Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Intel HD integrované grafické karty můžeme dnes najít v mnoha noteboocích. Většina z nás ví, že výkon těchto karet je daleko pod konkurencí, zato jejich cena a hlavně spotřeba energie je výrazně nižší. Přesto tyto karty jsou schopny dosáhnout úctyhodného výkonu ... na Windows!!
Každý herně zapálený "windowsák" s Intel "HD" grafickou kartou zkoušel minimálně experimentovat, jaké hry jedou s relativně slušným FPS. Starší hry typu Half-Life 1 (+ datadisky), Quake 2, 3, ale i RTCW a MOHAA jedou prakticky bez problému, na vysoké detaily. Novější hry jako World of Warcraft, Mafia 1 (ale jo!), Splinter Cell 3, je možné rozběhnout na nízkém rozlišení se slabším počtem FPS (15-20). Pochopitelně takový Bad Company 2 bude připomínat prezentaci fotek, pokud vůbec naběhne.
Jak už samotné jméno grafické karty napovídá, měla by zvládnout i "HD" video, nebo to má být obecně "HD content"? Na operačním systému Microsoft Windows XP s oficiálními Intel ovladači a s přehrávačem VLC v postarší verzi 1.1.0 to není problém, vytížení procesoru 29-33% (jedno jádro!) při fullHD videu přehrávaném na displeji notebooku (1680x1050).
Naproti tomu na Debian GNU/Linuxu (Squeeze/testing) s VLC 1.1.3 a kernelem 2.6.36 mi takové přehrávání vytíží jedno jádro na 85-95% (jedno 2.8GHz jádro). Já ten rozdíl vidím v akceleraci. Stejné vytížení nastane i při přehrávání youtube fullHD videí přes flash, kde asi žádná akcelerace není. Pokud snížím frekvenci obou jader na 2133MHz, video se začne zasekávat. Kdysi jsem četl něco o akceleračním frameworku .34 / .35 / .36 kernelu, jehož podpora se musí promítnout do ffmpeg knihovny (nebo tak nějak), k čemuž mělo dojít na konci září, ale do squeezu se to asi (údajně) nedostalo. Nebo je ten problém jinde - co takhle přímo v ovladači graf. karty?
Pokračujeme dále. Někdo možná vzpomene hru S.W.I.N.E, myslím, že vyšla i jako freeware, na linuxu 0.4 FPS, na windows 40 FPS včetně stínů a všeho ostatního. Určitě znáte Lugaru (HD), linux půl sekundy zpožděné reakce, 20 FPS, windows 120 FPS, vše naprosto plynulé na maximální detaily. Dlouho jsem to považoval za bug wine / překladu DirectX, ale právě hra Lugaru ukázala jinam. Dokonce i Half-Life 1, který se mi na Linuxu začne sekat při 1280x1024 a stáhne se na 5 FPS při zapnutí svítilny, jede na windows naprosto plynule.
Používám KMS, modul i915 nahrávám s modeset=1 powersave=0, při powersave=1 občas nepříjemně problikává obraz (za tento tip díky jistému člověku ze zdejší diskuze na abclinuxu), grafickou kartu mám Intel GMA 4500MHD, používám Fluxbox a na míru konfigurovaný vanilla kernel 2.6.36.2 s PHC (undervolt) patchem a pár dalšími patchi, které s grafikou nesouvisí.
Takže až mi někdo zase bude tvrdit, že Intel má z výrobců grafických karet nejlepší podporu pod Linuxem, pošlu ho pěkně ... za ostatními výrobci, protože kvalita (resp. výkon windows:linux) driveru je přibližně stejná, jako u ostatních výrobců (noveau / radeonhd). A budu ho tam posílat tak dlouho, dokud mi nepředloží důkaz, že Intel HD grafické karty jedou pod Linuxem přibližně stejně rychle, jako pod Windows.
A teď mě omluvte, jdu znova projet Commandos 2, protože jsem na Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Taky jsem se mohl zmínit, že mám core2duo, tedy moje Intel grafika bude nejspíš na základní desce. Ale driver asi budou mít společný.
1024x768Já podle toho webu vidím mezi 4500M a 4500MHD rozdíl 19%.
Už chápu, Intel ty integrované grafické karty v CPU (i3/5/7) nazývá "Intel HD", resp. "GMA HD". Já tedy mám jen GMA 4500MHD s jádrem Cantiga na základní desce, novější i3/5/7 procesory mají GMA HD 4500MHD s jádrem Clarkdale (Ironlake?).
Nicméně obě mají Hardware Acceleration u MPEG-2, VC-1 i AVC jako "Full".
Ano je to opravdu tak, sice mám o chlup lepší zkušenosti než autor ale také u mě je výkon na linuxu mnooohem nižší než na Windows
V tomto nepřehádín, testované video je Avatar 1080p, x264, přibližně 16GB na disku. Verze pro 720p sebere přibližně (+- 3% CPU) polovinu výkonu a tedy jede plynule i na 2133MHz a 1600MHz, kde se 1080p zasekává každých 5-7 sekund.
Doporučuji třeba http://www.youtube.com/watch?v=yQ5U8suTUw0 (nebo jiné video s větší hustotou klíčových snímků), otevřít na fullscreen, přepnout na 1080p, pauznout, přesunout posuvník na začátek, nechat video celé načíst a pak pustit. Pokud se neudálo zvláštního na poli vývoje flashe pro linux, o čem bych nevěděl, tak Adobe Flash 10 neumí akceleraci videa na Linuxu, tedy vše se bude přehrávat více či méně na processoru.
Jo a uložte si práci před tím, než to uděláte, i915 driver má tendence padat, pokud grfickou kartu vytížíte více, než vývojáři v Intelu.
Jako vzdy zavisi na pouziti PC. Kdo nehraje hry a full HD videa tak Intel je naprosto dostacujici.
Ja jen ze ne kazdy hraje hry a ony full hd videa a tak ze i integrovane reseni na motherboardu a GPU integrovane v CPU ma svoje misto na trhu nehlede ze vykon intergrovanych grafickych adapteru je velmi dobry. Co mohu ze zkusenosti tak GMA je dobre podporovana a bezproblemu bezi efekty desktopu, a nektera narocnejsi HD videa vsak jiz kulhaji a ve windows kulhaji taky, ale jinak tzn v Ubuntu se jedno a totez video rozmazava a ve windows zase pozastavuje coz ve vysledku neni ani jedno divatelne. Jedna se o netbook s Intel Atom N 270. Jakakoli jina videa typu film=700-2000 MB vsak chodi perfektne v obou systemech
Mě jen štvalo, že naproti tomu, jak kde kdo hlásá, že Intel grafiky jsou vhodné pro linux, tak podpora je naprosto mizerná. Ano, jednoduchý kancelářský desktop jede, ale to jede i na noveau, radeonhd nebo třeba vesa driveru.
Nejsem člověk, který by hrál nejnovější hry nebo se koukal denně na fullHD filmy, ale když už to moje grafická karta umí a dělá to na windowsu, štve mě, že v linuxu mi zbytečně topí procesor. Tedy v kontrastu s tím tvrzením "Intel & Linux".
Proč? Co brání takovému firefoxu / OpenOffice.org / jiné (třeba účetní) aplikaci v běhu na vesa driveru? Psal jsem přece kancelářský desktop.
Treba jsi mel nejake extremne vysoke rozliseniJo, tenkrát jsem měl extrémních 1024x768...
To mi na vesa s Nvidií GeForce FX 5200 a pak i GT 7800 jelo bez problému. Žádné vykreslovací zpoždění nebo tak něco. Pravda, KDE bylo tehdy 3.x a bez super kompozitních efektů.
Mini ITX - Atom s ION .... staci i na full HD videa.
Jen je porad skoda ze desky mini ITX nemaji jen jedno napajeci napeti 12 V
Mimochodem, podle kernelnewbies jsem našel zmiňovaný kernel - je jím 2.6.35. Ale asi pořád ve Squeeze chybí podpora v userspace. Nicméně dovedu si představit, že třeba Archlinux ji má a tudíž tam pojedou fullHD videa nesekaně i na 1.6GHz procesoru, tedy vyjma těch ve flashi.
reaguji taky na ten příspěvek, kdy jste mi radil zkusit video na youtube - ovladače grafiky se ani nedostal ke slovu, když jsem kliknul na 1080 chcípnul flash Flashový videa bych v potaz nebral, to odře procesor, zajímavý by možná bylo HTML5...
Já jsem přehrál Sintel 1080 i 720 ve VLC naprosto bez problémů, v tohmle směru nevidím v kartě problém, horší je to už u těch her (v linuxu). Já si pamatuju, že někde kdysi v ubuntu se řešil přechod z UXA na EXA (nebo naopak) a prudký pokles kvality s tím, že v budoucnu to bude lepší.
Hm.... Tak uběhly 2 roky, co jsem si koupil notebook a moc lepší mi to tedy nepřijde, třeba KDE 4.5 a Kwin bojujou se mnou a s grafikou, v KDE 4.4.4 to ještě šlo.
Jinak, proč reaguju sem, protože mám právě Archlinux a to může být ono (že mi to jede bez lagů). Ale za ty 2 roky, co tak cestuju napříš distribucema, jsem si vážně žádného zlepšení nevšimnul, budeme se bohužel muset smířit s tím, že na nás Intel sere.
Intel má v otevřeném ovladači akceleraci videa? Podle komentářů výše nemá. Tak jak to je?Ano má.
Nevíte, co přesně je tohle za proprietární drivery intelu a jestli jsou výkonnější?
Nebyl, Debian Squeeze má bohužel libva jen ve verzi 1.0.1-3.
Zkusil jsem to a ve vainfo přibyly řádky s H264:
libva: libva version 0.31.1 libva: va_getDriverName() returns 0 libva: Trying to open /usr/lib/dri/i965_drv_video.so libva: va_openDriver() returns 0 vainfo: VA API version: 0.31 vainfo: Driver version: i965 Driver 0.1 vainfo: Supported profile and entrypoints VAProfileMPEG2Simple : VAEntrypointVLD VAProfileMPEG2Main : VAEntrypointVLD VAProfileH264Baseline : VAEntrypointVLD VAProfileH264Main : VAEntrypointVLD VAProfileH264High : VAEntrypointVLD
Nainstaloval jsem libva-glx1 i libva-x11-1, zkusil obě možnosti jako video output ve VLC, s GLX mi VLC vytíží procesor na 70%, s X11 na 40%, tedy žádné zlepšení oproti situaci bez libva. Takže problém bude asi jinde, jen přijít na to, kde.
Po přepnutí VLC na "Default" video output je vytíženo na 40-50% jen jedno jádro, druhé kolem 5-7%, skákání zátěže mezi jádry způsobuje už pravděpodobně CPU scheduler. Nevím, jestli se to dá považovat za akceleraci, ale je to podobné vytížení, jako na Windows, takže to asi funguje.
Škoda jen toho 3D výkonu.
Jak jsem už psal výše, netušil jsem, že Intel své grafiky v i3/5/7 pojmenoval tak podobně. Mám "jen" C2D T9600, tedy grafická karta bude asi na základní desce.
Nad touto možností jsem taky uvažoval - přepnout na radeon HD 3650 nastálo (nejen při rebootu na windows), ale pořád je to strašně nenažraná "kráva" oproti integrovanému intelu (i s novými power management patchi) a to se bohužel počítá taky.
Taky jsem zkoušel vga-switcheroo na přepínání grafik za běhu, ale nutný restart X z toho zatím moc užitečnou featuru nedělá. Tedy když pominu ty 2% sežrané baterie navíc při bootu, než se vypne radeon a nastaví intel.
Grafiky Intel byly na Linuxu podporované pouze cca do dubna 2009. Dnes už podporované nejsou. Přesněji řečeno, nesmysl jménem KMS poslal veškerou podporu rovnou do kytek. Proč se tedy divíte, že skoro nefungují? Já se tomu nedivím. Už dva roky je to každodenní smutná realita. A protože Windows nemám a nechci, je NVidia jediným řešením, které „just works“. (ATI možná taky, ale to nemůžu tvrdit, protože jsem grafiku ATI nikdy neměl.)
Dokud se tato záležitost nevyřeší, nebude na Linuxu pořádně fungovat žádná grafická karta Intel. Tvrzení, že novější karty fungují, není pravdivé. Za poslední dva roky jsem neviděl 100% fungující kartu Intel (bez podivných barevných artefaktů, bez náhodných pádů systému, bez černých obrazovek a s normální akcelerací) ani jednou. Je to smutné, ale je to tak. Novější chipsety Intel po katastrofě jménem KMS a po dvou letech oprav bugů už konečně pod Linuxem zase zvládají kancelářskou práci — ale to je asi tak všechno, co se dá dnes čekat.
A co je horší, OpenSolaris (a sním i Illumos) i FreeBSD mají přesně tentýž problém. Grafiky Intel už v těchto systémech nefungují, zatímco ještě před cca dvěma lety byly podporované špičkově a bezkonkurenčně nejlépe. Pořádná ostuda pro svobodný desktop!
V dobách, kdy grafická karta Intel fungovala pod Linuxem, jsem měl v různých hrách nezřídka i 30 FPS v 1024x768 a v solidních detailech (například VDrift a další bouráky), a to prosím pěkně na chipsetu 855 z roku 2003. Pak jsem si navíc zkompiloval celý X.org, včetně driverů, kompilátorem Intel, a najednou bylo možné hrát i náročnější kusy. Prostě proto, že zvýšení framerate z 15 (katastrofa) na 24 (se sebezapřením hratelné) je obrovský skok dopředu. Ale to je minulost. Dnešní Linux grafiku Intel v podstatě nepodporuje. Na tohle by si měl dát pozor každý, kdo si pořizuje nový hardware pro Linux.
KMS je nadherna featura .. jeden z duvodu proc sem presel u HD3870 na ati radeon driver ,,,, ( + to ze jedu na ~amd64 gentoo a nechtelo se mi udrzovat package mask na jadro a Xorg tak aby mi s tim jely catalysty ..)
KMS je nádherná featura, pokud funguje. To se bohužel o Intelu říct nedá. No, asi budu muset někdy to ATI vyzkoušet. Ještě nikdy jsem takovou grafiku neměl.
Dnešní Linux grafiku Intel v podstatě nepodporuje. Na tohle by si měl dát pozor každý, kdo si pořizuje nový hardware pro Linux.-- to je celkem spatna interpretace ... chyba neni ani tak spis na strane linuxu ( nevim jestli myslite jadro , distribuci ci neco jineho) jako spis na strane intelu .. + problem dela i dost to ze si intel nektera gfx jadra licensoval od PoverVR (poulsbo atd) a nemuze k nim vydat OSS ovladace a ani dokumentaci
No, bravo...skvělá ideologie, skvělý chaos, skvělá bezkoncepčnost...
Mna by zaujimalo, preco sa neschopnost firmy intel vydat dobre ovladace, uvadza ako ideologicky problem.
Asi som chybal na klucovych politickych skoleniach :-P(Ak nahodou netusis Intel je jeden s citujem: "top five individual companies sponsoring Linux kernel contributions"(slova PR intelu))
Takze intel podla teba (v podstate)prestalo bavit vyvyjat drivery pre svincik ktory si sami napisali. Zaujimava ideologia.Intelu prostě jen došla trpělivost s neustálými nesmyslnými "vylepšeními", která mu prodražují vývoj ovladačeJsi naprosto vedle. Intel se dobrovolně rozhodl, že bude KMS používat a že ovladače fungující bez KMS dělat nebude. Takhle se rozhodnou nemuseli, stejně jako se takhle nerozhodli v nVidii
Linuxový svinčík, kdy se neustále bezkoncepčně něco "vylepšuje" a mění prostě v některých oblastech mezi komerční firmy příliš nezapadá.Možnost spustit Xserver bez oprávnění superuživatele není vylepšení? Já jsem teda pro tuhle díru zalepit. Plus - jak jsem říkal výše - Intel se sám rozhodl, že bude dělat svobodné ovladače jenom pro KMS. A - což je taky dobré podotknout - vývojáři od Intelu byli AFAIK jedni z těch, kteří na KMS pracovali.
akcionáři nechtějí investovat do sledování jakýchsi her.Jj, je vidět že máš přehled. Teda až na tu část, kdy do Linuxu Intel investuje, protože se mu to zjevně vyplatí.
Já si ale myslím, že Linux rulezzz. O tom žádná.
Jediné, co mi vadí, je ten prostý fakt, že někdo z firmy Intel před dvěma lety rozhodl o zprasení linuxových ovladačů pro starší chipsety k nepoznání. A za celé dva roky neráčil tu chybu opravit. Vzpomínám s velkou nostalgií, jak s UMS všechno fungovalo a výkon starých chipsetů Intel býval prvotřídní. Že tomu tak dnes není, to ale rozhodně není chyba Linuxu. Jak už jsem psal, OpenSolaris/Illumos a FreeBSD mají v sobě tentýž bug. Problém se tedy rozhodně netýká jen Linuxu.
Ano, většina low-end notebooků má grafickou kartu Intel. To je bohužel pravda. Proto jsem dal přednost NVidii a mám od ptákovin typu Intel klid. Ani NVidia ale nemusí být tím ideálním řešením. Například nejlepší netbooky mají Optimus. A ten není na Linuxu podporovaný vůbec.
Svinčík kolem linuxového desktopu? Mluvíte například o KDE 4, nejpokročilejším GUI na světě? Já bych rozhodně linuxový desktop neházel do jednoho pytle s nedbalostí výrobců hardware. Firmy Intel a NVidia svorně plivly na Linux (Intel přestal dodávat funkční ovladače svých grafických chipsetů, NVidia nepodporuje Optimus — svoji „mobilní vlajkovou loď“. Ale právě proto jsem na linuxový desktop zvědavý a o to víc jsem ochoten jeho vývoj podpořit.
Já Linux nepoužívám jen proto, že bych snad byl jeho fanouškem. To rozhodně ne. (Jsem mnohem víc fanouškem Illumosu než Linuxu.) Linux používám jednoduše proto, že je to pro mě klíčový pracovní nástroj, bez kterého bych se neobešel. A navíc se jedná o spolehlivý a všestranně zaměřený operační systém, jaký podle mě nemá na světě konkurenci.
Mluvíte například o KDE 4, nejpokročilejším GUI na světě?Pokud se pokročilost neměří v nepoužitelnosti a co největší snaze překážet uživateli, aby nemohl normálně pracovat, pak jsi vybral dost špatný příklad.
Gnome na tebe.
No ale teď mluvíš o Gnome. Nespletl sis vlákno? Já jsem mluvil o KDE 4, nikoliv o Gnome.
(ATI možná taky, ale to nemůžu tvrdit, protože jsem grafiku ATI nikdy neměl.)No, ATI s driverem fglrx (catalyst) sice funguje, ale: 1. - nefunguje KMS (ale to mě netrápí) 2. - nefunguje XvMC ani XxMC (to by mě taky moc neštvalo), ale co je nejhorší, a u ATI doposud nevídané (kdysi jsem bral ATI jako karty sice s menším výkonem v 3D, ale docela dobré ve 2D a videu obecně - karty All In Wonder a pod.) 3. - ten naprosto příšerný tearing u Xv videa - prostě se u AMD/ATI rozhodli, že Xv video nepoběží s vsync - nakopal bych je do rypáku. Koupil jsem si Radeona HD5450 (nejsem nijak náročný pařan a krmit tady nějaká 100W monstra s neskutečným vrčícím větráčkem nehodlám) a mám pocit, že ho dám do šuplíku a koupím nějakou NVidii. Spíš čučím na TV, a na filmy (ale v HD moc ne - obyčejná avíčka mám nejradši) a ten tearing u Xv mě se*e. Free driver radeon samozřejmě ještě moc nepodporuje nové GPU Cedar (5xxx řadu radeonů) - nejede Xv extension, takže nic. Zkoušel jsem všechny možný nastavení parametrů fglrx driveru (které jsou mimo jiné u ATI "výborně zdokumentované"
Hmmm. A co ten open-source driver ATI? Slyšel jsem, že zatímco Nouveau je v plenkách, open-source drivery ATI by mohly být celkem OK. Spousta distribucí je implicitně používá.
Já mám celkem dvě NVidie (notebookovou Quadro FX 880 (nebo tak něco) a nějakou desktopovou low-profile, asi něco jako GT 430, tj. poměrně malá věc, prakticky neslyšitelný větráček, 56 W maximální výkon. Obě mi fungují jedna báseň, full HD video z Youtube (i z jiných zdrojů) je prostě perfektní.
U NVidia blobu nefunguje KMS. Ale to mě nesere, protože KMS je v současné době buggy nesmysl. Až ta technologie bude domyšlená a plně funkční, časem ji určitě začne podporovat i NVidia blob. KMS podle mě přichází moc brzy. Napřed měly přijít úvahy o tom, čím v budoucnu nahradit současný koncept X serveru, a teprve poté se mělo řešit nějaké KMS. To ale samozřejmě nikdo nemohl dopředu tušit. (Po bitvě je každý generál.)
Zatím jsem nezkoušel Nouveau, protože používám compositing a bez pořádné 3D akcelerace to pro mě nemá smysl.
Mám pocit, že Linuxu začínají citelně chybět liché verze! Ty současné experimenty, které půlce lidí totálně znepříjemní práci, by se měly odehrávat v nějaké 2.7 větvi. Dva hlavní problémy, které mě opravdu značně nakrkávají:
Free driver radeon samozřejmě ještě moc nepodporuje nové GPU Cedar (5xxx řadu radeonů) - nejede Xv extension, takže nic.Tedy alespoň ten co je ve Fedoře 14 po posledních updatech.
na toto uz delsi dobu poukazuje phoronix.com ... ze intel ma na widlich v ramci moznosti good vykon ale pod linuxem 5-10% ....
nvidia s binary blobem nema prakticky rozdil vykonu vidle / linux a podobne amd s fglrx ( offic binarni blob)
a u amd oss driveru je uroven vykonu nekde okolo 50+ % , dost se to stale zlepsuje ( dost problem s vykonem delaji patenty na S3TC a tim padem omezene moznosti oss na komprimaci textur ...)
Možno je to fakt len kombináciou kernel-drm/dri- xorg - mesa- libva - prehrávač. Odporúčam všetko najnovšie. Mne robia ovládače radeon a noveaveu prakticky len radosť. Samozrejme okrem podpory 3D a akcelerácie videa.
Ale zdá sa že stým nemám problém ani pri 1080p. Ak som to správne pochopil libva podporuje len mhd a možno o jednu triedu staršie grafické karty.Skúšal som Papriku v 1080p Bit rate: 3 421 Kbps, Format profile: High@L5.1, rez 1 824 x 992 pixels, Format : AVC, pred rokom sekalo ako na pc s Nvidiou7300 aj na ntb s r300. Teraz to po neviem ktorom update ide v poriadku. Nepoužívam ani vaapi, UVD ani vdpau keďže ani jeden ovládač čo používam to nezvláda.
A pozor prehrávač musí byť skompilovaný s podporou vaapi!!! V mandrive sa ten balíček volá mplayer-vaapi 1.0-1.rc4.0.20100414.1mdv2010.1 o.i.. + nastavené -vo. Ináč nieje akcelerácia prístupná.
Skusil by som si to vyklikat v smplayeri - option vdpau (alebo nieco podobne)