Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jednim z velkych problemu GNU/Linuxu je absence Poradneho multimedialniho prehravace..... Ano, vidite dobre. Vsechny ty MPlayery, VLC a dalsi "skoro prehravace" na bazi Xine/Gstreamer si totiz neumi poradit s titulky. Proc???? Je opravdu tak tezke naprogramovat moznost mit titulky pod filmem a ne ve filmu????
Je to par dni, co jsem zacal podrobneji zkoumat GNOME. Predni vyvojar tohoto prostredi Miguel Icaza je povazuje za prostredi pro uplne BFU, a za timto ucelem je take navrhovano... A s cim jsem se dnes potykal ja?
Tak je to tu... Tesne po Shuttleworthovi take Frantici bouchli do stolu a poslali Gatese s Ballmerem tam kde slunce nesviti :) Pote co jsem zformatoval Microsoft Novell SUSE Winux se stala Mandriva moji klicovou distribuci a neprestava me stale prijemne prekvapovat. Jsem zvedav jak se nam trh rozdeli na "ty dobre" a "ty spatne"... at uz z pohledu Microsoftu nebo nas uzivatelu....
http://www.mandrivalinux.cz/mandriva-se-dnes-vyslovila-proti-patentovym-narokum-microsoftuDneska jsem si hral s Ubuntu. Teda spise jsem zkoumal GNOME a k tomu mi slouzilo Ubuntu. Ubuntu pro prehravani pouziva GStreamer... a GStreamer proto, ze to ma GNOME.... To je ovsem neco uplne jineho nez vsechny moje KDE distribuce, ktere pouzivaji primarne Xine. Proc to vsechno pisu???
Nejak se nemuzu zorientovat v problematice velkeho hitu poslednich dnu a tou je "mono". Nejsem programator, takze technicke aspekty necham stranou, neb priznam se bez muceni, nemam o tom ani sajnu :-). Co me ale zarazi je, ze si nekdo dobrovolne do svobodneho a otevreneho systemu pasuje kukacci vejce v podobe patenty pokryte variace na .NET od Microsoftu. Cely uspech tkvi na jakemsi prohlaseni Microsoftu o tom, ze povoluje vyuzivani teto technologie pod "rozumnými a nediskriminujícími" podminkami. Co to jsou za podminky??? Zkusenost me uci, ze Microsoftu nelze verit ani nos mezi ocima a nediskriminujici podminky se muzou menit stejne rychle, jak se bude menit podil Linuxu na desktopu.... Asi mi unika spousta souvislosti, ale pripada mi, ze tady se musel nekdo ocividne zblaznit.....
Vlastne, kdyz o tom tak premyslim, mono tlaci hodne Novell ze? Tak ted uz mi to zapada :-)Ano. Tak to dnes chodi..... Mi rodice maji legalne porizenou licencni jednoho nejmenovaneho OS jedne nejmenovane firmy sidlici v Redmondu. Jelikoz je to OS znacne deravy, k chybam nachylny a spatne navrzeny, jeho oprava se nevyplaci a nejefektivnejsi udrzbou je format C:/ a reinstal. Jaky byl ovsem muj uzas, kdyz jsem se dnes dozvedel, ze tato legalni kopie prekrocila pocet povolenych aktivaci (nikde jsem v licenci nevidel omezeni poctu instalaci na tentyz stroj)... Eskapada, kterou jsem pote musel absolvovat me utvrdila, ze od teto firmy si jiz nikdy nekoupim ani prupisku a nikdy si nezprasim HDD jejich SW, i kdyby byl nejlepsi na svete.... Ano, chovat se k vam takto naprilad v restauraci, uz davno chodite jinam...
V dřivejsich dobach, kdy jsem jeste pouzival WinXP a o alternativach jsem nic nevedel, jsem jednoho dne dospel ve svem "poznani" tak daleko, ze jsem vykopl IE a nahradil jej Mozillou... Tak jsem si spokojene pouzival Mozillu + pozdeji znovuzrozeny Netscape (kvuli moznosti prepnout na "zobrazit jako IE")
Docela se zacinam divit, kolik spolecnosti uz "kapitulovalo" a pristoupilo na patentovou dohodu s Microsoftem. Po Novellu a Xandrosu je to ted nove i Linspire... Ano, ten Linspire, ktery svymi "Lindows" tak iritoval Microsoft... Zatim jsou to same americke firmy, takze by nam to melo byt putna... Zatim....
Tenhle jev ma le jeden zaporny aspekt... Vsechny tyto firmy (at uz chtely nebo nechtely) velmi silne podporily podporily ten zapach hnoje, ktery k nam vane z Redmondu.... a kteremu rikame FUD.... Ono "paktovani se s Dablem" , jak je tomu s nadsazkou rikano neni nic az tak spatneho... Ale podpora tohohle FUDu, to je velka zrada na komunite...
Velmi nerad se dockam doby, kdy mi nezbude nic nez volba mezi Microsoft Winux a DEBIENem.....Jsem tady sice novy, ale je mi jasne, ze tema GTK vs. QT vyvolalu jiz radu flamu. Nechci tady rozebirat vyhody KDE nebo GNOME protoze ty jsou asi vsem jasne, a kazdy navic vidi jako vyhodu/nevyhodu neco jineho... Co me ale neni moc jasne, jsou vyhody/nevyhody licenci a vlastnosti pouzitych grafickych toolkitu.....