V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Tátovo počítač je normální i tady na severu ...Jestli mi zas někdo z Čech při návštěvě Ostravy řekne, že mluvíme divně, s neskrývaným potěšením ho odkážu na ten váš sever
Jenže většina Čechů považuje -ovo za extremismusTak tohle je pitomost týdne.
Hmm, jsem Jihočech, ale říct mi někdo sestřino židle (jak Wikipedia uvádí), tak si řeknu, že se asi přeřek - používáte to někdo?Celou tu skupinu 1c považuji za velmi divnou. Už kvůli tomu, že zahrnuje Plzeň i České Budějovice. To se přeci nedá srovnávat!
V některých pádech jsou možné krátké tvary, které se však nemohou pojit s předložkami. Tyto tvary jsou nepřízvučné, tvoří příklonky k předchozímu slovu, nemohou tedy stát na začátku věty.
No jo, Ostrava se nezapřeJojo, bratia Slováci jsou co by kamenem dohodil, mi sa to "mi" páči ;).
To mi připomíná další pragismus: "Uděláme to dýl." Což znamená: "Uděláme to později."Tak to tě můžu uklidnit, "dýl" je smyslu později se používá i na Vysočině. Typicky "přijedu dýl".
na Vysočině se říká přijedu pozdijác.Kde přesně ? Má žena je z vesnice 20 km pod Jihlavou a "pozdijác" jsem od ní ani od její rodiny v životě neslyšel.
To mi připomíná další pragismus: "Uděláme to dýl." Což znamená: "Uděláme to později." Nechápu, jak někdo mohl vytvořit ze slova "později" slovo "dýl", které každý (tam, odkud pocházím) používá ve smyslu "déle" (např.: "Bude to trvat dýl." [dyl]Odporný pragocentristo! Toto se zcecela běžně říká jihozápadě a západě čech.).
Ale nareci? Barvy zivota, kde jste? Nehlede na to, ze jako Prazak zajiste pouzivas take nejake mistni odchylky vuci jazyku spisovnemu...Všechno má ale své meze. Nářečí obvykle vychází ze spisovného jazyka (a naopak). Neříkám, že se budu přivazovat k Temelínu, pokud budete používat nářečí -- jen u mě s výrazy jako "Frantovo rodiče" nenajdete pochopení. To bych taky mohl říct, že v mém nářečí se namísto "rybník" píše "ribník" a komu se to nelíbí a kdo to nepřijme, je prostě to zmíněné kuře...
Nehlede na to, ze jako Prazak zajiste pouzivas take nejake mistni odchylky vuci jazyku spisovnemu...V psané formě bys tu pražštinu u mě asi těžko hledal (čímž neříkám, že nenajdeš). V mluvené formě bys ji bezesporu našel, i když ani ne tak mezi tvary slov, jako spíš v přízvucích atd. (i když to, že Pražané všechno protahují, je podle mě mýtus). V každém případě ale nejde o výstřelky typu "Frantova dům" nebo "tátova telefon"...