Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
A když něco potřebuješ napsat rychle?Ani pes sa rychlo ne...
Dva důvody:
Jak rychle něco udělám je určeno trochu něčím jiným než hbytostí prstů :-P
^_^
^_^Nevím, co to znamená >:)
Nevim jakou mam rychlost, ale celkem obstojnou. Vsema deseti jsem se ucil psat na gymplu, dotahnul jsem to az k nekterym pismenum s hacky a carkami, ale nenaucil jsem se tenhle styl pouzivat. A jak to clovek necvici, tak to hned zapomene.
Já jsem si přečetl návod od Yuhůa, pak jsem položil ruce na klávesnici a šlo to samo.
Stabilně asi všema osmi najednou, všema deseti ... výjimečně, vim, že ty dva výstupky u "f" a "j" jsou kvůli pozici rukou, ale všema deseti najednou ještě neumim psát. Praxe mne naučila a ibmácká klávesnice.
P. Satrapa nepíše všemi desetiNa co perlistům stačí jeden prst, na to javařům nestačí všech deset.
Ukaž!???????????
Experimentálě jsem zjistil, že píšu nějak děsně divně -- pěti prsty, z toho na levé čtyřmi (nepoužívám malíček) a na pravé jen jedním (ukazováčkem). A to jsem pravák!
Jinak deseti prsty psát nemůžu, protože mám notebook, nepoužívám externí klávesnici a mám velké ruce -- tolik prstů bych na klávesnici nenacpal.
Jak rychle píšu nevím, ale myslím, že to docela ujde.
Jinak psaní se skvěle trénovalo v této hře: http://www.youtube.com/watch?v=LMpSgSx_8kIjj, tusim raz vysla v score alebo v levely
Jinak psaní se skvěle trénovalo v této hře: http://www.youtube.com/watch?v=LMpSgSx_8kINeco podobneho je i ve hre Crimsonland, jestli ji nekdo znate (jedna z nejlepsich her vubec
Five strings usually tuned B-E-A-D-G,...
ved tych tonov nie je az tak vela v chromatickej stupnici :D na to bohate stacia EADG 41-98 Hz :PNo, nema myslim cenu dale zahlcovat tento zapisek diskusi mimo tema, ja uz z meho pohledu vse podstatne napsal:)
Numerický blok klávesnice už ani nepoužívám.Uříznout
protože se v podstřatě jedná o jednoduchou stavbu, není zpracováván samostatný projekt organizace výstavby. Pro zařízení staveniště, sklady a skládky bude dodavatel využívat pouze.
Text jsem předtím nikdy nečetl. Teď ani nepíši na mojí klávesnici (sedím na bráchovo PC). V opsaném textu jsem udělal asi dvě chybky (na začátku má být velké písmeno a v druhém slově je písmenko navíc). Jinak jsem se během psaní opravoval, takže chyb jsem tam měl asi víc (myslím, že asi tak o 5). Jelikož tu sedím sám, tak jsem musel koukat občas na stopky, abych věděl, zda nepřetahuji, takže bych myslím dal i víc, kdyby mne to někdo jiný stopoval. A víc bych ještě dal, kdyby mi někdo text diktoval, protože neumím ani pořádně číst :-/ ... :) Tento text tedy odhaduji na cca 180 za minutu :-/. Kdybych psal něco z hlavy, nebo mi to někdo diktoval, tak bych dal myslím v klidu i přes 200. Poku jde o koukání na klávesnici, tak to je jak kdy, někdy píši několik vět bez juknutí a někdy ne. Příkazy z command line mám už vsugerované v hlavě, takže většinou jedu bez koukání Názor na psaní deseti mám takový, že by mne nejen trochu zrychlil, ale hlavně bych nedělal tolik překlepů a nemusel tudíž používat backspace :)/usr/share/X11/xkb/symbols/
a potom setxkbmap stin
.
Problém je ten, že čím víc prstů používám, tak píšu víc a víc přesmyček.Právě jsi stručně shrnul problematiku psaní vícevláknových programů.
Desetiprstou hmatovou metodu (bez koukání) vřele doporučuji - není to jen o rychlosti, ale je to také mnohem pohodlnější, protože nemusíte neustále koukat na klávesnici a soustředit se na to, jaký knoflík zmáčknout - můžete se soustředit pouze na to co píšete. Při těch 45 minutách by to mohlo trvat tak od dvou měsíců do půl roku, ale záleží na věku a mnoha dalších faktorech.
Pokud se vám ale nechce investovat čas, tak můžete začít psát všemi deseti s koukáním - to by nemělo zabrat moc času, ale prsty si tak zvyknou na správné polohy a bude pak jednodušší začít psát bez dívání.
jinak pisu 10 prsty, neco kolem 300 za minutu (dekuji pi. Hyblova) a rozhodne na qwerty layoutu (nejlepe na co nejplacatejsi klavesnici)
Zajimave je, ze pri psani tohoto prispevku jsem udelal vic chyb a proto mi trval dvakrat dele, nez bezny text podobneho rozsahu.. :- )))
QWERTZUIOP ASDFGHJKL _YXCVBNM___________________________________ EN Dvorak (IMHO taky dost nepraktické):
___PYEFGCRL AOEUIDHTNS __QJKXBMWVZ___________________________________ CZ Dvorak:
___JZCHDLR NAOPTKIEVS __WGFXYMUBQ___________________________________ Ještě jsem přemýšlel, kam dát diakritiku a napadly mě zkratky AltGr a Shift+ AltGr u písmen. Nahoře chci mít čísla a pod zkratkami až tři speciální znaky. Zkusil jsem sečíst procentuální frekvence znaků s a bez diakritiky a vyšlo mi:
___HYMZKVU AIECNLROTS __WGFXJDPBQ + klávesy É a Ú někde jinde___________________________________ Zbytek znaků chci udělat tak, abych nemusel přepínat klávesnice. Esperanto:
___BFVGUTJ - u J je J se stříškou READOKSINL __HUCZCMPGS - u H je H se stříškou, U je pouze s obloučkem, CZGS je pouze se stříškou
Tiskni
Sdílej: