeb a není mezi tím úplně jasná vazba. Jako firma ale chceš podnikat ve státě, kde je nějaká stabilní a předvídatelná situace, právní řád, vymahatelnost práva, nebuzeruje tě zbytečná byrokracie, účetnictví a jiné zákony nejsou moc složité, abys nemusel platit moc drahé poradce, máš k dispozici vzdělané obyvatelstvo, funguje tam zdravotnictví, protože jinak by byli zaměstnanci pořád nemocní a ty bys je musel buď léčit za svoje, nebo by moc nepracovali, funguje tam infrastruktura, abys měl silnice, po kterých se dá vozit zboží a materiál, dodávky elektřiny a plynu jsou spolehlivé atd. atd. Ve výsledku to tedy vůbec není jednoduché platit daně někde a využívat služby jinde – a nakonec se musíš nějak rozhodnout a zvážit, jestli ten balík služeb má větší hodnotu než ten balík daní, co po tobě chtějí zaplatit.
Ve výsledku to tedy vůbec není jednoduché platit daně někde a využívat služby jinde – a nakonec se musíš nějak rozhodnout a zvážit, jestli ten balík služeb má větší hodnotu než ten balík daní, co po tobě chtějí zaplatit.No nevím, ale není právě tohle princip offshore společností. Výroba probíhá třeba tady v ČR s místními zaměstnanci, ale místní firma jede s nulovým ziskem, a ten skutečný zisk je pomocí účetních triků v mezích zákona vyveden do společnosti v zemi s nižším zdaňením. V poslední době tohle dělá dost českých firem. Samozřejmě tohle lze uplatnit jen na zdanění zisku firem. Stát zdaňuje i práci zaměstnanců a zdroje (spotřební daně na PHM např.), kde už se tomu takhle vyhnout nelze. Logickou úvahou by bylo, že danit by stát mělo především to, co je spjato s jeho územím (práci zaměstnanců, i když i oni teoreticky mohou získat občanství v jiné zemi, ale to není tak snadné), a že danit zisk firem je blbost.
Kolektivni sprava ma zjednodusovat zivot autoru.
Nějak je pro mne čím dál obtížnější tomu uvěřit.
Fakt tezko rict, jak si to predstavujes. Autor ani nikdo jiny samozrejme o tom, kdo ma licenci, nemusi vubec vedet.Podle zákona u nás mohou licence udělovat jen autor a kolektivní správce. Uvažujeme situaci, kdy kolektivní správce přijde za uživatelem, po kterém chce peníze za licenci, a ten se brání, že má licenci od autora (respektive jeho zástupce). Autor nemusí vědět o každém, kdo má licenci, ale měl by vědět o každém, kdo má právo licence udělovat a jaké typy licencí smí udělovat. A pro kolektivního správce by nemělo být nijak těžké ověřit, že uživateli skutečně dal licenci někdo k tomu oprávněný. V ideálním případě by to měla být záležitost dvou telefonátů, které se dají vyřídit na místě.
Kolektivni sprava ma zjednodusovat zivot autoru. Ty bys to prakticky znemoznil.Kolektivní správa řeší problémy, které by dnes v rozumné legislativě vůbec neměly existovat. Její historická úloha byla nezastupitelná, ale s nástupem digitálních technologií skončila.