Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V Hamburku dnes končí Linux-Kongress, kterého se účastnil i James Bottomley, jenž je vývojářem SCSI pro Linux a je předsedou technického výboru v Linux Foundation. Ve svém projevu podle Linux Magazine popisoval přednosti Linuxu a otevřeného vývoje a přidal srovnání s jinými OS. Uživatelé OS X se prý v podstatě nacházejí v luxusním vězení, kde přes plasmové televize ani nevidí mříže. Uživatelé Windows jsou pak v cele se špinavými záchody.
Tiskni
Sdílej:
Moc pěkné přirovnání (a velmi trefné)....rekl nekdo, kdo pouzival Mac ...jak dlouho?
Než jsem rozjel ten a ten HW,Za to v Mac OS X by si ten HW měl rozjetý hned, že? :D Ono se není čemu divit, že Mac OS X nemá problém s podporou HW když běží jen na certifikovaných počítačích od Apple.
Kdo z obyčejných lidí potřebuje otevřenou platformu?
Třeba ti, co si chtějí koupit počítač za poloviční cenu. Ti, co si chtějí k počítači dokoupit příslušenství.
A když se vrátíme k softwaru, tak nebýt otevřené platformy, tak by doteď uživatelé kleli nad neschopností IE nebo reklamami v Opeře. Asi by si nekoupili ADLS modem-router za 300 Kč atd.
Já myslím, že by byla větší konkurence a tím pádem by cena nebyla ovlivněná
Já to nemyslím hypoteticky, ale zcela skutečně.
Srovnejte, kolik stojí notebook od Apple a kolik od „výrobce“ IBM/PC (Dell, Fujitsu, Acer apod.). Srovnejte cenu monolitického notebooku a stavebnicového desktopového PC.
Proč třeba Apple skončil s PowerPC architekturou?
Jen kolik člověkohodin/životů stojí problémy způsoběné tím, že běžný člověk je natlačen do užívání otevřené platformy.
A proto si člověk připlatí za uzavřenou platformu, takže „bezstarostné“ užívání taky není zadarmo.
Trh má sice masový charakter a jako takový se může chovat hloupě, ale pokud by vaše teze o levnější uzavřené platformě byla pravdivá, tak by většinu trhu tvořil obchod s uzavřenou platformou a ne takový „šunt“ jako je IBM/PC s Windows. Co jedna platforma? V rámci konkurenčního boje by tu byla celá řada uzavřených platforem.
Ty počítače (notebooky) stojí stejné penízeAno. Nebýt těch "levnejch šmejdů", kterejch je plnej trh, tak to stojí všechno pořád stejně. Kolik stojí hardwarově odpovídající notebook od HP, IBM, Fujitsu-Siemens či Dell? Kolik u těhdle firem stojí dvouprocesorová pracovní stanice? Stejně jako Mac Pro.
Proč upustil Apple od PowerPC? Aby si lidi mohli nahrát Windows do Macu a prodalo se jich tak víc?Já si spíš myslím, že to bylo kvůli tomu, že IBM se jaksi vykašlalo na mobilní G5 a vůbec IBM nějak nemá potřebu ty procesory chrlit tak rychle jako Intel/AMD. Stabilní a robustní platformu pro jejich AIX mají, tak co? :-o A pro Apple to není až zase takový problém. Střídat procesory a architektury jako fusakle — to mu šlo vždycky dobře
Ano. Nebýt těch "levnejch šmejdů", kterejch je plnej trh, tak to stojí všechno pořád stejně. Kolik stojí hardwarově odpovídající notebook od HP, IBM, Fujitsu-Siemens či Dell? Kolik u těhdle firem stojí dvouprocesorová pracovní stanice? Stejně jako Mac Pro.S tím nemůžu souhlasit -- když jsem si letos kupoval nový notebook, uvažoval jsem i o Mackovi. Zcela nezaujatě, proti Apple nic nemám, docela se mi i líbí. Ale nakonec jsem zvolil Dell XPS, protože mi za stejné peníze nabízel vyšší výkon, lepší konfiguraci (nebo stejnou za nižší cenu). Kupoval jsem to v USA, takže moje rozhodování ani neovlivnilo zkreslení českými jablečnými cenami.
Já si spíš myslím, že to bylo kvůli tomu, že IBMSpíš bych řekl, že vsadili na rozšířený standard, úspory z rozsahu a kompatibilitu (kvůli emulacím) -- ke sbližování Macků a PC po HW stránce dochází už delší dobu, protože je to lepší než mít jedinečné součástky. Výhody se přitom neztrácejí: několik málo HW konfigurací perfektně vyladěných se softwarem.
Ale nakonec jsem zvolil Dell XPS, protože mi za stejné peníze nabízel vyšší výkon, lepší konfiguraci (nebo stejnou za nižší cenu).No, to je presne ono -- tys ten vyssi vykon potreboval? Stoji ti ten o trosku vyssi vykon za to, ze ted nemas sanci pracovat v OS X? Taky bys mel k cene toho Dellu pripocitat ceny SW, ktery plne nahradi iLife, ktery s kazdym Macem dostanes... Lidi neumi premyslet stylem chci delat XY -> potrebuju takovy a takovy vykon. Radsi berou co ma vyssi vykon za stejne prachy, i kdyz v jinych ohledech jsou treba plusy na druhe strane a ani ten vykon neepotrebuji. Pokud jsi opravdu cilene ten vykon potreboval, pak je to jina. Ja jsem treba prechodem z desktopu na MacBook trochu vykonu ztratil (RAM mam vic, slabsi grafika a asi i procesor), ale moji praci to vyrazne neovlivnilo, naopak pri eleganci OS X delam paradoxne plno veci rychleji.
Kolik stojí hardwarově odpovídající notebook od HP, IBM, Fujitsu-Siemens či Dell?Ona je otazka, kolik PC vyrobcu dneska pouziva tu technologii vyroby, co Apple predvedl u novych notebooku (unibody z jednoho kusu Al) -- uz to je dost silny argument, ktery drtiva vetsina PC notebooku nebude moci prekonat (nekdo mi rikal, ze Dell ma pry neco podobneho).
o přirovnání s vězením totiž platí pro libovolný proprietární operační systém.Vis co by me teda zajimalo? Proc na Macu muzu delat vsechno, co s Linuxem (v CLI se tam toho da delat vic, nez si asi uvedomujes; nemuzu hackovat jeho zdrojaky, ale to opravdu nepotrebuju), akorat v asi tak miliardkrat sladenejsim a intuitivnejsim GUI, kde vyvojari dodrzuji dohodnute HIG a bez s**i se s problemy s ovladaci, toolkitovymi valkami, nedostupnymi balicky a vsim moznym dalsim...? Jak je mozne, ze od doby, co jsem presel na OS X, mi sprava pocitace zere min casu a o svobodu delat co chci jsem neprisel (spise naopak)? Valka je mir, svoboda je otroctvi...ze? Asi tak mi ten tvuj neskutecne ostravny FS fundamentalismus pripada... Mel by ses zamyslet nad svym chapanim pojmu svoboda.
konkrétně ta část "Valka je mir, svoboda je otroctvi". To byla skutečně čistokrevná demagogie.Ta cast ale perfektne odpovida tvemu stylu mysleni. Ty totiz tvrdis lidem, kteri jsou spokojeni s tim, jak jejich pocitac s Mac OS X odvadi svou praci (a jsou s timhle stavem spokojenejsi nez v pripade Linuxu), ze jsou ve vezeni
To jen ty se tu snažíš demagogicky tvrdit, že kdokoliv kdo považuje svobodu software za velmi důležitou věc je de facto pomatenec.To jsem nikdy netvrdil. Tvrdil bych to o lidech, kteri tu svobodu stavi nad schopnost SW odvest dobrou praci. (Pokud by ta svoboda SW automaticky implikovala tu lepsi schopnost odvest pozadovanou praci, stavel bych se k tomu jinak.)
A v čem jsem podle vás předvedl demagogii? Jediné demagogie, které jsem si tu všimnul, byl onen příspěvek Daniela Kvasičky ml., konkrétně ta část "Valka je mir, svoboda je otroctvi". To byla skutečně čistokrevná demagogie.Ne, ty nejseš demagog. Ty jseš něco mnohem horšího!
Když někomu nevyhovuje přizpůsobit se "Jediné Správné Cestě" (tm), kterou mu vytyčil Steve Jobs, hned je to podle vás "nepřizpůsobivý jedinec" nebo dokonce milovník "widlí". Pochopte jednu věc - každému vyhovuje jiný způsob práce.Ano, tobě vyhovuje tisíckrát klikat, jiný zase místo jedné klávesové zkratky programuje stavové automaty či co.
OS tu není od toho, abychom se my přizpůsobovali jemu, ale aby se on přizpůsobil nám, našim potřebám.Eh! Až mi zaskočilo. To jste vzal odkud? Každému systému se musí člověk více či méně přizpůsobit. Widle, Linux, MacOS... A teď nemám na mysli jen GUI.
OS tu není od toho, abychom se my přizpůsobovali jemu, ale aby se on přizpůsobil nám, našim potřebám.Ty kdyz nemuzes neco nastavit, tak hned rves, ze to chces nastavit misto aby ses sam sebe zeptal, jestli to opravdu potrebujes a jestli je ti to k necemu dobre, nebo jestli jen potrebujes mit dobry pocit, ze sis neco vytunil... Kdyby se vyvojari a uzivatele KDE ridili tim slavnym a moudrym Exuperyho citatem, hned by bylo lip.
Ty kdyz nemuzes neco nastavit, tak hned rves, ze to chces nastavit misto aby ses sam sebe zeptal, jestli to opravdu potrebujes a jestli je ti to k necemu dobre, nebo jestli jen potrebujes mit dobry pocit, ze sis neco vytunil...No a když teda si to potřebuje jen vytunit kvůli pocitu a ne kvůli efektivitě práce, čím to, že se mu pak na Macu dělá míň efektivně?
Kdyby se vyvojari a uzivatele KDE ridili tim slavnym a moudrym Exuperyho citatem, hned by bylo lip.Vývojáři se tím možná řídili*, ale uživatelům to nesedlo - lidé mají různé potřeby a jedno výchozí nastavení nemusí vyhovovat všem. Osobně bych rozlišoval mezi "můžeš si nastavit" a "musíš se v tom hrabat X hodin, aby to vůbec fungovalo". To je taky rozdíl mezi uživatelsky přívětivými a nepřívětivými linuxovými distribucemi -- v obou můžeš všechno, některé pracují samy od sebe dobře, kdežto s jinými musíš strávit mnoho večerů, aby začaly fungovat podle tebe. *) spíš ale to zjednodušení považuji za výsledek nestíhání.
Pri tom bych se klidne vsadil ze valna cast z nich ani neprogramuje…To máš recht
…a tudiz jsou jim platny jako mrtvymu zimnik. :)To jsi vedle, jak ta jedle. Neprogramuji, ale zdrojové kódy pro mne zbytečné nejsou:
tak bude IMHO stale mensi nez ta skupina urvancu co jim to je fakt na nicTi se mohou např. spoléhat na to, že software, který používají, je pod veřejnou kontrolou, že případné chyby nebo zadní vrátka by v něm za ně objevil někdo jiný. Já jsem sice programátor, ale k většině open sourcu, který používám, mám podobný vztah jako uživatel neprogramátor -- zrojáky moc nečtu (jen pro inspiraci) a spoléhám se na to, že je kontroluje někdo jiný, kdo na to má čas. Pořád to ale považuji za dost velký rozdíl oproti uzavřenému SW (byť jsem si zdrojáky většinou ani neotevřel).
Věřím, že myšlenku open source chápeš. Šlo mi jen o to, abys pochopil, že není tak docela pravda, že jsi nepoužil nic z mého seznamu – a to, myslím, chápeš. O slovíčkaření jsem se hádat nechtěl, takže v poho
PS: Prosím, nevykej mi – je mi hloupé, že ti naproti tomu tykám, ale kdybych se ti snažil vykat, asi bych to trapně střídal
Jinak OS X je z velky casi open source, takze bych to videl na to ze se nekdo chtel(uspesne) zviditelnitTak to určitě. Zrovna James Bottomley se potřebuje zviditelňovat...
Gentoo sem pouzival asi 2 roky, ale dospel sem k zaveru ze binarni distro optimalizovane uz z fabriky, ktere ma navic rolling updates, je pro me lepsi volbou![]()
Také jsem dospěl k tomuto závěru, i když v mém případě to bylo po třech letech na Gentoo.
programy dělají kdovíco a do internetu posílají kdovíjaká dataSouhlasí. To ajdektivum před touhle větou je naprosto nadbytečné.
IM komunikátor, který […] někdo odposlouchávalNěkteré programy komunikují šifrovaně, některé nikoliv. Opět bez ohledu na dostupnost jejich zdrojového textu. Kupodivu.
Některé programy komunikují šifrovaně, některé nikoliv. Opět bez ohledu na dostupnost jejich zdrojového textu.Ale při otevřených zdrojových kódech víš, jestli a k jakému šifrování dochází a jestli se data neodesílají ještě někomu dalšími – aniž bys musel dělat reverzní inženýrství daného protokolu (i když to ani tak nepomůže: z takovýchto pozorování nikdy nevíš, jestli uzavřený program nemá funkci, aby přestal šifrovat, nebo začal odesílat data jinam).
Kdo neví o čem mluvím, tak pro toho nemá cenu vysvětlovat.Přestože rozumím, nemá cenu pro mě vysvětlovat, protože:
Nicméně mám čím dál silnější pocit, že trocha paranoidního smýšlení je při současném stavu a využití informačních technologií namístě.Vzhledem k tomu, že drtivá většina zdejších "paranoiků" je totálně mimo mísu, domnívám se, že uděláš líp, když se místo paranoe budeš věnovat něčemu užitečnějšímu — například rodině.
Přijde mi ale slušnost ten projekt nějak ten projekt finančně podpořit, když už na něm vydělávám.Také považuji za slušnost alespoň něco vrátit tomu, na jehož práci jsem se obohatil. A to i když to ten druhý explicitně nevyžaduje v licenci. Nemohu si pomoci, ale cítím to tak.
Nesouhlasím s BSD licencí, protože dle mého názoru bere práci komunity zadarmo.To už je trošku úchylné, ne? Když už, tak dává, a následně přijímá. Mezi brát a přijímat je obrovský rozdíl.
nesouhlasím s myšlenkou "vemte si to a dělejte si s tím co chcete. Že mi na tom necháváme hodniny práce je naše věc".Tak to doufám, že u toho nesouhlasu končíte a nesnažíte se ho prosazovat. Já zase hrubě nesouhlasím s odepíráním svobod vývojářům na úkor svobod uživatelů.
Můj názor je, že Apple víc bere, než dává, ale uznávám, že je to názor nepodložený, takže jsem ho neměl šířit.Tak ho nešiř.
Nevím, zda tak Apple dělá, zkoušel jsem hledat, ale nenašel jsem.Napovím: například CUPS server. Každá moderní Linuxová distribuce jej používá
Já si myslím, že dává víc než dostatek, možná až moc, ale on to stejně nikdo nechce.To si přesně říkám, že o ten jejich Darwin nikdo nestojí...
Napovím: například CUPS server. Každá moderní Linuxová distribuce jej používá Takže i ty používáš kódy Applu.To není jejich práce, jen to koupili
petr-hadrabas-computer:~ petr$ svn log http://svn.easysw.com/public/cups/ -r HEAD ------------------------------------------------------------------------ r8053 | mike | 2008-10-10 23:10:20 +0200 (Fri, 10 Oct 2008) | 2 lines Update API documentation. ------------------------------------------------------------------------
Nevim, ale vim, ze Mac OS je resenim pro lidi, kteri uz nemaji cas chodit do konfiguraku a porad ladit a ladit, u me je ted podstata stabilita a prakticnost... Proto souhlasim s tim jak bylo receno: Mac je luxusni vezeni ve kterem jsme uvezneniTo, že nevíš, kde ty konfiguráky najdeš, ještě z tý platformy nedělá vězení.
linux muze byt pro nektere listek do vesmiru
Mozem kaslat fakt ze niekto povie ze som vo "vazeni" ked spokojne a efektivne pracujem so svojim MacBookomDivil by ses, kolik lidi tenhle naprosto primitivni princip nechape (nehlede na to, ze to vezeni proste neni)
To je jako tvrdit...To tedy není. Zaměňovat jeden prvek vzhledu (barvu bagru) za rozdíl v podmínkách licence, která upravuje možnosti použití a zacházení s daným produktem, či rozdíl v samotné podstatě produktu (uzavřený vs otevřený), prostě nejde.
Ale to je přece demagogie. 100x se každý za nás mohl přesvědčit, že licence _je_ (může být) kruciální.Muze a nemusi.
Licence je to co říká, zda se ke své práci dostanu za 10 let, zda mou práci může kdokoliv použít, že nespadnu do vendor lock-in.Nikoliv. Licence SW a jim pouzivane souborove formaty jsou dve odlisne veci.
Kdybys napsal, že tě nevýhody licence trápí, ale přesto budeš SW používat, pak OK, alespoň o tom zkoušíš přemýšlet, ale argumentovat dogmaticky, že kdo staví licenci nad kvality nástroje je mimo?A ten, kdo tu licenci opravdu (take dogmaticky) stavi nad kvality nastroje, ten je v pohode? Jiste, ze o licencich premyslim, ale nechovam se stylem: "to je closed source, nezajima me, jak to funguje, to proste pouzivat nebudu". To je mimo.
To je mimo.Není.
Napsal si, že jakmile někdo staví licenci (bez podmínky, tj. za každých okolností) nad schopnosti nástroje ... Tzn. ty si představil absolutní tvrzení.Protoze nekteri lide se takhle absolutne chovaji, rikam tomu soukrome stallmanismus.
Také to, že licence je pro Tebe ekvivalentem barvy prostě jen dokazuje, že o licencích nepřemýšlích (a když tak maximálně v jednorozměrném pohledu ala barva - tedy např. closed/open apod.)Mas pravdu, ze pokud jde o uzivatelsky SW, opravdu moc podrobne o licencich nepremyslim -- zjistuju jen, zda mi umozni za dobrou cenu (at uz financni nebo jinou) delat, co potrebuju. Jine je to u knihoven, ktere chci pouzit pro tvorbu vlastniho SW, ale to je jina situace. Tahle diskuse vznikla kolem Mac OS X a programu urcenych pro koncove uzivatele.
rikam tomu soukrome stallmanismusJá tomu říkám FSF. Free Software Fanaticism
No.. já vidím:
Já tomu říkám FSF. Free Software FanaticismNapsal si, že jakmile někdo staví licenci (bez podmínky, tj. za každých okolností) nad schopnosti nástroje ... Tzn. ty si představil absolutní tvrzení.Protoze nekteri lide se takhle absolutne chovaji, rikam tomu soukrome stallmanismus.
takže bych to chápal tak, že free software fanaticism říkáte těm, kdo staví licenci nad schopnosti nástroje. (dělám chybu?)
Víš, problém je v tom slově licence.S licencemi je průšvih. Třeba obvyklou nemožnost prodat zakoupenou licenci považuju za do nebe volající drzost. Obecně autorské (a patentové) právo v současném stavu považuju za naprosto nevyhovující současným potřebám a zásadní změny jsou podle mne nevyhnutelné. Jednou na to přijdou i ti, co ze současného stavu tyjí. Jenže, to je na hony vzdálené třeba plivání jedovatých slin na Sun za to, že vydává svůj software pod CDDL, čehož jsou někteří schopni.
jak jsem vypozoroval, jde to s věkem. Čím je člověk starší, tím spíš si uvědomí cenu volného časuPodle mě je ten proces celkem jasný: čím víc se toho člověk naučí (a na open-source se učí velmi dobře), na tím vyšší úrovni abstrakce vybírá. Zkompilovat si vlastní jádro? Jednou, dvakrát? Proč ne. Desetkrát, dvacetkrát? Tos upadl, to distribuční stejně umí všechno co chci. A tak dále. A pochopitelně ta vyšší úroveň abstrakce při výběru nástroje koreluje s vyšším věkem
Držet se tématu je redukcionismus, všechno souvisí se vším.:)
"... omezené (nebo chybné) obsahy a hodnoty ..." to sedí spíš mj. na velebení racionality, prosté rozlišování jednání na správné a nesprávné.
Říkat o softwaru že je svobodný je, pravda, divné, jistě že software se nemůže rozhodovat takže doslova svobodný není.. to nikdo netvrdí (sám ten termín, aspoň česky, neříkám), je to taková zkratka, Stallman někde vysvětloval, že všechny alternativní termíny mu přišly ještě divnější.Jo jo jo. Takže ti templáři…Držet se tématu je redukcionismus, všechno souvisí se vším.:)
A můžeš mi vysvětlit, včem je problém?Problém je v tom, že si nemyslím, že je v pořádku zaměňovat prvek vzhledu a licenci softwaru, alespoň ne v objektivní rovině.
To mi jako chceš říct, že licence Adobe ti zamezuje kreslit v Illustratoru, upravovat fotky ve Photoshopu a sázet letáky v InDesignu? Nebo licence Parallels Desktop ti jako zakazuje si do toho virtuálního počítače cokoli nainstalovat? Nebo licence ke CASE nástroji ti zakazuje generovat z modelů v něm vytvořených zdrojové kódy?Nevšiml jsem si, že bych někde něco takového tvrdil.
Kurva chlape — vzpamatuj se, prosím. Vždyť už je to opravdu úplně mimo meze zdravého rozumu.Co je mimo meze zdravého rozumu? To, že si myslím, že licence u softwaru je něco jiného než prvek vzhledu? Nebo že si myslím, že tyto dvě věci nelze srovnávat či zaměňovat, protože je každá o něčem jiném? To mi opravdu nepřijde mimo meze zdravého rozumu. Právě naopak.
nehlede na to, ze to vezeni proste neniNesouhlasím. Záleží na úhlu pohledu. Já to tak vidím.