Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Je v místě vašeho bydliště veřejná WiFi síť?
ano, bezplatná |
|
15% (184) |
ano, zpoplatněná |
|
28% (342) |
ne |
|
56% (682) |
Celkem 1208 hlasů
Vytvořeno: 20.5.2009 01:33
Tiskni
Sdílej:
Wi-Fi je stejne k nicemu - pomala, nestala. Kabel, kabel a zase kabel... :D
Třeba PilsFree. Já mám domů vedený 100MBit a jede to kolem 90ti oběma směry. Kabel TP.
Málem bych zapomněl - 300Kč / měsíčně, veřejná IP, Gigabit Intranet.
Jakým způsobem je ten kabel veden k tobě do domu? Přes stožáry s napětím to nejde, to taháte po střechách?
Občas vede kabel (optický singlemod) po střechách, či jako převěsy mezi domy. K většině lidí v Pilsfree připojených kabelem, ale optický kabel vede skrz kolektory, které jsou téměř pod celým největším Plzeňským sídlištěm Košutka a Vinice. Některé čtvrti jsou připojeny k páteři po pronajatých optikách komerčních firem. Další 3 čtvrti jsou připojeny bezdrátovými spoji o propustnosti 1 Gbps FD a dále je konektivita rozváděna po menších páteřích 10 GHz spoji s rychlostí 100 nebo 155 Mb, nebo laserovými pojítky 100 Mb. Až na koncích pro pak 5 GHz páteře.
Takže všichni v Pilsfree sice doma nemají 100 Mb, ale asi tak polovina členů ano a i rychlost zbytku zdatně konkuruje ADSL a UPC.
1Gbps bezdrát? To je ta IEEE 802.11m nebo jak?
Jinak závist, ono tady to závisí hlavně na ochotě uživatelů inovovat. U nás většina nechce dát 2 tisíce za nový zařízení, abychom mohli na 54Mbit IEEE 802.11a|g, takže se musíme holt spokojit s 11Mbit max. A to nemluvím o přípojce do Internetu, která má 6Mbit.
1Gbps bezdrát, žádné wifi Jedná se o toto: http://wifi.aspa.cz/gigabeam-g1-25-wifiber-z87279 , tedy o plně Fullduplexní spoj. Není to levné, ale je to pořád levnější než zakopat 5-8 km optiky.
Mimochodem Pilsfree má do NFX (tedy více méně do internetu) dvě nezávislé linky po 2 Gbps, tedy celkem 4 Gbps.
Jj, Pilsfree mám také, jsem sice na vesnici (Plzeň sever) takže o optice se mi může jen zdát, ale na 5GHz jedu cca 12-15Mbit/s což mi bohatě stačí. Mám VOIP, koukám na IPTV, a pak to ostatní - bez problémů. Platba 300kč/měsíc je myslím více než skvělá :)
Hmmm zapominas na novy gigabeam -slovany 2 dalepak 2 ceragony na severu a 200Mbit alcomu do Bras
a tech laseru je cca 50 a pokud to nejde tak pojitka v pasmu 10GHz jinak na koncich nekdy byvaji patere 5GHz v bondingu takze problem nejsou penize ale lide co neco umi
stale jich jaxi neni dost :-d
Nechtěl jsem zacházet do takových detailů a tak jsem pominul třeba i SVMka. Pravda, na nový gigabeam -slovany 2 jsem zapoměl. Nicméně laserů 50 rozhodně není. Kupovalo se jich nejdříve 21 a pak postupně asi 5 dalších, nikoliv 30 dalších . Bonding se občas sice používá, ale jen pro opravdu zlomek 5 GHz spojů.
Tak to by mě zajímalo, co to je zač - u nás je wifi za 400 Kč 2Mbit upload/download, už je to dost zastaralá nabídka, snad se bude navyšovat, ale na 18Mbps za 290 Kč? Tomu u nás nevěřím...
Možná by nebylo od věci přidat možnost CZFree... :))
A jak mám hlasovat, když můžu chytat soukromou nezabezpečenou síť? (S defaultním heslem na routeru).
Nechce mít zabezpečenou? Co je to za divnej důvod? Pochopil bych "neumí to nastavit a nechce se mu to zjišťovat". :)
Mne predsa nešlo o zabezpečenie.... bez problémov by som mal voľny wifi, keby to niektorí nezneužívali (štýlom "posťahujem čo sa len dá, než to zatrhnú - mal som kolegu, čo presne takto bral voľné wifi doma a sťahoval kvantá a kvantá porna, až si to asi ten jeho sused všimol a zatrhol to - keby sa bol kolega uskromnil, má voľný prístup k internetu doteraz ) . Odkedy mám WEP, nikto iný sa ku mne nenapája, a ak sa nejaký šikovný chlapec odvedľa napojí a bude rozumne ssh-čkovať apod. tak mi to nevadí.
Áno, to je riziko, ktoré ma trochu znepokojuje :-/ Ale v našich končinách IQ tajných služieb asi nesiaha až tak ďaleko - a pripájať sa cez susedovu sieť alebo remote controlled windows je vcelku bežné
Přesně tak. Jen to u nás není lama soused - což se dá ještě pochopit - ale lama místní poskytovatel připojení.
Ano, je u nás velký (a městem propagovaný) "projekt města" - metropolitní síť.
Bohužel, jedná se jen o prachobyčejné připojení k internetu (na té jejich vnitřní síti moc služeb neběží a vzhledem k tomu, že každý router, co dají uživateli si vytváří NAT, se ta síť moc za lan/man považovat nedá), navíc postavené na noname routerech za pár 100kč (+ routeru u uživatele, který mohou nastavovat jen technici té sítě (respektive firmy, která tu síť ve výběrovém řízení dostala))...
Pak je tu ještě pár placených WIFI ISP a pár špatně nakonfigurovaných AP (default,linksys,voip,...)....
AFAIK máme bezplatnú, ale pomalú (úmyselne pomalú - dôvody sú pochopiteľné)
Není a ani nebude , cca 20 km za Brnem je situace celkem šílená , bud O2 nebo nějaký placený tyfus od nějakého místního poskytovatele co chce za 512 MB nehorázné prachy. Takže ADSL od O2. Wifi tak akorát doma , abych nemusel tahat za sebou kabel.
Byl jsem na tom stejně. 15 km od ČB a měl jsem tu akorát o2, na kterém jsem běžel asi 2 roky. Najednou se na mě usmálo štěstí a objevili se tu 2 poskytovatelé wi-fi. Necoss a INET4. Zvolil jsem Necoss a nemůžu si stěžovat. Za 3 měsíce užívání jsem zažil pouze jeden výpadek v 1 hodinu ráno a to na maximálně 10 minut. Jinak jsem teď doma na netu tak 18 hodin denně a jede to pořád stabilně (tj. stahuju 730 kb/s). Takže wi-fi tu opravdu miluju. Za 390 Kč mám rychlost 6/2.
Jenom ta free by bodla když se nudím na vsi a mám v ruce telefon
Chybi mi moznost 'nevim a nezajima me to'. Pridavat ke kabelovce a optickym rozvodum jeste wifi opravdu nemusim. V pripade potreby mam jeste porad sluzebni CDMA...
Chybi mi moznost 'nevim a nezajima me to'... což by se dalo říct u každé ankety.
No chybi mi tam kolonka "sam provozuji bezplatne wifi pripojeni" )
Kéž by to platilo i na Broadcomu...
Jo, jasně, a monitorovací mód ti taky funguje, že?
Tak připojí se to dobře.. jenom na tom nefunguje netcfg...