Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Můj doposavaď ne zcela jasný názor na Radarový systém v Brdech se změnil. Z rozpačitého "nevím, spíše ano" na "zcela určitě ANO." To co jsem totiž včera náhodou viděl v TV, mi hezky otevřelo oči. Nejedná se o žádná vnější nebezpečí. Jedná se o magory v našich vlastních řadách.
Známý pro-arabský aktivista Tamáš, který se marně pokouší uchytit v politice a vystřídal již řadu uskupení konečně se svou sektou humanistická strana našel své téma. Odmítání radaru je velmi populistické téma a Tamáš se ho zhostil dokonale. Včera demagogicky označil podpis smlouvy za Mnichovskou dohodu, takže všichni stateční prvorepublikoví vojáci, kteří chtěli bránit ČSR se musí obracet v hrobě. Tamáši, sklamal jsi mě, velmi jsem ti s hladovkou fandil, aby ti to vydrželo až do konce
Naše oranžová KSČSSD včera pořádala tiskovou konferenci. Na ní nebyl nikdo jiný že Rusové/Sověti. Když už jsme u těch nanalogií, zajímalo by mě, jaký "zvací dopis" (1968) jim předali.
Jinak skutečně existuje jedna reálná analogie, a včera to někde zaznělo. Dnešní situace se už jednou stala. Když čeští idioti odmítli Marshalův plán. A tak místo Rakouska, Německa, Francie, Holandska, Belgie,atd... jsme se raději zařadili do prdele divokého východu a zažili krásných 40 let socialistických hokus-pokusů. Kdo ví, co přijde příště.
Tiskni
Sdílej:
Marshalův plán se týkal ekonomiky a pomoci v rozvoji, tohle se týká zbrojení. V tom teda žádnou analogii nevidím.
A že zastánci radaru všude lžou ti nevadí? Např. že systém bude chránit ČR - nebude, kdyby ta raketa letěla na nás, tak tady ji sestřelovat je už pozdě. Že raději moc nemluví o tom, že ten systém vlastně ani nefunguje - koupit za x miliard dolarů něco, co má 10% účinnost v modelových zkouškách mi přijde hodně úchylné. Ale ono jde o to, že je to pěkná zbrojařská zakázka, tak je to jedno, že.
A že to akorát rozpoutá další zbrojení taky nevadí. Spojené státy kvůli tomu v roce 2000 jednostranně vypověděli smlouvu ABM o raketovém zbrojení, ale to se raději moc nerozmazává.
A nebezpečí raketového útoku? To by mě zajímalo, kde by teroristé vzali mezikontinentální balistickou raketu. To je věc, kterou na koleně nepostavíš. Pokud s nimi bude ohrožovat nějaký stát, tak je to řešitelné lepšími cestami. Viz Severní korea. Ta je nezajímavá pro válku, protože nemají ropu. Tak se to řeší ekonomicky a diplomaticky a taky to funguje. Skutečné hrozby teroristických útoků se tím neřeší.
zastánci radaru mají k dispozici vědeckou studii říkající, že ... Oproti tomu odpůrci nemají vůbec nicA kto má štúdiu ten má pravdu, že? Kto číta napr. slashdot, tak už určite narazil na to, že vládne kruhy v USA nemajú problém upraviť výsledky výskumu tak, ako sa im hodí. To že niekto má štúdiu nič moc neznamená. Viď štúdie o (ne)škodlivosti mobilov či o globálnom (ne)otepľovaní. Pravda je, že v správach sa objavujú reportéri pýtajúci sa seniorov v dedinkách s 1000 obyvateľmi s otázkou či chcú radar, alebo nie. A od nich samozrejme dostávajú odpovede o obavách zo žiarenia a ničení prírody a podobne. Ale potom réžia prepne do štúdia kde moderátorka povie, že najzávažnejšie výhrady sú proti pobytu vojakov cudzej mocnosti na území ČR. A v tom má pravdu. USA presadzuje systém kedy na území vojenskej základne v štáte X platia zákony USA. To je, IMHO, najzávažnejší argument proti radaru - spolu s citlivosťou rovnováhy medzi USA a Ruskom.
strana proti radaru jen napadá stranu pro radar - ať udělají svůj výzkum, který dokazuje opak toho stávajícího a pak se mohou hádat.Neudelaji ho, i kdyby na to meli -- jako ze s pomoci sovetskych pratel a soudruha Paroubka by na to Tamas mel zcela urcite. Jenze oni vsichni moc dobre vedi, ze by ta studie dopadla stejna jako ta prvni a proto radsi zvoli pro ne produktivnejsi sireni strachu a nejistoty.
ať udělají svůj výzkum, který dokazuje opak toho stávajícíhoVýskum môžeš robiť buď za štátne, alebo za súkromné peniaze. Štát už povedal, na ktorú stranu sa prikláňa. Na strane priaznivcov radaru je zbrojárska lobby. Na strane odporcov sú environmentalisti a obce. To je ... ani ma nenapadá dobrá analógia pre ten priepastný rozdiel
zastánci radaru mají k dispozici vědeckou studii říkající, že radar škodlivý není.Zrovna touto studií bych se moc neoháněl, hledejte, čtěte a velmi pravděpodobně dokážete zjistit, jak tato "studie" vznikla; především na základě jakých podkladů a informací o tom, jak bude vlastně radar vypadat...
FUP přístup,...Fair user policy?
Dnes zadna realna hrozba neexistuje…… a kdyby se nějaká hrozba objevila, tak radar je za dvě hoďky postaven, že?
Dnes zadna realna hrozba neexistujeS ohledem na dnes oznámené testy íránských raket dlouhého doletu bych si tím nebyl tak jist. Ono Rumunsko nebo Ukrajina už od nás nejsou tak daleko, za pár let můžeme být v dosahu i my.
Jako příklad uvádím dohady o zdravotní škodlivosti radaru - zastánci radaru mají k dispozici vědeckou studii říkající, že radar škodlivý není. Oproti tomu odpůrci nemají vůbec nic a tak použili typický FUP přístup, kdy očkováním strachu a pochyb do lidí zpochybňují studii, kterou má k dispozici "nepřítel".Zmíněnou "vědeckou studii" mimochodem roznesli na kopytech prof. Raida a Dr. Šebesta z Ústavu radioelektroniky VUT a není mi známo, že by jejich argumenty někdo vyvrátil.
Vzpomeň si kolikrát USA lhaly celému světu. Bushovi už nevěřím ani dobrý den. A už vůbec nevím, proč odpůrce radaru posíláš do Ruska. ČR je Evropský stát a jako takový má řešit věci v rámci EU a ne lézt do prdele ať už USA nebo Rusku.
Zkrátka: radar není namířen proti Rusku, ale proti Iránu a spol.Tomu nevěří ani naše vláda, jak lze soudit z mnoha utrousených poznámek.
V každém případě jeho přítomnost u nás demonstruje, že definitivně jsme se vymanili z destruktivní ruské sféry vlivu.A definitivně spadli do "konstruktivní" americké sféry vlivu. Mým skromným odhadem je, že odteď bude mít na každou příští vládu (volby, politiku i média) nezanedbatelný a na rozdíl od nynějška už i oficiální vliv přání přítomné mocnosti. Už zbývá jen čekat na úpravy zákonů (případně ústavy) směrem k větší ochraně (americké základny) proti teroristům (potenciálně všichni obyvatelé ČR). Co taková svoboda shromažďování v okruhu 50-100 km od radaru, nebo cenzura médií co se týče jeho provozu... A to ani nemluvím o tom, že evidentně (podle vyjadřování např. Langera & comp.) budou česká armáda a policie zajišťovat ochranu této základny, za čí peníze asi.
Prohledl jste to! Ve skutecnosti je to vsechno komplot a v nuklearnim tazeni chteji znicit svet islamiste, rusove, cinani a jini dalsi teroriste. Nastesti planetokouli zachrani hodny strycek zpoza oceanu, ktery vzdy nezistne usiloval o svetovy mir a blaho lidstva. Kdyz vas tak ctu, tak se mi argument, ze obcane nemohou rozhodovat o obrane statu, protoze tomu naprosto nerozumneji, uz nezda natolik ulitly. Vas by mela vlada v ramci osvetove kampane poslat do televize jako zivouci dukaz.
BTW, s kymze je ve valce Oceanie?
1. Jak viš, jakou účinnost bude ít systém v roce 2015 (například).Nepredpokladal bych vyrazne vyssi. Spojene staty se ted dost vycerpaly a dalsi administrativa nabude zas az tak mit z ceho do toho pumpovat, i kdyby moc chtela. Za 7 let budou myslim radi, kdyz si vyresi sve domaci problemy a trochu se zkonsoliduji po Jirikove divoke jizde (poradna kocovina).
2. Ano. Jistě bude nejlepší čekat, až tu raketu někdo bude mít, pak se 10 let dohadovat, zda a kde to postavit, a dalších 10 let, kdo to postaví. S některými evropskými idioty by sis mohl podat ruce.Pri soucasne "dimplomacii" preventivni uderu bych ocekaval, ze tam nekdo vlitne, nez se domaci stihnout rozkoukat a vubec si precist, co to ta raketa je.
3. Žádné závody ve zbrojení to nerozpoutá. Rusům je to ve skutečněsti téměř ukradené.Nejsem si tak jisty. Spion a aparatcik, ktery prakticky vladne myslim docela pozveda hlavu "velke Rusi" (jestli maji co jist je jina). V kazdem pripade se na nasem uzemi i z historickych duvodu protinaji imperialni zajmy Ruske a imperialni zajmy Americke, coz jedny nebo druhe bude drazdit, podle toho, kdo tu zrovna bude. Jiz zminovana smlouva ABM mela prispet k omezeni prave onech zavodu ve zbrojeni (i kdyz predchozi prispevatel netrefil rok jejiho vypovezeni). Vypovezeni je jedna vec, uvest do provozu zarizeni (navic za humny), ktere je ztelesnenim vypovezeni smlouvy je vec druha. No minimalne je to nastve. Ale u Rusu by me neprekvapilo: Zbrojit se musi, i kdyby na chleba nebylo.
Tyhle pohádky o velkmém Americkém spiknutí, zbrojařských lobby a podobně sis přečetl v Tamášově příručce?No, zbrojni prumysl ma opravdu diky soucasne administrative hody. A ono to fakt nenese malo. Jak rikal znamy, co pro jednu ze zbrojovek pracuje: ja jsem sice proti valce, ale ono to svedci obchodu.
1. Až bude mít dostatečnou účinnost, tak má cenu na něj dělat zakázky. Ty by sis objednal třeba auto, které zatím funguje z 10% v tovární zkušebně a výrobce neví kdy a jestli se mu ho podaří dovyvíjet?
2. Vývoj raket trvá státům několik let a pak si to sakra hlídají. A i kdyby ji někdo nakrásně ukradl, tak si ji neschová pod kabát, jak kulomet.
3. Ty asi vývoj v Rusku moc nesleduješ, že.
Nečetl jsem žádnou Tomášovu příručku, stačí se podívat do historie. Americké dějiny jsou příklady takových podrazů od zbrojařských firem a vlády přímo poseté.
No ja nevim ale podle me ten radar pobezi prakticky porad.Takže když Američani tvrdí, že poběží jen při zkouškách a v případě reálného ohrožení, lžou? A jako autoritu v této oblasti máme brát příspěvek anonymního Wlofyho?
Co se tyce pritomnosti americkych vojaku, jo to mi docela vadi, vzhledem k tomu ze vice ci mene budou mit vlastni zakonyPouze přímo v oblasti základny. Je to běžná věc, která se týká nejen vojenských jednotek, ale třeba také ambasád. Vizte na Wikipedii heslo exteritorialita.
...na Američany bude dohlížet česká justice v případech, kdy se nedopustí trestného činu proti druhým americkým občanům, proti americkému majetku a vlastizrady USA.Aktivisté všeho druhu mi začínají lézt na nervy, věcný argument od nich člověk slyší jen výjimečně. Tady už jde jen o to zviditelnit se (Tamáš a spol.) nebo získat voliče za každou cenu (Paroubek, který ve věci radaru otočil o 180 stupňů). Je škoda, že vláda se nijak nesnažila a nesnaží celou věc rozumně vysvětlit, celý ten tanec kolem radaru mi připadá iracionální a zbytečný. Mimochodem, byl jsem nedávno v Číně a Rusku a o našem radaru jsem viděl několik tv zpráv v obou zemích. Překvapilo mě to, myslel jsem si, že se s tím radarem považujeme za pupek světa, ale ono se o něm za našimi východními hranicemi opravdu ví.
Uz to ze kdyz rozbuje hubu amikovy tak my se o to starat nemuzem.Když mu jí rozbije na ambasádě, bude to to samé. Exteritorialita je prostě mezinárodně uznávaná v podobných případech, a není důvod, proč by to zrovna v tomto případě mělo být nějak extra. Navíc je to pro obě strany jednodušší – proč by spor dvou Američanů na americké základně měl řešit český soud?
To je podobne jako kdyby si ruska mafie vyrizovala ucty mezi sebou a my rikali to je v poradku at si rusove s nimi udelaji poradky.Ne, to není podobné. Americká základna tady vznikne s naším souhlasem a po vzájemné dohodě.
I když, po včerejším vystoupení toho ruského generála Bužinského, kterého si pozvali socdem, a po pozdějším ještě drsnějším prohlášení z Ruska jsem skoro rád, že to podepsali. Rusku na truc... Rusové mají pořád pocit, že jsme na jejich dvorku, kde určují pravidla jen oni.Jak dnes sami rusove prohlasili: "Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud budou součásti systému skutečně umístěny poblíž ruských hranic, může být země donucena zareagovat s pomocí vojenských prostředků." Podle Ruska je tedy Cesko, ale i vsechny ostatni zeme na vychod od Plzne (vcetne treba Vidne) jejich uzemi, na jejich hranici, a existence slovenska, ukrajiny, a ostatnich svobodnych statu na vychod od nemecka je jen docasny problem, ktery ruska generalita vbrzku vyresi. Marne cekam jasne odsouzeni z EU, marne cekam, ze se nas po tech ted jiz otevrenych vyhruzkach zastanou nasi mili pacifisti...
Jinými slovy je ten radar a celý protiraketový systém vlastně úplně neschopný a neškodný.Pokud je něco neschopného jako protiraketový systém, může to být nejen nakrásně schopné jinak, např. jako součást systému špehovacího, ale vůbec to přece neznamená, že je zároveň neškodný.
Proč tedy lidem tolik vadí? Kvůli přítomnosti amerických vojáků? Nejde přeci o žádnou invazi a za všechno zaplatěj.Invaze jsou evidentně kontraproduktivní (viz Irák), a nejvíc tam, kde vůbec nic kromě prostoru není. Co znamená "za všechno"? Vzpomeňte si na svoje slova, až se bude organizovat ochrana (ať už policejní nebo vojenská) této základny.
Kvůli údajným vlivům na zdraví?Vlivy na zdraví jsou vždycky jen údajné, pokud nejde o akutní otravu nebo přímo ránu. Samozřejmě. Není to vidět, není to cítit, není to slyšet - tak co s tou radioaktivitou všichni tak blbnou?
Radar by byl přeci v provozu jen těch pár minut v případě útoku, který, jak říkáš, nikdy nepřijde (možná ještě kvůli cvičení, ale to by opět byly minuty). Tak proč vadí? Snad ne proto, že si na tom namastí kapsu americké zbrojařské firmy...... které budou pak mít (mají) dost, aby mastili kapsu poslušným "voleným" zástupcům lidu v Čechistánu? Ale kdepak. Slušný člověk se přece nemá čeho obávat.
Sám také moc dobře nerozumím, proč by si takový radar někdo u nás přál. Ale zároveň nevidím důvod ho tak zoufale odmítat.Kdyby vám někdo chtěl instalovat do vašeho okna např. televizní kameru a nedokázal vysvětlit proč (resp. nepokrytě lhal), jistě byste taky neviděl důvod, proč to odmítat.
I když, po včerejším vystoupení toho ruského generála Bužinského, kterého si pozvali socdem, a po pozdějším ještě drsnějším prohlášení z Ruska jsem skoro rád, že to podepsali. Rusku na truc... Rusové mají pořád pocit, že jsme na jejich dvorku, kde určují pravidla jen oni.Hm, infantilní obyvatelstvo si prostě nic jinýho nezaslouží, než aby se s ním jednalo jak s malými spratky. Tak už mlčím.
A kdo vypověděl mezinárodní smlouvu o raketovém zbrojení? USA! Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Nevěřím ani jedněm a ani jedny tu nechci.
Vlastne se ji podarilo vsechny presvedcit ze hlavni problem maji lide, pokud jde o radar, s vlivem na lidske zdravi. Tim nam vzniknul jeden zastupnej problem, kterej se da velmi jednoduse vyvratit. Lide kteri jsou jaksi podvedome, nebo z principu proti radaru, pak maji svuj velky argument, kterej je ale velmi slabej v kramflecich. Ja jsem proti radaru, mam proto nekolik duvodu. Ani jeden nesouvisi s vlivem na zdravi a zivotni prostredi. Tem totiz nic nehrozi.Bohužel i když je to tak velmi jednoduché vyvrátit, nikdo to doposud nebyl schopen vyvrátit (jak už bylo zmíněno výše, onu vládní studii o údajné neškodnosti už odborníci rozmetali jako zásadně pomýlenou). To, že ty (bez jakéhokoli pádného důkazu) řekneš, že to zdraví ani prostředí nijak neohrožuje, neznamená, že to zdraví a prostředí nijak neohrožuje. Už to, že se o to celá léta přou i kapacity v oboru, jasně svědčí o tom, že názory nějakých náhodných diskutujících v diskusích o tom, že je naprosto jasné, že to nemá žádný vliv, jsou prostě nesmysly.
Jo, zpravu o tomhle jsem dneska v telce videl hned po te, ve ktere odpurci radaru blabolili, jak zadna hrozba neni a ze radar je k nicemuJak jinak, česká média přece neselžou a budou neochvějně bojovat za radarové zítřky a nikdy jinak. I když je to vlastně komické, jak se hrozba podmíněná napadením vlastního území stává hrozbou univerzální. Když mi dáš facku, tak ti ji vrátím. To je přece nemístné vyhrožování! (hehe, navíc nekřesťanské)
Jenomže myslím, že až takhle rozumný argument je pro většinu lidí jdoucích protiradaru jaksi neviditelný.Írán udeří na Tel Aviv, na americké lodě v Perském zálivu a na americké zájmy po celém světě, jestliže bude napaden kvůli svým kontroverzním jaderným aktivitám. Ale úloha "protiraketového" systému jako podpory vlastního prvního jaderného úderu se taky diskutuje. Jen to už není tak košer důvod... A zcela samozřejmě, země, která byla napadena ze strany USA, musí poslušně stáhnout ocas. To je prostě dané a o tom není třeba diskutovat.
A přeci tady se neřeší žádnými rozumovými argumenty, jenom šíření strachu, nepravdivých informací, zastávání stranických preferencí a sympatizace kdoví s kým. (Sarkasmus, ironie... cokoliv).Na prvním místě se tak řeší odůvodňování stavby radaru.
Text dohody bude během následujících 24 hodin odtajněn a zveřejněn na našich webových stránkách. | www.mzv.cz
Nejedná se o žádná vnější nebezpečí. Jedná se o magory v našich vlastních řadách.Věřím, že většina lidí se nerozhoduje tak hloupě jako ty (místo faktů se soustředit na vnější projevy, emoce a pár viditelných osobností). Schwarzenberg je podezřelý z vlastizrady, uvidíme jak to dopadne
Na přiloženém obrázku můžete vidět Germána s Afričankou při podpisu smlouvy, se kterou nesouhlasí většina obyvatel ČR.O daňových věcech a záležitostech bezpečnosti se nerozhoduje v referendu. To je takové praktické opatření, aby stát vůbec mohl fungovat. Jinak nevím, jestli „nesouhlasí“ je to správné slovo – spíš jim radar tak nějak od pohledu vadí. Někdo prostě nemá rád šišky s mákem a někdo radar – těch, kteří by o radaru něco věděli, není zas tolik.
O daňových věcech a záležitostech bezpečnosti se nerozhoduje v referendu.To je jen hloupá fráze, která se používá, když je názor veřejnosti v rozporu s přáním politiků. Ve skutečnosti to je nesmysl a nejsou* otázky, které by v demokracii byly pro referendum tabu. Dost jsme se o tom bavili v naší interní školní diskusi, pokusím se ti najít nějaké důležité citace... *) S výjimkou případů, kdy je potřeba rozhodovat ze dne na den, např. o vyhlášení války/míru.
Ve skutečnosti to je nesmysl a nejsou otázky, které by v demokracii byly pro referendum tabu.Tzv. „přímá demokracie“ není ta nejlepší možná demokracie, zastupitelská demokracie má proti ní jisté výhody (ale i nevýhody). V přímé demokracii totiž úplně zaniká odpovědnost za rozhodnutí, čímž se takové rozhodnutí stává zaměřené na krátkodobé zájmy a sobecké. Jednou z výhod demokracie je třeba to, že bere ohled na menšiny – to ale není věc, která by vyplývala z institutu všeobecného hlasování a výhry většiny – naopak je s tím v rozporu. Mezi „diktaturou většiny“ a demokracií jsou podstatné rozdíly (které ovšem nepostihují klasické školské poučky o tom, že demokracie je vláda lidu).
Mensiny v mormalni demokracii proste prehlasujes.To pak ale není normální demokracie, to není demokracie vůbec.
Jak jinak byste to chtel resit?Dohodou. Což je jen ze základních pilířů demokracie, a odlišuje ji třeba od diktatur.
To co rikate, tzv. konsensualni rozhodovani, v praxi funguje pouze pro spolecnosti, kde je malo clenu (rekneme do triceti) a navzajem se vicemene znaji. Pri vyssim poctu uz vzdycky nekdo nesouhlasi, a je potreba hlasovat. A hlasovani znamena, ze nekdo prohraje.Proto se ve větších společenstvích používá zastoupení. Pokud někdo nesouhalsí, neznamená to nutně, že musí prohrát a být poražen – taky je možné najít řešení, které bude vyhovovat všem.
A vubec, uz to v praxi vidim, jak politici hledaji spolecny kompromis.Je to jejich úloha, měli by dělat přesně to a skoro nic jiného.
To ze v prime demokracii neni zodpovednost je nesmysl. Za prve, praxe ukazuje, ze to tak vubec neni - prectete si onu knihu.Že to „funguje“ je třeba názorně vidět u různých poplatků nebo příspěvků. že by se měla nějaká dávky zvýšit nebo poplatek snížit, o tom mluví každý. Ale že by se stal tím zodpovědným, využil svůj hlas a přidal třeba k důchodu někomu z okolí něco ze svého, to ne. To najednou má být zodpovědný někdo jiný. V některých věcech, které se lidí bezprostředně celé dotýkají (často tedy jde o relativně malou skupinu osob), může přímá demokracie fungovat dobře. Ale jistě si dovedete představit, jak by vypadalo hlasování třeba o daních, dávkách, nemocenské a podpoře v nezaměstnanosti – daně nulové, a vše ostatní zvýšit.
Za druhe, lide narozdil od politiku za chybne rozhodnuti zodpovidaji svym (horsim) zivotem, kdezto politici maximalne prijdou o funkci.O to právě jde, že lidé za to zodpovídají pouze svým horším životem v několika málo příštích měsících nebo letech. Vzít v úvahu i někoho dalšího (děti, budoucí generace, sousední státy) nebo delší období (třeba desítky let), to je mnohem těžší udělat anonymně jako jednotlivec při všelidovém hlasování, než to udělat jako zvolený zástupce, který je pod dohledem spousty dalších lidí.
Ale jistě si dovedete představit, jak by vypadalo hlasování třeba o daních, dávkách, nemocenské a podpoře v nezaměstnanosti – daně nulové, a vše ostatní zvýšit.Dalsi oblibeny mytus. Jak uz jsem rekl, je, jako vsechny ostatni, vyvracen v te knize. Staci si ji jen stahnout a precist! Z historie zname radu referend, kde si lide odhlasovali _zvyseni_ dani nebo prisnejsi ekologicke limity a pokuty.
...
O to právě jde, že lidé za to zodpovídají pouze svým horším životem v několika málo příštích měsících nebo letech. Vzít v úvahu i někoho dalšího (děti, budoucí generace, sousední státy) nebo delší období (třeba desítky let), to je mnohem těžší udělat anonymně jako jednotlivec při všelidovém hlasování, než to udělat jako zvolený zástupce, který je pod dohledem spousty dalších lidí.
Nakonec na definicich slov tolik nezalezi; podstatne jsou ty myslenky za nimi.Souhlasím. Ale myšlenkou demokracie v euroatlantském prostoru v 21. století rozhodně není to, že kdo má 51 %, může si dělat, co chce. To, co známe z našeho parlamentu, že se na vozíčcích svážejí z nemocnic poslanci, aby to o ten jeden hlas vyšlo, není rozhodně vrchol demokracie. I to hlasování může vypadat třeba tak, že se nemusí jednotlivé hlasy počítat, protože je jasné, že pro bude výrazná většina, protože projednávaná věc je výsledkem jednání a kompromisů.
Ve Švýcarsku se ale používají hlavně místní referenda o lokálních a relativně krátkodobých věcech, jestli se nepletu.Tak to se prave pletete. Protoze jste neudelal domaci ukol a neco si o tom neprecetl, jako treba knihu, kterou jsem vam doporucil. Nebo se muzete podivat na stranky I&R Institute, kde je studii na tema prima demokracie cela rada. Zajimave jsou napriklad ty, co statisticky dokazuji, ze lide si odhlasovavaji zakony pro lepsi hospodareni s rozpoctem nez zastupitele. Jedna to dela na priklade USA, druha Svycarska. Ale s vami se asi nema smysl bavit, protoze se o tom ani vic dozvedet nechcete, a pripadne uznat, ze nemate pravdu. Ja, narozdil od vas, vsechny vase argumenty uz slysel.
A dále pak:"nebo bys vsechno "dulezite" prohnal referendem?" Ano, vše důležité*. Akorát ne hned, ale až v "nepříliš vzdálené budoucnosti" - náš národ nemá s referendy příliš zkušeností, tak je potřeba začít s lehčími tématy. Takže třeba referendum o trestu smrti bych odložil, aby bylo třeba až naším pátým novodobým referendem. Do té doby bych zachoval současný stav - tzn. trest smrti není. Podobně bychom mohli odložit referendum o radaru, také by se zachoval současný stav - tzn. žádný radar by tu nebyl. Pokud by se referendum konalo, s tím, že by většina byla proti, tak by to vyšlo vlastně nastejno.
"takhle bysme se mohli opravdu dockat toho, ze si v referendu odhlasujeme neplaceni dani. zajimalo by me, co bys na to rekl pak." Neřekl bych nic, protože lidé by si zrušení daní neodhlasovali. Pro zrušení by bylo pár recesistů a pak pár lidí, kterým absolutně nedocházejí souvislosti. Většina by byla proti - chudí proto, že by pak nebylo co přerozdělovat, bohatí proto, že by zkolabovala policie a soudnictví a neměl by kdo chránit jejich majetek, a všichni ostatní prostě proto, že stát a daně potřebujeme, to dá rozum.
Takže takové referendum klidně, ale byly by to jen vyhozené peníze, protože je předem jasné, jak dopadne. O to zajímavější by ale bylo referendum, kde by se rozhodlo o velikosti veřejného sektoru, resp. kdy bude den daňové svobody. Bylo přínosné hlasovat zvlášť o velikosti veřejného sektoru a zvlášť o tom, kdo bude vládnout (dnes vlastně hlasujeme o těchto dvou věcech v jedněch parlamentních volbách).
*) jen zásadní otázky, protože občané se musí na referendum připravit a to jim zabírá čas, který mohou trávit užitečněji, nestačí jen zapnout telku a čekat, až mi tam ty informace někdo nalije a budu se moci kompetentně rozhodnout, je to o aktivním vyhledávání informací z více různých zdrojů (lepší než jedny rádoby objektivní noviny, jsou dva stranické plátky, každý od jiné strany).
1) Pokud by se vládní garnitura rozhodla vystoupit z NATO, obnovit Varšavskou smlouvu a vstoupit do aliance s Ruskem, přes odpor většiny obyvatel, stále bys odmítal referendum a tvrdil, že do bezpečnostních otázek nemají ti oslové z podhradí, co mluvit?
2) To, že pravidla by se neměla měnit, souvisí se spontánním řádem - který vzniká právě jejich (dlouhodobějším) vynucováním, viz F.A. Hayek. Ale pravidla o referendech a vůbec demokracii se týkají spíš organizace než trhu. Rozlišoval bych něco jako "zdravý" a "nezdravý" konservativismus - příkladem toho nezdravého by mohlo být například to, kdybychom se i po roce 1989 rozhodli zůstat u centrálně plánovaného hospodářství, prostě proto, že se to tak "vždycky" (čtyřicet let) dělalo. To už pak ale není konservativismus, ale nějaké smrduté zpátečnictví
A není pravda, že by veřejnost o otázkách obrany nerozhodovala a nechávala to vždy na elitách - naopak nakonec vždy rozhoduje veřejnost* - např. při revoluci tím, na kterou stranu se přikloní, nebo během války tím, zda bude loajálně bojovat podle svých elit, nebo bude naopak hromadně přebíhat na opačnou stranu či švejkovat. Takže jde vlastně jen o to, zda politici chtějí slyšet hlas lidu teď, nebo ho budou dusit do doby, než ta válka či revoluce přijdou.
*) pokud se rozhodování odehrává uvnitř státu a nejedná se o donucení z vnějšku, do kterého nemůžou mluvit ani občané, ani politické elity.
až dosud jsme nebyli nijak zvlášť nikým ohrožováni (malý stát uprostřed Evropy, který nikoho moc nezajímá a nikdo o něm nevěděl)To názorně ukazují např. roky 1938, 1968. Nevím, jestli strkání hlavy do písku je ten nejlepší postoj…
Suverénní stát je pánem svého území. Celého.A co třeba ambasády? Zbytek nejsou fakta a často ani výroky, takže na to těžko nějak reagovat.
Máme dnes nějaké nepřátele?Ano, máme. Třeba všechny nedemokratické a totalitní režimy na celém světě. Máte na vstupních dveřích do bytu nebo domu zámek? A proč – máte nějaké nepřátele? Chystají na vás útok sousedi z jedné strany, nebo snad sousedi z druhé strany, kteří vám každou chvíli něčím vyhrožují? A nebo ten zámek máte třeba preventivně proto, že víte, že existují zloději, a že tak dáte zámkem najevo, že jste ochoten svůj majetek chránit?
Srovnávat ambasádu a vojenskou základnu je trošku mimo, nemyslíš? Hint: v každém státě jsou ambasády, ale jen v některých jsou cizí vojenské základny.Obojí vzniká na základě mezinárodní dohody a na základě toho, že je pro stát z nějakého důvodu výhodnější, když část svého aparátu přesune na cizí území. Ani jedno nevzniká s úmyslem obsadit cizí území.
Ano, máme. Třeba všechny nedemokratické a totalitní režimy na celém světě. Aha.. a pamatuješ dobu, kdy našimi nepřáteli byli imperialisté? Ono je to podobně konkrétní. Nebo ještě méně, protože "nedemokratická a totalitní" je většina světa (je Čína náš nepřítel? Nigerie? Saudská arábie? Ale saudská arábie je přece SPOJENEC našeho SPOJENCE - a přitom nedemokratická a totalitní! Uzbekistán taky. Tak jak to je?) Takže, KDO nás KONKRÉTNĚ ČÍM ohrožuje?Ano, ti všichni. Tím, že nerespektují lidská práva, neuznávají některé hodnoty (jako např. úcta k lidskému životu). To jsou hodnoty, které buď platí celosvětově (zvlášť v globalizovaném světě), nebo moc neplatí. Buď můžu uznávat, že každý člověk je svobodný, pustím kohokoli na „své“ území, pak ale musím mít jistotu, že i on vyznává stejnou hodnotu, a nepůjde vraždit nic netušící lidi, protože on je přece vyvolený a ostatní jsou prašiví psi. Nebo připustím, že svobodný není každý člověk, ale jenom někteří vybraní – třeba ti, co žijí na území nějakého státu. To už pak ale není moc svoboda…
Ano. Zámek jako ČR máme - jmenuje se armáda a NATO.A jak nás armáda a NATO ochrání před hrozbou raket dlouhého doletu? Jak reagují na současnou mezinárodní situaci?
Ale radar není zámek, ale brokovnice namířená z okna na kolemjdoucí. Navíc brokovnice, kterou nemíříme my, ale nezvaná návštěva.Takže radar může nějak poškodit sousední státy při jejich mírových aktivitách? A podepsanou smlouvu nazýváte „nezvanou návštěvou“? Pokud bydlíte v nájmu, jste taky „nezvaná návštěva“?
Ano, pro USA je bezesporu výhodnější přesunout část svého aparátu k nám. Ale co kam přesunujeme my a co z toho máme?Prakticky zadarmo můžeme dát najevo, že jsme si vědomi, že na této planetě žije 6 miliard lidí, kteří se spolu musí nějak domluvit a musí se o tuto planetu starat. Že nás nezajímá jenom náš domácí píseček, neschováváme se, ale chceme přijmout svůj díl odpovědnosti. A také tím dáváme najevo, že to vše se neodehrává jen v rovině projevů na shromážděních, ale když dojde k činům, jsme ochotni udělat alespoň to málo, že poskytneme malinkou část našeho území někomu, kdo ten skutečný čin udělá za nás. On americký způsob, kdy často nejdřív dělají, a až pak přemýšlí, není ideální. Ale Evropský způsob, kdy nejdřív dlouho přemýšlí, aby pak došli k závěru, že je to vlastně složitý problém, nad kterým by se mělo přemýšlet, taky není dobrý.
Vojenské základny velmi často s tímto úmyslem vznikají.No vidíte. A že prý nemáme nepřítele. A přitom nás chtějí obsadit Američani.
Tím, že někdo nerespektuje lidká práva nás vojensky neohrožuje.Ptal jste se na ohrožení, ne na vojenské ohrožení. A mně je celkem jedno, jestli nějakému ohrožení říkáte vojenské nebo ne, protože je to ohrožení.
Nás nějak ohrožují rakety dlouhého doletu? Byly v poslední době použity? Kým proti komu?Ano, ohrožují. Zcela nezávisle na tom, zda byly použity.
Pomůže nám radar proti dopravnímu letadlu namířenému na centrum Prahy?A pomůže nám proti němu tank? Ne, takže tanky nepotřebujeme. Pomůže nám proti němu protipovodňová zábrana? Taky ne, takže je taky nepotřebujeme. A nebo budeme muset připustit, že existují i jiné hrozby, než dopravní letadlo unesené teroristy.
Nevím, zeptej se v Rakousku, proč se jim ten nesmysl nelíbí. A v Polsku, proč chtějí kvůli pár neškodným raketám systémy THAAD a Patriot.Tak už si rozmyslete, jestli existuje nějaká hrozba, nebo neexistuje. Buď můžete tvrdit, že je radar zbytečný, protože žádná (ani potenciální) hrozba neexistuje, nebo můžete tvrdit, že se tak vystavíme ještě většímu nebezpečí. Ale obojí dohromady tvrdit nelze.
Já bych ta ohrožení přece jen rozlišoval. Nedemokratický systém vlády na ostrově Nauru není důvodem pro mobilizaci v ČR.Není důvodem pro mobilizaci, ale je ohrožením ČR. Protože až se na tom Nauru najde pár zbohatlíků, napadne je, že by třeba mohli odpálit ropovod vedoucí do ČR nebo co já vím, co je napadne. A budou k tomu mít dobré důvody – oni v té ČR dávají lidem svobodu a spoléhají (hlupáci) na jejich zodpovědnost, že takové věci nebudou provádět. To my, vychovaní na Nauru, víme, že je potřeba se chránit před vším a nevěřit nikomu, a když oni, blbci, tam mají tu svou svobodu, tak my jim pěkně zatopíme.
jen ty rakety dlouhého doletu nikdeZačínat s obranou až po nějakém incidentu je poněkud pozdě. Nebo jste také odmítl očkování proti TBC a spalničkám, protože jste ještě ani jedno neměl, byt máte bez zámku, protože vás ještě nevykradli, a data nezálohujete, protože jste zatím o žádná nepřišel?
Do včerejška jsme ohroženi nebyli, teď nás může potencionálně ohrozit každý, kdo se dostane do sporu s američanyJe hezké, jak těm potenciálním útočníkům přiznáváte naprosto jasné a logické uvažování. Ohrožují jenom ty, kteří jsou na ně nejvíc zlí, ostatních si nevšímají. Takže podle vás by bylo nejlepší, kdyby si takového Iránu nevšímal vůbec nikdo, a Irán by pak přestal být nebezpečný? Takže kdyby se všichni dohodli, přestali používat zámky, přestanou tím „provokovat“ zloděje a ti přestanou loupit. Nebo vám jde jenom o to, že nemáme být první v řadě a máme se raději někde schovat v koutě a čekat, až to přejde?
záležitosti na druhém konci světa, která se nás vůbec netýká.Jak to, že se nás záležitost na druhém konci světa netýká? Vás se možná netýká nic, co se děje za plotem vašeho baráku, mne se to ale týká, i když se to děje na druhém konci světa.
Máme ale BIS, ÚVVZ, armádu a jsme v NATO právě pro takovéto případy.Žádná z těchto institucí nezajistí, abychom si mohli užívat svobody, ale abychom zároveň nebyli ohroženi těmi, kdo by jí chtěli zneužít. Už jenom čistě z toho důvodu, že aby vůbec mohli fungovat, musí tu svobodu občas někomu omezit. Metoda, že si tady u nás budeme žít dobře a od okolního světa se oddělíme hradbou, kterou budeme bránit, se už zkoušela několikrát, a nepomohla ani Čínská zeď, a Římu se to s barbary taky nepovedlo.
To jsou zcela reálné běžné každoddenní hrozby. Na rozdíl od raket.I na rakety každodenně lidé umírají.
Počkat až to přejde je poměrně rozumná strategie, která se vyplácí víc než bezhlavé spojenectví s agresorem.Počkat až to přejde se nevyplácí. Čemu říkáte spojenectví s agresorem nevím, nevšiml jsem si, že by ČR byla ve spojenectví s Husajnem nebo s Usámou bin Ládinem.
A jakpak asi bylo příbuzným lidí, kteří umřeli v metru v londýně nebo ve vlaku ve špaňelsku, protože jejich země "nesly prapor svobody" po boku Velkého bratra do zemí, které jej nějak nechtěli.A co že tak agresivního dělali VB a Španělsko, že tím vyprovokovali útoky?
Jiná věc by byla, kdyby Irán někoho napadl první, pak by samozřejmě bylo správné jej "klepnout přes prsty".Čekat, až někoho napadne, je to nejhorší – čím dřív se zamezí něčemu špatnému, tím je to snazší a tím menší to má následky.
Počkat až to přejde? Tak nějak se očekávalo, že to přejde a Německo nechá západ být.
USA není agresor? Dvě útočné války a zpackaná okupace během 5ti let nestačí?A jaká byla alternativa? Pokud někdo třeba napadne člověka na ulici a vy mu přispěcháte na pomoc a pustíte se do útočníka, taky to můžu nazvat agresí a útokem z vaší strany…
Právě že v podstatě nic - jen se až moc okatě kamarádili s američany. Já neříkám, že je správné strkat hlavu do písku, ale být první na ráně (a nic z toho nemít) je velmi nešťastné.Aha, takže dělat „vpodstatě nic“ nestačí – takže když budeme dostatečně okatě proti Američanům, nemusíme se bát? Nebo bychom se mohli rovnou spojit s Íránem, nebo s Talibanem, to by bylo jistější, ne? Navíc když se všichni budou snažit nebýt ti vpředu, budou muset všichni neustále ustupovat dál a dál. No jo, ale co se dá dělat, když to, že se někde podaří osvobodit lidi z diktatury, nazýváte „nic z toho nemít“.
Ale preventivní útok? To je jako trestat zloděje, ještě před tím, než něco ukradne - když nevíme, jestli opravdu něco ukrást chce.Preventivní? Třeba tisíce mrtvých Kurdů v Iráku, a vy tomu pak říkáte preventivní?
No, jestli fakt věříte, že USA napráskalo Sadámovi kvůli Kurdům, tak jsem měla místo psaní posledního příspěvku radši jít hackovat.A to jeste, kdo mu k tomu dodal zbrane... protoze se hodil v boji proti Teheranu. A ze si obcas odskocil na sever vlastni zeme a venoval se vlastni agende... inu, kdyz se kaci les, letaji trisky. :(
Pokud je ve světe fůra horších režimů, ještě to není důvod v Iráku nezasáhnout.Kde se ale vůbec bere to právo zasáhnout (zaútočit)? Existuje vůbec tohle právo? Nebo je to jen právo silnějšího, který si bere, co chce, a schovává se při tom za vznešené ideály? To je jako kdybych šel někomu vypálit barák, protože se mi nelíbí, jak se k sobě ta rodina doma chová - protože my se k sobě doma chováme jinak a já to považuji za správné.
Gratuluji, pobavil jste nemalo. Takze za to vlastne muze Evropa. Neni to ironie? Ty nejvetsi socky na zemekouli, kteri nikdy nic nevyhrali a USA je ze vseho musi porad tahat a chranit je, s jejich socialistickymi ekonomikami tesne pred rozpadem, byrokracii, lennosti, s levicackym multikulturalismem, priposranosti pred raznym cinem a podlou zavisti uspechu USA, tak tahleta luza pouhou svou necinnosti zhatila plany nejvetsiho naroda, jaky kdy Zeme nosila (a bude nosit) na svych deskach.
Skoda, ze do toho Evropa tenkrat nesla. Ze neodhodila ty komoussky antiamericke pochyby o existenci ZHM, o smyslu a ucinnosti cele akce, o uspechu nasledne obnovy, a misto toho se poslusne nezaradila do siku pod vedenim Genia z Bileho domu. S hrejivym pocitem u srdce bychom ted lili stamiliardy € do Iraku my, a vojaci USA by mezi tim mohli treba slavne pochodovat do Tehranu (samozrejme zasypavani kvetinamy od dojatych osvobozenych obcanu), aby konecne na celem Strednim vychode zavladl pokoj a mir pod laskavym dohledem andelu z Washingtonu.
A mně je celkem jedno, jestli nějakému ohrožení říkáte vojenské nebo ne, protože je to ohrožení.ano, americka vojenska zakladna, a vubec americka vojenska rozpinavost, je ohrozeni nasi zeme.
Že Evropani něco jednou udělají a Američani nejdřív jednají, vše nějak dopadá, Belgičani ve Rwandě 1993 měli zakázáno zasahovat a výsledek můžete vidět v "Hotelu Rwanda", v tom samém roce v Somálsku dostali na pozadí Američani, když něco zkusili a neodhadli situaci.
Tohle, Česko, je náš píseček, a je vhodné a rozumné být připravenými na vše možné. Dokud nedostaneme my všichni rozum a hlavy nezchladnou, tak musíme mít v ruce nějaké "klacky", které odradí. Takže ještě dlouho budeme svědky šachů.
To samé můžeš říct i o Němcích, Maďarech, v podstatě i Polácích.Zapomněl jsi dodat Američany - jejich rozpínavost a nadutost je asi největší ze všech. A ve spojení s ekonomikou, které už se nedaří tak dobře jako dřív, se Amerika podobá potápějící se lodi, zvířeti zahnanému do kouta a to je hodně nebezpečná situace.
Kdyby nic, tak Kuba nebyla v NATO. A jak říká zakládací smlouva: "útok na členskou zemi je útok na všechny". Takže, Rusáci, nazdaaar, máte smůlu. Doufam ... modlim se .
ze kterého nic nebude a akorát nás ohrozíJak nás ohrozí? Radar samotný nás neohrozí. A mírumilovní Rusové, mírumilovní Iránci ani nikdo další přeci nejsou žádnou hrozbou, neublížili by ani kuřeti.
Kdybyste sem dal věcnější odkaz, vyznělo by to lépe
Muzete byt konkretnejsi v cem komu strani? Ja tam vidim jenom souhrn znamych faktu a celkem trivialnich uvah a vyvodu, ktere na nich staveji.
A mohl byste dodat nejaky nestranny material?
To šlo i v originální Duně II, akorát věže nestřílely po budovách.
Postavíte "construction yard" nebo obsadíte barák a pak stavíte věže. V tu chvíli už se můžou červíci jít zahrabat , mimo písek nemaj nárok.
To máte pravdu, plus tak tři v záloze, aby se případně stačili opravit. Tam rozhodoval hlavně dostřel, to políčko navíc proti věžím, jak je co efektivní. A ohledně toho, co se komu osvědčilo, dohrál jsem kdysi Dunu tolikrát, že jsem se vyblb na všem. Dokonce se mi za Ordoše líbilo krást ostatním harvesťáky
Nějak se vytratilo poznání, že válčit je špatnéNevytratilo. Jenom se spojilo s poznáním, že když já nebudu válčit, ještě to neznamená, že nebudou válčit druzí. Zrovna české země k tomuto poznání přispěly během dvacátého století několika neúspěšnými pokusy. EU k tomu pak dodává zatím velmi úspěšný pokus, jak zařídit, aby mezi sebou státy neválčily.
EU je obchodní, ale v NATO je 25 zemí a jejich nasazení je minimální.
Ad Francie a JZ - v případě útoku Varšavské smlouvy směrem na západ se s nasazením JZ vážně počítalo.
A nakonec otazka pro chytre hlavicky: jsi terorista, mas a chces pouzit atomovou bombu. Co udelas? Zacnes shanet nebo vyvyjet balstickou raketu nebo ji proste posles kontejnerem na misto urceni?Přesně tohle jsme řešili včera - vždyť je v dnešním složitém světě mnohem jednodušší poslat bombu kontejnerem, než se patlat s nějakou raketou. Je to mnohem účinnější - dostanete bombu nepozorovaně tam, kam by se raketa, sledovaná satelitními i pozemními systémy nikdy nedostala. Vzhledem ke zkušenostem se současnými nepřáteli USA, kteří nemají prostředků nazbyt, se toto jeví jako velmi pravděpodobné, je to stejně jednoduché a levné jako unést letadlo a navést ho do budovy... A právě proto jsem spíše pro radar. Rozhodně nám překážet nebude, těch pár vojáků nám nebude pořádat spanilé jízdy do okolních měst, a pokud bude nějaký nepřítel USA chtít zaútočit, nejspíš zaútočí přímo na USA třeba tím kontejnerem - přece nebude mrhat prostředky na nějaký prakticky neškodný radar.
A právě proto jsem spíše pro radar.A logiku jste nechal kde?
Rozhodně nám překážet nebudeUž teď je území obehnané "žiletkovým" plotem a vstup zakázán.
pokud bude nějaký nepřítel USA chtít zaútočit, nejspíš zaútočí přímo na USA třeba tím kontejnerem - přece nebude mrhat prostředky na nějaký prakticky neškodný radar.A co takhle pražské metro (viz Madrid nebo Londýn).
Pokud ale kdokoli z jakéhokoli důvodu zaútočí a použije k tomu raketu, bez radaru a pochopitelně antiraket bychom byli ztraceniAu, to skoro bolí... Takže když někdo vypálí raketu (salvu raket) na brdský radar a okolí, budeme díky němu zachráněni?
A logiku jste nechal kde?Vždyť je to jasné - radar není podstatným cílem, pokud chce někdo s minimálními prostředky maximálně uškodit USA, asi těžko zaútočí na nějakou mrňavou zemičku, ve které má zmiňovaná velmoc 250 vojáků.
Už teď je území obehnané "žiletkovým" plotem a vstup zakázán.Chodil jste tam na houby? Co já vím, tak to byl už dříve vojenský prostor, takových újezdů je mnoho a to že je tam vstup zakázán je zcela normální..
A co takhle pražské metro (viz Madrid nebo Londýn).A kdo by na to pražské metro útočil? Muslimští teroristé? A proč to neudělali už teď, když naše země Američanům pomáhá ve válce, a zabíjí jejich "bratry v džihádu" v Afghánistánu ?? Navíc smlouva je podepsána - pokud by opravdu teroristickým organizacím na tom radaru záleželo, už teď by byl útok spáchán - měl by totiž právě teď tu naprosto největší politickou účinnost - o to přece teroristům jde především ne? Kdyby ho spáchali, až bude radar stát, moc by si nepomohli...
Au, to skoro bolí... Takže když někdo vypálí raketu (salvu raket) na brdský radar a okolí, budeme díky němu zachráněni?Kdo někdo zaútočí na brdský radar? A když už by to byla tak mocná země, že by si mohla dovolit vyslat celou salvu raket na jediný radar, myslíte si že by mrhala dalšími prostředky na nějaké účinnější, nebo dokonce ve světě doslova drahocenné jaderné hlavice? Myslíte si, že by si tím nekoledovala o jadernou odvetu od malinko většího nepřítele?? Já, být Ahmadínedžádem (nebo kýmkoli podobně mocným, nikdo mě nenapadá), tak bych, kdybych už na radar útočil, použil buďto lehkou raketu ala Tomahawk nebo teroristu s letadlem a trhavinou... Každý člověk, který je proti radaru, tohle tvrdí. Že všude jsou agresoři. Není to analogie z komunistickou propagandou? I kdyby byly USA největším agresorem na této planetě, pořád jsou tím největším a i totální vůl si dvakrát rozmyslí než na něj otevřeně zaútočí (a co jiného je útok na vojenskou základnu?)...
Vždyť je to jasné - radar není podstatným cílem, pokud chce někdo s minimálními prostředky maximálně uškodit USA, asi těžko zaútočí na nějakou mrňavou zemičku, ve které má zmiňovaná velmoc 250 vojáků.V drobných vojenských konfliktech jde o to, uštědřit symbolickou lekci: na to je vcelku "bezvýznamná" základna v bezvýznamné zemičce naprosto ideální cíl. Není totiž pro americkou veřejnost tak ožehavé téma jako útok na americké půdě, a proto je taky o dost větší šance, že bude prostě započítán do oblíbené kategorie collateral damage (stejně to zaplatí daňoví poplatníci a stavět dva radary je pro zbrojní průmysl dvakrát lepší než jen jeden). Spokojenost po takovém útoku na "bezvýznamný cíl" může být proto na obou stranách - blbý je, že Česká republika je na straně třetí.
Chodil jste tam na houby? Co já vím, tak to byl už dříve vojenský prostor, takových újezdů je mnoho a to že je tam vstup zakázán je zcela normální..I pro zvířata? BTW něco jako "vojenský újezd" podle platné ústavy neexistuje, je to území kraje jako každé jiné, a proto taky není navěky dáno, že tam bude vstup zakázán. Osobně tipuji, že radar bude překážet poněkud jinak než přímo fyzicky. Vedle dálkového vyzařování například bezpečnostními opatřeními, které se perspektivně do budoucna zavedou a pro které bude existence radaru a nutnost jeho ochrany a ochrany společnosti před útoky teroristů kvůli radaru killer argumentem pro jakékoliv pochybnosti.
A kdo by na to pražské metro útočil? Muslimští teroristé? A proč to neudělali už teď, když naše země Američanům pomáhá ve válceŘíkali si v Londýně a Madridu jistě taky.
pokud by opravdu teroristickým organizacím na tom radaru záleželo, už teď by byl útok spáchán - měl by totiž právě teď tu naprosto největší politickou účinnostTo není pravda. Měl by politickou účinnost jen na českou veřejnost, ale nikoliv na americkou. Na českou veřejnost o sobě vám ale každý terorista srdečně sere. To je právě klíč k hlavnímu problému amerického radaru v Česku, že prostě sloužíme jen jako podstavec v potenciálním konfliktu stran, který se nás jinak vůbec netýká. Takže ty útoky budou mít smysl až tehdy, až takový konflikt nastane ... a radar, který slovy našeho osvíceného předsedy vlády má naši bezpečnost zvyšovat, vytvoří z české veřejnosti ideální cíl pro beztrestné vyřizování si účtů s USA, stejně jako se stalo s veřejnosti britskou a španělskou.
Kdyby ho spáchali, až bude radar stát, moc by si nepomohli...Myslím, že se velmi pletete v motivu teroristických útoků. Teroristům vůbec nepůjde o radar, těm půjde o to, že je to radar americký. A dokonce raději ani nebudou útočit na něj. Když nechají vybuchnout bombu v pražském metru, mají téměř jistotu, že to zasáhne USA politicky, ale USA to fakticky nechá chladnými, neboť se to nebude týkat ani zařízení ani životů amerických občanů. Prostě, jak pro teroristy, tak pro USA ideální cíl.
Kdo někdo zaútočí na brdský radar?Já nevím, zeptejte se Topolánka, Langera a Parkanové, případně novinářů, kteří do zblbnutí opakují, jak nás radar bude proti útokům chránit. Já taky nevím proti jakým. Kromě toho si přečtěte, na co je moje věta reakcí.
Každý člověk, který je proti radaru, tohle tvrdí. Že všude jsou agresoři.To jste si spletl strany, ne?
Není to analogie z komunistickou propagandou? I kdyby byly USA největším agresorem na této planetě, pořád jsou tím největším a i totální vůl si dvakrát rozmyslí než na něj otevřeně zaútočí (a co jiného je útok na vojenskou základnu?)...Útok na vojenskou základnu, která není na americkém území, je útok na americkou základnu, která není na americkém území. Americkou veřejnost by v případě nějakého většího konfliktu, kdy lze útok na radar předpokládat, de facto nezajímal. Jak k němu ale přijdeme my? I totální vůl si sice rozmyslí, jestli otevřeně zaútočit na USA, ale proto ho raději napadne zaútočit skrytě tak, že zaútočí na ty ještě větší voli, kteří za USA ochotně nastaví svoji kůži. Například pražské obyvatelstvo. Politická facka USA bude předána, co na tom, že zfackují lokaje. A pána nahoře to nemusí až tak trápit, lokaj se přece nabídl sám a mohl se přetrhnout, aby za pána tvář nastavoval.
Nechapu, co by nekdo mel z toho, ze zautoci na nasi zemi nebo radar kterej tu bude.Pokud odůvodní svůj útok spojenectvím ČR a USA ve věci radaru, tak z toho může mít mediální publicitu i v USA, aniž by se musel obávat ze strany USA přímých represí. Co mají teroristi z toho, že nechají vybuchnout bombu před ambasádou USA v cizí zemi?
Jako plan utoku na USA to nema vyznam, to je celkem jasne, na USA se da zautocit jednoduseji, levneji, primejsi cestou...Cílem teroristického útoku není hmotně uškodit. Cílem je uškodit politicky (mediálně). Nenapadá mě jednodušší, levnější a přímější cesta než útok na něco, co je s USA spojeno a přesto není natolik bolestné pro jejich vnitřní politiku (např. jeho spojence).
Ustredrit symbolickou lekci? Jak jse sam rekl, pro verejnost USA to neni ozehave tema, takze co to bude za lekci? Tak maximalne lekce nasi zemi, ale co by z toho kdo mel? Politicka facka USA utokem na Prahu? To by teda panove v Bilim dome uplne tu facku pocitiliŽe není takový útok pro veřejnost USA téma znamená, že to je lekce jen pro politiky a jejich zahraniční politiku - potažmo pro spojence USA, kteří jeho politiku podporují. Takový útok podpoří ty proudy americké politiky, kteří se nestaví příliš nadšeně za hegemonické tažení světem. Útok na půdě nebo občany USA znamená automatickou podporu domácí politiky tvrdým odvetám a spíš opačnému účinku: ještě pevnějšímu odůvodnění obrany domácího území tím, že se konflikty přesunou "preventivně" do okolního světa. Např. invazí do Iráku anebo budováním vojenských základen daleko od amerického území.
Co se tyce bomby v praszkem metru, to mohou teroristi udelat neprosto kdykoli radar neradar...Jenomže zatím k tomu jaksi neměli důvod. Teď, resp. až bude radar stát, ho mít budou. Základna USA nebo spojenec se základnou USA na svém území je dostatečně mediálně vděčné téma. Pražské metro někde v Čechistánu (beztak víceméně splývající pro amerického voliče se zónou Jugoslávie-Afgánistán-Irák) samo o sobě mediální téma pro USA není, ať tam umře lidí kolik chce. Jenomže tohle jsou jenom úvahy na téma propagandy o tom, že radar bezpečnost v ČR zvýší, kterými krmí své obyvatelstvo naše vláda (a zarputilí odpůrci odpůrců radaru). Ještě jsem neslyšel nebo nečetl nějaký argument, jak a čím konkrétně tuto bezpečnost zvýší. Já mohu přidat jen tyto svoje úvahy o tom, jak by bezpečnost v ČR mohl snížit.
Takovejhlech spojencu USA je v Evrope mnoho, v Nemecku jsou taky zakladny USA, mam dojem ze vetsi nez ta u nas. A v Nemecku by teroristickej utok byl videt mnohem vic nez u nas.V Německu jsou základny USA pozůstatkem okupačních vojsk. Německo de facto z NATO vystoupit nemůže (viz smlouva o NATO a pasáž o tom, že území NATO je tam, kde jsou umístěné zbraně členského státu na území okupovaném v roce vstupu smlouvy v platnost). Je to tedy takový spojenec z donucení. A tamní základny jsou obzvlášť chráněny. Po 11. září ("America Under Attack") byly např. i obytné bloky a dětská hřiště pomocného personálu na dlouhou dobu obstaveny betonovými zátarasy, ploty a na každém rohu nepřetržitou hlídkou se zbraněmi v pohotovosti. Takže asi s nějakou možností počítáno je.
Pokud by teroristi zautocili na nas, v americe to nikoho moc zajimat nebude, dokud to primo neohrozi jejich radar.Však o to právě jde. Takže co je pravděpodobnější: zvýší nebo sníží existence radarové základny bezpečnost občanů ČR?
Stejne by tu radar driv nebo pozdeji byl postaven, jak USA tak nase vlada ho tu chce, tak by ho tu stejne nejak prosadili, takze nejake fanaticke protestni a medialni rozruch nam vlastne dost skodi a pritom jsou naprosto bezvyznamne a smesne...Z celého procesu, jak ho bylo možné sledovat, se spíš jeví, že tento radar někdo aktivně jak vládě USA, tak vládě ČR nacpal. Viz např. článek z roku 2002 Štít proti raketám může vyrůst v Česku, podle nějž se tehdejší ministr obrany Tvrdík (ČSSD) velmi angažoval:
Ministr Tvrdík kalkuluje s tím, že zapojení do programu by výhledově zajistilo relativně levnou obranu českého vzdušného prostoru. V rámci dohod o rozmístění raketových systémů by ho mohla střežit americká letadla. "Může umožnit při stejných, nebo nižších nákladech výrazně vyšší stupeň obranyschopnosti České republiky. Je to pohled dopředu," řekl ministr Tvrdík pro ČTK. Jak Tvrdík uvedl, při návštěvě Washingtonu zahájil první konzultační etapu. Ministr Tvrdík již z Washingtonu předeslal, že se pokusí přesvědčit všechny politické strany včetně opozice, aby projekt podpořily. S rozmístěním raket na území ČR by podle slov svého místopředsedy Petra Nečase neměla žádný problém ODS. "Jedinou podmínkou je, aby u nás systém nebyl jenom umístěn, ale aby naše území také chránil," uvedl Nečas.A zbytek článku. Sice se naprosto vytratila ona "jediná podmínka", totiž jak bude tento systém chránit naše území, ale evidentní je, že tenhle nápad se zrodil ve spojení určitým amerických politických kruhů ve spojení s kruhy českými, nikoliv jako "požadavek" spojence USA na spojence v NATO. Scénář: Někdo, kdo má zájem na stavbě systému, naočkuje tuto myšlenku českým ochotným, ti pak začnou lobovat na české straně, pak to vypadá chvíli, jako by o umístění žádalo Česko ("pro svou ochranu"). Nemohu si pomoct, že aktivní prosazovatelé si od toho něco slibují pro svůj osobní prospěch, ať už finanční nebo prestižně-vlivový. Ostatně popsal jsem to před více než rokem: Kdo žádá o vojenskou protiraketovou základnu?.
Q: O co požádaly Spojené státy českou vládu? A: Spojené státy přijaly českou nabídku na umístění zařízení protiraketové obrany a požádaly českou vládu o zahájení jednání. Česká vláda 19. ledna oznámila, že Spojené státy potvrdily svůj zájem o vybudování radarového zařízení v Brdech.
V Německu jsou základny USA pozůstatkem okupačních vojsk. Německo de facto z NATO vystoupit nemůže (viz smlouva o NATO a pasáž o tom, že území NATO je tam, kde jsou umístěné zbraně členského státu na území okupovaném v roce vstupu smlouvy v platnost). Je to tedy takový spojenec z donucení. A tamní základny jsou obzvlášť chráněny. Po 11. září ("America Under Attack") byly např. i obytné bloky a dětská hřiště pomocného personálu na dlouhou dobu obstaveny betonovými zátarasy, ploty a na každém rohu nepřetržitou hlídkou se zbraněmi v pohotovosti. Takže asi s nějakou možností počítáno je.O tom jsem nemluvil. To je jasny, ze s tim pocitaj, na bezpecnosti zalezi. Ja jsem ale poukazoval na to, ze zadnej teororistickej utok se tam zatim nekonal, a to je Nemecko.
Ani jedno. Nase bezpecnost se tim ani vyrazne nesnizi, ani vyrazne nezvisi. viz co pise Matlak.Pokud by teroristi zautocili na nas, v americe to nikoho moc zajimat nebude, dokud to primo neohrozi jejich radar.Však o to právě jde. Takže co je pravděpodobnější: zvýší nebo sníží existence radarové základny bezpečnost občanů ČR?
Z celého procesu, jak ho bylo možné sledovat, se spíš jeví, že tento radar někdo aktivně jak vládě USA, tak vládě ČR nacpal.Aha, takze nejaky temny zloduch v pozadi, ktery chtel radar v Brdeh a tak primel USA a CR aby ho tu nechali posatvit?
Viz např. článek z roku 2002 Štít proti raketám může vyrůst v Česku, podle nějž se tehdejší ministr obrany Tvrdík (ČSSD) velmi angažoval: Ministr Tvrdík kalkuluje s tím, že zapojení do programu by výhledově zajistilo relativně levnou obranu českého vzdušného prostoru. V rámci dohod o rozmístění raketových systémů by ho mohla střežit americká letadla. "Může umožnit při stejných, nebo nižších nákladech výrazně vyšší stupeň obranyschopnosti České republiky. Je to pohled dopředu," řekl ministr Tvrdík pro ČTK. Jak Tvrdík uvedl, při návštěvě Washingtonu zahájil první konzultační etapu. Ministr Tvrdík již z Washingtonu předeslal, že se pokusí přesvědčit všechny politické strany včetně opozice, aby projekt podpořily. S rozmístěním raket na území ČR by podle slov svého místopředsedy Petra Nečase neměla žádný problém ODS. "Jedinou podmínkou je, aby u nás systém nebyl jenom umístěn, ale aby naše území také chránil," uvedl Nečas. A zbytek článku. Sice se naprosto vytratila ona "jediná podmínka", totiž jak bude tento systém chránit naše území, ale evidentní je, že tenhle nápad se zrodil ve spojení určitým amerických politických kruhů ve spojení s kruhy českými, nikoliv jako "požadavek" spojence USA na spojence v NATO. Scénář: Někdo, kdo má zájem na stavbě systému, naočkuje tuto myšlenku českým ochotným, ti pak začnou lobovat na české straně, pak to vypadá chvíli, jako by o umístění žádalo Česko ("pro svou ochranu"). Nemohu si pomoct, že aktivní prosazovatelé si od toho něco slibují pro svůj osobní prospěch, ať už finanční nebo prestižně-vlivový. Ostatně popsal jsem to před více než rokem: Kdo žádá o vojenskou protiraketovou základnu?.Tyhle osobni zajmy jsou postrani efekty kazde takovehle statni nebo nadstatni zakazky, at uz jde o radary nebo buhvi co jinyho.
V drobných vojenských konfliktech jde o to, uštědřit symbolickou lekci: na to je vcelku "bezvýznamná" základna v bezvýznamné zemičce naprosto ideální cíl. Není totiž pro americkou veřejnost tak ožehavé téma jako útok na americké půdě.A ti vojáci, co na základně pracují, jsou vosk? Kdypak byla naposledy přímo napadena americká základna? Mám ten dojem, že když vynecháme Irák (což je analogie s tím že by na radar zaútočili češi - i když to se nevylučuje) tak už toho moc nezbývá.. Nemyslím si že přímé napadení vojenské základny kdekoli v Evropě by americká veřejnost přešla jen tak.
To není pravda. Měl by politickou účinnost jen na českou veřejnost, ale nikoliv na americkou.To je právě ono! Myslíte si že česká veřejnost dělá dost pro to, aby ten radar nestál? Myslíte si, že už víc dělat nemůže? To jste vedle. Taková pořádná bedna semtexu v metru, nejlépe odpálená uprostřed nuselského mostu (a k tomu třeba prohlášení formou videa na Youtube) by zahýbala veřejností mnohem více a to by se potom děly věci - myslím si že je tu velký potenciál vládu zastavit, ale čechům se jaksi nechce, jsou dost pasivní.. Správný antiradarista už má bombu připravenou!
Když nechají vybuchnout bombu v pražském metru, mají téměř jistotu, že to zasáhne USA politicky, ale USA to fakticky nechá chladnýmiTak zasáhne je to nějak nebo ne? Bude nějaká reakce? Pokud ne, tak jakýpak politický vliv? Chcete říct, že oni odpálí bombu v metru komukoli, kdo se paktuje s USA, jen proto že je to "beztrestné" jelikož USA ve skutečnosti vůbec nezareaguje? Není to trochu škoda trhavin
To jste si spletl strany, ne?Rozhodně ne. Tady jde o strach. Vy se bojíte, že když bude radar stát, bude jaksi větší důvod na nás zaútočit.. nebo ne? Že je množství zemí, které si brousí zuby na USA a že my jim dáme příležitost se vybít. Že teď si teprve muslimští teroristé uvědomí, že Česká republika je ideálním cílem...To nejsou ti všudypřítomní agresoři?
I totální vůl si sice rozmyslí, jestli otevřeně zaútočit na USA, ale proto ho raději napadne zaútočit skrytě tak, že zaútočí na ty ještě větší voli, kteří za USA ochotně nastaví svoji kůži.To je nesmysl. My za USA kůži rozhodně nenastavujeme. Pokud by někdo útočil na USA, zaútočí u nás maximálně na ten radar samotný (a na nic jiného) z čistě strategických důvodů. V případě Madridu a Londýna nebyly teroristické útoky nijak směrovány proti USA - co já vím, tak v případě Londýna šlo o útoky proti "britským křižákům" spáchané vlastními krajany, v případě Madridu to byli také krajané, navíc těsně před volbami... Ani jeden z těchto útoků neměl z USA nic společného... co se jimi pořád tak oháníte? Opakuji, že pokud by _místní_ teroristické organizaci na americkém radaru záleželo, už by nějaký ten vlak nebo McDonald dávno do vzduchu vyhodili..
Nemyslím si že přímé napadení vojenské základny kdekoli v Evropě by americká veřejnost přešla jen tak.To je právě ten drobný, ale podstatný rozdíl. Umírání amerických vojáků v Iráku taky nepřechází americká veřejnost jen tak, ale je to psychologicky úplně něco jiného než umírání obětí teroristického útoku v centru New Yorku, a proto to vládě víceméně prochází.
Tak zasáhne je to nějak nebo ne? Bude nějaká reakce? Pokud ne, tak jakýpak politický vliv? Chcete říct, že oni odpálí bombu v metru komukoli, kdo se paktuje s USA, jen proto že je to "beztrestné" jelikož USA ve skutečnosti vůbec nezareaguje? Není to trochu škoda trhavinJak vidno z množství teroristickým útoků např. před ambasádami USA, tak to škoda není.?
Rozhodně ne. Tady jde o strach. Vy se bojíte, že když bude radar stát, bude jaksi větší důvod na nás zaútočit.. nebo ne? Že je množství zemí, které si brousí zuby na USA a že my jim dáme příležitost se vybít. Že teď si teprve muslimští teroristé uvědomí, že Česká republika je ideálním cílem...To nejsou ti všudypřítomní agresoři?Krátkou větičkou: Pravděpodobnost teroristického útoku na radar nebo kvůli radaru na českou veřejnost pro mě odpovídá pravděpodobnosti raketového útoku, který oficiální propaganda vydává za důvod stavby radaru.
Důvod, proč se ten systém v Evropě staví, je jednoduchý. Jde o strašáka, který by EU nikdy nezaplatila a který je tu jako protiváha k jadernému odstrašujícímu potenciálu zemí, které stále levnější balistické rakety vlastní a chlubí se jimi.Myslíte Rusko, Čína, Pákistán, Indii a Izrael? - To k "jadernému odstrašujícímu potenciálu". Proti Rusku a Číně to podle propagandy není a zbylé tři jaderné mocnosti jsou spojenci ... tedy momentálně. Co se týče balistických raket, tam se výběr ještě zúží. Ty pak existují akorát tak v agitkách politiků a z nich pronikají do agitek médií, která ochotně přebírají photoshopované propagandistické fotky a dělají z holinek hodinky (obojí se natahuje stejně jako rakety se všechny vystřelují, tak na co rozlišovat). Ostatně před invazí do Iráku se mluvilo výhradně o nebezpečí z Iráku a Koreje, teď už zbyl jen Írán. Už mě jen zajímá, kam se hrozba přesune po eventuální invazi USA do Íránu... Z tohoto hlediska by asi bylo výhodné raději invazi neprovádět, přece jen není pro propagandu nic horšího, než ztratit nepřítele...
Navíc je to i poslední pojistka, kdyby nakonec opravdu k (jadernému) konfliktu došlo.Bohužel, jak je to dosud prezentováno, vypadá to spíš jako pojistka pro odvetu po prvním (preventivním) jaderném úderu. Čili nikoliv jako primárně obrana, ale jako součást útoku.
To je nesmysl. My za USA kůži rozhodně nenastavujeme. Pokud by někdo útočil na USA, zaútočí u nás maximálně na ten radar samotný (a na nic jiného) z čistě strategických důvodů.Tak buď je radar potenciálním cílem, anebo zvyšuje bezpečnost ČR.
V případě Madridu a Londýna nebyly teroristické útoky nijak směrovány proti USA - co já vím, tak v případě Londýna šlo o útoky proti "britským křižákům" spáchané vlastními krajany, v případě Madridu to byli také krajané, navíc těsně před volbami... Ani jeden z těchto útoků neměl z USA nic společného... co se jimi pořád tak oháníte?Tyto útoky byly odůvodňovány aktivní účastí "krajanů" na válečných podnicích USA. Varující je princip terorizování nevinného obyvatelstva kvůli politice vlády, která se aktivně účastní válečné akce pod vedením USA.
Opakuji, že pokud by _místní_ teroristické organizaci na americkém radaru záleželo, už by nějaký ten vlak nebo McDonald dávno do vzduchu vyhodili..Místní teroristická organizace se zájmem o radar je asi právě tak pravděpodobná jako nebezpečí, proti němuž se údajně onen radar staví. Buď mají "darebácké státy" (momentálně je v této kategorii pouze jediný, ale budiž, zůstaňme u ideologické nálepky) prostředky pro vývoj účinného napadení USA balistickými střelami s jadernou náloží, a pak mají zcela jistě prostředky na to, jak likvidovat radar nebo terorizovat ČR kvůli radaru, anebo nemají ani prostředky na to, jak proti radaru zasáhnout... Buď to nebezpečí reálně existuje, anebo holt ne... Předpokládat jedno a vylučovat druhé mi přijde velmi schizofrenní.
Umírání amerických vojáků v Iráku taky nepřechází americká veřejnost jen tak, ale je to psychologicky úplně něco jiného než umírání obětí teroristického útoku v centru New Yorku, a proto to vládě víceméně procházíZaprvé, myslím si že jim to moc neprochází, když se vláda obměňuje a Bush už skoro nemá se o koho v ní opřít - ostatně on sám také brzy skončí. Za druhé, Irák rozhodně není Evropa. Ptám se znovu: Kdy byla naposledy napadena americká vojenská základna v Evropě?
Jak vidno z množství teroristickým útoků např. před ambasádami USA, tak to škoda není.K těmto útokům dochází v zemích, ve kterých je početná komunita, která USA odsuzuje. Je tomu tak i v čechách? Pořád si myslíte že teroristický útok je páchán nějakým partizánem z druhé strany planety, který propašuje zbraně a trhaviny do ČR? Uź byl spáchán teroristický útok na ambasádu USA v Německu? A zrovna v tom Německu je to mnohem pravděpodobnější - muslimů je tam mnohem více než u nás a základny USA jsou tam mnohem větší...
Krátkou větičkou: Pravděpodobnost teroristického útoku na radar nebo kvůli radaru na českou veřejnost pro mě odpovídá pravděpodobnosti raketového útoku, který oficiální propaganda vydává za důvod stavby radaru.Přesně tak. A obě tyto pravděpodobnosti se limitně blíží nule. Jak jsem již napsal, protiraketový systém je strašák. Když si pořizujete jaderné hlavice, taky nepočítáte s tím že je odpálíte - odpálíte možná jednu někde v poušti a pohrozíte, že jich máte ještě tucet.
Myslíte Rusko, Čína, Pákistán, Indii a Izrael? - To k "jadernému odstrašujícímu potenciálu". Proti Rusku a Číně to podle propagandy není a zbylé tři jaderné mocnosti jsou spojenci ... tedy momentálně.Ona ani jedna země není málo. Kdybychom se neměli jak bránit, mohla by si klást podmínky. Podívejte se na to Rusko - paktujete se s USA?
ropa stop. zemni plyn stop.
Oni nám vyhrožují. Mají pocit, že je nějakým protiraketovým deštníkem ohrozíme.. Ano, ohrozíme je v případě, že by chtěli začít vyhrožovat jaderným útokem kterékoli zemi kolem nás, včetně nás. Rusové u nás ztrácejí vliv - dobře jim tak, ať si svoji ropu nacpou kam chtějí, my ji budeme kupovat od spojenců, ne od bývalých okupantů, kteří nás na slušnou dobu odřízli od zbytku světa. Ostatně proto jsme si v 96 postavili druhý ropovod. Jak chytrý tah!
Bohužel, jak je to dosud prezentováno, vypadá to spíš jako pojistka pro odvetu po prvním (preventivním) jaderném úderu. Čili nikoliv jako primárně obrana, ale jako součást útoku.Co tohle je za blábol??? Jaký preventivní jaderný úder? Máte před očima černo? Jaderné zbraně se zásadně nepoužívají, slouží k odstrašení. Když to ví i fanatický prezident Íránu, myslíte si že v USA to nevědí? Kdyby to bylo takto zvrácené, proč nebyly jaderné či vodíkové hlavice použity v Afghánistánu či Iráku?? Nebo jste někde četl, že byly?
Tak buď je radar potenciálním cílem, anebo zvyšuje bezpečnost ČR.Je potenciálním cílem, protože zvyšuje bezpečnost ČR. Jednoduché, že?
Tyto útoky byly odůvodňovány aktivní účastí "krajanů" na válečných podnicích USA.To je přesně ono. Jak jsem psal v minulém příspěvku, na radar by museli zaútočit češi. Správný anti-radarista by měl zaútočit na pražské metro. Přesně takhle to totiž v Londýně a v Madridu proběhlo. Ti lidé, co provedli ty útoky, neměli nic společného s trpícími zeměmi. Ten útočník, co odpálil autobus v Londýně se před tím dokonce šel s bombou na zádech najíst do McDonaldu
Buď to nebezpečí reálně existuje, anebo holt ne... Předpokládat jedno a vylučovat druhé mi přijde velmi schizofrenní.Nebezpečí tu je. Nejde o žádný reálný útok, k tomu stejně pravděpodobně nedojde. Jde o problém propagandy. Strachu. Lidé se budou bát toho, kdo má jaderné zbraně, dokud nebudou mít také jaderné zbraně, a nebo (mnohem levnější a ostatně i humánnější) protiraketový deštník, který z ničivé bomby udělá blýskavou tečku těsně nad obzorem.. Každopádně jde spíše o problém vzájemného vyhrožování než skutečného válčení.
To je dost hypotetická otázka. Vždycky je proč, tedy bylo proč, v naší historii.
Jediná válka, kterou uznávám, je obranná*, ale jinak na nějakou válku seru, *) a ta by naopak měla být nemilosrdně tvrdá.Puvodne jsme do tehle sable debaty o radaru a vrazich z wall streetu nechtel zasahnout, ale tohle mi neda. Jak presne si predstavujes v roce roce 2008 "obrannou" valku? Uz od konce sedesatych let minuleho stoleti je pomalejsi verze valky v horizontu cca 38-42 minut, prave tolik trva klasickym ICMB dopadnout na uzemi protivnika, a odparit jeho mesta a/nebo prazda sila, sila po protivnikovych ICMB, ktera jsou jiz v te dobe samozdrejmne na ceste. To je ta delsi verze, kratsi je nekde kolem 11-16 minut do dopadu prvnich nasobnych a samostatne manevrujicich hlavic, pri odpaleni raket z ponorek v pobreznich vodach, nikoli ze vzdalenych kontinentalnich sil. I v tomto pripade musi protivnik bud a) vse vypustit abys trefil prazdna sila b) usmat se a jit si to uzit. A na fyzice letu se od te doby nic nezmenilo, snad jen, ze se na vsech stranach potencialniho konfliku zlepsila operacni pripravenost, takze misto 90% nosicu by jich vystartovalo 99%, take se zlepsila CEP, tedy presnost dopadu, ale ono je u termonuklearni hlavice uz od roku 1980 vcelku jedno, jestli se trefis s presnosti 150m, 50m, nebo 5m od cile. protoze vykony hlavic jsou takove, ze cil proste odpari, i s okolni horninou do hloubky nekolika stovek metru. Survival probability u objektu se uz leta nepocita... Cela ''radarova" debata mi nicmene prijde ponekud hystericka a predvadejici hlavne emoce, ne fakta. To je ale v CR spise standard, at uz jde rec o obrane, penzich, odborech, zdravotnictvi nebo treba knihovne. Prijde mi, jakoby cesky narod poslednich par desetileti permanentne menstruoval a daval to radne najevo.
kdyby nasi zemi hrozilo realne nebezpeci valky, tak ja seberu svych pet svestek a pohnu zadkem nekam hodne dalekoNaštěstí ne každý je takový sráč.
Otázka: Mohl by se negativní postoj ČSSD k protiraketovému štítu změnit, kdyby ho podpořil i nástupce George W. Bushe a NATO by ho prohlásilo za součást své obrany? Odpověď: Nemá smysl o tom hovořit pořád dokola. Teď zastáváme tento postoj a myslím, že nám pár let vydrží.Tomu říkám trvanlivé názory... "Na pár let nám to vydrží."
A mají ty hroby už i jména?Nemají, USA prý ještě nedodaly seznamy plánovaných vojáků k nasazení