Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Je to spíš na dotaz v diskusi, ale když vidím, jak to Leoš dostal za svůj monitor, tak to raději píchnu sem :-).
Jde mi o to, jestli můžu tím pitomým :-) smajlíkem nahrazovat iterpunkční znaménka, nebo zcela obecně - jaký mají význam ve větě. Ignorovat není řešení, to si může dovolit ÚJČ, já je chci používat.
Takže, pokud použiju ve větě ksicht tak, že za ním má následovat čárka, mám ji tam psát? Za druhé, končím-li větu ksichtem, mám za ni napsat tečku? Tečku vynechám, čárku píšu. Nicméně je to trochu nekonzistentní přístup a navíc, v situaci kdy není ksicht zároveň koncem odstavce to může být nejednoznačné nebo to nemusí vypadat hezky.
Máma mele maso ;-) Hrozný hrozen hrozivě hrozí.
Trochu divné. Velká voda vzala val :-(. Přišel pozdě, proto platil pokutu.
Hnusné.
Co vy na to?
Nezničitelný obtížný hmyz, mouchy, komáři, termiti. Ale musím uznat, že vynalézavostí a nezdolností předčí i tu jmenovanou havěť. Svině zatracený. Koukněte na to. (ano, věřím, že už jste jich dostali pytel, ale když otevřu okno a začnu z něho řvát, že spammeři jsou svině, tak si mě někam odvezou, tady to snad vyjde beztrestně :-))
Znáte DragonFlyBSD, nadějný to fork FreeBSD? Ať už odpovíte cokoliv, vězte že se jeho vývojáři v následujících snad dnech chystají označkovat další verzi. V současné době tomu už mnoho nebrání.
Další dnešní češtinářská diskuse mi dala další podnět k zamyšlení se nad věcí, která mě už nějakou dobu trápí. Ačkoliv jsou komentáře k jazykové a pravopisné úrovni na tomto serveru tak časté, až to některé lidi štve, ještě jsem nečetl byť jediný komentář k tomu co píšu já. Musím z toho udělat nějaký závěr, takže mě napadá:
Tak nevím.
plathel dnes napsal zajímavý příspěvek o tom jak Slava Pestov komentuje příspěvek v blogu Johna Wisemana, který se týká JSP. Skutečně zajímavé.
A já vůl taky udělám každou kravinu :-) Ale hlavně že je sranda.
Píši o Linuxu, budu tedy i psát linuxově. Vzhledem k tomu, že prakticky každá distribuce (a nejen linuxová) přejala nový vývojový model časem řízeného vydávání (na některé české ekvivalenty musí asi přijít až čas, zn. hledám překlad case-sensitive :-)), pravděpodobně zvolím tento model i pro vlastní blog.
Nicméně čtenáři jsou tím zásadním, takže se vás ptám: ,,Co vy na to, kdyby Zákop změnil model vydávání článku na nový, kdy každý den v 19.00 vezmu to co mám napsané a vydám to?``
Nejspíše vaší pozornosti neuniklo, že používám desktopové prostředí XFCE. A protože se mi vcelku zamlouvá, rozhodl jsem se ho trochu blíže popsat a přiblížit vám, kterak se s ním žije. Taková malá agitační recenze
Prominou bulvární titulek okoukaný z Blitzu, ale nějak čtenáře lákat musím. Stáhl jsem si data z ankety a podrobil je podrobné analýze Zaměřil jsem se na věk, takže se pohodlně usaďte a počtěte si, která generace používá jaký Linux.
Tak tentokrát začínám opravdu blogovat. Přečtete si akční povídání, kterak jsem si zakoupil nový zdroj a sestavoval protokol na elektro měření
Byl jsem zlákán, abych vyzkoušel novou betu OpenOffice.org. Inu, začal jsem stahovat. Byl pozdní večer, třináctý březen, šel jsem tedy spát. Druhý den jsem se odhodlal k instalaci, ale hned se mi něco nezdálo. Běda, stáhl jsem si verzi pro Windows! Nevím, jak se mi toho povedlo docílit, ale stalo se. Zkusil jsem tedy (než to půjdu stahovat znovu) wine, bezůspěšně ale.
Aneb u virtuálního piva.
Tak tedy, zde jsou mé předpovědi výsledku velké ankety. Dovolil jsem si skrýt jméno druhéhO člověka na drátě, když se ozve, že chce být viděn, stane se. Jde o záznam z ICQ z 6. března tohoto roku (až zas tak moc se mi odhadovat nechce ).
Proč pátek a proč Zlín? :-(
Když už diskuse o chybějícím čemsi v Mandraku vyvolala rovné dvě odezvy, dovolím si přispět svoji troškou do mlýna a zalinkovat co se mi na diskusi líbilo nejvíc. KEWL!
Zkoušel jsem včera ve škole na historické šunce Ubuntu Linux (slovem historická šunka je zde myšlen stroj s 500MHz Celeronem, 128MB paměti a všehovšudy 2GB mým účelům dostupného diskového prostoru). Tak si dovolím zde popsat pár postřehů.
Nečekejte nic uceleného.
Má smysl obracet listy na správný měsíc, když kalendář už přes šest let není aktuální?
Před nějakou dobou (rozhodně tak vzdálenou, že už si ani nevzpomínám kdy to bylo) jsem potřeboval komusi dát adresu, což jsem ale udělat nechtěl, tak jsem provedl svůj obvyklý trik, místo skutečné ulice, na níž bydlím, jsem použil jméno Smetanova (pokud někdo ode mne má adresu s touto ulicí, tak má adresu falešnou ;-)).
A další údaje jsem nijak neměnil. Chyba. Na poště vědí, takže mi to i s onou falešnou adresou dneska skončilo v mailboxu. Tak vás varuji, nespoléhejte na cizí neschopnost!