Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 7. 2. 2013: Lockdep jako užitečná knihovna pro uživatelský prostorAktuální verze jádra: 3.8-rc6. Kód pro RAID 5/6 začleněn do Btrfs. Lockdep pro uživatelský prostor.
Webkamera na LinuxuObvyklé využití webkamery jsou videohovory — typicky přes Skype. Nedávno se ale objevila snadno použitelná alternativa, byť také proprietární: Google Hangout. Jako další způsob použití vytane na mysli nahrávání videa, co za aplikaci zvolit na linuxovém desktopu pro tyto účely? Možností překvapivě není mnoho: v důsledku vlastně jen Cheese a GUVCViewer…
Canonical představil Ubuntu on tabletsSpolečnost Canonical představila minulé úterý operační systém určený pro dotykové tablety jednoduše pojmenovaný „Ubuntu on tablets“. Tím došlo defakto k úplnému pokrytí možných zařízení, jelikož už v minulém roce došlo k rozšíření z desktopu a serveru na chytré televizory a v lednu nového roku bylo představeno také Ubuntu pro chytré telefony.
HW novinky: záplava ARM na MWC 2013 v Barceloně a vlhký sen od NikonuNedá se svítit, proběhl Mobile World Congress 2013 ve španělské Barceloně a tak byly uplynulé dny těžce ve znamení ultramobilních zařízení a tudíž architektury ARM. Ani tak si dnes neukážeme vše, jen ty hlavní věci, aby nám zbylo alespoň trochu místa na Nikon, který opět zaválel…
Pětadvacítková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Nová stabilní řada přináší podporu Web Speech API, tj. rozhraní pro převod hlasu na text. K dispozici je demo i se zdrojovými kódy. Do webových aplikací lze přidat podporu hlasového ovládání. Nejenom webových. Web Speech API lze využít například také k ovládání linuxového desktopu. Dle oznámení bylo ve verzi 25.0.1364.97 opraveno 22 bezpečnostních chyb (CVE-2013-0879 až CVE-2013-0900). Nálezcům 5 z nich bylo vyplaceno dohromady 3 500 USD. Aktualizován byl Flash Player. Verze 11.6.602.167 řeší bezpečnostní problém APSB13-05.
Na wiki Fedory se můžete podívat, na kdy je plánováno testování specifických součástí budoucí Fedory 19. Namátkou jsou to 14. a 21. března KDE 4.10, resp. GNOME 3.8. Opravy chyb se mohou dostat i do upstreamu. Pokud máte zájem organizovat nějaký další testovací den, máte příležitost, viz oznámení.
Sdružení Ubuntu pro Českou republikou ve spolupráci s firmou Asus.as si pro vás připravilo dárek v podobě luxusní brašny ASUS STREAMLINE MESSENGER brašna na notebooky 16" v hodnotě bez mála 700,- Kč pro námi otestované modely ASUS K55VJ-SX071D a ASUS K55VJ-SX069D, viz původní zprávička.
Více informací naleznete v aktualizovaném článku na našem blogu.
Doufáme, že vám tento dárek udělá radost a příští týden se můžete těšit na další pokračování v testovaných modelech a postupném rozšiřování nabídky.
Ve vývojové verzi univerzálního prohlížeče dokumentů Okular se objevil nový backend pro zobrazování prostého textu. Může se hodit např. ke čtení knih v prostém textu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.0.0-p0 programovacího jazyka Ruby. Přehled nových vlastností a změn například v příspěvku Ruby 2.0.0 by example, nebo v prezentaci What's New in Ruby 2.0. Migrace projektů z Ruby 1.9 na 2.0 je mnohem jednodušší než z Ruby 1.8 na 1.9.
Letošní ročník konference Openmobility se bude konat o víkendu 6. a 7. dubna v Bratislavě. Do 18. března můžete posílat návrhy přednášek na témata související se svobodnými mobilními platformami, open-source hardware nebo DIY obecně.
Již tuto neděli (3. března) se bude konat pravidelný Ubuntu Global Jam, kde se společnými silami věnujeme komunitní práci - v našem případě hlavně překladům. Budete-li mít zájem se této akce zúčastnit, tak pro více informací navštivte naše stránky.
V LKML (Linux Kernel Mailing List) se řeší, zda má být do jádra začleněna podpora načtení klíčů z binárních souborů podepsaných certifikačním systémem Microsoftu (sekce .keylist v UEFI PE). Pomocí "keyctl add" je možné zpracovat X.509 certifikáty. V případě schválení by bylo možné stejným způsobem zpracovat UEFI PE soubory. Linus Torvalds je proti (Slashdot).
Na Fedora.cz vyšel článek NetworkManager 0.9.8. Pavel Šimerda zde představuje nejpodstatnější ze změn, které proběhly od vydání 0.9.4 do vydání 0.9.8, tj. podpora spojování ethernetových rozhraní do virtuálních bridgů, podpora ADSL, zlepšení v oblasti dynamické konfigurace IPv6, opravy týkajících se protokolů DHCPv4 a DHCPv6, příkazové rozhraní a D-Bus API, odstranění distribučně specifického kódu...
Společnost LG odkoupila operační systém webOS od HP. Necílí ale na mobilní telefony, nýbrž na "chytré TV".
Slashdot přináší videorozhovor (Google Hangout) s Keithem Bergeltem, výkonným ředitelem společnosti Open Invention Network (OIN). Open Invention Network byla založena v roce 2005 za účelem vytvoření a správy portfolia patentů, jeho sdílení a použití v patentových sporech k ochraně Linuxu a otevřeného softwaru. Open Invention Network má 6 zakládájících členů (IBM, Red Hat, Novell, Sony, NEC a Philips), 2 přidružené členy (Google a Canonical) a více než 500 držitelů licence. Držitelem licence k portfoliu patentů se může stát kdokoli, kdo se zaváže, že své vlastní portfolio patentů nepoužije proti Linuxu a otevřenému softwaru.
Pravidelná setkání vývojářů Ubuntu v reálném světě jsou minulostí. Vývojářské konference Ubuntu Developer Summits (UDS) konané každých 6 měsíců na začátku vývojového cyklu nové verze, uskutečněné například v Kodani, Bruselu nebo i v Praze, budou probíhat už jenom on-line. Dle aktuálního plánu každé 3 měsíce. První z on-line konferencí proběhne již příští týden 5. a 6. března.
Vykasat plachty a vyplouváme. Dnes startuje 3. kolo studentské programátorské soutěže RedBot. Tentokrát se hraje modifikovaná verze hry Lodě. Moře je klidné, vaše flotila čeká na rozkazy. Nikdy nevíte jesti váš protivník nekotví už za nejbližším obzorem.
Na letošní květen připravuje sdružení CZ.NIC šestý ročník konference Internet a Technologie (13). Přednášky a další vystoupení budou opět spojená s tématy ze světa domén, doménových technologií, ale samozřejmě i Internetu samotného. V programu konference by se měly objevit i workshopy nebo panelová diskuse. Organizátoři akce v těchto dnech připravují program a proto by se rádi obrátili na zástupce komunity s žádostí o tipy na zajímavé prezentace a přednášející. Více informací najdete v dnešním blogpostu s výmluvným názvem Co byste rádi na konferenci Internet a Technologie 13?.
A je tu slíbené pokračování. I tento týden jsme pro vás otestovali další model notebooku Asus s předinstalovaným Ubuntu. Více informací jako vždy na blogu Ubuntu.cz. Příště se bude jednat o takový „krok vedle“, budeme testovat Lifebook UH572.
Již tento víkend se na Silicon Hillu v Praze koná InstallFest. Můžete se těšit nejen na přednášky z oblasti Linuxu a síťování.
Greg Kroah-Hartman vydal nová vanilla linuxová jádra 3.8.1, 3.7.10, 3.4.34 a 3.0.67. V oznámeních upozorňuje, že všichni uživatelé vanilla jader musí aktualizovat. Linux 3.7.10 je poslední v řadě 3.7, doporučuje se přechod na 3.8. Řešen je mimo jiné bezpečnostní problém CVE-2013-1763 zneužitelný k lokální eskalaci práv.
Google zveřejnil kompresní knihovnu Zopfli, která používá algoritmus kompatibilní s deflate. Oproti zlib ale dokáže být o 3 až 8 % účinnější za cenu o 2 až 3 řády pomalejší komprese. Knihovna má využití tam, kde se komprimuje jen jednou, ale výstup se pak používá často (například předkomprimovaný webový obsah).
HTML5 přineslo lokální úložiště. Webové stránky mají k dispozici několik MB pro uložení dat. Ve webových prohlížečích Google Chrome a Mozilla Firefox je to 5 MB. Stránka filldisk.com si tak může uložit 5 MB dat. Co ale stránky 1.filldisk.com, 2.filldisk.com, ...? Dle doporučení se limit 5 MB vztahuje na všechny stránky pod doménou filldisk.com dohromady. Mozilla Firefox opravdu nepovolí více než 5 MB. Google Chrome, Opera, Safari a Internet Explorer ale klidně zaplní celý disk. Feross Aboukhadijeh to demonstruje na FillDisk.com. Podrobnější informace i s ukázkovým videem na jeho stránkách (The H).
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
hp probook 4545s | 9 | 28.2. 16:21 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
NB Asus X55U-SX018 | 2 | 23.2. 21:25 |
Propojení dvou routerů přes wifi | 9 | 26.2. 19:42 |
Linux PXE server a "imaging" windows stanic. | 8 | 25.2. 17:15 |
S.M.A.R.T. keca s dd nefunguje tak jak by melo | 7 | 27.2. 23:02 |
Mikrotik Cloud Router CCR1036-12G-4S | 0 | 26.2. 10:00 |
Externí monitor - špatné rozlišení | 1 | 26.2. 16:37 |
NTB ako maly domaci server | 7 | 28.2. 10:18 |
Aky GSM telefon na ako SMS branu? | 0 | 28.2. 12:44 |
Rozlehlá wifi | 8 | 28.2. 19:17 |
Trochu nestandartní použití technologie MIMO u wifi | 2 | včera 13:38 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Periodicky vykonavany script PostgreSql | 6 | 28.2. 23:59 |
MySQL - oddělené DB pro jednotlivé uživatele | 4 | včera 21:55 |
Vypočítanie sekúnd pre dni v mesiaci z dát | 7 | včera 15:46 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
BASH - Jak vypsat z adresáře soubory pouze s příponou .ssp? | 3 | 23.2. 21:58 |
Jak na kontrolu znaků | 12 | 25.2. 20:11 |
Perl - open | 7 | 26.2. 12:22 |
Doplnění podmínky pro kontrolu znaku v řetězci | 3 | 25.2. 23:39 |
python -dedicnost - kopirovani argumentu z konkretniho objektu | 8 | včera 15:53 |
Dialog - prázdný řádek | 1 | 27.2. 11:20 |
BASH - Odstranění mezer | 18 | 28.2. 18:05 |
Hledam programatora PHP, zacatecnika | 6 | 28.2. 08:59 |
Jak nasourcovat všechny soubory z adresáře | 2 | 28.2. 00:32 |
Jak na uvozovky | 16 | včera 13:13 |
prepisovani funci - php | 5 | včera 20:31 |
Position dependent code a sdílená knihovna | 2 | včera 23:20 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Certifikace Unix/Linux | 5 | včera 11:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: