Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
němčiny, který jsem spáchal z úryvků známé knížky Hermanna Hesse, si dovoluji nabídnout zájemcům každý týden v sobotu v eXtempore.cz.
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
... a doufejme naposledy :) Kvůli spravedlnosti (že, Berani, Blíženci a Kozorožci) ještě započítám další zoufalce, co hlasovali v této naprosto nereprezentativní a neperspektivní (navíc nikdy nevyhlášené) anketě.
Předběžné výsledky živelné ankety, zaručeně nezaručené :)
O "malém" problému s nvidia ovladačem v ArchLinuxu jsem psal v reakci k zápisu, který nadšeně předkládá důvody pro přechod z Gentoo k Arch. Obecně jsem jako lama nakloněn věřit spíše na chyby mezi klávesnicí a židlí.
UPDATE 6.8.2005: A opravdu, buď jsem to nejdříve nenašel, anebo se komunita Archařů (nebo sama NVidia?) pochlapila a na světě je balíček nvidia-legacy, který obsahuje podporu pro starší karty, jež jinak NVidia pouští přes palubu. Pokud se tedy uhlídá, aby v pacman byly vždy balíčky podporující již jednou podporovaný HW, celý následující zápis je passé :)
Když se sejde několik linuxáků, zpravidla se dříve nebo později strhne (naštěstí jen slovní) válka o to, která že distribuce tučnáka je ta "nej" a "prostě super".
Používám Operu. Nezaplatil jsem ji. Bez placené registrace Opera zobrazuje reklamní proužek. Nedávno tu byl zveřejněn zápis Opera 8 bez banneru, pod kterým se strhla diskuse o morálce, zlodějnách a porušování licence.
Dokonceni popisu uspesne instalace. Prvni reboot, kratce o instalaci zakladnich aplikaci. Laska na prvni pohled.
Po havarii s Ubuntu tentokrat prekvapive nekonfliktni zacatek instalacni procedury.
Ackoliv prisaham na Gentoo a jsem s nim docela spokojeny, prece jen je Gentoo obcas nevhodne doporucit druhym. Hlavne tem, kteri hledaji v Linuxu neco, co je omraci ve srovnani s MS Windows - jedinym systemem, ktery dosud poznali. Nasledujici zapis se venuje nejprve neuspesnemu pokusu s Ubuntu. Psano behem instalace ArchLinuxu v dosud nelokalizovanem prostredi, proto bez diakritiky.