Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Myslim, ze uzivatele by meli vice tlacit na vyrobce,už jsi podepsal? p.s. s textem petice nesouhlasím, leč usoudil jsem, že je lepší to zkousnout a přidat se, než tříštit úsilí vymýšlením korektnějších alternativ či nedělat vůbec nic ...
Tak to je nejlepší petice, co jsem kdy viděl...
MY diktujeme trhu... a proto píšeme petice, aby si nás někdo všímal.
NEHODNOTÍM, protože jsem ještě žádný neviděl (-5bodů)Tak nevím... hodnotí, nebo ne?
Nena vazal som sa do teba! Ja som velmi dlho pouzival KDE, ale o to tu nejde. Popisane chyby su chyby GNOMU?
Cerstvy Linuxak... prispevok mu neponukne informaciu o modularite GNU/Linuxu.
To bol len priklad! Som proste citlivy na dvojvyznamove slova....
Neodpustim si nevstupit... Sorry
zatímco zde pravidloTo jsou silná slova. Pokud vím, tak základní rozdíly jsou mezi GNOME (GTK+) a KDE (Qt). Jakmile však aplikace používá jeden z těchto toolkitů, přebírá i jeho vzhled, rozestavení widgetů apod. Když pominu ostatní minoritní toolkity, tak tu máme dva konzistentní desktopy s přibližně podobnou sadou aplikací (to samé platí i v případě, že používáš třeba jen nějakého okenního správce - ne desktop). Nic hrozného, naopak.
ja problem s alternativnymi aplikaciami pod KDE nemam:
Mne sa napriklad osobne viac pacia konqueror a kmail ako firefox a thunderbird. A pomaly bude firefox pouzivat tolko ludi, ze diery v nom uz budu ovela viac relevantne ako je to dnes, kdezdo diera v konquerori nebude pre hackerov az taka zaujimava :) .. podobne kmail vs thunderbird ...
Mně osobně nejvíc vadí lidi, co mají pocit, že okamžikem nainstalování Linuxu se z z nich stávají strašní machři, ti, co považujou všechny windowsáky za lamy lamerské (bo to tam je všechno na nic a KAŽDÝ normální jede na Linuxu) a taky ti, co věčně projevují despekt k začátečníkům.
Tím nechci říct, že je takových lidí hodně (naopak, kolem Tuxe jsou obecně fajn lidi), ale cypi se objevujou a pěkně mě serou.
Jo, přirozenost člověka ;) Někdo ale nezná míru a pravděpodobně nechápe, že každý neumí všechno. Linux jenom pro zažrance byla cesta, ale teď už je vývoj moc daleko, na to aby to byl furt systém pro mastné vlasy :)
Ale modularita systému je fajn věc, tak když někdo nenávidí cokoliv kromě černobílé obrazovky (občas mám takový pocit :) a vyhovuje mu to, tak prosím. Každý si může vybrat, v tom je Linux fajn.
proc si mam kupovat ctecku pametovejch karet kdyz mam fotak s mass storage ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mi nebezi moje wifi karta co sem dostal k desce ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mne nuti tucnak abych utracel dalsi penize za neco co : co distro, co prostredi, to jiny chovani (zkusenosti s suzinou, mindrakem a fedorou)Tučňák ti nic nenutí, je to tvoje volba.
nebezi mi na tom ani pulka jednoduchejch softu co ve winProtože jsi neschopný?
proc bych sem si mel kompilovat neco co ve win dostanu uz zkompilovany ve forme libiveho "setup.exe"Nemusíš kompilovat, skoro všechno je k dispozici v binární podobě v balíčcích.
SuSe 9.2 je vic narocnejsi na HW po instalaci nez WinXP po ctvrt roce "hardcore" pouzivaniProtože nevíš co děláš a i za čtvrt roku si zvládl systém totálně zmršit? Linux je docela blbuvzdorný jen za předpokladu, že uživatel není root.
mam rad jak Linux (mam ho momentalne v kuchyni na dvouproc desce jako server) tak win..Máš ho tam je proto, aby si byl trošku v obraze a mohl "učeně" nadávat, případně kvůli úspoře na licenci.
Tiskni
Sdílej: