Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Když jsem si přečetl Pixyho článek o tom, jaké dilema řeší e-obchody, vzpomněl jsem si na jednu věc. Totiž že už nějakou dobu zcela ignoruji obchody, které nemají dané zboží na skladě, s možností okamžitého dodání. Činit jinak znamená vydat se na milost a nemilost (přesněji řečeno "schopnost a neschopnost" pracovníků a dodavatelů daného obchodu).
V dřevních dobách internetového nakupování, tedy koncem 90. let 20. století, byl člověk rád, že to vůbec funguje. Že párkrát klikne myší a pak mu někdo přiveze zboží. Postupem času samozřejmě nároky rostly. Ovšem zásadním přelomem pro mě byl okamžik, kdy jsem se rozhodl objednávat si zboží (v drtivé většině výpočetní techniku a spotřební elektroniku) pouze tam, kde ho mají okamžitě k dispozici a zaručují dodání v pevné (a krátké) lhůtě, nejlépe následující den.
Důvodem k tomuto rozhodnutí bylo přesně to, o čem se lze dočíst ve zmiňovaném článku. Tedy že spousta obchodů, v touze mít co nejširší sortiment, prakticky vůbec nic nedrží na skladě a teprve po objednání začne příslušné zboží shánět. Že se jim to pak nemusí dařit, je vcelku logické, mě to ovšem nezajímá. Pokud si něco objednávám, pak to pravděpodobně potřebuji a nechci čekat nějakou delší, nedefinovanou dobu.
Podobné problémy jsem zažil několikrát. Ovšem vrcholem bylo objednání fotoaparátu u obchodu obchodni-dum.cz - po víc než 2 měsících neustálých slibů (objednáno v půlce září, vleklo se to do poloviny listopadu) mi nakonec sdělili, že do konce roku již foťák nejspíš nebude. Protože jsem tehdy stejně váhal mezi (preferovaným a objednaným) foťákem Minolta Z1 a Olympus C-720, vzal jsem prodejce na milost a změnil objednávku (tento model mi skutečně za 14 dnů dodali). Normálně bych to neudělal, ale protože už se blížily vánoce a foťáky za rozumné ceny už nebyly nikde, zvolil jsem toto nouzové řešení.
Zmíněný prodejce u mě tímto nadobro skončil. Hlavně ale už volím jen takové obchody, kde zboží skutečně mají a dodají ho do několika málo dnů. Výhoda je, že obchodů je nyní mnohem více než před několika lety, a lze si tedy vybírat ty, které nabízejí dobré ceny a současně také kvalitní služby.
A co vy? Kupujete také pouze tam, kde je příslušné zboží skladem a připravené k dodání, nebo chodíte do rizika, že zboží dostanete až za hodně dlouhou dobu, pokud vůbec?
Tiskni
Sdílej:
Od Obchodního domu máme pračku Boschku, z Mallu napodruhý drobnou elektroniku, poprvý jsme u nich odpadli, televizi chtěli dodat po 8 dnech ... po 5 jsme to zrušili a vrátili peníze. Z eProtonu čekáme lednici, 1.8. jsme ji objednali, na skladě ji neměli, tak čekáme ... Lze i nakupovat v Alzasoftu, to už využívam, ono dovezení domů, minimálně.
eMall již nikdy více, skoro mi přišlo, že si to zboží snad hejčkaj na prsou a nevydaj a nevydaj.. Nejlepší zkušenosti mám s Alzasoftem.
A co další s tím související věc? Platíte: