Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Myslim, ze uzivatele by meli vice tlacit na vyrobce,už jsi podepsal? p.s. s textem petice nesouhlasím, leč usoudil jsem, že je lepší to zkousnout a přidat se, než tříštit úsilí vymýšlením korektnějších alternativ či nedělat vůbec nic ...
Tak to je nejlepší petice, co jsem kdy viděl...
MY diktujeme trhu... a proto píšeme petice, aby si nás někdo všímal.
NEHODNOTÍM, protože jsem ještě žádný neviděl (-5bodů)Tak nevím... hodnotí, nebo ne?
Nena vazal som sa do teba! Ja som velmi dlho pouzival KDE, ale o to tu nejde. Popisane chyby su chyby GNOMU?
Cerstvy Linuxak... prispevok mu neponukne informaciu o modularite GNU/Linuxu.
To bol len priklad! Som proste citlivy na dvojvyznamove slova....
Neodpustim si nevstupit... Sorry
zatímco zde pravidloTo jsou silná slova. Pokud vím, tak základní rozdíly jsou mezi GNOME (GTK+) a KDE (Qt). Jakmile však aplikace používá jeden z těchto toolkitů, přebírá i jeho vzhled, rozestavení widgetů apod. Když pominu ostatní minoritní toolkity, tak tu máme dva konzistentní desktopy s přibližně podobnou sadou aplikací (to samé platí i v případě, že používáš třeba jen nějakého okenního správce - ne desktop). Nic hrozného, naopak.
ja problem s alternativnymi aplikaciami pod KDE nemam:
Mne sa napriklad osobne viac pacia konqueror a kmail ako firefox a thunderbird. A pomaly bude firefox pouzivat tolko ludi, ze diery v nom uz budu ovela viac relevantne ako je to dnes, kdezdo diera v konquerori nebude pre hackerov az taka zaujimava :) .. podobne kmail vs thunderbird ...
Mně osobně nejvíc vadí lidi, co mají pocit, že okamžikem nainstalování Linuxu se z z nich stávají strašní machři, ti, co považujou všechny windowsáky za lamy lamerské (bo to tam je všechno na nic a KAŽDÝ normální jede na Linuxu) a taky ti, co věčně projevují despekt k začátečníkům.
Tím nechci říct, že je takových lidí hodně (naopak, kolem Tuxe jsou obecně fajn lidi), ale cypi se objevujou a pěkně mě serou.
Jo, přirozenost člověka ;) Někdo ale nezná míru a pravděpodobně nechápe, že každý neumí všechno. Linux jenom pro zažrance byla cesta, ale teď už je vývoj moc daleko, na to aby to byl furt systém pro mastné vlasy :)
Ale modularita systému je fajn věc, tak když někdo nenávidí cokoliv kromě černobílé obrazovky (občas mám takový pocit :) a vyhovuje mu to, tak prosím. Každý si může vybrat, v tom je Linux fajn.
proc si mam kupovat ctecku pametovejch karet kdyz mam fotak s mass storage ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mi nebezi moje wifi karta co sem dostal k desce ?Protože jsi neschopný/líny si předem ověřit, jestli daný HW bude fungovat a případně vybrat jiný?
proc mne nuti tucnak abych utracel dalsi penize za neco co : co distro, co prostredi, to jiny chovani (zkusenosti s suzinou, mindrakem a fedorou)Tučňák ti nic nenutí, je to tvoje volba.
nebezi mi na tom ani pulka jednoduchejch softu co ve winProtože jsi neschopný?
proc bych sem si mel kompilovat neco co ve win dostanu uz zkompilovany ve forme libiveho "setup.exe"Nemusíš kompilovat, skoro všechno je k dispozici v binární podobě v balíčcích.
SuSe 9.2 je vic narocnejsi na HW po instalaci nez WinXP po ctvrt roce "hardcore" pouzivaniProtože nevíš co děláš a i za čtvrt roku si zvládl systém totálně zmršit? Linux je docela blbuvzdorný jen za předpokladu, že uživatel není root.
mam rad jak Linux (mam ho momentalne v kuchyni na dvouproc desce jako server) tak win..Máš ho tam je proto, aby si byl trošku v obraze a mohl "učeně" nadávat, případně kvůli úspoře na licenci.
Tiskni
Sdílej: