Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 290: Zkurvený modrý krunýřeXKCD česky.
Oracle odstřelil OpenSolaris, pokračuje projekt IllumosSpolečnost Oracle oznámila zrušení projektu OpenSolaris a potvrdila tím dlouhodobé obavy, které panovaly od převzetí firmy Sun Microsystems. Zdrojové kódy budou nadále k dispozici pouze v omezené formě a externí vývojáři nebudou mít k projektu přístup. Open source štafetu se snaží převzít plně otevřený projekt Illumos.
Mobilní novinky: Chystá se Android 3.0, telefony s MeeGo i webOS 2.0Android 3.0. MeeGo se blíží. WebOS 2.0 ještě letos. Indický 35dolarový tablet. Spojenectví GNOME a LiMo Foundation. Pixel Qi – napůl LCD, napůl elektronický papír. Herní konzole GP2X Caanoo. Netbooky s Ubuntu. Google Nexus One (ne)končí. Nová generace Amazon Kindle. OLPC XO-1.75 s dotykovým displejem.
KMyMoney – plánované transakceNedaly by se plánované transakce využít jako chytré šablony, které se objeví v mém peněžním deníku v tu pravou chvíli? To byla jedna ze zajímavých myšlenek, které mě napadly při překládání KMyMoney do češtiny. Začal jsem se věnovat plánovaným transakcím trochu důkladněji a své zkušenosti popsal v tomto článku.
Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool)Hlavním tématem tohoto dílu je implementace vláknování s využitím objektů QThreadPool
a QRunnable
. Součástí článku je plnohodnotný program s grafickém uživatelským rozhraním využívající QThreadPool
pro paralelizaci zadaných příkazů.
XKCD česky.
Lokální Buildservice (OBS) – sestavujte vlastní balíčkyTento článek je volným pokračováním seriálu openSUSE Build Service. Neukážeme si v něm, jak poměrně snadno z dálky rozeznat různé druhy stromů. Mimo jiné. Ale jak si postavit vlastní Build Service.
HW novinky: NVIDIA a Intel vyvíjejí ExaFLOPS superpočítačeDnes se podíváme na nový nejrychlejší šestijádrový procesor a jak si vede při přetaktování, dále na to, jak to bude s Radeony HD 6000 a na co obdržely firmy Nvidia a Intel tučný grant od americké vlády. Zakončíme pohledem na chystané SSD Intel a další myš s nechutně rychlým senzorem.
Unixové nástroje – 18 (nice, renice, umask)V dnešním díle si představíme programy nice
a renice
sloužící k nastavení priority procesům, a také umask
, který umí zjistit či nastavit masku oprávnění pro vytváření souborů.
Vyšla nová verze odlehčené distribuce Puppy Linux 5.1 s kódovým označením Lucid. Hlavní novinkou je kompletní kompatibilita Puppy Linux s balíčky Ubuntu Lucid Lynx. Software lze instalovat přes Quickpet, případně Puppy Package Manager. Pro více informací čtěte oznámení.
Přibližně měsíc po vydání verze 2.8 Martin Odersky, tvůrce jazyku Scala, odhaluje plány na další vývoj. V září či v říjnu by měla vyjít bugfix verze. Scala 2.9 by měla vyjít na konci roku a přinese hlavně nové knihovny. Stěžejní je příslib přidání tříd pro parallel computing. Více v původním článku na oficiálním webu.
Po třech dnech tady máme další várku vanilla linuxových jader. V oznámeních 2.6.35.2, 2.6.34.4, 2.6.32.19 použil Greg Kroah-Hartman slova "All users must upgrade". V oznámení 2.6.27.51 použil "All users are very strongly encouraged to upgrade". Uživatelům větve 2.6.34 se doporučuje přechod na 2.6.35, poněvadž je v plánu vydání už pouze jednoho jádra ve větvi 2.6.34. Ke svému konci se pravděpodobně blíží už i oficiální podpora větve 2.6.27.
Zpráva, na kterou komunita kolem OpenSolarisu už několik měsíců čeká, konečně přišla. Rozhodně však nejde o dobrou zprávu. OpenSolaris končí, nahradí jej Solaris 11 Express. Bude sice i nadále (z větší části) open source, ale samotný vývoj bude probíhat „za zavřenými dveřmi“. Vývojáři mimo Oracle a OTN (Oracle Technology Network) už tedy nebudou moci pracovat s aktuálním zdrojovým kódem.
V najnovšom nočnom zostavení prehliadača Mozilla Firefox 4.0b4pre pribudla komponenta zvaná Tab sets ukrytá pod tlačidlom visual tab interface (názov je v anglickej lokalizácii). Jedná sa zrejme o pôvodné rozšírenie tab candy vyvíjané spoločnosťou Mozilla. Novou súčasťou prehliadača Mozilla Firefox 4 je taktiež Firefox Sync. Tieto rozšírenia sa teda v najnovšom nočnom zostavení stali štandardnou výbavou tohto prehliadača. Zaujímavosťou je aj webm video ktoré má používateľa oboznámiť s Tab sets.
Bram Moolenaar vydal editor Vim 7.3. Kompletní seznam změn zjistíte příkazem: :help version-7.3
. Další informace naleznete v oznámení. O této verzi říká, že není ani "minor", ani "major", protože změny oproti 7.2 tvoří převážně záplaty, aktualizované runtime soubory a pár dalších věcí. Ale vzhledem k tomu, že 7.2 vyšla před dvěma lety, tak si tato verze vysloužila označení 7.3.
16. srpna 1993 oznámil Ian Murdock založení projektu Debian. Nová linuxová distribuce byla pojmenována Debian Linux Release. Od té doby vyšlo 14 velkých verzí, poslední stabilní vydání je 5.0.5 alias Debian Lenny. Iana Murdocka o tři roky později vystřídal v roli lídra projektu Bruce Perens. Na dnešním Debian GNU/Linuxu je založeno mnoho odvozených distribucí, včetně populárního Ubuntu. Všechna nová vydání Debianu jsou dosud pojmenovávána podle postaviček z animovaného filmu Příběh hraček (Toy Story).
Tým OMG! SUSE připravil pro Debian hezké obrázkové blahopřání.Hudební skladby zakoupené na i-legalne.cz již neobsahují DRM.. Díky tomu je možné soubory přehrávat bez speciálního softwaru, libovolně vypalovat, kopírovat na přehrávače atd. Ceny písniček bez DRM zůstávají stejné. Ve Spojených státech se hudba online prodává již několik let bez DRM, k čemuž dopomohla kritika od Steva Jobse a kupodivu i Billa Gatese.
„Jsme velice rádi, že se nám za podpory všech vydavatelských společností podařilo učinit tento významný krok, o který jsme usilovali poslední tři roky a po kterém také výrazně volali naši uživatelé. Věříme, že tuto změnu, která znamená radikální zjednodušení procesu nákupu a následného přehrávání legálně nabyté hudby, naši stávající i noví zákazníci ocení,“ řekl v tiskové zprávě Petr Peřina, marketingový ředitel DVC International, a.s.
Od poloviny roku 2007 již byly v nabídce i-legalne.cz bez DRM skladby od Supraphonu, později přibyl Universal Music. Od teď to platí i pro další velké společnosti jako Sony Music, EMI, Warner Music a menší domácí značky.
Bohužel nadále zůstává formát WMA s datovým tokem 192 a výjimečně 256 kbit/s (u obou vzorkovací frekvence 44,1 kHz).
Na serveru Lupa.cz vyšel podrobný článek o tom, jak Francie pracuje na technických detailech své digitální gilotiny. Pokud bude občan (majitel přípojky k Internetu) úřadem HADOPI obviněn z nekalé činnosti, bude muset prokázat svou nevinu. Aby ji mohl prokázat, na všech jeho počítačích bude muset běžet státní spyware logující veškeré "podezřelé" aktivity uživatele na PC a na Internetu.
Vyšlo účetnictví KMyMoney 4.5, první stabilní verze pro KDE4. O KMyMoney si můžete přečíst na AbcLinuxu seriál.
Kritickou chybu, která útočníkovi dovolovala provést XSS útok skrze server WEBrick opravuje poslední vydání Ruby. Uživatelé Ruby 1.8.7 mohou opravu získat přechodem na patchlevel 302. Více v oznámení o vydání.
Dnes bylo oznámeno oficiální datum premiéry krátkého animovaného filmu Sintel, který je již třetím „Open Movie“ projektem pod záštitou Blender Foundation. Premiéra se odehraje ve večerních hodinách pondělí 27. září v rámci nizozemského filmového festivalu.
Couchio oznámilo vydání CouchDB SDK pro platformu Android. Verze 0.5.0 umožňuje uživatelům spravovat vlastní NoSQL databáze a připojovat se k jiným serverům, autoři ale varují, že aktuální verze není optimalizovaná. Aplikaci lze získat skrze Android Marketplace a funguje na Android 2.1 a 2.2. Zdrojové kódy jsou hostovány na GitHub.
Vyšlo K3b 2.0.1. Jde o první udržovací verzi, přináší tedy pouze opravy několika chyb, jako nefunkčního chytni a pusť z Dolphinu či zamrznutí aplikace při ripování audioCD externím enkodérem. Projekt má nového správce vydání Markuse Slopianku.
Mark Shuttleworth na svém blogu informuje o práci na frameworku UTouch, který do Ubuntu přinese podporu multitouch gest. Kód je hostován na Launchpadu a je uvolněn pod licencemi GPLv3 a LGPLv3. V plánu nejsou jen jednotlivá gesta, ale také možnost spojovat je do „vět“. V Ubuntu 10.10 by mělo několik Gtk aplikací podporovat scrollování a prohlížeč dokumentů Evince by měl ukázat bohatší využití gest. Správa oken pomocí gest se objeví ve vydání pro netbooky.
Je rozhodnuto o místech pro nadcházející srazy v Praze a v Plzni. 21.8.2010 se v Praze sejdeme v Café Na půl cesty od 17.00. A o týden později se 28.8.2010 v Plzni sejdeme v restauraci Dolce Vita. Přijďte také!
Phoronix informuje, že kódové označení pro Ubuntu 11.04, které vyjde v dubnu příštího roku, je již známo. Mark Shuttleworth jej oznámil v blogu a bude jím Natty Narwhal (obratný narval).
Pirátský europoslanec Christian Engström na svém blogu informuje, že Švédská pirátská strana bude hostovat nové servery WikiLeaks. WikiLeaks umožňuje lidem zcela anonymně zveřejňovat citlivé korporátní a vládní dokumenty. Proslavil se zejména nedávným zveřejněním více jak 90000 tajných vojenských dokumentů popisujících válku v Afgánistánu, čímž si proti sobě poštval vládu USA (již dříve byl WikiLeaks v uniklých dokumentech z Pentagonu označován za "nepřítele státu").
Bylo oznámeno vydání první údržbové verze Ubuntu 10.04 LTS „Lucid Lynx“. Obsahuje opravy chyb, které už ve svém systému (s Ubuntu 10.04) máte, pokud jej pravidelně aktualizujete. Tato LTS verze bude podporována do dubna 2013 na desktopech a do dubna 2015 na serverech.
Martin Klapetek popisuje, jak se mu daří implementovat nedestruktivní editaci fotek v digiKamu. Jde o projekt v rámci letošního GSoC. Stručně shrnuto: Změněný obrázek se ukládá jako nová verze (včetně informací, které filtry byly použity) do nového souboru. Při pohledu na album lze prohlížet všechny verze, nebo pouze nejnovější verze fotky. V druhém případě lze s verzemi pracovat v kontextovém panelu. Implementované operace zahrnují především návrat k předchozí verzi, vytvoření podverze a propojení s tlačítky zpět/vpřed. Kód je označen jako alfa a je součástí KDE SVN repozitáře, vydán by měl být spolu s digiKamem 2.0 nejdříve kolem Vánoc. Připomínky jsou vítány na digiKam devel mailing listu.
Google údajně chce ještě před Vánoci uvést tablet s Chrome OS, který by pro ně měla vyrobit firma HTC. 26. listopadu by měl být k dispozici tablet, který bude mít následující specifikace: NVidia Tegra 2, displej s rozlišením 1280x720, 2 GB RAM, 32GB SSD, WiFi/Bluetooth/3G, GPS, webkamera. Uvažuje se prý o tom, že by s (patrně tučným) paušálem od operátora Verizon mohl být v USA samotný tablet zdarma.
V průběhu měsíce srpna 2010 se k internetu připojí zařízení s pořadovým číslem 5 miliard. Podle agentury IMS Research se tento počet do deseti let rozroste na čtyřnásobek tohoto numera.
Oracle zažaloval Google kvůli údajnému porušení patentů (Java) ve virtuálním stroji Dalvik, který používá platforma Android. Daniel Eran Dilger předpokládá, že Oracle má nejen velkou šanci na úspěch, ale jeho vítězství by mohlo také znamenat konec Androidu (Oracle nepožaduje jen peněžní odškodnění, ale také likvidaci veškerého kódu, který patenty porušuje). Ale také by to mohlo Google pohnout k tomu, aby se nakonec připojil k Oraclu ve snaze o zrušení patentovatelnosti softwaru.
Oracle totiž patenty rád nemá. V rámci slyšení u United States Patent and Trademark Office Oracle vypověděl, že institut patentů považuje za zcela nevhodný pro oblast softwaru.Třetina uživatelů Internetu v ČR/SR má cenzurovanou přípojku. Tato skutečnost vyplynula z analýzy deseti milionů HTTP požadavků zaslaných za uplynulý rok databázi českých a slovenských poskytovatelů cenzurujících Internet.
Po roku a pol vývoja komunita Freemap oznamuje vydanie novej verzie portálu www.freemap.sk. Hlavná viditeľná zmena je nový a krajší vizuál. Na stránke pribudol hlavný panel na ľavej strane, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie: informácie o portály, návod na použitie, legendu, vyhľadávanie i plánovanie trás.
Ďalšou príjemnou zmenou je vylepšené vyhľadávanie trás. Vieme vyhľadávať trasy pre autá, tak najkratšiu ako i najrýchlejšiu trasu. Pribudli vyhľadávanie trás pre cyklistov ako i pre chodcov. Vyhľadávanie funguje nielen po menej využívaných cestách, ale aj po lesných cestách, chodníkoch ako i turistických trasách. Z pohľadu objemu dát, dobrovoľníci zakreslili obrovské množstvo reálnych objektov: od ciest, cez budovy až po rôzne body záujmu. Objem dát stúpol od začiatku roku takmer päťnásobne, počet kilometrov lesných ciest dvojnásobne a dosahuje už 17 tisíc kilometrov. Každá piata obec na Slovensku už je zobrazená aj so všetkými budovami, a tento podiel sa neustále zväčšuje. Veríme, že vďaka dobrovoľníkom vo všetkých kútoch Slovenska dokážeme naďalej skvalitňovať ponúkané služby. Viac informácií.Vyšlo VLC 1.1.3. Tato verze opravuje několik chyb včetně jedné kritické, která by při otevření upraveného souboru (například MP3) mohla vést i ke spuštění škodlivého kódu. Dále byly aktualizovány některé překlady. Podrobnější informace naleznete v changelogu.
Poté, co jsme se dozvěděli, že Ubuntu 11.04 ponese označení Natty Narwhal, byl zveřejněn také plán pro vydání této verze oblíbené distribuce. Na cestě k němu nás čeká pět alfa verzí (první již 4. listopadu) a jedna beta (31. března). Finální vydání je naplánováno na 28. duben, tedy týden po RC. Zdroj: Phoronix.com.
Engadget informuje o uniklém prototypu Nokie N9, což by měl být první telefon od Nokie, na němž poběží MeeGo, resp. Harmattan. Za zmínku stojí kovový kryt a čtyřřadá QWERTY klávesnice.
Vývojáři jádra opravili v aktualizaci 2.6.35.2 pět let starou chybu, která umožňovala lokálnímu útočníkovi získat práva roota. Bug popsal v roce 2005 Gael Delalleu, ale nikdo si ho moc nevšímal, dokud Rafal Wojtczuk nepředvedl způsob, jak chybu zneužít s pomocí Xorg serveru. SUSE mělo chybu ve svých distrech opravenu už od roku 2004. Píše The Register.
Adam Leventhal, jeden ze tří původních vývojářů trasovacího systému DTrace, který využívá Solaris, opustil Oracle. Bryan Cantrill, další člen tohoto týmu, odešel v červenci. V Oraclu tak ze tří autorů DTrace zůstává už jen Mike Shapiro – jeden z těch, kdo byli podepsaní na uniklé zprávě o konci projektu OpenSolaris.
Byla vydána nová stabilní verze webového prohlížeče Google Chrome. Dle oznámení bylo ve verzi 5.0.375.127 opraveno 11 bezpečnostních chyb. Za nalezení kritické chyby Google vyplácí 1337 dolarů. Za nalezení vážné chyby 1000 dolarů. Sergey Glazunov tentokrát nalezl 2 kritické a 2 vážné chyby. V síni slávy je tak jeho jméno zapsáno už 7 krát.
Fakulta informačních technologií VUT v Brně (FIT) pořádá v prvním zářijovém týdnu akci Letní škola FIT pro dívky. Má za cíl ukázat dívkám, že informační technologie zahrnují řadu zajímavých oblastí, kde mohou uplatnit svou kreativitu. Akce je zaměřena na studentky středních škol. Další informace také v blogu IBM (partner akce): IT sluší také dívkám.
Hlas a video v kecálku integrovaném do služby GMail je nyní k dispozici i pro Linux. Chcete-li přidat zvuk a obraz, budete potřebovat plugin, který lze stáhnout z gmail.com/videochat. V tuto chvíli jsou pro Linux k dispozici balíčky DEB (Debian, Ubuntu aspol.) a RPM přibude zanedlouho.
Intel koupil McAfee za 7,7 miliard USD, údajně proto, že mu záleží na bezpečnosti. McAfee je firma, která dodává antivirová a bezpečnostní řešení. Alan Shimel na NetworkWorld se zamýšlí nad tím, jestli bude mít tato akvizice vliv na open source. A také, jestli to nebude open source, co udělá Intelu čáru přes rozpočet.
Shimei předpokládá, že chce Intel více zasáhnout do rozvíjejícího se mobilního trhu, a proto dal tak velké peníze za McAfee, kde prý pracují i na bezpečnostních řešeních pro mobilní zařízení. Ale k čemu to bude dobré, když Android, iPhone, MeeGo i další systémy s linuxovým/unixovým základem nemají s bezpečnostní zdaleka takové potíže jako dříve rozšířené Windows Mobile?Už zítra (21. 8. 2010) bude sraz AbcLinuxu v Praze. Sejdeme se v 17.00 v Café Na půl cesty na Pankráci. Přijďte se také seznámit a popovídat si o všem možném.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zamrzání PC | 13 | 16.8. 14:10 |
Zprovoznění tiskárny EPSON Stylus SX115 | 1 | 15.8. 17:01 |
SSD pro system | 15 | 17.8. 17:07 |
Dvojvrstne medium | 4 | 16.8. 13:46 |
Zelené raidové pole | 38 | včera 10:22 |
SOUNDBLASTER AWE32 | 12 | včera 11:35 |
zaklad pro htpc | 28 | 19.8. 19:13 |
MIMO karta pro AP na linuxu | 1 | 19.8. 22:42 |
Co nejlevněji dostat obraz z usb webkamery bezdrátově | 5 | včera 22:42 |
Web kamera s optickým zoomem | 1 | včera 23:36 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL obnova ze záloh | 7 | 17.8. 13:49 |
KDE4 - nastavení systému - nepřístupné volby | 4 | včera 10:46 |
dvě (nebo více) největších hodnot - MySQL | 2 | včera 23:48 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Java -> JavaScript Compiler | 2 | 14.8. 11:04 |
casy procesu v C | 0 | 14.8. 19:25 |
QT sql driver sa neda natiahnut | 1 | 17.8. 17:44 |
CherryPy a vlastní URL dispatcher | 3 | 16.8. 00:32 |
PostgreSQL - Polia | 1 | 16.8. 15:43 |
webova PHP aplikace s vybornym objektovym navrhem vhodna ke studiu | 6 | 17.8. 00:30 |
Algoritmus výpočtu | 11 | 16.8. 15:32 |
Program v Lazaru, odezva pres ssh | 0 | 17.8. 23:03 |
GLPI doprogramování modulu v PHP | 0 | 18.8. 07:51 |
PHP, vypsani HTTP requestu | 2 | 19.8. 10:08 |
Doplneni bash scriptu minidlna + mysql | 3 | včera 21:55 |
Dokumentace pro lazarus | 2 | 19.8. 10:28 |
perl ,python nebo neco jineho? | 7 | včera 14:46 |
Python + PyQt4 + vlákno.. | 4 | 19.8. 17:03 |
Přetypování pointeru na některý intový typ | 8 | 19.8. 17:58 |
Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu | 1 | 19.8. 15:54 |
Select - multiplexování socketů | 6 | včera 16:44 |
Vim | 0 | včera 18:01 |
Poradna skupiny Emulátory | Reakcí | Poslední |
PCSX-Reloaded | 0 | včera 21:27 |
PCSX - plugin - Peops GPU plugin pro 64bit | 1 | včera 23:04 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
pkg_cutleaves a tee v interaktivním režimu | 3 | včera 01:04 |
kompilacia openssl-1.0.0a | 3 | 18.8. 17:40 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: