Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Měli by rodiče nést zodpovědnost za chování svých dětí na internetu?
ano |
|
60% (782) |
ne |
|
40% (529) |
Celkem 1311 hlasů
Vytvořeno: 24.2.2010 10:14
Tiskni
Sdílej:
Rodic si ma najmount spravce, ktery mu filter zaridi. Je rada firem, ktery takovyto filter doda a nastavi jak rodic pozaduje.
Jeste bych rad dodal, ze to ma dve stranky. Jestli rodic chce svemu ditku blokovat nejake stranky, tak by se o to mel postarat sam. Ale rodic nemuze nest odpovednost za to, ze dite neco stahne z internetu, ci se dostane nekam, kam nemelo. To proste nejde.
Naprosto špatný přístup.
Větší nebezpečí je každopádně v tom, že lidé vydávající se za kdekoho z dítěte přes net anonymně lehce vymámí co mají rodiče doma za majetek, kdy nejsou doma apod... a to nemluvím o těch případech kdy si s dítětem někdo domluví schůzku a pak ho zneužije...To máte tak malou důvěru ve své výchovné schopnosti nebo tak malou důvěru v inteligenci vašeho dítěte?
To máte tak malou důvěru ve své výchovné schopnosti…To je právě ono. Lidé tráví se svými dětmi méně času, méně je vychovávají a někteří si dokonce myslí, že když zvolí toho „správného politika“, který zavede nějaká „zázračná“ opatření, vykompenzují tím zanedbanou výchovu. Někteří rodiče si skutečně myslí, že za ně politici budou dělat jejich práci – „vychovávat“ děti (třeba pomocí cenzury internetu a televize). Takhle naivní přístup („my budeme sedět na zadku a politici za nás všechno vyřeší“) mívá mít tragické následky.
to každopádně, zvláště pokud půjde například o fotku s milenkou při tvorbě soukromého amatérského porna :-PV UNIXových systémech existuje cosi jako práva. Dá se tak snadno nastavit, aby jeden uživatel neměl přístup k souborům ostatních uživatelů.
Tady byla spíš souvislost s prohlížením souborů na disku, než odesíláním domácí adresy a podobných údajů.Nemyslím si…
Dítko, čisté a neposkvrněné, s radostí nejen že řekne kdekomu na netu své jméno a adresu, případně co dělají rodiče a jaké mají auto, ale třeba také postne fotky a videa se soukromých alb co jsou na počítači uložena apod...Cílem bylo poukázat na to, že problém je také v tom, že jsou dítěti přístupná soukromá alba rodičů s nevhodným obsahem. Nebo tak – pokud dokáže překonat práva, tak by mohlo mít dost rozumu, aby neposlalo fotky. Nicméně existuje spousta účinnějších způsobů, než jsou přístupová práva. Navíc Matlákova cenzura tomu nepomůže, protože určitě nemá v blacklistu všechny existující sociální sítě. Nehledě na to, že postnutí takových dat se může vykonat třeba po mailu nebo na libovolném freehostingu.
Nemyslím si…
Cílem bylo poukázat na to, že problém je také v tom, že jsou dítěti přístupná soukromá alba rodičů s nevhodným obsahem.Nerozumíme si. Já chápu tvé "nemyslím si" jako odporování tomu, že se jedná o čtení nějakých dat na disku... a další odstavec jako tvrzení toho, co jsi tím předcházejícím popřel.
Nicméně existuje spousta účinnějších způsobů, než jsou přístupová práva.Já reagoval konkrétně na argument týkající se unixových práv jako všeléku na tento typ problému. Pořád si myslím, že dobrá znalost unixových práv s problémy rodiny a soukromí výrazně nepomůže.
Nerozumíme si. Já chápu tvé "nemyslím si" jako odporování tomu, že se jedná o čtení nějakých dat na disku... a další odstavec jako tvrzení toho, co jsi tím předcházejícím popřel.Teď zase nerozumím já tobě
Pořád si myslím, že dobrá znalost unixových práv s problémy rodiny a soukromí výrazně nepomůže.To samozřejmě chápu, cílem bylo vyvrátit odůvodnění cenzury utajením homemade porna.
Ale pánové! Pokud nešifrujete, jsou data nahá jak přítulná milenkaTo asi s Pavlixem nevímeChytré dítko na Linuxu si pustí Live distro - a hádejte, co všechno může dělat
Včetně nezdokumentovatelného přihlášení KAMKOLIV na COKOLIV.
cryptsetup
u.
Větší nebezpečí je každopádně v tom, že lidé vydávající se za kdekoho z dítěte přes net anonymně lehce vymámí co mají rodiče doma za majetek, kdy nejsou doma apod... a to nemluvím o těch případech kdy si s dítětem někdo domluví schůzku a pak ho zneužije...Přesně tak! Zakažme internet!
Myslím, že nejlepší je asi být s dítětem hlavně od malička v těsném kontaktu, aby rodiče bralo jako nejlepší kamarády.... minimálně do nástupu puberty tohle asi funguje zcela nejlíp....A to jen tak tipuješ, nebo znáš i reálné příklady? Já jsem s rodiči v kontaktu nebyl prakticky vůbec, pokud jsme spolu čas trávili, bylo to například při rytí, okopávání, pletí, či zalévání zahrady
otula: fakt by mne zajímalo, jak (nebo zda to vůbec lze) se dá dítě nenásilně dotlačit k aktivitě.
vlastikroot: Touha po poznání už dávno nefunguje, člověk nepotřebuje vědět jak co funguje, jen kolik to stojíMáte úplnú pravdu, páni. :-/
Možná mám hodně velkou ropuchuNeboj, já taky. Sice o trochu menší, než ty, podle toho, co jsi popsal, ale jsem vnímán jako magor
Mne netlačil nikdo, měl jsem prostě jen mánii všechno umět, ale naši mladí bez tlaku nedělají absolutně nic, a s tlakem (pokud se podaří je vůbec do něčeho dotlačit) jen s obrovskou nechutí, kterou dávají řádně najevo. Musí mít dítě ten zájem v sobě, nebo se do něj dá nějak vložit?Chápu. Jak už jsem napsal výše, vůbec netuším, proč se děje to, co se děje. Co dělat. Můžeš je zkusit navádět. Já se k elektronice (v asi 7 letech) dostal tak, že jsme s tátou bastlili zapojení z baterek, spínačů a žárovek. Zaujalo mě to, a rodiče mě přihlásili do pozůstatku Svazarmu. Od počítačových her ke konstruktivní činnosti samovolně v asi 11, HTML a Pascal byly prostě zajímavější. Zkus ve svých dětech probudit zájem. Určitě si chtějí vyrobit webovou stránku, napsat Hello World, zjistit, co se v počítači děje. (nebo ne, a pak zkus jiné zajímavé činnosti) Čtení? To je těžké, když je to nezajímá. Volené tituly povinné četby ve školách mají tedy spíše odrazující efekt. Amen.
ale jsem vnímán jako magor
mezi slepými jednooký králemTen pocit dobře znám
odpor ke čtení, nezájem o dění okolo, neschopnost interpretovat text... Ale teď je prý „in“ mít z počtů, silozpytu a lučby čtyřku.Jo, to často sleduji v diskuzích na "lidech". Tam se většinou vyptává mládež školou povinná, a míra neschopnosti je tam skutečně velmi vysoká. Na druhou stranu, možná je to tím, že dnes nemá škola takovou autoritu, jakou mívala (neviním z toho školu, ale politiku), takže ty hloupější nikdo nedotlačí ke snaze se učit. Naštěstí to ale není pravidlo. Když srovnám děti svých kolegů, jsou tam obrovské rozdíly, jaké za nás nebyly. Ti šikovní excelují a jsou velmi chytří, u některých koukám, co dokážou, ale pak jsou takoví, kteří nedokážou napsat větu, která by vypadala, že je česky. A kolegové rodiče (i vysokoškoláci) jsou z toho na prášky a nedokážou s tím nic udělat.
Určitě si chtějí vyrobit webovou stránku, napsat Hello World, zjistit, co se v počítači děje.No… nechtějí
Tak to já jsem nebyl, mne spolužáci milovali - na základce proto, že jsem pořád vymýšlel nějaké ptákoviny, které jsem mohl realizovat právě díky znalostem, takže jsem se párkrát holil ohněm, jednou natolik, že jsem si musel vytrhat část slepených řas, abych vůbec otevřel oči a zjistil, zda ještě vidímLOL, a to bylo za první nebo druhé republiky, dědečku?na gymplu jsem měl kolem sebe pořád dav holek, které mne zbožňovaly, protože jsem všude tahal kytaru, zpíval, vandroval a sportoval (zlaté to časy
)
No… nechtějíPočkej až začnou chlastat a vyhulovovat si mozek. To budou aktivní až, až a ještě budeš rád vzpomínat na gauč a počítačové hry.Ale Tomášovi se mi podařilo po pár neúspěších najít kroužek, kam chodí rád - modelářský; a Míša plave - velice dobře, to se povedlo trefit Janě. Tak aspoň ten jeden či dva dny v týdnu nestráví na gauči
Počkej až začnou chlastat a vyhulovovat si mozek.Jo. To jsem také zapomněl zmínit ve svém žalozpěvu/traktátu.
LOL, a to bylo za první nebo druhé republiky, dědečku?Dědeček nejsem, ale to období pomalu končilo, když ty jsi byl na houbách
Počkej až začnou chlastat a vyhulovovat si mozek.No, a co s tím naděláš? To je pak v oněch temných místech a člověk s tím nenadělá nic. Snad jim bude dostatečným vzorem, že tohle nedělá nikdo v celé rodině.
Dědeček nejsem, ale to období pomalu končilo, když ty jsi byl na houbáchVždyť přesně to chci taky říct. To je prostě doba dávno minulá. Dneska rolují hustí negři ověšení tunou zlata a ověšení dvěma tucty
chickss ksichtem jako po plastické operaci a gangstazz z NY drsnější než strouhadlo. No a nebo aspoň něco hodně podobného. Že kytara…(Emotikon s jemným úsměvem pod fousem znázorňující kroucení hlavy tu žel chybí)
No, a co s tím naděláš?Ho-ho. Podívejme se na Big Brothera. Nic. Nevím. Ode mně tu radu nedostaneš, leč já jako alkoholik neskončil. Ale pamatuju se, že kdosi tady kdysi cosi psal…ten by to měl vědět nejlíp.
Snad jim bude dostatečným vzorem, že tohle nedělá nikdo v celé rodině.A pro tebe to bylo dostatečným vzorem?
Ale pamatuju se, že kdosi tady kdysi cosi psal…ten by to měl vědět nejlíp.Myslíš Amigapowera nebo Kozziho?
na gymplu jsem měl kolem sebe pořád dav holek, které mne zbožňovaly, protože jsem všude tahal kytaru, zpíval, vandroval a sportoval (zlaté to časyTak ze jmenovaného zrovna nedělám ani jedno.)
A když pak vidím, co znají kluci tady na ábíčku, připadám si jak úplný debil :)Já taky. Ale doufám, že se časem doučím.
takže ty hloupější nikdo nedotlačí ke snaze se učitTak to potom
Tak ze jmenovaného zrovna nedělám ani jedno.Pro mne to byla nejkrásnější léta života :)
Tak to potom je hloupější většinaJo tak to je docela možné.
Určitě si chtějí vyrobit webovou stránku, napsat Hello World, zjistit, co se v počítači děje.No o tom žádná, oni by chtěly, ale problémem je opravdu nechuť (nebo lenost) si cokoliv "vygooglit", natožpak přečíst tištěnou literaturu (odbornou či beletrii). Ono je to asi opravdu tím, že žijeme v (relativním) blahobytu a konzumu, všechno je tak nějak "k dostání" a ty děti (mládež) nějak necítí potřebu pátrat po tom jak věci fungují a proč. Ale samozřejmě existují světlé vyjímky.
A to jen tak tipuješ, nebo znáš i reálné příklady? Já jsem s rodiči v kontaktu nebyl prakticky vůbec, pokud jsme spolu čas trávili, bylo to například při rytí, okopávání, pletí, či zalévání zahrady
Ovšem je to skloubeno s tím že … internet jí do domu nesmí.Obávám se, že toto nebude příčinou té tvořivosti.
Zajímalo by mne schůdné řešení, jak docílit toho, aby byly děti hodné a dělaly jen to, co považujeme za správnéTakže hledáš způsob, jak z dětí udělat tupé blbečky? :)
aby děcka nelapěly jen u počítačeTo by ještě šlo. Jen kdyby dělaly něco konstruktivnějšího než hraní her…
Ale nevšiml jsem si, že by dnešní hráči museli ke spuštění hry oplývat nějakými extrémními znalostmi.To se nemuselo nikdy (aspoň co já pamatuju). Sice v dobách kdy jsem se o síťování začal zajímat byl hitem Doom II, Duke Nukem 3D nebo Quake, ale to jsem nechtěl říct. Chtěl jsem říct, že někdo třeba neskončí jen u hraní her a půjde dál. No a někdo zas naopak u hraní her skončí a přesune se někam jinam. Třeba k vymetání barů. Ale nikoho do určitého směru tlačit a čekat, že ho to začne bavit, nemůžeš. Každý si ji najde sám ať už tam nebo tam.
a ještě něco.. děti NĚNÁVIDÍ, když jim v pubertě diktujete či je omezujete... proto nedělejte to moc okatě, ničí to vztahy..No jo, Jana se snaží používat tu pozitivní motivační metodu, funguje to tak jeden dva dny, pak je nadšení přejde. Pokud mají týden zakázanou televizi, pociťují to podstatně více
A nikoho z nás to nijak nepoznamenalo.http://www.youtube.com/watch?v=6TO5tA0QEaE
Blokovat dětem obsah na Internetu? Kvůli čemu, pornu?a) neviem prečo si ako jediný prípad predstavíš zrovna porno. Také rotten com by som malému dieťaťu tiež nepredhadzoval, ale viem si predstaviť aj iné. b) sú životné situácie, na ktorých zvládnutie treba dorásť. Môžeme debatovať o tom, ktoré to sú a ako spoznať či ich už dieťa zvládne, ale v konečnom dôsledku by toto rozhodnutie asi aj tak malo ostať na rodičoch. Nie?
Také rotten com by som malému dieťaťu tiež nepredhadzoval, ale viem si predstaviť aj iné.
a pokud ne a bude se v jejich prohlížení vyžívat, tak je s dítětem asi něco v nepořádku, bez ohledu na všechny ty internety.Lol. Děti jsou zvědavé. Samozřejmě se dívat budou. Ale nijak jim to neuškodí. My neměli internet, ale zase jsme klackem píchali do nafouknutého pošťáka.
Jo, ale nez se tohle podari, tak to dost lidi osklive odskace.
Pokud je nejaka technologie tak trivialni a masivne nasazena, nemelo by byt, podle meho, jeji pouzivani kriminalizovano.
A navic zalovat uzivatele jen vyberove. Pokud nejaka firma nechrani sva dila dusledne a nezaluje vsechny, o kterych se dozvi, ze jeji dila sdileji, nemely by soudy akceptovat jeji podani takzvane "pro vystrahu".
Pak jsou z toho takove hruzy, jako dve mega dolaru trest za nasdileni 24 pisnicek. Proti tomu by se snad melo jit odvolat k soudu pro lidska prava do Strasburgu, ne?
Teda, pokud by se to stalo v Evrope, potazmo EU.
Pokud 12-ti leté dítě přes internet zorganizuje vraždu, pak samozřejmě musí rodič nést spoluvinuJá ti nevím – nese rodič spoluvinu, když vraždu zorganizuje 12leté dítě fyzicky a ne po drátě? IANAL to stále není spoluvina, ale popotahování za možné zanedbání výchovy atd.
nebo snad ISP?To bylo myšleno vážně, nebo tam chybí smajlík?
Viem si predstaviť polemiku o tom či 2. alebo 3.Myslím, že trestní zákoník tady už máme
1. ani 4. podľa mňa nie sú správne.Měl by být rodič souzený, když jeho dítě zlomí venku při hraní kamarádovi vaz? A citace s informacemi ještě odjinud:
Zákon o soudnictví ve věcech mládeže č. 218/2003 Sb., platný a účinný již od 1. 1. 2005, umožňuje postavit pachatele, který je mladší patnácti let, před soud bez ohledu na jeho věk. Nezměněno zůstalo ustanovení § 89 odst. 1 o soudnictví ve věcech mládeže, dle něhož "Dítě mladší patnácti let není trestně odpovědné." Beze změn zůstal i § 89 odst. 2 o soudnictví ve věcech mládeže: "Dopustí-li se dítě mladší než patnáct let činu jinak trestného, učiní soud pro mládež opatření potřebná k jeho nápravě, která jsou uvedena v § 93)." Dopustí-li se dítě mladší patnácti let činu jinak trestného, může mu soud pro mládež uložit, a to zpravidla na základě výsledků předchozího pedagogicko-psychologického vyšetření, tato opatření: a) dohled probačního úředníka, b) zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, c) ochrannou výchovu (§ 93 odst. 1 o soudnictví ve věcech mládeže). Ochrannou výchovu soud pro mládež uloží (tzn. musí uložit) dítěti, které spáchalo čin, za nějž trestní zákon ve zvláštní části dovoluje uložení výjimečného trestu, a které v době spáchání činu dovršilo dvanáctý rok svého věku a je mladší než patnáct let a výchovu (§ 93 odst. 2 o soudnictví ve věcech mládeže). Ochranná výchova může být uložena též dítěti mladšímu patnácti let, odůvodňuje-li to povaha spáchaného činu jinak trestného a je-li to nezbytně nutné k zajištění jeho řádné výchovy výchovu (§ 93 odst. 3 o soudnictví ve věcech mládeže). Zde jsou uvedeny právní následky činu jinak trestného, spáchaného dítětem ve věku do patnácti let. Zmíněná opatření ve vztahu k dětským pachatelům však v praxi nejsou vždy využívána a trestná činnost dětí je nesprávně odkládána s odůvodněním, že nejsou trestně odpovědné. Přitom již od 1. 1. 2005 zákon č. 218/2003 Sb., o soudnictví ve věcech mládeže, vymezuje, kdy soud dětskému pachateli může uložit opatření jako právní následek činu jinak trestného (§ 93 odst. 1, 3 o soudnictví ve věcech mládeže) a kdy jej uložit musí (§ 93 odst. 2 o soudnictví ve věcech mládeže). Dětský pachatel musí být pouze schopen chápat smysl soudního projednávání svého protiprávního činu, který by v případě trestně odpovědného pachatele byl trestným činem.
No a pak tu máme trestné stahování autorsky chráněného obsahu: Dítě tu písničku „Jede jede mašinka“ chce a lze to stáhnou a kolikrát to nerozliší ani dospělý jestli je to legální.Ach jo. Opět - stahovat zvuková a obrazová díla pro vlastní potřebu je dle AZ legální.
tak co mam zvolit.. ? :)
Zodpovědnost před kým?
Jen dvě možnosti?
I rodiče by měli mít zodpovědnost, ale ne jen oni, ale vím, kdo by jí mít neměl: IWF (Internet Watch Foundation), státní policie a další podobné instituce.
Zodpovědnost před kým?Ako vždy: pred ostatnými vo jeho okolí. Len na internete.
Jen dvě možnosti?Heh. To mi pripomína školenie z SQL kde som bol upozornený, že v stĺpci typu BOOL môže byť true, false a null (,ktoré sa interpretuje ako "who cares"
hlasoval jsem tedy pro NE
Z čeho tato anketa vznikla?Niekto ju navrhol.
Co je to chování na internetuJe to celkom ako chovanie na iných miestach. Len na internete
a proč by za něj měl být kdokoliv zodpovědný.Za všetko je niekto zodpovedný. Okrem prírodých zákonov a matematických axióm.
Kdo je zodpovědný za chování dospělého na internetu?Dospelý je zodpovedný sám za seba. Tak ako v každej inej životnej situácii (pokiaľ nie je zbavený spôsobilosti napr. kvôli duševenej chorobe.).
Jake chovani ?
Co muze dite na internetu zpusobit za skodu ? Zpusobit havarku dopravniho letadla ci co ?
Zda si prohlizi porno ? Tim nikomu zadnou skodu jeste nikdo nikdy nezpusobil.
Malovanim a vystavovanim sprostych obrazku (slunicka pro dospele), pomlouvat ucitelu na facebooku ? tez skodu nepusobi.
My (moje generace a za totace) jsme to jako kindr malovali na stromy, vrata zdi apod. Tudiz jsme zpusobovali nesrovnatelne vetsi skodu.
Zkratka je to cele nesmysl. Proste na netu neni sance nekomu zpusobit skodu a pokud prece nejake sikovne dite ziska roota na nejakem firemnim serveru, tak je to blbost spravce. Kdyz vas vykradou a zjisti nezamcene dvere tak se s vama policajti nebudou ani bavit, natoz pojistovna.
Co muze dite na internetu zpusobit za skodu ?Neviem. Opýtaj sa NBÚ SR na koľko vyčíslili škodu.
pomlouvat ucitelu na facebooku ? tez skodu nepusobi.Tak to si myslím, že poškodiť povesť možno týmto spôsobom celkom isto. A učiteľka so zlou povesťou má po žížalkách.
Neviem. Opýtaj sa NBÚ SR na koľko vyčíslili škodu.
Mě by spíš zajímalo, kolik lidí za tohle vyhodili.
Co muze dite na internetu zpusobit za skodu ?Distribuce autorsky chráněného materiálu bez příslušného oprávnění například.
Kde je napr v avi souboru napsano neco o tom ze je film chranen autorskym zakonem ? Stejne tak v rar archivu s hudbou.
To je totiz nejcastejsi pripad. Uzivatel stahne film treba z rapidu (toto je legalni) a nasledne jej nahraje treba na uloz.to.
Kde je napsano ze si uzivatel nemuze udelat pro svoji potrebu kopii napr install cd nejakeho komercniho softu a tuto si ulozit kam jinam nez na uloz.to protoze tam ji bezproblemu a snadno najde. V tom bordelu co ma doma na disku to cmuchaci pes nenajde ani nahodou.
A v tom avi ci mp3 souboru je to kde ?
Jsou prece i takoveto filmy ci hudba.
Jaky rozdil je mezi timto filmem ci touto hudbou oproti tem vyse uvedenym ?
Jak to uzivatel internetu rozlisi ?
Opravdu polopaticky prosim at uz vsichni maji v tom jasno.
AVI či MP3 soubor nejsou autorský zákon.Přesně tak. Autorský zákon se k formátu/kontejneru a obecně k formě distribuce nevyjadřuje a nebo se k ní vyjadřuje velmi vágně a ponechává prostor pro osobní posouzení. Takže jestli je to binárně vybrnkáno na strunu nebo přeneseno na nějakém médiu co leží někde pohozené na Václaváku je mu docela jedno. Jen může některé případy specifikovat ještě blíže. No a co je mi známo, tak případ
přenosu pomocí počítačové či jiné obdobné sítětam specifikován je a IMHO také dost jasně.
A v tom avi ci mp3 souboru je to kde ?Omlouvám se, toto mělo jednoznačně patřit sem.
Pokud je mi známo, tak všechny čtyři díla mají své licence, které něco povolují a něco jiného zakazují.Jsou prece i takoveto filmy ci hudba.
Jaky rozdil je mezi timto filmem ci touto hudbou oproti tem vyse uvedenym ?
Jinak tato informace bývá většinou na začátku díla nebo na obalu nosiče. Většina Riperů porušuje zákon tím, že ji odstraňuje (dodává dílo třeba bez této informace). Ale pozor. To potom neznamená, že všichni ostatní co už jen stáhnou a redistribuují dále jsou v tom nevině:Kde je napr v avi souboru napsano neco o tom ze je film chranen autorskym zakonem ? Stejne tak v rar archivu s hudbou.
To je totiz nejcastejsi pripad. Uzivatel stahne film treba z rapidu (toto je legalni) a nasledne jej nahraje treba na uloz.to.
Je to prostá redistribuce a ta nijak práva autora neruší i když se bude redistribuovat donekonečna. Pro zajímavost: Tento paragraf byl do našeho právního řádu zatažen jako součást smlouvy, kterou uzavřela EU a která není nic jen obdobou amerického DMCA. Je to sice blbý zákon, ale je to zákon. A když nikdo nenamítá nic proti ale všichni jsou potichu, tak to asi znamená, že s tím všichni souhlasí.§44
- Do práva autorského zasahuje též ten, kdo bez svolení autora způsobuje, umožňuje, usnadňuje nebo zastírá porušování práva autorského tím, že
- odstraňuje nebo mění jakoukoli elektronickou informaci o správě práv k dílu, nebo
- rozšiřuje, dováží nebo přijímá za účelem rozšiřování, vysílá nebo sděluje veřejnosti, a to i způsobem podle § 18 odst. 2, dílo, ze kterého byla informace o správě práv nedovoleně odstraněna nebo změněna.
- Informací o správě práv k dílu podle odstavce 1 je jakákoli informace určená autorem, která identifikuje dílo, autora nebo jiného nositele práva, nebo informace o způsobech a podmínkách užití díla a jakákoli čísla nebo kódy, které takovou informaci představují. Totéž platí i pro informaci, která je připojena k rozmnoženině díla nebo se objevuje v souvislosti se sdělováním díla veřejnosti.
Kde je napsano ze si uzivatel nemuze udelat pro svoji potrebu kopii napr install cd nejakeho komercniho softu a tuto si ulozit kam jinam nez na uloz.to protoze tam ji bezproblemu a snadno najde.A právě z toho důvodu je v AZ přesně definován význam
Sdělování díla veřejnostive svém odstavci. Neexistuje-li tedy šance, že by se na takovém uloz.to k dílu dostal nikdo jiný než ten kdo ji tam uploadoval a šlo by tedy jen o užití pro vlastní potřebu, tak tam těch kopií může mít klidně i milión.
Uzivatel stahne film treba z rapidu (toto je legalni)A ještě (a snad už naposled) bych se k tomuto vyjádřil tak, že to, že je něco staženo z rapidu ještě neznamená, že to je legální. Dokonce si pamatuju, že jsem na toto sledoval jednou diskusi s Janem Hlaváčem, mluvčím BSA a ten se k tomu vyjadřoval tak, že z Rapidu je lepší ani nic nestahovat, protože v 99% případů stáhneme něco čím AZ porušíme a že neznalost nijak neomlouvá (a s tím posledním také souhlasím).
>>>Možná, že kdyby ten rodič přestal chodit do práce a neustále na dítě dohlížel, by to šlo, ale to asi dost dobře není možné...
S vyvojem situace v nasi globalni vesnici jmenem ceska republika to bude mozne cobydup.
Zákon mluví jasně.Hmm, co mi to jen připomnělo? Aha, už vím!
Já znám (osobnĕ) minimálnĕ 10 lidí z IT, kteří pravidelnĕ pracují s dĕtmi, mají na to MŠMT certifikaci a jsou v tĕchto ohledech neúmĕrnĕ schopnĕjší než spousta rodičůKdyž zrovna ty máš kolem sebe extrémně nereprezentativní vzorek
Tvůj druhý odstavec mi přijde jako ty babské kecy, co slýchávám od prodavaček v marketu.Je to možné. Ale opravdu taková individua potkávám často. A je mi jich děsně líto. Nevím, zda je v Praze nepotkáváš, nebo si to jen neuvědomuješ, protože ti to přijde normální (nemyslím tím, že bys to bral jako standard, ale jen že ti to nepřipadne tak divné, aby sis toho všimnul). Ti kluci prožijí dětství ve virtuálním světě. Možná se z toho jednou dostanou, možná ne, možná si pak sami uvědomí, že zahodili mládí, možná jim to bude šumák, to já nevím. Ale určitě bych s nimi neměnil.
Neříkám, že všichni. Říkám, že na můj vkus příliš mnoho.To už zní o něco pravděpodobněji... vždycky je co zlepšovat, že :).
Touha postěžovat? No všichni tady přispíváme proto, že máme touhu něco říct k danému tématu.Dostal jsi mě :). Ale jenom trochu. Vidím rozdíl v dodání něčeho k tématu a všeobecné hanění mladých a hloupých ze strany starých a moudrých, za kterých všechno bylo lepší.
