Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Vyzkoušel jsem už tyto distribuce: Suse, Mandrake (zaměrně nepíšu Mandriva, protože v té době se dnešní Mandriva jmenovala Mandrake), Slackware, Debian, Kubuntu. Plus jsem samozřejmě vyzkoušel nějaké live distribuce, ale to není tak důležité. Ale proč to sem píšu? Rád něco napíšu stručně o každé distribuci, kterou jsem vyzkoušel. Ale tímto bych vás chtěl poprosit, abyste každý napsal něco o své oblíbené distribuci (co se vám na ní líbí, co vám naopak vadí...). Předem děkuju za všechny reakce.
Začnu Suse: Moc dobrý vzpomínky na něj nemám, protože v tý době jsem skoro nic neuměl. Jenom si vzpomínám na výbornou dokumentaci -- myslím tím knížku, kterou jsem k CD-ROMům dostal. Hodně jsem se z ní naučil.
Mandrake: Vzpomínám, že to byla (je) uživatelsky přívětivá distribuce. Všechno se "rozběhlo samo". V této době se začínám kamarádit s příkazovou řádkou, učím se ovládat editor Vim
a tak podobně.
Slackware: Tak tahle distribuce mě nejvíc naučila. Pověstná je její čistota a přehlednost, což sám potvrzuji. Má proti jiným distribucím "primitivní" balíčkovací systém. Balíčky se dají dělat tak snadno, že jsem to zvládal i já! Neřeší závislosti mezi balíčky, což někdo bere jako výhodu.
Debian: mám velmi propracovaný balíčkovací systém. Podle mě je složitější než Slackware. Na Debianu je mi opravdu sympatické to, že obsahuje opravdu jenom svobodný software.
Kubuntu: ráj pro pohodlnější uživatele, je to uživatelsky přívětivá distribuce. Hodně věci lze "naklikat". Je odvozeno z Debianu a tak platí o jeho balíčkovacím systému to samé, co o Debianu. Jsem s Kubutnu celkem spokojený.
U každé distribuce jsem napsla jenom to, co považuju za charakteristické, co mě nejvíc zaujalo. Prostě u Suse mě nejvíc zaujala výborná dokumentace...
Tiskni
Sdílej:
yum update
nové verse aplikací. Dobré pro odzkoušení, dobré pro lidi, kteří chtějí reportovat bugy. Dobré pro lidi, co chtějí mít všechno úplně čertsvé (a třeba nechtějí kompilovat). Na server mírně nevhodná.
RHEL (CentOS): Tak trochu ztělesnění toho, co si představuju pod označením rock-stable. Vše funkční, netřeba se bát updatů. Programy sice staršího data, ale lze se na ně plně spolehnout. Vynikající defaulty konfiguračních souborů. Dobrá skladba programů v základním repositáří (ale celkem skromná). Na server nic lepšího (zatím, Solaris, AIX apod jsem nezkoušel) neznám (mám na mysli hlavně RHEL + podporovaný HW).
Je to v podstate Debian, ktery si klade za cil aby proste fungoval
Nepálí se tu něco? :-)
yum
tam je Tyto distribuční diskuze jsou jako vždy velice zábavné . Každý přiběhne v tričku své oblíbené distribuce a začne jí do krve hájit :).
Já to zkrátím: Na instaluj si Frugalware a neposlouchej ostatní, protože tomu houby rozumějí :D
občas se to liší balíčkovacím systémem, ale jinak je to pořád GNU/Linux.Ja sa teda stretávam aj so závažnejšími rozdielmi. Napr. ma vytáča, keď niekto navrhuje riešiť problém zásahom do
/etc/network/interfaces
, alebo do /etc/sysinit/i18n
, alebo použiť nejaké USE flagy, alebo nainštalovať nejaké -devel balíky - skrátka zásah, ktorý zafunguje na jednom druhu distra. Bez toho aby bolo jasné, čo sa vlastne udeje. V tom momente zistíš, že nie je GNU/Linux ako GNU/Linux.
/etc/rc.d/rc.{sshd,samba,ntpd,sendmail,httpd,bind,cups,...}
a obsah rc.inet1.conf by bol v rc.inet1
... sigh /etc/cron.{hourly,daily,weekly,monthly}
...
Sám Patrick pripúšťa, že na LSB dôjde. A FHS-compliant už je, nie?
Plus jsem samozřejmě vyzkoušel nějaké live distribuce…
Proč "samozřejmě"?
Libi se mi, ze nemusim trnout hruzou pri upgradu z verze X na verzi Y diky rolling updatum.
Tohle mne pokaždé pobaví. Myslíte si snad, že "rolovací" distribuce se nemusejí adaptovat na zásadní změny? Rozdíl je jen v tom, že u "rolovací" distribuce taková změna může přijít kdykoli, ne nárazově v okamžiku, kdy děláte upgrade a jste na to připraven.
Ale to jste právě přesně zopakoval tu úvahu, která sice na první pohled vypadá věrohodně, ale ve skutečnosti nefunguje a fungovat nemůže. Není rozdíl mezi postupnými updaty po týdnech a updatem po roce. Pokud při tom ročním upgradu nastanou potíže, je to proto, že nová verze něčeho je natolik nekompatibilní se starou, že upgrade nelze provést automaticky. Ale přesně taková změna vás při postupném upgradování v průběhu toho roku nutně potká také, jen to nejspíš nebude u všech balíčků najednou. Ale stejně budete muset někdy v průběhu přejít na novou řadu jádra, novou řadu glibc, systém založený na udev a provést všechny ty další "velké" změny.
Problém je v tom, že termín "rolling updates" se tváří, jako by to byly pořád jen nepodstatné updaty. Ale ona je to ve skutečnosti série postupných upgradů, jen je děláte po částech. Jenže ty zásadní změny - a právě ty způsobují problémy, o nichž mluvíme - se rozmělnit nedají. O updatech v pravém slova smyslu se dá mluvit jen u těch "nerolujících" distribucí, kde se (až na výjimky) opravdu jen opravují chyby, ale nepřechází se na nové verze.
pokud jste sledovali ty zmeny, tak celou dobu vam vse fungovalo bez problemu
V tom případě to bude fungovat i po jednorázovém skoku.
pokud udelate velky skok a vas system zavisi jak na A, tak na B tak se muzete zaseknout, protoze at uz nainstalujete driv novou verzi A, nebo B
Mylný předpoklad, že musím nainstalovat jenom A nebo jenom B, a pak teprve to druhé. Takhle balíčkovací systémy nefungují, jinak by některé updaty/upgrady nešlo provést vůbec.
A hlavně:
dalsi update je B.2.3.5, ktery si rozumi jak s A.1.0.1, tak A.1.0.4 a pridava nove rozhrani Y
V tom případě to není update ale upgrade. Vím, že zastánci "rolling updates" to nemají ve zvyku rozlišovat (ostatně se té chyby dopouštějí už v samotném označení), ale je to dost podstatný rozdíl.
Přiznávám, že i Arch může mít po půl roce neupdatování problém s následným updatem.To si piště... osobní zkušenost. A právě proto si svůj Arch updatuji jen, když si k tomu vyhradím čas, udělám čerstvou zálohu adt...
Prijde mi, ze jsem s Gentoo desne zlenivelpresne tohle rikam lidem kolem sebe, kteri toho o gentoo moc nevedi a jeste stale si mysli jak je to slozite na administrovani - jsem linej a proto ho pouzivam
Tato distribuce dokáže okouzlit, ale je to mrška, která dokáže i pěkně potrápit. Pokud se jí člověk poddá, už se odní neodlepí. Možná to zkusí, ale zase kní nakluše zpět, jako poslušnej pejsek. Má stále novou a čerstvou chuť a člověk se sní nikdy nenudí. Jak si ju vychováš, takovou jí máš a nikdo ti ji nepřevychovává :D. Dá se jí velmi snadno vše vysvětlit a není problém jí pochopit, nesnaží se nic zbytečně komplikovat, na všechno jde přímo. K jejímu užíváni nepotřebuješ spousty pomůcek, stačí obyč text editor :D.
Chcete trávit mrazivé zimní večery v teple domova u PC, stát se asociálem a přijít o kamarády či přítelkyni? Pak je Linux From Scratch to pravé pro vásLOL
Ja som začínal Mandrake linuxom. Ten som asi po pol roku používania opustil, odišiel mi totiž disk a v tej dobe ma lákalo gentoo (vtedy ešte 2004.3). Mandrake nemám čo vyčítať, vtedy sa mi páčila, dokonca doteraz keď sa ma niekto spýta akú distribúciu si má dať tak odporúčam väčšinou mandrivu.
V súčasnosti používam už len gentoo. Je to distribúcia ktorá ma naučila veľa o linuxe. Je fakt, že má problémov relatívne dosť neplánujem odísť. Čo sa mi páči sú veci ako openrc, takmer žiadna automatika, všetko mám pod palcom ja, neexperimentujú príliš s balíčkami (napr. doteraz tam nie je stabilné KDE4 a dúfam, že ešte dlho nebude) no a samozrejme farebné výpisy emerge a eix ;). Nepáči sa mi asi jediná vec a to, že ak odstraňujem kde-meta:4.2 tak to nevie odstrániť všetky závislosti ktoré si naťahalo kde-meta:4.2.
zypper update
' (protože je to jednodušší), zatímco na desktopu 'yast2 online_update
' (protože je tam pohodlnější prohlížení informací, co to vlastně opravuje).
... a kernel třeba někde na notebooku mívám nejjednodušší používat z openSUSE.Ja pouzivam nejnovejsi stabilni vanila kernel - kdysi jsem ho potreboval kvuli doinstalaci ovladacu, co v nebyly jeste standardni soucasti jadra (patche byly jen na vanila kernel), dneska spis kvuli moznosti nastavit si to presne tak, jak chci. Navic system "nacpi vsechny moduly do initramdisku a zaved je pri startu" se mi moc nelibi, radeji mam vse dulezite napevno v jadre a moduly zavanim az kdyz je treba.
Taky ještě pořád nepřekáží různými moderními vymyšlenostmi, co je nutné při každé instalaci vykopat na měsíc, aby to šlo používat, tak jako to mívají jiné distribuce.Ano, ale chce to pri instalaci nic nevybirat a doinstalovat si vse az dodatecne. A navic to funguje jen tehdy, kdyz si nenanistalujete Gnome nebo KDE, pak se toho natahnou mraky tak jako tak. V Sargovi se mi jeste podarilo nejak seriznou i Gnome (tj. Gnome i bez instalace metabalicku gnome), ale v Etchovi to uz neslo (uz ani nepamtuju, kvuli cemu). Jestli to bude takhle dal boptnat, tak v Lennym nejspis pojedu pod Xfce
Všechno (+/-) funguje out-of-the-box. Uvažuji, že nahodím Factory, …
Asi jsem cynik, ale čekal jsem, že věta bude pokračovat "…abych to napravil." :-)
Ale teď by to asi moc nefungovalo, v 11.1 Beta 4 jsem zatím objevil jen jednu chybu a i to byla spíš drobnost.
Mam na hlavnim desktopu debian lenny. Zkousel jsem i dalsi distra ve virtualech, ale nakonec jsem se vzdy vratil k debianu. Zatim nejvyssi spokojenost. Jeho nespornou vyhodou je prave ladeni Debian = {stability, reliability, security, flexibility, total configurability, FOSS}
Nenarocna Distra k doporuceni: PCLinuxOS, SUSE, Mandriva