Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
V minulých dnech jsem procházel ceníky různých ISP, s cílem zjistit, jaké připojení by bylo pro mé příbuzenstvo nejvýhodnější. A nemohl jsem si nevšimnout zajímavé věci: někteří ISP podnikatele doslova "dřou z kůže".
Mezi oblíbené praktiky poslední doby je výtazná difereciace cen pro "nepodnikatele" a pro podnikatele/firmy. Známe to u bank, některých telefonních operátorů a dalších firem. Za stejnou službu (často budou tvrdit, že stejná není, ale odlišnosti jsou často jen administrativní) se tak platí i řádově jiné ceny.
Jedním z důvodů, který je částečně pochopitelný, je různé právo. Vztahy s nepodnikateli se často řídí občanským zákoníkem, zatímco s podnikateli zákoníkem obchodním. U nepodnikatelů také vstupuje na scénu zákon na ochranu spotřebitele. Paradoxní ale je, že z hlediska nákladů, které si postup podle toho kterého práva vyžádá, by poměr cen měl být opačný - a přesto není.
Jako příklad ISP jsem vybral "kabelového" poskytovatele, firmu UPC. Tam si žádný z "nižších" programů služeb nemůže objednat podnikatel (resp. je dokonce v obchodních podmínkách zakázána "obchodní činnost" přes tato připojení), smí používat pouze nejdražší variantu za cenu cca 4500 Kč měsíčně. Proč?
Přijde mi naprosto přitažené za vlasy, že za naprosto tutéž službu má někdo platit víc jen proto, že ji používá k podnikání, případně že danou službu vůbec používat nesmí.
Je jasné, že každý na tyto cenové podmínky přistupuje dobrovolně. Proto mi nejde do hlavy, že si to podnikatelé nechávají líbit a přistupují na to, přestože téměř vždy existuje nějaká méně diskriminující alternativa. Jedině tak lze donutit poskytovatele služeb, aby nabízeli rovné a férové podmínky všem, bez rozdílu "třídní příslušnosti".
Tiskni
Sdílej:
Pár technických poznámek:
Problém toho všeho je, že lidé smlouvy pořádně (příp. vůbec) nečtou a taková omezení bez mrknutí podepisují. Firma se 100000 zákazníky se na jednotlivce ohlížet nebude (pokud jí nezatopí třeba přes média ), ale kdyby jim to aspoň třetina lidí po přečtení omlátila o ústa, brzy by to zmizelo.