Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
němčiny, který jsem spáchal z úryvků známé knížky Hermanna Hesse, si dovoluji nabídnout zájemcům každý týden v sobotu v eXtempore.cz.
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
... a doufejme naposledy :) Kvůli spravedlnosti (že, Berani, Blíženci a Kozorožci) ještě započítám další zoufalce, co hlasovali v této naprosto nereprezentativní a neperspektivní (navíc nikdy nevyhlášené) anketě.
Předběžné výsledky živelné ankety, zaručeně nezaručené :)
O "malém" problému s nvidia ovladačem v ArchLinuxu jsem psal v reakci k zápisu, který nadšeně předkládá důvody pro přechod z Gentoo k Arch. Obecně jsem jako lama nakloněn věřit spíše na chyby mezi klávesnicí a židlí.
UPDATE 6.8.2005: A opravdu, buď jsem to nejdříve nenašel, anebo se komunita Archařů (nebo sama NVidia?) pochlapila a na světě je balíček nvidia-legacy, který obsahuje podporu pro starší karty, jež jinak NVidia pouští přes palubu. Pokud se tedy uhlídá, aby v pacman byly vždy balíčky podporující již jednou podporovaný HW, celý následující zápis je passé :)
Když se sejde několik linuxáků, zpravidla se dříve nebo později strhne (naštěstí jen slovní) válka o to, která že distribuce tučnáka je ta "nej" a "prostě super".
Používám Operu. Nezaplatil jsem ji. Bez placené registrace Opera zobrazuje reklamní proužek. Nedávno tu byl zveřejněn zápis Opera 8 bez banneru, pod kterým se strhla diskuse o morálce, zlodějnách a porušování licence.
Dokonceni popisu uspesne instalace. Prvni reboot, kratce o instalaci zakladnich aplikaci. Laska na prvni pohled.
Po havarii s Ubuntu tentokrat prekvapive nekonfliktni zacatek instalacni procedury.
Ackoliv prisaham na Gentoo a jsem s nim docela spokojeny, prece jen je Gentoo obcas nevhodne doporucit druhym. Hlavne tem, kteri hledaji v Linuxu neco, co je omraci ve srovnani s MS Windows - jedinym systemem, ktery dosud poznali. Nasledujici zapis se venuje nejprve neuspesnemu pokusu s Ubuntu. Psano behem instalace ArchLinuxu v dosud nelokalizovanem prostredi, proto bez diakritiky.