Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Opravdu by me zajimalo, jaka je nabozenska struktura uzivatelu linuxu. Predevsim proto, ze vnimam urcite paralely mezi vztahem katolicke cirkve a cirkvi reformovanych a vztahu uzivatelu Windows a Linuxu. Mam na mysli vztahy, nikoliv myslenky, aby bylo jasno. Nechci to tu moc pitvat, ledaze by se kolem toho strhla zajimvava diskuze; nabozenstvi do abicka montovat moc nechci. Ale vztah linuxaku k nabozenstvim by me zajimal.
Pokud chcete hlasovat, tak prosim pouze uzivatele linuxu. A poznamky o tom, ze krestanstvi je blbost apod. si prosim nechte pro sebe. Nikoho to neobohati.
Diky
Tiskni
Sdílej:
samozřejmě náš super mega jediný(TM,R) a nejdokonalejší bůh, kterého znáte z televize, vševědoucí je, to anoVáclav Klaus?
Praví ateisté bohům nevadí. On totiž ateismus je vlastně taky víra, že . . .
Ale katolicka cirkev je znacne monoliticka, autoritativni, a 'jedina spravna'.To je samozřejmě hluboký omyl. Ke katolické církvi se (podobně jako mnoho jiných církví) hlásí lidé s velmi rozdílnými názory. Dokonce i mezi duchovními této církve osobně znám lidi, kteří mají na většinu věcí pohled podstatně odlišný od oficiální doktríny (kterou lze považovat za skutečně středověkou).
Průměrný křesťan, jak mám z diskusí pocit, nenávidí průměrného věřícího (kam totiž patří třeba i muslimové a spousta dalších vuyznání, které křesťané nemohou vystát), rozhodně více než já.
A nezřídka i jiné křesťany. U náboženství, které je dle své vlastní propagandy založeno na lásce k bližnímu, je to docela zarážející. Ale možná je problém jen v definici bližního. :-)
Promiň, ale zrovna tohle je v současnosti blbost. Křesťanů znám docela dost (několik set/tisíc? - jsem jeden z nich) a nevybavuju si nikoho, kdo by nadával na člena jiné církve/víry, ale vím o mnoha křesťanech, kteří si berou za vzor některé části jiných náboženství. Napadá mě teď třeba pořad katolického kněze, Tomáše Halíka, o náboženstvích (Světová náboženství), který měl k nějaké nenávisti hodně daleko.
Daleko větší nenávist jsem zatím ale viděl u ateistů (tím se Tě nechci nijak dotknout).
Tak to jsi asi i četl Joba od Heinleina?
Slova mají ošklivou schopnost měnit v čase svůj význam.To jo, hlavně lidé mají ošklivou schopnost významy uměle posouvat. Křesťanům se daří mlžit význam slova ateista, zatímco Microsoft se nám snaží změnit význam věcí jako je Open Source a Free Software. Mě přijde správné pevně význam nějakého slova zakotvit a tvrdošijně na něm stát.
No, mě by zase zajímalo, jaký je smysl života.Zmyslom života je žiť a prežiť. Každý organizmus na zemi existuje a expanduje svoj život jednoducho preto, že môže. Žiaden (vyšší) zmysel za tým netreba hľadať. Existencia boha alebo inej nadpridzenej sily je zbytočnou a nepotrebnou komplikáciou tohto jednoduchého modelu. Život vznikol bezo zmyslu a bez konkrétneho zámeru. Len preto, že sa tu tá možnosť naskytla. Toľko môj názor. Táto otázka je tak trochu záludná, lebo na čo sa ňou vlastne pýtame? Na pôvod života ako takého? Na zmysel osobného života konkrétneho človeka (mňa)? Možných odpovedí je viacero. Je to problém definície pojmu 'zmysel života'. To si treba v prvom rade vyjasniť.(názory lidí)
Je. Devět let jsem si "užíval" výuky náboženství, takže o tom něco vím. Ateismus = popírání existence boha. Bez vyznání = bez náboženské víryTěch definic je mnoho a žádné autoritativní. Obecně můžeme pojmy ateista bezvěrec brát jako ekvivalentní, s tím že označují velmi širokou škálu lidí a názorů. Je to jako hádat se o pojmy "levice" a "pravice".
Emacs embodies the Unix philosophy at the level of individual commands, but acts like Unix as a whole a the level of the editor itself. Emacs is made up of really simple little programs for simple actions (like searching or moving the cursor or switching buffers) but they add up to much more.
Poslední dobou už jde spíš o moc, o prachyObávám se, že o to šlo vždy. Náboženství je pouze záminka. Kdyby neexistovalo, našla by se zástupná ideologie. Koneckonců druhá světová válka rozhodně nebyla nábožensky motivovaná.
umoznilo mi to naucit se, ze meditace a programovani k sobe maji poradne blizko
Jak kdy. Když jsem se minulý týden z čirého zoufalství vrhl do hlubin balíčku perl-Bootloader
(po patnácti letech úspěšného vyhýbání se Perlu), mé pocity měly k meditaci zatraceně daleko… :-)
umoznilo mi to naucit se, ze meditace a programovani k sobe maji poradne blizkoKdybych tohle věděl předminulý týden, neřešil jsem celý den, proč se v logu občas objevují hlášky kódu, který byl odstraněn už před půl rokem, a vyhlásil bych serverovnu za posvátné místo. Co jsem pak v duchu pronášel na adresu těch neznámých programátorů, kteří to způsobili, to rozhodně nebyly modlitby… Pravda, ale pak se dostavil i strach z neznámého a všemohoucího, když jsem si uvědomil, čeho se ještě můžu dočkat od aplikačního serveru, který občas nahraje třídu ze sousedního aplikačního kontejneru.
T0
(té nula) místo TO
. Hledal jsem to tenkrát přes hodinu. Ještě že to nebyl Fortran, ten by si to určitě nějak vyložil… :-)