Proč "už"? Pouze jsem zopakoval znovu totéž. Znovu ti odcituji, na co jsi reagoval:Neříkám, že všichni. Říkám, že na můj vkus příliš mnoho.To už zní o něco pravděpodobněji... vždycky je co zlepšovat, že :).
Samozřejmě nemyslím, že by takoví byli všichni, ale je jich dle mne nepřirozeně mnoho
všeobecné hanění mladých a hloupých ze strany starých a moudrých, za kterých všechno bylo lepší.Ále… Nevkládej mi do úst sova, která jsem nikdy neřekl. Určitě nebylo všechno lepší. Strašně mi například chyběl přístup k informacím, který je dnes neobyčejně snadný. Sehnat knihu k moderní technické tematice bylo prakticky nereálné, sem tam se něco objevilo v některém časopise. Ale když už, zkus mi vyjmenovat několik příkladů, které jsou dnes lepší, pokud jde o diskutovanou tematiku.
Máme zjevně naprosto jiné priority a náhled na život.Když to tak čtu, tak naprosto úplně
Máme zjevně naprosto jiné priority a náhled na život. Z města bych nechtěl ani za nic, jsem pravověrný Pražák+1 Na vesnici ani za nic!
Zkuste si v Praze postavit třeba srub nebo jezdit na vlastnoručně vyrobených motokárách...No jo, to bude tím, že mě takovéto aktivity nikdy příliš nebraly…
Jé, motokára!To co popisuješ je "kára", na těch jsme jezdili s kopce, bylo to trochu jak se kdo hecne, protože to byl docela krpál do zatáčky s takovým tím asfaltem neasfaltem. Prostě hrubej štěrk s trochou asfaltu. Motokárama jsem měl na mysli opravdu motokáry s motorem. Na vsi byly dvě s motorem 150ccm a jedna s jawou 350, ta měla dokonce diferenciál a brzdy na obě zadní kola, prostě luxus. A když do ni autor zabudoval půjčenou pětistovku, tak ho ani policajti v žigulíku nemohli chytit.Taky jsem doma takovou jednu měl (a vůbec nevím, proč je v názvu "moto"). Sebevražedný to stroj bez brzd. V tom kdyby se dnes nějaké dítě projíždělo, tak rodiče okamžitě zavřou za nezodpovědné ohrožování života dítěte
tom kdyby se dnes nějaké dítě projíždělo, tak rodiče okamžitě zavřou za nezodpovědné ohrožování života dítěte1, 2, 3 (pozor, flashový orgasmus)
c) umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činuNenapadá mě, jak.
zejména opatřením prostředkůDal dítěti kapesné, za které si koupilo nůž?
odstraněním překážek, vylákáním poškozeného na místo činuŠlo tam samo.
hlídáním při činuTo asi těžko.
radouNaučil ho, jak používat nůž (na krájení chleba)?
utvrzováním v předsevzetí nebo slibem přispět po trestném činu (pomocník)Nepředpokládám, že by se ve mnou zmíněném případě něco z toho vyskytlo.
Vytahování hřebíků na svém pozemku by se považovalo za činnost nepodléhající tomuto zákonu, ale na zatloukání by se ten zákon uplatňoval vždy.Provozování vlastní sítě na soukromém pozemku nebo počítače nepropojeného s okolím by takový zákon asi neupravoval vůbec. Proč si tedy myslíš, že by se v analogii „na zatloukání ten zákon uplatňoval vždy“?
Jinak by to znamenalo, že by se stejně jako k řízení auta musel vydávat „řidičák“ i na počítač (spíš zařízení připojené k internetu)Za to, že je současný stav s autorskými poplatky poněkud nevyhovující, nemůžeme. My debatujeme o tom, jak by vypadal „řidičák na Internet“ v případě, že by byl legislativně nezpackaný.
v případě, že by byl legislativně nezpackaný.Máš rád sci-fi, co?
malej pirát na internetu může způsobit hodně velké škodyJaké?
přes internet vedou operace nebo konzultace k nim, sleduje se přes něj zdravotní stav nebo stav různých zařízeníKritické systémy se umísťují mimo dosah veřejného internetu a nějaké dítě se zavirovanými windowsy je nemůže ohrozit. A když nepojedou věci typu Twitter nebo Facebook (nebo nedejbože Ábíčko a Root), tak si lidi spíš oddechnou – každopádně se svět nezboří.
že přes něj bude možné přivolat pomocsorry, ale nedá mi to: Fire, exclamation mark, Fire…
O „banalitách“ typu ekonomických ztrát u B2B nebo B2C ani nemluvě.B2B není problém ochránit a oddělit od veřejně dostupných služeb, alespoň většinou, protože většinou obchoduješ s někým známým (ne s kýmkoli, kdo má přípojku k Internetu). Takže o komunikaci s významnými obchodními partnery kvůli DoSu nepřijdeš. A když nějakému Vencovi z Hordní Dolní nefunguje e-shop, protože zrovna zase někdo „hacknul“ Banán, tak je to děsná tragédie
Kritické systémy se umísťují mimo dosah veřejného internetu a nějaké dítě se zavirovanými windowsy je nemůže ohrozit.Pokud systémy, jejichž nefunkčnost může ohrozit život, nejsou kritické, pak ano…
B2B není problém ochránit a oddělit od veřejně dostupných služeb, alespoň většinou, protože většinou obchoduješ s někým známým (ne s kýmkoli, kdo má přípojku k Internetu). Takže o komunikaci s významnými obchodními partnery kvůli DoSu nepřijdeš.To jako budu ke každému dodavateli tahat extra optické vlákno? To se fakt vyplatí…
A když nějakému Vencovi z Hordní Dolní nefunguje e-shop, protože zrovna zase někdo „hacknul“ Banán, tak je to děsná tragédiePro ten e-shop ano.BTW: kdy se ti naposledy stalo, že by nefungoval nějaký obchod (B2C), kde jsi potřeboval nakupovat? A opravdu to bylo tak životně důležité?
Už jsem to tu jednou psal – Internet je lepší brát takový, jaký je a nesnažit se ho násilně změnit. Ono to totiž nejde, opatření dopadnou akorát na normální lidi, kterým otrávíš život, a útočníci se ti stejně vysmějí.Internet à la Divoký západ je k ničemu. Stejně jako přišli na Divokém západě, že je pro společnost výhodné, pokud se dodržují nějaká pravidla, přichází se na to i u internetu.
Pokud systémy, jejichž nefunkčnost může ohrozit život, nejsou kritické, pak ano…Propojení dvou entit skrz Internet je ze své podstaty negarantovaná služba. Pokud na takovémto propojení někdo postaví systém, kdy přežití pacienta závisí na jeho funčnosti, pak by lidi, kteří to navrhli a schválili do provozu měli v případě, že třetí osoba dojde újmy na zdraví, postavit před soud.
To jako budu ke každému dodavateli tahat extra optické vlákno? To se fakt vyplatí…A co je na tom divného? Moje firma třeba platí nekřesťanský prachy za dedikovanou 2Mbit/s linku z US do Prahy. A to je spoj jen v rámci firmy, přes který chodí vnitrofiremní pošta, vzdálený přístup na počítače a další věci. Všechno je jen otázka priorit. Jak moc ti na některých věcech záleží.
Internet à la Divoký západ je k ničemu. Stejně jako přišli na Divokém západě, že je pro společnost výhodné, pokud se dodržují nějaká pravidla, přichází se na to i u internetu.Myslím, že docela dobře funguje. Ale není zdrávo od něho očekávat nereálné.
Propojení dvou entit skrz Internet je ze své podstaty negarantovaná služba.Takže kdyby se jednoho dne internet zhroutil (třeba by se podařilo úspěšně odstavit větší počet kořenových DNS serverů), vlastně by se nic nestalo. Tomu opravdu věříte?
Pokud na takovémto propojení někdo postaví systém, kdy přežití pacienta závisí na jeho funčnosti, pak by lidi, kteří to navrhli a schválili do provozu měli v případě, že třetí osoba dojde újmy na zdraví, postavit před soud.Takže když se dělá lékařské konzilium jako videokonference, mají se kvůli tomu extra pronajímat redundantní optické trasy? Aby se toho pacient vůbec dožil…
A co je na tom divného? Moje firma třeba platí nekřesťanský prachy za dedikovanou 2Mbit/s linku z US do Prahy. A to je spoj jen v rámci firmy, přes který chodí vnitrofiremní pošta, vzdálený přístup na počítače a další věci.A to máte opravdu svoje vlákno z Prahy do USA? A používáte na něm jen 2Mbit/s? A nebo vám poskytovatel na své vlastní infrastruktuře poskytuje virtuální linku o rychlosti 2Mbit/s? Pak ovšem může nějaký útočník zahltit třeba směrovače vašeho poskytovatele, a vaše virtuální linka odejde do věčných lovišť stejně, jako klasické internetové spojení. On totiž DoS útok nemusí vést jen na koncové body internetového spojení s veřejnou IP adresou, ale také na ISP nebo na tranzitní ISP – a pak vás nemusí zachránit ani redundantní přípojky do internetu na obou stranách.
Myslím, že docela dobře funguje.Tomu, že se vynakládají čím dál větší prostředky na to, aby vůbec fungoval, říkáte, že funguje dobře?
Takže kdyby se jednoho dne internet zhroutil (třeba by se podařilo úspěšně odstavit větší počet kořenových DNS serverů), vlastně by se nic nestalo. Tomu opravdu věříte?Jistě, že by se stalo. Je ale třeba rozlišovat míru. Dodávka elektřiny také není absolutně garantovaná - může přijít živelná pohroma a tisíce spotřebitelů se ocitnou na suchu. Z toho důvodu mají kritické oblasti záložní napájení. Není nezbytně nutné, aby bylo exklusivně dedikované jen pro jeden konrétní systém, ale je prostě záložní.
Tomu, že se vynakládají čím dál větší prostředky na to, aby vůbec fungoval, říkáte, že funguje dobře?"Kéž by i český průmysl zaznamenal takový růst" :) Ale ne, vážně - toto se děje myslím úplně v každém odvětví.
Takže kdyby se jednoho dne internet zhroutil (třeba by se podařilo úspěšně odstavit větší počet kořenových DNS serverů), vlastně by se nic nestalo. Tomu opravdu věříte?Nevkládejte mi slova do úst. Prostě propojení dvou míst na světě skrz Internet není garantovaná služba. To je vše. Z principu být ani nemůže. Kažký konec onoho propojení má svého ISP, který nějakým všeobecně uznávaným způsobem routuje pakety zkrze svoji síť až k místu, kde je přebírá jiný ISP, ať už tranzitní nebo přímo ISP, co připojuje druhý konec. Mezi tím se může stát spousta věcí a nikdo vám nezaručí, že to bude fungovat, když nad celou trasou nemá kontrolu.
Takže když se dělá lékařské konzilium jako videokonference, mají se kvůli tomu extra pronajímat redundantní optické trasy? Aby se toho pacient vůbec dožil…Lékařské konzilium nění kritická aplikace. Když spojení spadne, tak holt spolu pokecaj další den. Mezitím se o pacienta stará jeho ošetřující lékař, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Když na to nestačí, buď ho nechá převézt do jiné nemocnice, nebo se poradí. Když telefon/videokonference nefunguje, holt se zařídí podle sebe. Naprosto normální věc. Nevím, co tu řešíte.
A to máte opravdu svoje vlákno z Prahy do USA? A používáte na něm jen 2Mbit/s? A nebo vám poskytovatel na své vlastní infrastruktuře poskytuje virtuální linku o rychlosti 2Mbit/s? Pak ovšem může nějaký útočník zahltit třeba směrovače vašeho poskytovatele, a vaše virtuální linka odejde do věčných lovišť stejně, jako klasické internetové spojení. On totiž DoS útok nemusí vést jen na koncové body internetového spojení s veřejnou IP adresou, ale také na ISP nebo na tranzitní ISP – a pak vás nemusí zachránit ani redundantní přípojky do internetu na obou stranách.Mám takový tušení, že je to nějakej MPLS okruh.
Tomu, že se vynakládají čím dál větší prostředky na to, aby vůbec fungoval, říkáte, že funguje dobře?Problém klesajících mezní výnosů je snad přírodní zákon nebo co. Tak se tomu nesnažte protivit.
Lékařské konzilium nění kritická aplikace. Když spojení spadne, tak holt spolu pokecaj další den. Mezitím se o pacienta stará jeho ošetřující lékař, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Když na to nestačí, buď ho nechá převézt do jiné nemocnice, nebo se poradí. Když telefon/videokonference nefunguje, holt se zařídí podle sebe. Naprosto normální věc. Nevím, co tu řešíte.Co když je pacient v takovém stavu, že když ihned neporadí odborník na druhé straně světa, zemře?
Občas prostě někdo umře, to se nedá nic dělat…Jenže někdy se něco dělat dá. A to, že si někdo může beztrestně rozesílat spam, není ani náhodou dostatečný důvod pro to, aby kvůli tomu někdo jiný byl ohrožen na životě.
Co když je pacient v takovém stavu, že když ihned neporadí odborník na druhé straně světa, zemře?Tak holt zemře. Tak už to chodí. To máte stejný, jako když se nedovoláš na rychlou lékařskou pomoc, tak taky někdo může zemřít. Co s tím jako chceš dělat? Budeš žalovat Telefoniku nebo T-Mobile, že ses nedovolal a někdo kvůli tomu zemřel? Nebo budeš žalovat technickou správu komunikací, že přes cestu ležel strom, co ho vítr zlomil a záchranka kvůli tomu přijela pozdě? Měla prostě pech, že na ten strom natrefila jako první. Jinak by byl pravděpodobně už odklizenej. Tak už to na světě chodí. Když věci nefungujou, tak někdo může zemřít snáze, než kdyby fungovaly. Je však třeba si uvědomit, že to JE NORMÁLNÍ.
Prostě propojení dvou míst na světě skrz Internet není garantovaná služba.Přesně tak. Asi nikdo nemá se svým ISP uzavřené SLA na 100% dostupnost. A i kdyby měl, tak mu to není nic platné – i kdyby se ISP snažil jak chce, spojení může spadnou kdekoli dál po cestě. SLA tomu nezabrání a maximálně může zajistit nějaké pokuty/kompenzace (jenže zase žádný soudný ISP se nezaváže k placení extrémně vysokých pokut, které pokryjí třeba krach firmy nebo ztráty na životech, což asi beztak nejde). Vždy je potřeba počítat s tím, že připojení k Síti může být nedostupné. Být připraven. Internet se postupem času změnil, není to jen nějaký deterministický výtvor člověka jako třeba auto nebo hodinový strojek, daleko spíš to je ekosystém, který si žije svým vlastním životem. A tak je potřeba ho i brát – dívejme se na internet spíš jako na přírodu než jako na sadu přístrojů a budeme spokojenější. Ostatně když hodně sněží a zapadne dálnice, taky po ní nejezdíme.
Jo, zavazuje se. Ale co když přesto fungovat nebude? Třeba někdo cizí překopne kabel při opravě vodovodu?Pak ISP (nebo jeho pojišťovna) zaplatí to, k čemu se ve SLA zavázal, a částku vyžaduje po tom, kdo mu ten kabel překopl.
Internet à la Divoký západ je k ničemu. Stejně jako přišli na Divokém západě, že je pro společnost výhodné, pokud se dodržují nějaká pravidla, přichází se na to i u internetu.No jo, panečku, a jak to maj mají teď výborně zařízené, v té jejich "svobodné zemi"
Pokud systémy, jejichž nefunkčnost může ohrozit život, nejsou kritické, pak ano…Systém, jehož nefunkčnost může ohrozit život je definován jako kritický. Vaše věta je nesmyslná.
Internet à la Divoký západ je k ničemu. Stejně jako přišli na Divokém západě, že je pro společnost výhodné, pokud se dodržují nějaká pravidla, přichází se na to i u internetu.Internet a lá utopický Brave New World je také k ničemu. Dodržovaná pravidla musí být v rozumné míře.
Systém, jehož nefunkčnost může ohrozit život je definován jako kritický. Vaše věta je nesmyslná.Ta věta ale není moje. Já jsem pouze explicitně napsal to, co bylo implicitně obsaženo v předchozím komentáři.
Internet a lá utopický Brave New World je také k ničemu. Dodržovaná pravidla musí být v rozumné míře.O nějakém internetu sešněrovaném pravidly tady ale nikdo nemluví. Bavíme se tu o tom, jestli by nebylo vhodné do internetu zcela bez pravidel přece jen nějaká pravidla zavést.
O nějakém internetu sešněrovaném pravidly tady ale nikdo nemluví. Bavíme se tu o tom, jestli by nebylo vhodné do internetu zcela bez pravidel přece jen nějaká pravidla zavést.No, to už se stalo, ne?
Ale to jaksi nestačí.Aha.