Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Možná to také znáte. Anebo patříte mezi ty šťastlivce, kteří se s tím nikdy nesetkali. Ať tak či tak, nedělně-pondělní syndrom je věc, která je dosti nepříjemná a nemusí být bez následků.
Scénář je obvykle následující: V pátek ponocování (ať už flámové či pracovní), v sobotu pozdní vstávání, večer opět ponocování, v neděli znovu pozdní vstávání. V pondělí ráno musí člověk brzo vstávat. A nedělně-pondělní syndrom na sebe nenechá čekat.
V neděli večer se převalujete v posteli "jak vorvaň", spánek nepřichází a nepřichází. Hodiny ubíhají, s každou další narůstá obava ze zaspání, která působí jako blokátor spánku. Blíží se doba vstávání (např. šestá ranní), už máte všeho dost, chcete vstát a dělat něco rozumného. Takže ještě pět minut, a ven. V tom přichází "pád do bezvědomí", a vzápětí (což může být za 5 minut, stejně jako za 3 hodiny) začne řinčet budík. FUJ!
A následky? Rudé oči, otupělost, permanentní zívání, časté chyby, usínání za stolem, totální black-out po obědě. Když se překoná cca devátá večerní, najednou je únava ta tam, a člověk je opět připraven na ponocování (nejlépe pracovní)...
Tiskni
Sdílej: