Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
samozřejmě náš super mega jediný(TM,R) a nejdokonalejší bůh, kterého znáte z televize, vševědoucí je, to anoVáclav Klaus?
Praví ateisté bohům nevadí. On totiž ateismus je vlastně taky víra, že . . .
Ale katolicka cirkev je znacne monoliticka, autoritativni, a 'jedina spravna'.To je samozřejmě hluboký omyl. Ke katolické církvi se (podobně jako mnoho jiných církví) hlásí lidé s velmi rozdílnými názory. Dokonce i mezi duchovními této církve osobně znám lidi, kteří mají na většinu věcí pohled podstatně odlišný od oficiální doktríny (kterou lze považovat za skutečně středověkou).
Průměrný křesťan, jak mám z diskusí pocit, nenávidí průměrného věřícího (kam totiž patří třeba i muslimové a spousta dalších vuyznání, které křesťané nemohou vystát), rozhodně více než já.
A nezřídka i jiné křesťany. U náboženství, které je dle své vlastní propagandy založeno na lásce k bližnímu, je to docela zarážející. Ale možná je problém jen v definici bližního. :-)
Promiň, ale zrovna tohle je v současnosti blbost. Křesťanů znám docela dost (několik set/tisíc? - jsem jeden z nich) a nevybavuju si nikoho, kdo by nadával na člena jiné církve/víry, ale vím o mnoha křesťanech, kteří si berou za vzor některé části jiných náboženství. Napadá mě teď třeba pořad katolického kněze, Tomáše Halíka, o náboženstvích (Světová náboženství), který měl k nějaké nenávisti hodně daleko.
Daleko větší nenávist jsem zatím ale viděl u ateistů (tím se Tě nechci nijak dotknout).
Tak to jsi asi i četl Joba od Heinleina?
Slova mají ošklivou schopnost měnit v čase svůj význam.To jo, hlavně lidé mají ošklivou schopnost významy uměle posouvat. Křesťanům se daří mlžit význam slova ateista, zatímco Microsoft se nám snaží změnit význam věcí jako je Open Source a Free Software. Mě přijde správné pevně význam nějakého slova zakotvit a tvrdošijně na něm stát.
No, mě by zase zajímalo, jaký je smysl života.Zmyslom života je žiť a prežiť. Každý organizmus na zemi existuje a expanduje svoj život jednoducho preto, že môže. Žiaden (vyšší) zmysel za tým netreba hľadať. Existencia boha alebo inej nadpridzenej sily je zbytočnou a nepotrebnou komplikáciou tohto jednoduchého modelu. Život vznikol bezo zmyslu a bez konkrétneho zámeru. Len preto, že sa tu tá možnosť naskytla. Toľko môj názor. Táto otázka je tak trochu záludná, lebo na čo sa ňou vlastne pýtame? Na pôvod života ako takého? Na zmysel osobného života konkrétneho človeka (mňa)? Možných odpovedí je viacero. Je to problém definície pojmu 'zmysel života'. To si treba v prvom rade vyjasniť.(názory lidí)
Je. Devět let jsem si "užíval" výuky náboženství, takže o tom něco vím. Ateismus = popírání existence boha. Bez vyznání = bez náboženské víryTěch definic je mnoho a žádné autoritativní. Obecně můžeme pojmy ateista bezvěrec brát jako ekvivalentní, s tím že označují velmi širokou škálu lidí a názorů. Je to jako hádat se o pojmy "levice" a "pravice".
Emacs embodies the Unix philosophy at the level of individual commands, but acts like Unix as a whole a the level of the editor itself. Emacs is made up of really simple little programs for simple actions (like searching or moving the cursor or switching buffers) but they add up to much more.
Poslední dobou už jde spíš o moc, o prachyObávám se, že o to šlo vždy. Náboženství je pouze záminka. Kdyby neexistovalo, našla by se zástupná ideologie. Koneckonců druhá světová válka rozhodně nebyla nábožensky motivovaná.
umoznilo mi to naucit se, ze meditace a programovani k sobe maji poradne blizko
Jak kdy. Když jsem se minulý týden z čirého zoufalství vrhl do hlubin balíčku perl-Bootloader
(po patnácti letech úspěšného vyhýbání se Perlu), mé pocity měly k meditaci zatraceně daleko… :-)
umoznilo mi to naucit se, ze meditace a programovani k sobe maji poradne blizkoKdybych tohle věděl předminulý týden, neřešil jsem celý den, proč se v logu občas objevují hlášky kódu, který byl odstraněn už před půl rokem, a vyhlásil bych serverovnu za posvátné místo. Co jsem pak v duchu pronášel na adresu těch neznámých programátorů, kteří to způsobili, to rozhodně nebyly modlitby… Pravda, ale pak se dostavil i strach z neznámého a všemohoucího, když jsem si uvědomil, čeho se ještě můžu dočkat od aplikačního serveru, který občas nahraje třídu ze sousedního aplikačního kontejneru.
T0
(té nula) místo TO
. Hledal jsem to tenkrát přes hodinu. Ještě že to nebyl Fortran, ten by si to určitě nějak vyložil… :-)
Tiskni
Sdílej: