Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pokusy o využití Linuxu na PDA se na internetu hledají poměrně snadno, respektive se jich dá vygůglit vcelku přehršel... bohužel "udělátor", který bych potřeboval sehnat já, se mi jaksi nedaří najít
UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je na Linuxovém serveru totálně off-topic (což je ostatně zdůrazněno i v názvu), odkazuje na stránku obsahující flash, ale sorry prostě jsem si nemohl pomoct...
Asi by to spíš patřilo do fóra, ale je to krapet rozvláčnější dotaz (a navíc bych si to tu rád schoval jako malé howto, pokud se zadaří), tak se pokusím rozepsat tady v Blogu.
Tak jsem dneska při pročítání bulvárního tisku u ranní kávy narazil na tento článek. Přestože jsem zkoušku z fyziky udělal s odřenýma ušima, tak si pamatuju alespoň to, že Perpetuum mobile vyrobit nelze...
Je mi jasné, že to není bug, že mi prostě chybí ovladače pro integrovanou grafiku. Je mi jasné, že to zavání "anti_win_fanatismem". Ale stejně si to neodpustím...
Asi každý má svoji oblíbenou distribuci ... ostatně stačí nahlédnout do profilů tady na Abclinuxu. Co se týče osobního využití, tam je to brnkačka - nikdo vám do toho nemluví (i když... ). V momentě, kdy ale máte instalovat počítače v "produkčním prostředí", to už tak úplně vaše věc není, i když máte maximálně volné ruce.
Je něco shnilého ve státě dánském aneb "minimální instalace" podle Redhatu...
Tak moje "babička tiskárna" HP840C včera definitivně oznámila, že už ji to nebaví a odešla do věčných lovišť... :'-( a mně nezbývá, než se pohlédnout po její zdatné nástupkyni...
Před nedávnem jsem tady nadšeně poskakoval a těšil se, jak si vypiplám svého nově nainstalovaného Sarge. To jsem ovšem nevěděl, co mě ještě všechno čeká...
Je to sice ve flashi, ale opravdu jsem se pobavil :-)
Pokud jste ušetřeni používání požívání jakékoliv edice OS viz $subj., doporučuji pro osvěžení paměti shlédnout následující ukázku Windows RGE.
Než si to člověk zkusí na vlastní kůži, tak se jen pousměje - rutina...
Včera jsem se opravdu úpřímně pobavil... Dojel jsem na firmu (z minulého příspěvku), protože bylo potřeba pořešit nějaký problémek ("pan Manažer" potřeboval sehnat databáze skladového systému z ledna tohoto roku).
Pamatuju si doby, kdy heslo: "Kdo nekrade, okrádá rodinu..." bylo každodenním heslem. Nejsem natolik naivní, abych si myslel, že se lidé po roce 1989 změnili k lepšímu a přestali "přemisťovat věci na místa, kde je jejich využití aktuální". Nicméně mě moji rodiče asi vychovali nevhodně pro současnost - příčí se mi už jen pocit, že bych něco čórnul, otočil, lohnul apod., popř. abych se dostal k jádru věci -> používal software načerno...
To byl asi i jeden z důvodů, který mě přitáhnul do světa Linuxu.