Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Již dlouho jsem si chtěl pořídit čtečku e-knih/tablet, ale žádná nesplňovala všechna požadovaná kriteria:
Nakonec jsem našel Cruz Reader od Velocity Micro.
Firma Velocity Micro (VA, USA), známá stavěním drahých počítačů na míru, se na jaře 2010 rozhodla uvést na trh vlastní řadu tabletů: Cruz Reader – levnou čtečku/tablet; Cruz Tablet – hardwarově silnější verze Readeru; a Cruz StoryPad – čtečku pohádek pro děti. Původní plán uvedení Readeru na trh v srpnu 2010 nevyšel, ale nyní se již běžně prodává v obchodech i na webu ($199 + daň + poštovné). Tablet je ohlášen na příští měsíc, StoryPad má následovat, a začátkem dalšího roku by měla být připravena další generace tabletů.
Dlouho očekávaná krabice přišla s týdenním zpožděním (prý zaspal subdodavatel) a obsahovala bezpečně zabalenou menší krabici s Cruz Readerem, AC adapterem, USB kabelem, plastovým stojánkem na noční stolek, jednoduchým obalem na tablet a čtyřstránkovou uživatelskou příručkou, která popisovala základní ovládání a specifikace.
Cruz Reader má líbivý design, přední strana byla krásně lesklá (než jsem ji opatlal), zadní strana je pogumovaná, a čtečka se díky tomu dobře drží, i když do jedné ruky je mírně těžší, než by bylo vhodné. Baterie byla plně nabitá, takže po několika sekundách sledování loga Androidu jsem odemkl display a na dva doteky se připojil k místní wifi síti. Než se mi ale podařilo zadat dotaz do Google, musel jsem si zvyknout na odpor displeje a styl psaní na virtuální klávesnici. Napsání jednoho písmenka trvá asi půl sekundy (zmáčknout, objeví se bublina nad zmáčknutým písmenem a písmeno se napíše). Načtení www.abclinuxu.cz pak trvalo asi 3 sekundy.
Kromě internetového prohlížeče je v základní výbavě čtecí aplikace knihkupectví Borders, které prodává Cruz Reader i v obchodech jako hlavní elektronickou čtečku, dále e-mailový klient, přehrávač Youtube videí a hudby, slovník, notepad, kalendář, budík, adresář, aplikace pro nastavování přístroje, … a bohužel také mnoho crapware – přímý přístup na Facebook, Twidroid a jiné sociální výmysly, odkaz pro zakoupeni „Office“ aplikace, atd. Protřelé uživatele androidích telefonů by možná zarazila absence Marketu – místo něj je nainstalován CruzMarket, který nyní obsahuje cca 12 aplikací, ze kterých je polovina opět crapware. Naštěstí lze jednoduše nainstalovat chybějící aplikace ručně (dotekem), takže rychle přibyl přehrávač videa, další čtecí aplikace Kindle, Adobe Reader, FBReader, nějaké hry (Quake2, Solitaire, …). Složitější aplikace vyžadují vyšší práva, takže je potřeba mít přístup jako root.
Vlevo je obrázek základní plochy, uprostřed nabídka aplikací a vpravo otevřená kniha. Screenshoty se mi nepodařilo udělat jinak než pomocí framebufferu, takže jsem bohužel nezachytil reálné barvy zeleného pozadí. Originální čtecí aplikace Borders funguje podle očekávání výborně, ale pro ostatní čtecí software teď nemám e-knihy. Není to samozřejmě elektronický inkoust a přímé slunce je nepřítel, ale za tu barevnost webu to stojí.
Aplikace Android Marketplace bohužel nejde jednoduše nainstalovat, protože jí chybí několik knihoven. Podle Velocity Micro je to z důvodu nekompatibility hardwaru (prý nemá SIM, GPS, foťák, …) a možná je to i dobře kvůli BFU. Nainstalování aplikace, která vyžaduje k ovládání hardwarovou klávesnici nebo hledá GPS, stejně k ničemu není. Čtečka si o sobě myslí, že je telefon, a v nastavení existují položky jako „moje číslo“ nebo aktivace neexistujícího Bluetooth. Nadšenci již publikovali postupy, jak zprovoznit všechny Google aplikace včetně Marketu, ale já zatím nepotřebuji ani GMail ani GTalk, když mám na stole notebook.
Zařízení obsahuje akcelerometr, který svižně přepíná obraz na výšku nebo na šířku. Není moc citlivý, takže žádné hry s balancující kuličkou nefungují. Kromě otáčení pozná ještě třepání.
Výrobce dlouho tajil přesné technické specifikace přístroje a měl k tomu dobrý důvod. Po uvedení na trh se rychle zjistilo, že jejich výrobek není úplně originální a že se jedná o vylepšení čtečky/tabletu Pandigital Novel (PDN) od známého výrobce digifoto rámečků. Oba stroje obsahují téměř totožné vnitřnosti, jen vnější provedení je u Cruz Readeru na mnohem vyšší úrovni. PDN vypadá jako plastová hračka pro děti, obsahuje starší verzi Androidu, primárním zdrojem knih je knihkupectví Barnes and Noble a nepůsobí příliš solidním dojmem. Velkou konkurenční výhodou je ovšem cena. V domácích potřebách Bed Bath & Beyond je k mání již od $136 a lze do ní flashnout nejnovější firmware Cruz Readeru. Jelikož byla PDN na trhu o pár měsíců dříve, je díky komunitě k dispozici velké množství softwaru, který funguje na obou zařízeních.
Samozřejmě lze nainstalovat množství her, ale mnohem zábavnější je zkoumat linuxové vlastnosti čtečky. Po vybalení z krabice není root přístupný a z příkazů v konzoli fungoval leda dmesg
. Jelikož výrobce tajil model použitého CPU, bylo potřeba získat přístup jako root, což jde pomocí Android Debug Bridge (adb). Čtečku lze připojit jednoduše přes USB jako Mass Storage, což zpřístupní interní SD kartu, a nebo přes adb či grafické ddms z SDK, což je nutné pro složitější zásahy do systému. Pro zprovoznění adb je potřeba čtečku systému představit a vytvořit udev pravidlo.
$ lsusb Bus 001 Device 002: ID 18d1:b015 $ sudo vim /etc/udev/rules.d/51-android.rules SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idVendor}=="18d1", MODE="0666"
Pak stáhnout Android SDK (android-sdk_r07-linux_x86.tgz) a spustit adb. Reader se představí jako Tablet-P
.
Pak už jen poupravit práva a root je na světě. Konečně je možné zjistit parametry procesoru.
$ ./adb -d shell mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system cat /system/bin/sh > /system/bin/su chmod 4755 /system/bin/su sync reboot $ ./adb -d shell # # cat /proc/cpuinfo Processor : ARMv6-compatible processor rev 6 (v6l) BogoMIPS : 33.17 Features : swp half thumb fastmult vfp edsp java CPU implementer : 0x41 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x0 CPU part : 0xb76 CPU revision : 6 Hardware : SMDK6410 Revision : 0000 Serial : 0000000000000000
Třicet tři BogoMIPS je celkem málo, ale asi to bude spojením přes adb. Terminál spuštěný ve čtečce ukazuje 132 BogoMIPS, což by mělo být přibližně 532 MHz. Procesor je podtaktovaný prý kvůli zvýšení výdrže baterie. Teoretických 800 MHz možná přinese nějaký neoficiální firmware od komunity. Jádro se hlásí jako Linux version 2.6.29
, paměti ukazuje 200496 kB a 64692 kB volných. Výrobce již stihl vydat i novější verzi firmwaru a přeflashování zabere asi minutu.
Pokud nechcete šetřit na iPad, můžu Cruz Reader doporučit jako levný internetový tablet – čtečku s Androidem. Hardwarově sice nepatří k přeborníkům na trhu, ale pokud si nechcete přehrávat HD videa, splňuje v zásadě všechna očekávání. Díky zájmu komunity o tablety s Androidem lze očekávat port Androidu 2.2 i dostatečně aktuální software alespoň do doby vydání další generace tabletů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jaká je výdrž na baterie?Li-Ion battery – výdrž zatím 6 hodin provozu s wifi, 24+ na standby nahoře v článku, ale myslím, že to bude tak možná 4-5 hod. s WIFI
Kupte si Amazon Kindle, stoji 138$, je to vela? Myslim ze nie.Nějak se mi na ni nelíbí, že tam je moc tlačítek. Mně by se líbil jednoúčelový přístroj, vezmu SD kartu, vrznu ji do čtečky, vyberu knihu a čtu. Žádné zbytečnosti jako plná klávesnice, wifi, mp3 přehrávač. Cena maximálně 500 Kč.
Cena do 500 Kc? To se asi docela nacekate, vezmete-li v uvahu, ze v dnesni dobe stoji prumerna papirova kniha kolem 300 Kc.A jakou to má souvislost? Když to srovnám s tím, kolik mně stál telefon před dvěma lety a co bych si za tu cenu pořídil dnes... Cena takovéhoto jednoúčelového zařízení by se při velké sérii mohla k těm 500 Kč dostat. Ale výrobci jdou bohužel zcela opačným směrem
... Lze standardně koupit i v CZ za cca 4900,- na webu apac.czASOCIACE PRÁDELEN a ČISTÍREN
Ano, 2 klasické přístupy. Jeden bazmek na všechno vs na každou věc speciální bazmek. Já jsem zastánce toho druhého. Mám např. možnost si v telefonu přehrávat mp3, já mám ale ještě jiný mp3 přehrávač, který používám. Můžu si tam číst e-booky, ale (pro mě) to stojí za prd. Můžu fotit mobilem, ale ... Zásadní výhoda toho mého přístupu je, že specializované přístroje, tu práci obvykle zastanou lépe než univerzál a hlavně: když mi dojde baterie ve smartphonu, tak jsem dotelefonoval, doposlouchal mp3, dočetl ebooky, donavigoval, atd...Ještě bych dodal, že většinou není potřeba s sebou tahat všechno harampádí, stačí vědět co budu potřebovat (na přednášku si nemusím brát navigaci, mp3 přehrávač, foťák...)Naprosto souhlasím. Nějak si nedokáži představit e-book kombinovaný s telefonem
Uz mam Kindle 14 dni a na cteni je to vazne neprekonatelny. Casto jsem cetl na notebooku (zkousel jsem to i telefonu - HTC Desire), ale dlouhodobe je to utrpeni.
Na Kindlu ocenuju i ty propojeni s Amazonem, kdy si vlastni knizku jednodusse poslu mailem a nemusim (i kdyz muzu) to pripojovat pres kabel k pc. Musim rict, ze me dlouho zadny zarizeni tak nezaujalo, za cca 3100 vcetne postovnyho, je to uzasna vec.